Νέα έρευνα ανακαλύπτει ότι η κατάθλιψη είναι μια αλλεργική αντίδραση στην φλεγμονή - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 35
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    23,227
    Βασικά με φρεντο σκέτο κρύο ντους κ γυμναστική θεραπευεσαι από τα πάντα μπορείς να τα βρεις με μια αναζήτηση για την εκπαίδευση των ουκαδων της αμερικησ τώρα αυτό θέλει σκληρή γυμναστική κ μόνο διατροφή του σπιτιού αυτά λέει ο στρατός
    Δεύτερη επιλογή να γίνεις μποντι μπιλντερ δηλαδή συμπληρώματα διατροφη κ λιγοτερο έντονη άσκηση
    Τρίτη επιλογή φάρμακα κ διατροφή τα σωστά φάρμακα κ διατροφή
    Τετάρτη επιλογή ψυχοθεραπεία και βότανα κ συμπληρώματα
    Πέμπτη επιλογή τοπικά προϊόντα κ γυμναστική με φάρμακα ή χωρίς
    Αυτά είναι όλα που ξέρω κι είναι εγγυημένα καλή επιτυχία
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    23,227
    Δε μας νοιάζει τι έχεις όλα είναι οργανικά έτσι λένε οι γιατροί
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    23,227
    Δεσ αυτό κ ψαξτο
    https://youtu.be/GShvGXwaijg
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by jimpat View Post
    Ω3 τουλάχιστον 3 gr την ημέρα ,και με πιο ισχυρό ΕPA από DHA ακόμα καλύτερα!
    αυτο που θελεις απλα να πεις ειναι να εχει μεγαλυτερη αναλογια epa απ'οτι dha...!! εγω παντως οσο πιο υψηλες δωσεις ''χτυπουσα'' τοσο καλυτερα αισθανομουν...!! θεωρω πως το 1γρ. ω3 ειναι απλα η δοση συντηρησης απο καποιον που εχει θεραπευτει απο την καταθλιψη... τα 2γρ. ειναι η ελαχιστη ασφαλης ποσοτητα που πρεπει να παιρνει οποιοδηποτε που θελει να καταπολεμησει την καταθλιψη... και απο τα 2γρ. και ανω οποιοδηποτε δεν εχει οικονομικο προβλημα....
    ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΠΑΝΤΩΣ: υπαρχουν καποια σκευσματα στην αγορα που μεσα περιεχουν και βιταμινη D, να ξερετε παντως οτι εαν τυχον παιρνετε ω3 και νιωθετε καταστολη ειναι απο την βιταμινη D που εχει μεσα....

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    20
    Δεν το ήξερα για την βιταμίνη D!! Ευχαριστώ!

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Ο κουρκουμάς ο απλός έχει το πολύ 7% περιεκτικότητα σε δραστική ουσία (κουρκουμίνη).
    Πρώτο βήμα να είναι ο κουρκουμάς 95% δραστική.
    Έπειτα για την απορρόφηση που είπατε βοηθάει το μαύρο πιπερι, η βιοπερίνη, τα ω3 επίσης βοηθάνε να απορροφηθεί και τέλος η θερμότητα λένε αυξάνει επισης την βιοδιαθεσιμότητα...

    Παλαιότερα είχα δει αντικαταθλιψη απο τον κουρκουμά αλλά απο ένα σκεύασμα μόνο που ήταν 95άρης κουρκουμάς ΜΕ bioperine...
    Αυτή την περίοδο παίρνω έναν απλό κουρκουμά χωρίς τίποτα άλλο ζητημα δδ 7% δραστική και παίρνω χωρια ω3 που λένε ότι αυξάνουν την απορρόφηση...

    Ο κουρκουμάς μπορεί να βοηθήσει στην κατάθλιψη αλλά όχι σε όλους.
    Στην αρχή βίωσα τρελή αντικατάθλιψη αλλά ΤΟΤΕ έπαιρνα και Cipralex οπότε μάλλον ενίσχυε το σιπραλεξ όσο τον επαιρνα σε σημείο κόντευα να βγάλω συνδρομο σεροτονίνης (πυρετός, ζαλη, ασταθεια, ανισορροπία, μυικούς σπασμούς κτλ)....

    Τότε έκοψα τον κουρκουμά. Μετά έκοψα το σιπραλεξ. Μετά ξαναβάλα τον κουρκουμά αλλά την απλή εκδοση του για οστεοαρθρίτιδα και τρομερές φλεγμονές και πόνους στις αρθρώσεις...

    Με βοηθάει ο κουρκουμάς σε πόνους στις αρθρώσεις και φλεγμονές βοηθάει 90% !!!
    Στις αλλεργίες βοηθάει 50% (σε σημείο που ενώ καθε καλοκαίρι έπαιρνα αντισταμινικά τώρα παίρνω μόνο πυροσβεστικά μια φορά στις 10 μέρες)...
    Στην κατάθλιψη άγχος βοηθά μόνο 10% πια... (αλλα είναι ο απλός ο κουρκουμας του εμπορίου ο χύμα)...
    Σε μνήμη, συγκέντρωση, brain fog ένα 20%...

    Πολύ μεγαλύτερη βοήθεια ΠΟΛΥ όμως δίνουν τα Ω3...
    Μην μετράτε όμως σε γρ ιχθυέλαιου αλλα σε mg Ω3 ανα κάψουλα...
    Οι απλές κάψουλες έχουν 1gr=1000mg ιχθυέλαιο αλλά 300mg=0,3g ω3 (epa & dha)...
    Εγώ με τον menis που είχαμε κόψει αντικαταθληπτικά cold turkey (αποτομα) για 3 μήνες τα ω3 μας κράταγαν ΑΛΛΑ ήθελαν το λιγότερο 2γρ Ω3 τη ημερα...

    Ήμουν αρκετά καλά χωρίς αντικαταθληπτικά και με βοηθησαν και στην διακοπή αλλα ήθελα 7-8 καψουλες ω3 την ημέρα (2,1-2,4γρ ω3) την ημέρα... Κάποια στιγμή άρχισα να παίρνω 4 κάψουλες μετά 3 και μετά μονο 2 καψουλες την ημέρα και η καταθλιψης-άγχος πήραν τρελό κεφάλι...

    Στις 8 κα΄ψουλες επισης είχα βελτίωση σε μνήμη-συγκέντρωση (βέβαια έκοψα και τα σιπραλεξ που δημιουργούν προβλήματα μνήμης συγκεντρωσης) βελτίωση τόση που το καταλαβαν ο΄λοι οι φι΄λοι μου...

    Μου λέγαν 2 χρονια που έπαιρνες τα σιπραλεξ κοιμόσουν όρθιος δεν παρακολουθουσες την κουβέντα σωστά, ξεχνούσες τι κανονιζαμε κτλ και είχαν δίκιο...

    Καταλαβαν την διαφορά σε μνήμη-συγκέντρωση χωρίς να τους πω ότι έκοψα τα σιπραλεξ ή οτι παίρνω κατι που θεωρητικά βοηθαέι την μνήμη...

    Αν φάσκω και αντιφάσκω σε μερικά σημεία είναι γιατί κάνω ΠΟΛΛΕΣ αλλαγές μαζί και αποτομα και δεν ξέρω τι βοηθησε κάθε φορά ...
    Τώρα πχ είμαι στα 5-10μγ σιπραλεξ για τις κρίσεις πανικού καθαρά, ω3 περίπου 7 κάψουλες (τα ξανανεβασα) και απο σήμερα έβαλα 95άρη κουρκουμα (95% curcumin)...

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    23,227
    Μπράβο Παναγιώτη κι εγώ αν είχα λεφτά αυτό θα έκανα δυστυχώς τα φάρμακα είναι η πιο φτηνή λύση για μένα να τα γραφεισ ότι μαθαίνεις βοηθάνε είναι μια λύση κι αυτή
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Μπράβο Παναγιώτη κι εγώ αν είχα λεφτά αυτό θα έκανα δυστυχώς τα φάρμακα είναι η πιο φτηνή λύση για μένα να τα γραφεισ ότι μαθαίνεις βοηθάνε είναι μια λύση κι αυτή
    Αχ αυτά τα λεφτά...
    Τι νομίζεις και εγώ όλα απο ebay τα παραγγέλνω όπου η ποιότητα είναι πολύ μέτρια...
    Δίνω στο σύνολο 30-40€/μήνα και είναι πολλά σε σχέση με τα 4€/μήνα που δίνω για το σιπραλεξ (το γράφω)...

    Αλλά και πάλι ειλικρινά δίνω ΟΛΑ μου τα λεφτά σχεδόν σε συμπληρώματα...
    Αν δούλευα τα 40€/μήνα δεν θα ήταν τίποτα...
    Αλλα όσο δεν δουλεύω τα 40€ το μήνα είναι σχεδόν όλα μου τα χρήματα.

    Πάντως η μνήμη μου και η συγκέντρωση μου επανέρχονται σιγά σιγά (πραγματικά σιγααα αλλα επανέρχεται)

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by papini View Post
    καλησπερα! χωθηκα κ γω! λοιπον ερωτηση: κουρκουμά με bioperine απο που μπορω να προμηθευτω? Βασικα εχω ω3 αλλα γενικα πρεπει να βοηθησω ωτην κατασταση εχω καταθλιψη που ναι μεν πρεπει να ειναι απο την μαλακια μου με ουσιεσ που εχω κοψει 6 μερεσ τωρα αλλα εξετασεις που εκανα δειχνουν ανεωασμενους δεικτες που ειναι για φλεγμονες...
    Σε καταστηματα βιολογικων προιοντων , οπως ο Κατσελης , αν μενεις Αθηνα ......

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by joanna22 View Post
    Αυτο που λες εσυ εχει να κανει με τη θλιψη η καταθλιψη κατα βαση οργανικη.και καλο ειναι να μην πετατε ολο πραγματα που δεν ξερετε και δεν ειστε επιστημονες γενικα.μη λετε βλακειες
    Με τα χρονια , γιναμε πιο καλοι γνωστες του αντικειμενου , απο εναν ψυχιατρο ......που ξερει μονο για φαρμακα , αυτα τα ξερω κι εγω ......αλα δεν συμβαλλουν σημαντικα στην θεραπεια .....

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    23,227
    μπραβο παιδια κι εγω αυτο πιστευω οτι ξερουμε καλυτερα εμεισ πλεον
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #27
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    να ξερετε παντως οτι εαν τυχον παιρνετε ω3 και νιωθετε καταστολη ειναι απο την βιταμινη D που εχει μεσα....
    Γιατι νοιωθω καταστολή όταν τρωω φασολαδα ή μελιτζανες; εχουν βιταμινη D;
    H σοκολατα παλι με ανεβαζει. Και φυσικα ο καφες όταν είμαι σε καταστολή. Η σοκολατα με ανεβαζει σε ότι μουντ και να είμαι. Παλια νομιζα ότι ηταν ιδεα μου αλλα τωρα το πιστευω. Ξερετε την ερμηνεια. Το λιπος γενικα δρα κατευναστικα στο νευρικο συστημα, ή μονο καποια συστατικα του; Ποιο είναι πιο ισχυρο και χωρις παρενεργειες;
    H βιταμινη D είναι η ιδια νευροδιαβιβαστης; εισχωρεί στον εγκεφαλο ή δρα περιφερειακα; Μηπως μετατρεπεται σε ψυχοδραστικη ουσια ή μετατρεπει κατι σε κατι αλλο; Ωφελει μονο όταν εχουμε ελλειψη, ή η περισσεια είναι πιο δραστικη. Δεν την καταστρεφει την περισσεια ο οργανισμος;

  13. #28
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by jim7 View Post
    Γιατι νοιωθω καταστολή όταν τρωω φασολαδα ή μελιτζανες; εχουν βιταμινη D;
    H σοκολατα παλι με ανεβαζει. Και φυσικα ο καφες όταν είμαι σε καταστολή. Η σοκολατα με ανεβαζει σε ότι μουντ και να είμαι. Παλια νομιζα ότι ηταν ιδεα μου αλλα τωρα το πιστευω. Ξερετε την ερμηνεια. Το λιπος γενικα δρα κατευναστικα στο νευρικο συστημα, ή μονο καποια συστατικα του; Ποιο είναι πιο ισχυρο και χωρις παρενεργειες;
    H βιταμινη D είναι η ιδια νευροδιαβιβαστης; εισχωρεί στον εγκεφαλο ή δρα περιφερειακα; Μηπως μετατρεπεται σε ψυχοδραστικη ουσια ή μετατρεπει κατι σε κατι αλλο; Ωφελει μονο όταν εχουμε ελλειψη, ή η περισσεια είναι πιο δραστικη. Δεν την καταστρεφει την περισσεια ο οργανισμος;
    λιγο μπερδεμενο το μηνυμα σου... στην ουσια η φασολαδα και οι μελιτζανες ειναι φαγητο, οποτε μπορει να σε πιανει μια νυστα οποτε τρως γευμα και οχι επειδη εφαγες φασολαδα ή μελιτζανες... και εγω οποτε φαω μεσημεριανο φαγητο θελω να την πεσω για υπνο, και δεν εχει να κανει με τι τρωω ως γευμα

    τωρα οσο αφορα τον καφε και την σοκολατα ειναι και τα δυο διεγερτικα και βοηθουν στην διαθεση του οργανισμου... ή δε σοκολατα εχει και αντικαταθλιπτικες ιδιοτητες οποτε κια λογικο να σε φτιαχνει την διαθεση παραπανω... μην επιχειρησεις να φας σοκολατα ή μερεντα γενικα το βραδυ, θα σε φερει αυπνια... εμενα καποτε μετα τις 4 το μεσημερι, εαν ετρωγα ενα σοκολατακι το βραδυ εκανα ταραγμενο υπνο... για να δεις ποσο επηρεαζει!!

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    23,227
    η φασολαδα σου πειραζει το στομαχι ο καφεσ κι η σοκολατα ειναι διεγερτικα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  15. #30
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Ξερει κανεις πως λειτουργουν ω3 και βιταμινη D σε βιοχημικο επιπεδο;
    Υπαρχει ερευνα ή είναι απλα στατιστικη παρατηρηαη ότι συνυπαρχει η αταθλιψη με την ελλειψη βιταμίνης D;
    Oσο για το φαγητο, παιζουν 2 πραγματα, το πρωτο ότι κάθε φαγητο ανεβαζει την σεροτινινη την εσωτερικη του οργανισμου. παει να πει το φαγητο είναι αντικαταθλιπτικο και χωρις παρενέργειες το δευτερο υπαρχει η Λ θρυπτοφανη που είναι απαραιτητη για την συνθεση της σεροτονινης. Η θρυτοφανη βρίσκεται στο κρεας και τα τυρια που αλλου θα την βρει ο οργανισμος. Μηπως τα φασολια και οι μελιτζανες περιεχουν παρομοιους ψυχοδραστικους παραγοντες ή πρόδρομες ουσιες ;

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Συμμετοχή σε έρευνα για το ρόλο της μητέρας στην ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή
    By Aeon in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 22-04-2016, 12:37
  2. Πολιτες ενάντια στην καταθλιψη
    By Nikolaoss in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 11-10-2015, 20:08
  3. ΣΥΣΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ - ΠΕΙΡΑΙΑ? ΜΕ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ
    By Deleted-member-250416b in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 16
    Last Post: 21-08-2015, 08:08
  4. Έρευνα πάνω στην αντίληψη γεγονότων!
    By nataliakav in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 18-02-2012, 23:12
  5. Κατάθλιψη στην εγκυμοσύνη
    By nadina in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 18-06-2010, 23:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •