ψυχωτικο επεισοδιο - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 73
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    παντως εμενα με εβλαψε η δουλεια και οταν πηγα να τα κοψω επαθα υποτροπη δυο φορες.
    Γενικα βρες μια δουλεια που να μη στρεσαρεσε και κουραζεσαι πολυ. Μια οσο το δυνατον πιο ευκολη δουλεια.
    Και ιδιως μια δουλεια που οι συναδελφοι θα ειναι καλοι και οχι σαν αυτους που ειχα εγω..
    Μια δουλεια χωρις πολλες σκεψεις και οπου δεν θα εισαι μονος σου.
    Ο υπνος βοηθαει και αυτος πολυ οποτε να κοιμασαι πολλες ωρες.
    Ιδιως ομως το θεμα του αφεντικου-συναδελφων ειναι σημαντικο και το κλιμα της εργασιας να προσεξεις να ειναι καλο.
    Οποτε το δεις να χαλαει κοπανησε την , δεν αξιζει. Εγω εκατσα επειδη επαιρνα καλα λεφτα αλλα την πληρωσα με υποτροπη καθε φορα που πηγαινα να τα κοψω τα φαρμακα....

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Originally posted by vince
    Θέλω να πιστεύω πως τα φάρμακα ελαχιστοποιούν τις πιθανότητες υποτροπής. Είχα μια απορία πριν λίγες μέρες εάν είναι δυνατό να ξεπεραστούν τα ψυχωσικά συμπτώματα με ψυχοθεραπεία και μόνο ή εάν μπορούν να ελεγχθούν τα συμπτώματα με άλλο τρόπο εκτός φαρμάκων. Κάτι που διάβασα σε ένα σαιτ http://www.schizophreniaforum.org/new/detail.asp?id=1451 Με λίγα λόγια λέει πως η καλύτερη αντιμετώπιση είναι μέσω φαρμάκων και παρόλο που έγινε έρευνα για θεραπείες μη φαρμακευτικές τα αποτελέσματα ήσαν σαφή..δυστυχώς. Θα βγούν πιστεύω και καλύτερα σκευάσματα.

    Όσο αυτό περί εργασίας συμφωνώ. Οι εργασιακές ικανότητες υπάρχουν (ως ένα βαθμό τουλάχιστον) και τα ψυχολογικά κέρδη απο την απασχόληση είναι σημαντικά.
    Εχω βρει επισης ενα ενδιαφερον αρθρο στο :

    http://www.nytimes.com/2007/09/03/business/03drug.html?_r=1&oref=slogin

    Λεει για ενα καινουργιο φαρμακο το οποιο δεν στηριζεται στην ντοπαμινη οπως ολα τα τωρινα αντιψυχωτικα αλλα στη γλουταματη και δεν εχει καθολου παρενεργειες !
    Δεν εχει βγει ακομα αλλα πιστευω οποτε βγει θα ειναι πολυ καλο γιατι δεν εχει παρενεργειες , ουτε αυξανει την προλακτινη κλπ.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Καλό το άρθρο. Μου έκανε εντύπωση που αναφέρει σε κάποιο σημείο οτι τα αντιψυχωσικά για σχιζοφρένεια και διπολική διαταραχή είναι τα τέταρτα είδη φαρμάκων σε πωλήσεις στην Αμερική! Άν πράγματι η νέα φουρνιά αντιψυχωσικών είναι τόσο αποτελεσματική και χωρίς παρενέργειες, αυτό θα αποτελέσει μεγάλο βήμα. Ποιός ξέρει, ίσως κάποια στιγμή να θεραπευόμαστε αποκλειστικά μέσω γονιδιακής θεραπείας...

    Για το θέμα εργασία..η απασχόληση κάνει καλό με την προυπόθεση να είναι καλό και το κλίμα όπως λές κι εσύ. Σε γενικές γραμμές βοηθάει να απασχολούμαστε με κάτι. Όταν δεν έχω τι να κάνω κάθομαι και σκέφτομαι διάφορα. Όσο για καλούς συναδέλφους. Για μένα το πρόβλημα είναι πως όλοι θέλουν να είναι αφεντικά σε αυτή τη χώρα, πόσο μάλον που το μορφωτικό επίπεδο έχει ανέβει πάρα πολύ πλέον. Ο ανταγωνισμός όσο πάει και ανεβάινει και αυτό δεν μας ωφελεί απο τη στιγμή που είμαστε πιο ευάλλωτοι απο τους φυσιολογικούς. Το στρές πρέπει να απουσιάζει απο την καθημερινότητα μας εάν θέλουμε να λειτουργούμε σε ικανοποιητικό βαθμό.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Originally posted by daydreamer
    Εγώ θεωρώ πάρα πολύ μεγάλη αδικία που η κοινωνία δεν βοηθάει σχεδόν καθόλου τους ψυχασθενείς
    Το στίγμα εμποδίζει δυστυχώς..

  5. #35
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    24
    γεια σας...υστερα απο πολυ καιρο και παλι εδω.τι κανετε?ελπιζω να ειστε καλα. δοξα το θεο ειμαι καλα υστερα απο το σοβαρο αυτο προβλημα που περασα. ειμαι χωρις αγωγη εδω και εναμισι χρονο εργαζομαι τον ελευθερο χρονο βγαινω για καφε, για ποτο, καποια εκδρομη που και που, γυμναστηριο

  6. #36
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    11
    Γεια σου red button και καλώς σας βρήκα μια και που είναι η πρώτη μου δημοσίευση. Είχα τα ίδια συμπτώματα με εσένα red button σε ένα επεισόδιο πριν από 6 χρόνια για αυτό σε καταλαβαίνω απόλυτα. Χαρις την συμπαράσταση της οικογένειας και άλλων καταφερα να σταθεροποιηθώ με μόνο 5mg φάρμακο. Βλέπω ανθρώπους με πολύ χειρότερα προβλήματα και λέω εντάξει είμαι πολύ καλά αλλά είναι κάτι μαυρες σκέψεις που με πιάνουν ώρες ώρες Μακάρι να μπορέσω και εγώ να τα κόψω αλλά είναι και ο γιατρός μου πολύ συντηρητικος τον είχα τρομάξει με μια συμπεριφορά μου όταν είχε πάει να τα μειώσει και φοβαται. Μάλλον έχει δίκιο... και εγώ φοβάμαι τις μαύρες σκέψεις.
    Ευχομαι να μην σου ξαναχρειαστούν ποτέ μα ποτέ red button να ζήσεις ευτυχισμένος με αυτούς που αγαπάς

  7. #37
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    24
    γεια σου λοτε .....6 χρονια περνεις τα φαρμακα?τωρα εισαι καλα? εχεις αυτες της σκεψεις?πως περνας τη μερα σου?εργαζεσε?

  8. #38
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    11
    Ναι red button 6 χρονια παίρνω φάρμακα Ειχα ψυχωση μαζί με καταθλιψη. τωρα είμαι πολύ καλά απλά ώρες ώρες με πιάνουν καταθλιπτικές σκέψεις(πιστεύω όπως όλον τον κόσμο ... ίσως λίγο πιο έντονα..), κυρίως όταν είμαι μόνη μου, όταν είναι με άλλους δεν μου φαίνεται καθόλου. Είχα περάσει σε μια σχολή στα 18 μου την οποία και παράτησα αλλά αποφάσισα μετά από χρόνια να συνεχίσω σπουδές και τώρα είμαι στο 2ο έτος στο Πολυτεχνείο και παλεύω ενώ είμαι 26. Δεν δουλεύω τώρα ασχολούμε με τη σχολή παλαιότερα δούλευα σε μια παλιοδουλειά τηλεφωνήτρια. Γενικά τα έχω κάνει λίγο μαντάρα με τις σπουδές και με πείραζε που τα είχα παρατήσει. Τωρα πάω καλύτερα. Γενικά δεν μου φαίνεται καθόλου απλά έχω μειωμένη μνήμη και αφομοιωση στο διάβασμα και χρειάζονται επαναλήψεις. Μπορώ να πω είμαι σταθερά καλά... νομίζω τουλάχιστον.. Κατά τα άλλα λίγες βόλτες λίγες παρέες
    Εσύ ποσο καιρό έπαιρνες φάρμακα; εχεις τελειώσει κάμια σχολή; Γενικά η μνήμη σου πως είναι;

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Μπορω να σου πω για μενα,η μνημη μου ειναι πολυ μετρια,αρκετα ικανοποιητικη ακαδημαϊκα αλλα πιανει πατο στην καθημερινοτα οπως προσωπα,ονοματα,αυτοκινητα κλπ.
    Βασικα ομως για να μην κλαιγομαι οι συνομηλικοι μου τα καταφερνουν καλυτερα σε μερικους τομεις αλλα και εγω τα καταφερνω πολυ καλα σε αλλους (κυριως μιλαω για τη μνημη).
    Νομιζω την μνημη μπορει να την επηρεαζει η ψυχωση αλλα και τα φαρμακα.Σε γενικες γραμμες προσπαθω να μην βασιζομαι σε αυτην και να εκμεταλευομαι αλλες δυνατοτητες μου...πχ τωρα σπουδαζω αλλα δεν θα σπουδαζα ποτε κατι που θα επρεπε να απομνημονευω κατεβατα με κειμενα αλλα εχω παει σε πιο πρακτικα μαθηματα που χρειαζονται μαθηματικα κλπ.Βλεπω οτι εισαι και εσυ της ααυτης κατευθυνσης και πιστευω αυτο βοηθαει.Σε συγκριση με τους συμφοιτες σου πως βλεπεις τον εαυτο σου?
    Για να λεμε και του στραβου το δικιο ναι αυτες οι αρωστιες + τα φαρμακα επηρεαζουν αρνητικα μνημη,συγκεντρωση κλπ,problem solving κλπ.
    Η μνημη ισως να ειναι και το λιγοτερο.
    Αλλα ο καθενας μοναδικος,εγω εχω σχιζοφρενεια και ειμαι απο τους κορυφαιους ακαδημαϊκα,πολυ καλυτερος απο οτι ημουν στα νιατα μου.Κατι που δεν θα επρεπε να συμβαινει
    Ειμαι με 30 mg abilify.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #40
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    24
    επαιρνα 9 μηνες και μου τα σταματησε ο γιατρος μου.παντα εκανα οτι μου ελεγε ο γιατρος μου τον ειχα εμπιστοσινη και τον εχω γιατι ακομη και τωρα αραια που πηγαινω και λεμε ενα γεια και με βλεπει.μια χαρα ειναι η μνημη μου κανενα προβλημα,εργαζομαι στο δημοσιο

  11. #41
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    11
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Γενικά σε σχέση με τους άλλους φοιτητές έχω αρκετά πιο αργούς ρυθμούς στην αφομοίωση χρειάζομαι δηλαδη οπωσδήποτε επανάληψηΣτα μαθηματικά είμαι γρήγορη στις πράξεις γι αυτό μου ξεφεύγουν λάθη, δεν έχω δηλαδή πολύ υπομονή. Το πρώτο έτος πέρασα 7 μαθήματα διάλεξα τα πιο εύκολα Η παρέα μου έχουν όλοι περάσει περισσότερα Και αν παρακολουθω και είμαι με καλή ψυχολογία και έχω μέρες πριν τις εξετάσεις πάω καλά αλλιώς δυσκολέυομαι.
    Και εγώ δεν θα μπορούσα να αποστηθίζω κείμενα με τίποτα αλλά απολαμβανω πολύ τη λογοτεχνία άσχετα αν μετά δεν πολύ θυμάμαι την υπόθεση και μου μένει μια γενική εικόνα και αισθηση.
    Εμενα ο γιατρός ο πρώτος μου είπε ότι έχω ψυχωτική συνδρομή με κατάθλιψη ενώ ο δεύτερος μου είπε ότι λέγεται συναισθηματική διαταραχή
    Πιστεύω όμως πως όπως κάποιου παιδιού παραπάνω είναι μη κατατάξιμη δηλαδή ώρες ώρες μου παιρνούν και ψυχωτικες σκέψεις από το μυαλό απλά φροντίζω να μην επηρεάζουν πολύ τη λειτουργικότητα και την καθημερινότητά μου, το παραμερίζω δηλαδή, απλά μερικές φορές με ρίχνει

  12. #42
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    11
    Ευχαριστώ και εσένα red button Πρέπει να εμπιστευόμαστε τους γιατρούς εμένα όμως είναι πολύ συντηρητικός.
    Η δουλειά στο δημόσιο είναι πολύ καλή περιπτωση γιατί σου προσφέρει σταθερότητα Θα με ενδιέφερε και εμένα μελλοντικά

  13. #43
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    24
    παντος μπραβο σου που συνεχιζεις τη σχολη,το καλο ειναι πως προσπαθης και αυτο ειναι πολυ θετικο.να συνεχισης να πηγενεις στο γιατρο να σε παρακολουθη και να μην τα παρατησης.ο καθενας περναει το δικο του γολγοθα αλλος λιγο αλλος πολυ,το θεμα ειναι να μην τα παραταμαι να συμβιβαζομαστε με τα προβληματα μας να συνεχιζουμε τη ζωη μας και να προπσαθουμε να τα αντιμετοπιζουμε οσο γινεται και αν ειναι δυνατον να τα ξεπερναμε.αυτα ολα βεβαια με την βοηθεια του γιατρου μας της οικογενειας μας και φυσικα του ιδιου μας του εαυτου

  14. #44
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    11
    σε ευχαριστώ πολύ μακάρι να πάνε όλα καλά και σε εσένα

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    lote και εγω τελειωσα σχολη ενω επαιρνα φαρμακα και της ιδιας δεσμης με εσενα..
    Τα φαρμακα πραγματι σου μειωνουν τη μνημη ,ωστοσο τα ειχα μειωσει σε αρκετο βαθμο οποτε τελικα δεν ειχα προβλημα.
    Ηταν βεβαια πιο δυσκολο αλλα τελικα με υπομονη τα καταφερα..
    στο να λειτουργει καλυτερα το μυαλο , ειδικα στα μαθηματικα και επιλυση προβληματων κλπ βοηθαει και
    η αεροβια γυμναστικη περπατημα και τρεξιμο..

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •