Θα αδυνατίσω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 37
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    40

    Θα αδυνατίσω

    Είμαι πολύ λυπημένη γενικά...και πιστεύω πως είμαι η χειρότερη σε αυτό το φόρουμ...πρόοδος μηδέν.
    Βγήκα με κάτι φίλες σήμερα και η μαμά μου μου είπε, λίγο πριν φύγουμε, "είσαι η πιο χοντρή της παρέας".
    Τέλος πάντων, ξεκινάω από το πρωί δίαιτα, θα γράφω κάθε εβδομάδα μετά το ζύγισμα πόσο έιμαι. Θέλω να χάσω 7 κιλά.
    Είμαι 57. Θα τα χάσω γκρρρρρ.....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Μακεδονια
    Posts
    1,047
    Μπραβο jasmine ου πηρες αποφαση να χασεις τα κιλα που θελεις.
    θυμησε μου το υψος σου για να καταλαβω γιατι η μαμα σου ειπε οτι μια κοπελα 57 κιλα ειναι χοντρη?!Μηπως η μαμα ειναι υπερβολικη?Εκτος και αν εισαι 1.40 -1.45 υψος βρε καλη μου.Να πω οτι εχεις 7 κιλα που θα μπορουσες να χασεις.
    Αν υποθεσουμε παλι οτι πρεπει να χασεις αυτα τα κιλα,γνωμη μου ειναι ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΔΙΑΙΤΑ εσυ.Θα ειναι ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ!Απλα προσαρμοσε λιγο τον τροπο διατροφης σου.Δεν χρειαζεται να στερηθεις.
    Απλα κοψε η μειωσε τα συνηθησμενα.Αναψυκτικα γλυκα γαριδακια φαστ φουντ κτλ. και πινε πολυ νερο.
    Αυτο ειναι το καλυτερο για σενα.Μην πεσεις στην παγιδα της στερησης και μετα μπεις στο τρυπακι βαζω-χανω και αυτα τα 57 γινουν 87 η 107.Ειναι κριμα.
    Ειμαι σιγουρη 100% οτι ουτε κατα διανα δεν εισαι χοντρη ουτε καν γεματουλα.Σιγουρα σ'αυτα τα κιλα εχεις ωραιο σωμα.Και ειμαι σιγουρη επισης οτι λιγο ασκηση θα ειναι το ιδανικο για σενα θα αλλαξει και την ψυχολογια σου.
    Σκεψου τον χορο!!!Θα περνας καλα διασκεδαζοντας και θα κανεις συνγχρονως γυμναστικη!!
    Μην σε παιρνει απο κατω.Ειναι η ημερα τετοια σημερα.Αυριο θα ειναι καλυτερα !!

    Με χαρα και τσαχπινια παιδια!!

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    40
    Ευχαριστώ dexa! Ναι, την έχω πατήσει και πλέον θα κάνω σωστή διατροφή, όχι πολλές στερήσεις.
    Είμαι 1,58 και 57 κιλά. το θέμα είναι πως κάποτε ήμουν 50κιλά και ήμουν πολύ καλή, θέλω να γίνω έτσι ξανά..τότε ένιωθα καλά με τον εαυτό μου.
    Χόρό ίσως ξεκινήσω, το σκέφτομαι και εγώ.
    Θα γράψω την ερχόμενη Δευτέρα το αποτέλεσμα της εβδομάδας! :)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Jasmine καλή επιτυχία στην προσπάθεια!

    Είσαι μια κούκλα και εύχομαι να γίνεις όπως επιθυμείς! :) :) :)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    440
    Σε καταλαβαίνω Jasmine. Και εγώ θέλω να χάσω κιλά. Είμαι 63 και ύψος 1.66. Είχα παρατηρήσει ότι ήμουν πολύ καλή στα 54 κιλά. Έχω ξεκινήσει δίαιτα από χθες και αυτή τη φορά έχω έναν επιπλέον σύμμαχο: χαλασμένη ζυγαριά. Έτσι δεν θα ζυγίζομαι κάθε μέρα, κάτι που πολλές φορές αγχώνει. Μόλις ζυγιστώ θα έχω νεότερα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    387
    jasmine μου σε εχω δει και εισαι μια χαρα..τεσπα ομως...αφου θες να χασεις, δεν μπορει κανεις να σε εμποδισει αρα καλη συνεχεια στην προσπαθεια σου..και βασικα υπομονη! 7 κιλα δεν ειναι τιποτα!...τα 25 που εχω να χασω εγω ειναι!..οποτε προχωρα!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Μακεδονια
    Posts
    1,047
    jasmine δεν με πειθεις οτι δεν εισαι καλη τωρα!!
    Με το υψος και τα κιλα που εχεις θα εισαι κατακληκτικη!!
    Οσο αφορα τις αντιρρησεις της μαμας να θεωρησω οτι η μαμα ειναι μια πολυ αδυνατη γυναικα,γιάυτο ισως και εχει τις αντιδρασεις που εχει!!
    Δεν πειραζει μαμα ειναι .Καποιες φορες τις αφηνουμε να λενε και καποιες αλλες οταν χρειαζεται τις μαλωνουμε και τις τονιζουμε οτι οι μαμαδες δεν πρεπει να μενουν στα κιλα μας.
    Θα στο ξαναπω οτι ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΔΙΑΙΤΑ απλα να μαθεις εναν πιο σωστο τροπο διατροφης,η μονο γυμναστικη οποια και αν ειναι αυτη.
    Ολα αυτα στα λεω γιατι εγω κατεληξα 155 κιλα ακριβως γιατι παλευα με διαιτες μια ζωη.
    Και ενας λιγος που επελεξα τον δακτυλιο ειναι οτι μετα δεν κανουμε διαιτα απλα τρωμε προσεκτικα και λιγο.

    ΦΙΛΙΑ!!

  8. #8
    Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    40
    Ευχαριστώ πάάάάρα πολύ όλους για τις απαντήσεις σας!
    Το θέμα είναι πως ψάχνω να βρω μία ισορροπία, να σταματήσω τα βουλιμικα επισοδεια..αυτές τις μέρες καθομαι και κοιτάω φαγητά που άλλοτε καταβρόχθιζα και προσπαθώ να συγκρατούμαι..τα βάζω ξανά πίσω στη θέση τους και φεύγω από την κουζίνα σα τιμωρημένο παιδάκι.
    Μου είναι δύσκολο να κάνω τρώω σωστά πλέον, αλλά θα τα καταφέρω!σιγά σιγά θα φύγουν το έχω καταλάβει

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Μακεδονια
    Posts
    1,047
    ME ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΤΣΑΧΠΙΝΙΑ ΚΟΠΕΛΙΑ!!
    ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ !!
    ΒΡΕΣ ΚΑΤΙ ΝΑ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙΣ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΟΥ!!
    ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΚΕΝΤΗΜΑ ΑΡΧΙΖΟΥΜΕ ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ!!
    ΦΙΛΙΑ!!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    440
    Εγώ είπα ότι αυτή τη φορά δεν θα είναι εχθρός μου τα κιλά αλλά το φαγητό. Θα τρώω μικρές ποσότητες. Οκ καμιά φορά παραλείπω γεύματα αλλά υποσχέθηκα ακόμα και να χαλάω τη δίαιτα και να τρώω συχνότερα όταν πεινάω πολύ με την προυπόθεση ότι ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ δεν θα αυξάνω την ποσότητα ανα γεύμα. Καλύτερα να τρώω συχνότερα παρά να χάνω τον έλεγχο της ποσότητας γιατί συχνά λέω πως θα φάω κάτι παραπάνω όταν πεινάω και καταλήγω να τρώω 3 μερίδες με ψωμί και στο τέλος ένα γλυκό για επιδόρπιο. Έχω 5 μέρες που συγκρατούμαι. Τώρα είναι αρχή και βάζω μισή μερίδα στο πιάτο μου. Το επόμενο βήμα είναι να βάζω μια κανονική μερίδα και να τρώω το μισό. Το να αφήνω φαγητό στο πιάτο μου φαίνεται απιστευτα δύσκολο!

  11. #11
    Μπράβο σου!!!! Αλλά από ότι διαβάζω σύ δεν αρκείσαι μόνο στην επίτευξη του στόχου σου, αλάθε να βάζει και δύσκολα στον εαυτό σου ε? χεχε... οκ το να τρως πολλές φορές και από λίγο είναι μια χαρά... (εννοείται βέβαια οτι δε θα τρώς συνέχεια κρεατικά, γλυκάκια από λίγο κλπ, χεχε) Γιατί ομως πρέπει να κάνεις το βασανιστήριο στον εαυτό σου να βάζεις ολόκληρη μερίδα και να πρέπει να σε ζορίσεις να φας τη μιση???!!!!
    Εμένα αυτό όχι μόνο δύσκολο μου φαίνεται αλλά και ψυχοφθόρο! (άσε που μπορεί τελικώς να μη μπορέσεις να σε ελένξεις και να ξεφύγεις και μετά να στεναχωρηθείς...) Προτιμώ προσωπικά να τρώω λίγο, και να κάνω ολόκληρη ιεροτελεστία για να το φάω...
    Στη μαγειρική είμαι εντελώς τούβλο, στόκος κλπ... αλλά στο ντεκόρ αστέρι!!! Το βάζω λοιπόν σε ωραία πιατάκια, όχι τεράστια να μη φαίνεται άδειο, το στολίζω και το περιποιούμε και μετά το τιμώ τρώγοντάς το!!! χεχε....

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    440
    θέλω να καταφέρω να αφήνω ποσότητα στο πιάτο μου ώστε να μην ξεφύγω σε περίπτωση που πάω έξω για φαγητό (θα το προσπαθήσω όμως αν καταφέρω να μείνω στο πρώτο στάδιο για κανα μήνα). Και εγώ προσπαθώ να φάω πολύ αργά και αφού πρώτα ρωτήσω τον εαυτό μου αν πεινάει πραγματικά ή αν είναι λιγούρα. Τα γλυκά δεν μου λείπουν, τρελαίνομαι για αλμυρά φαγητά. Πάντως αν και μου αρέσει σκέτος ο καφές, σήμερα τον έφτιαξα μέτριο με γάλα. Έτσι έχω την αίσθηση ότι βάζω κάτι γλυκό στο στόμα μου και μάλιστα με διάρκεια (αφού κάνω πάνω από 3-4 ώρες να πιω έναν καφέ). Παλιότερα που έπινα ένα σκέτο καφέ και μπορούσα να φάω μια σοκολάτα και πατατάκια αμέσως μετά.

  13. #13
    Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    40
    Σήμερα ήμουν 56.3 όχι και φοβερή απώλεια, αλλά πιστεύω τα έχασα με το σωστό τρόπο. Για να δούμε την έπομενη εβδομάδα πόσο θα ειμαι :)

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    440
    Μπράβο! Καλή συνέχεια!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    387
    ολα καλα γλυκα μου και εχουμε πει....ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ....ΣΕ ΕΧΟΥΜΕ ΔΕΙ!...ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΝΕΝΑ!....φιλακια πολλα!....

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •