ΤΥΧΟΝ ΕΠΙΠΛΟΚΕΣ ΤΟΥ ΔΑΧΤΥΛΙΟΥ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Κρήτη
    Posts
    16

    ΤΥΧΟΝ ΕΠΙΠΛΟΚΕΣ ΤΟΥ ΔΑΧΤΥΛΙΟΥ

    φίλοι μου γεια σας~!

    Τον τελευταίο καιρό ο φίλος μου προσπαθεί να βρει τον καλύτερο τρόπο να βγάλει τα κιλά που τον βαραίνουν (23ετών, 150κιλά περίπου και 1,77 ύψος).Περιττό νομίζω να αναφέρω τις προσπάθειες όλων αυτών των χρόνων με ή χωρίς αποτέλεσμα. Ψάξαμε διάφορα και σκεφτήκαμε και τον δαχτύλιο. Πήγε σε γιατρό ρώτησε ότι ήθελε και τα σχετικά. Εν τω μεταξύ άνθρωποι του περιβάλλοντος μας ανέφεραν και περιστατικά θανάτου από εγχείρηση δαχτυλίου.

    Θα ήθελα από εσάς όποιος θέλει και έχει την ευγενή καλοσύνη να μοιραστεί μαζί μας τις εμπειρίες και τις γνώσεις του γύρω από τα ποσοστά θνησιμότητας της μεθόδου και τα αρνητικά της γενικότερα. Γιατί καταλαβαίνω τον ενθουσιασμό όλων σας και δεν σας κρύβω το θαυμασμό μου αλλά εμείς που είμαστε στην αρχή ακόμη θέλουμε να μάθουμε και την άλλη πλευρά!!!!

    Τα θερμά μου συγχαρητήρια για την σελίδα σας!
    Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!@!Φιλάκια!@!@#!@

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    289
    Δεν εχω ακουσει για κανεναν που να εχασε την ζωη του απο επεμβαση τοποθετησης δαχτυλιου. Πλεον η επεμβαση ειναι τοσο "απλη"! Σκεψου οτι ο γιατρος μου καθε μερα κανει 1-2 τοποθετησεις. Αλλοι σου δινουν νουμερο προταιραιοτητας που φτανει εως κ 2-3 μηνες αναμονης.

    Πιο πιθανο ειναι να παθει καποια μολυνση λογω του περιβαλλοντος (ατμοσφαιρα νοσοκομειου/μη καθαρισμενα σωστα εργαλεια) παρα απο μη-σωστη τοποθετηση.

    Δεν μπορουμε φυσικα να αποκλεισουμε ολες τις περιπτωσεις. Εδω μεσα εχουν αναφερθει καποιες περιπτωσεις μη-σωστης τοποθετησης.

    Επισης χρειαζεται κ καποια προσοχη μετα. πχ αν πινεις συνεχεια ανθρακουχα, υπαρει περιπτωση να μεγαλωσει το ανω κομματι του σταμαχου.

  3. #3
    Ο δικός μου γιατρός μου είχε πει πάντως ότι τα ποσοστά θνησιμότητας είναι πολύ χαμηλότερα από αυτά σε μία απλή εγχείρηση κήλης...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    508
    Εμένα ο γιατρός μου μου είπε και οτι το άνω μέρος του στομάχου μεγαλώνει κι αν το ζορίσεις με πολυ φαγητό κατ' εξακολούθησην...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    171
    Εγώ βασικά δεν έχω βάλει δακτύλιο και αυτά που θα σου πω είναι πράγματα που διάβασα κυρίως στο internet.
    Δεν ξέρω για ποσοστά θνησιμότητας ή κάτι τέτοιο πάντως σίγουρα κάθε επέμβαση περιέχει τα ρίσκα της. Αυτό που ξέρω είναι πως αρκετοί παρουσιάζουν απώλεια μαλλιών κάτι όμως που οφείλεται κυρίως στη διατροφή... Κάτι όμως που παθαίνουν αρκετοί και αποτελεί επιπλοκή είναι η δημιουργία πετρων στα νεφρά και την ουροδόχο κύστη. Καλύτερα πάντως να απευθυνθείς σε κάποιον γιατρό που θα σου λύσει τις απορίες!

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Κρήτη
    Posts
    16
    Σε ευχαριστώ για αυτα που έγραψες Κλειώ. Ήταν κάτι που δεν είχα ξαναακουσει.
    Φυσικά και ρώτησα τον γιατρό και πάνω κάτω είπε ότι γράφουν ο YannisD και η Maraki. Αυτό με καθησύχασε ομολογώ.
    Την ησυχία μου όμως τάραξε ένας γνωστός μου, παθολόγος με πολύ μεγάλο πρόβλημα παχυσαρκίας, ο οποίος πρότεινε κάποιο καθαρκτικό φάρμακο και η στάση του ήταν πολύ αρνητική στον δαχτύλιο. Ισχυρίστηκε ότι έχουν πεθάνει 2-3 στην Κρήτη μόνο από αυτό και με προβλημάτισε ιδιαίτερα.
    Αξίζει άραγε τόσο πολύ ώστε να θέσεις σε κίνδυνο τη ζωή σου?

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Κρήτη
    Posts
    16
    http://badjojo.com/daily/video.php?var=6.04.04/06.wmv

    Δείτε αυτό το βίντεο να πάρετε δύναμη και να συνεχίσετε γερά γιατί τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο τελικά.................................¨:-}

  8. #8
    maniraki καλος ειρθες στην παρεα μας. με πιο γιατρο εχετε μιλιση? και για ποιο λογο πεθαναν αυτη οι ανθροποι? εχω μιλιση και εγω με τον γιατρο στην κρητη.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Κρήτη
    Posts
    16
    Καλώς σας βρήκα Λέτα μου!

    Το θέμα δεν είναι ο γιατρός στην Κρήτη, το θέμα είναι ότι ειπώθηκε ότι πέθαναν δύο ή τρεις στο νησί πριν κάτι χρόνια βέβαια.Επίσης μου είπαν ότι το έγραψαν και οι εφημέριδες. Ειπώθηκε στην μία περίπτωση ότι δεν ήταν λάθος του γιατρού που έβαζε το δαχτύλιο.

    Αυτό που με νοιάζει εμένα είναι να μην πάθει κάτι ο άνθρωπος μου και τίποτα άλλο. Δεν με νοιάζει ποιος και τι θα φταίει. Εγώ θέλω να γίνει καλά ο άνθρωπός μου και αυτή είναι η ουσία τελικά. Πας να καλυτερέψεις την ζωή σου όχι να την χάσεις ή να την χαλάσεις.

    Παρεπιπτόντως ποιον θα προτείνατε εσείς οι "μετά τον δαχτύλιο" ως τον καλύτερο γιατρό στο είδος?

  10. #10
    Originally posted by maniraki
    Καλώς σας βρήκα Λέτα μου!

    Το θέμα δεν είναι ο γιατρός στην Κρήτη, το θέμα είναι ότι ειπώθηκε ότι πέθαναν δύο ή τρεις στο νησί πριν κάτι χρόνια βέβαια.Επίσης μου είπαν ότι το έγραψαν και οι εφημέριδες. Ειπώθηκε στην μία περίπτωση ότι δεν ήταν λάθος του γιατρού που έβαζε το δαχτύλιο.

    Αυτό που με νοιάζει εμένα είναι να μην πάθει κάτι ο άνθρωπος μου και τίποτα άλλο. Δεν με νοιάζει ποιος και τι θα φταίει. Εγώ θέλω να γίνει καλά ο άνθρωπός μου και αυτή είναι η ουσία τελικά. Πας να καλυτερέψεις την ζωή σου όχι να την χάσεις ή να την χαλάσεις.

    Παρεπιπτόντως ποιον θα προτείνατε εσείς οι "μετά τον δαχτύλιο" ως τον καλύτερο γιατρό στο είδος?


    Marinaki δεν χρειάζεται να ανησυχείς τόσο πολύ... Το σημαντικό είναι να στηρίξεις τον ανθρωπό σου και να μην τον αγχώνεις . Πήρε κατά τη γνώμη μια σωστή απόφαση. Όλα αυτά στα λέω από προσωπική πείρα. Μην νομίζεις ότι δεν είναι αρκετά αγχωμένος και ο ίδιος. Έχει ήδη τις δικές του αμφιβολίες. Δεν είναι ανάγκη να του προστεθούν και οι δικές σου... Είναι σημαντικό να πάει στο χειρουργείο με θετικές σκέψεις και όχι σκεπτόμενος πόσοι άλλοι άνθρωποι πέθαναν κάνοντας το ίδιο...Το σημαντικό είναι η επιλογή καλού γιατρού και αξιόπιστου . Από κει και πέρα δες το και διαφορετικά... Αν δεν κάνει κάτι τώρα που παραμένει υγιής σκέψου τι θα γίνει σε μερικές δεκαετίες που όλα αυτά τα κιλά θα του δημιουργήσουν διάφορα άλλα προβλήματα - μαθηματικώς βέβαιο- όπως διαβήτη, χοληστερίνη, τριγλυκερίδια.... θέλεις κι άλλα; Μην νομίσεις ότι σε μαλώνω.... Αλλά επειδή είμαι παθούσα... πίστεψέ με κανείς υπέρβαρος δεν χαίρεται να βλέπει τον εαυτό του έτσι...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    μανιρακι, οταν μιλαμε για μια επεμβαση, ΟΛΟΥΣ τους κινδυνους δεν μπορεις να τους αποκλεισεις ποτε...
    το θεμα ειναι να σταθμισεις σωστα με εναν αξιοπιστο γιατρο την σοβαροτητα της καταστασης σου , ωστε να παρεις ωριμα και ψυχραιμα ορισμενα ρισκα σε περιπτωση που οδηγηθεις στην επεμβαση...
    αν φτασεις εκει, στην αποφαση δηλαδη (ο συντροφος σου εν προκειμενω) τοτε χρειαζεται στηριξη, κουραγιο, και λιγη τυχη...
    φροντισε λοιπον να βρειτε εναν καλο γιατρο (μια ασφαλης λυση ειναι, ενας δοκιμασμενος γιατρος που σου συστηνουν ατομα που ξερεις και δοκιμασαν) και παρτε την γνωμη και τις γνωσεις του....δεν υπαρχουν συνταγες που κανουν για ολους, ουτε επεμβασεις χωρις κινδυνους αλλα ουτε και ασθενεις που πεθαινουν σαν τις μυγες...ειναι μια απο τις ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ευκολες επεμβασεις, με καποια ποσοστα αποτυχιων αναποφευκτα..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Greece
    Posts
    804
    Υπάρχει ένα 0.1 ποσοστό θνησιμότητας στις επεμβάσεις αυτές.. γι αυτό κάνουν καρδιογράφημα και κάποιες άλλες
    εξετάσεις πριν το χειρουργείο.. παίζει ρόλο και τη ΒΜΙ έχει ο ασθενής που θα μπεί για εγχείρηση αν είναι καπνιστής κτλ.
    για να ανήκει στις ομάδες υψηλού κινδύνου.. γι' αυτό πρέπει κάποιος να εμπιστευτεί ένα γιατρό
    που να έχει μεγάλη εμπειρία και ασχολείτε κυρίως με τις επεμβάσεις παχυσαρκίας..
    διάβασε το θέμα: " τι να ρωτήσω το γιατρό στο πρώτο ραντεβού".

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    171
    Ψάχνοντας στον ιστό βρήκα ότι το συνηθέστερο πρόβλημα-επιπλοκή που αντιμετωπίζουν τα άτομα που έχουν κάνει επέμβαση είναι οι πέτρες στη χολυδόχο κύστη... Πολλοί μάλιστα αναγκάζονται να την αφαιρέσουν....

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Greece
    Posts
    804
    ναι συμβαίνει σπάνια αυτό αλλά σε αυτούς που έχουν ακολουθήσει μέθοδο δυσαπορρόφησης
    όπως το RNY. κι όχι δακτύλιο γιατί κόβουν απότομα όλα τα λιπαρά..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    198
    Εγώ πάντως την έβγαλα την άτιμη την χολυδόχο.... και ησύχασα....

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •