Αυριο αρραβωνιαζομαι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    10

    Αυριο αρραβωνιαζομαι

    Γεια σας κ απο μενα. Ειμαι 21 χρονων, 165 υψος και 118 κιλα. Μετα απο πολ΄λους μηνες εξετασεων και καποιων διαδικαστικων κολληματων αυριο θα κανω επεμβαση για τοποθετηση δακτυλιου.
    Ειμαι παρα πολυ αγχωμενη, φοβισμενη και πολλα αλλα. Αυτο που με φοβιζει ειναι η διαδιακασια του χειρουργιου. Μηπως υπαρξουν επιπλοκες κ εχω ασχημη καταληξη. Θα ηθελα να μου πειτε αν ξερετε τι επιπλοκες μπορει να υπαρξουν κατα τη διαρκεια του χειρουργιου. Εχουν πεθανει ανθρωποι στην τοποθετηση δακτυλιου? Σκεφτομαι μην παθω καμια ανακοπη καρδιας. Γιατι οταν αγχωνομαι εχω τρομερη ταχυκαρδια.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    530
    Καλή μυο ʼντα, δεν έχω ιδέα για συγκεκριμένες επιπλοκές που μπορεί να τύχουν.Κάθε επέμβαση κρύβει κινδύνους και αυτό το γνωρίζεις πολύ καλά.Παραταύτα όμως, πρέπει να γνωρίζεις πως υπάρχουν σημαντικοί παράγοντες οι οποίοι μετριάζουν ή ελαχιστοποιούν ή ακόμα και εκμηδενίζουν τους κινδύνους ενός "χειρουργείου ρουτίνας" όπως το δικό σου...Πρώτον, η ηλικία.ʼνθρωποι σε μικ΄ρες ηλικίες σπανίως έχουν καρδιακές επιπλοκές κατά τη διάρκεια μίας επέμβασης.Το ιατρικό σου ιστορικό είναι ο δεύτερος παράγοντας.Όπως μας πληροφορείς έχεις κάνει αρκετές εξετάσεις΄οπότε εαν ω μη γένοιτο υπήρχε κάπου πρόβλημα, αυτό θα είχε εντοπιστεί και θα είχαν παρθεί οι κατάλληλες προφυλάξεις.Τρίτον, τα κιλά σου δεν είναι δραματικά πολλά οπότε και από άποψη κιλών δεν ανήκεις σε ομάδες υψηλού κινδύνου.
    Αυτό που διαπίστωσα από τα λεγόμενά σου είναι ένας λογικός φόβος που ακούσια τον μετατρέπεις σε άγχος με ανασταλτικό χαρακτήρα όμως για τις αποφάσεις σου.Αυτό σημαίνει πως κλυδωνίζεσαια πό μία θύελλα πανικού και αρνητικών σκέψεων τις οποίες δεν προσπαθείς να τις κάνεις κινητήρια δύναμη ώστε να σε σπρώξουν στο χειρουργείο΄το οποίο είναι η λύση στο πρόβλημά σου αλλά αντίθετα λειτουργούν ανασταλτικά και σε εξωθούν σε στασιμότητα, μιζέρια και αδυναμία να αλλάξεις αυτό που σε ενοχλεί.
    Είναι κρίμα να επιτρέπεις στις αρνητικές σκέψεις που έχουμε όλοι να σου κάνουν τόσο κακό.Σήμερα θα έπρεπε να γλεντάς, να χαίρεσαι που επιτέλους ήρθε η στιγμή να απαλλαχτείς από το βάρος σου και να κάνεις τα πιο ελπιδοφόρα όνειρα...
    Μακάρι να σε βοηθήσουν έστω και λίγο οι σκέψεις μου παρ' όλο που είδα αργά το μήνυμά σου και απαντώ σχεδόν μεσάνυχτα...Ακόμη όμως και αν δεν το δεις και δεν σου προσφέρει ουσιαστικά καμία βοήθεια, εγώ ειλικρινά σου εύχομαι η αυριανή μέρα να σηματοδοτήσει μία νέα αρχή στη ζωή σου γεμάτη επιτυχίες παντού και ειδικά εκεί που σε εμπόδιζαν τα λ\\ παραπάνω κιλά σου...Να είσαι πάντα καλά!!!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    ʼντα μου,λυπάμαι που μόλις είδα το μήνυμα σου και δε σε πρόλαβα να μιλούσαμε αν ήθελες...
    Χάθηκες από το Σεπτέμβρη που τα είχαμε πρωτοπεί και είχα υποθέσει πως έγινε από καιρό το χειρουργείο...
    Ελπίζω σήμερα να νιώθεις ήδη μια χαρά και όλα αυτά να ήταν απλά η αναμενόμενη προεγχειρητική αγωνία
    και η ημέρα της επέμβασης να σε βρήκε πιο χαλαρή,με καλή ψυχολογία και διάθεση κι ασφαλώς χωρίς επιπλοκές!
    Καλή σου ανάρρωση και περιμένουμε το συντομότερο δυνατό τα νέα σου για τον γαμπρό,τον κουμπαρο,όλα...

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    10
    Γεια σας.
    Αρραβωνιαστηκα.Ειμαι σπιτι απο την Πεμπτη. Σημερα ποναω λιγοτερο. Η κοιλια μου ειναι πρησμενη πολυ κ δε ξερω γιατι. Πινω μονο υγρα. Το χειρουργιο πηγε καλα αν κ ο γιατρος δυσκολευτηκε πολυ να μου βαλει το δακτυλιο γιατι το συκωτι μου ηταν τεραστιο κ τον εμποδιζε. Κανονικα ειπε επρεπε να κανω γαστρικο by bass.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Καλή σου ανάρρωση,ʼντα!
    Να είναι κατά το δυνατό σύντομη και ανώδυνη!
    Θεωρείς πως η κοιλιά σου είναι αδικαιολόγητα πρησμένη;
    Έχεις ενημερώσει τους γιατρούς σου σχετικά;Παρακολούθησε το λίγο...
    Όσο για τα υγρά,έτσι είναι οι πρώτες δύο εβδομάδες για όλους τους χειρουργημένους.
    Πάντως σημασία έχει πως τελικά όλα πήγαν καλά και με τη νάρκωση και την επέμβαση αυτήν καθ'εαυτή
    και τώρα αρχίζει μια νέα περίοδος για σένα,που εύχομαι μόνο ευχάριστα να σου επιφυλάσσει!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    530
    Μπράβο ʼντα μου που τελικά νίκησες τους φόβους σου, μπράβο που τα κατάφερες να πας, μπράβο για όλα!!!Ελπίζω τώρα να νιώθεις πιο δυνατή και αισιόδοξη...Μία καινούρια μέρα με νέες προοπτικές ξεκίνησε για'σένα...Περιμένουμε εναγωνίως τα νέα σου!!!Υπομονή λίγες μέρες μέχρι να "ξεχάσει" ο οργανισμός σου το χειρουργείο, και όλα θα πάνε καλά!!!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •