ʼλλο ένα βουλιμικό επεισόδιο...Γιατί?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    519

    ʼλλο ένα βουλιμικό επεισόδιο...Γιατί?

    Καλημέρα σε όλους!


    Είμαι 26 χρονών, 53-54 κιλά και 1.68 ύψος. Πριν από ένα χρόνο ξεκίνησα δίαιτα με διαιτολόγο και μέσα σε περίπου 4,5 μήνες έχασα 20 κιλά.
    Από τότε προσπαθώ μανιωδώς να συντηρηθώ στα νέα μου κιλά παρά το ότι η διαιτολόγος μου τόνιζε ότι είμαι πολύ πιο κάτω από τα φυσιολογικά μου (δηλ. 60 κιλά). Στην αρχή τα πήγαινα καλά. Από τέλη Νοεμβρίου όμως άρχισαν τα....έκτροπα. Είχα βουλιμικά επείσόδια με ή χωρίς εμετό κάθε μήνα ή και 2 φορές το μήνα. Τώρα πια έχω σχεδόν 2 φορές το μήνα.
    Χθες και προχθές είχα πάλι επεισόδια. Έχω παρατηρήσει ότι να αφεθώ μια μέρα και φάω μέχρι σκασμού, το επαναλαμβάνω και την επόμενη. Χθες ειδικά, ενώ μέχρι το απόγευμα πήγαινα καλά μετά έφαγα ο,τι μπορεί να φανταστεί κανείς. Μετά από κάποια ώρα έκανα και εμετό, όχι από τύψεις, αλλά επειδή ένιωθα ότι θα έσκαγα. Σήμερα είμαι ένα χάλι μαύρο, νιώθω τόσο ηλίθια.
    Η απορία μου είναι η εξής: Γιατί αφού τις μέρες πριν τα βουλιμικά επεισόδια έτρωγα κανονικά (πλήρες πρωινό+μεσημεριανό, ενδιάμεσα σνακς και πολύ ελαφρύ βραδυνό, όχι βαριά γλυκά μόνο κουταλιού, μέλι, σοκολατάκια υγείας) με έπιασε πάλι λαιμαργία? Αφού δε στερήθηκα υπερβολικά, δεν έκανα καμία ακρότητα, δε μπήκα στο φαύλο κύκλο εξαντλητικής δίαιτας-ξεσπάσματος βουλιμίας...Γιατί??

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    LARISSA
    Posts
    537
    ΕΓΙΝΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΣΕ ΣΤΕΝΟΧΩΡΗΣΕ ;
    ΔΕΝ ΣΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΤΗΝ ΑΠΑΡΕΤΗΤΗ ΣΗΜΑΣΙΑ;
    ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΠΛΕΟΝ ΤΟΣΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΡΩΣ ΟΣΟ ΘΑ ΘΕΛΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΣΟ ''ΠΡΕΠΕΙ'';
    ΑΙΣΘΑΝΕΣΑΙ ΘΥΜΟ ΓΙΑΤΙ ΑΦΟΥ ΕΣΥ ΝΙΩΘΕΙΣ Ο ΙΔΙΟΣ ΑΝΘΡΟΠΩΣ Έ+ -
    20 ΚΙΛΑ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΣΕ ΑΝΤΙΜΕΤΟΠΙΖΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ;;;;;;;
    """ΜΗΝ ΣΚΑΣ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΤΟΥ''''''''''
    ΑΠΛΑ ΕΜΑΣ ΜΑΣ ΒΓΑΙΝΕΙ ΕΚΕΙ
    ΞΕΡΩ ΑΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΠΡΑΒΟΥΝ ΤΑ ΜΑΛΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑ ΚΟΒΟΥΝ ΤΟΥΦΕΣ ΤΟΥΦΕΣ ΑΛΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΕΦΤΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΑΛΛΟΣ ΒΓΑΖΕΙ ΣΠΥΡΙΑ
    ΑΛΛΟΣ ΠΑΘΑΙΝΕΙ ΑΝΑΦΥΛΑΞΙΑ
    ΒΑΛΕ ΚΑΜΙΑ ΦΟΤΟ ΑΥΤΟΥΝΟΥ ΠΟΥ ΣΟΥ ΦΤΑΙΕΙ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΚΑΙ ΡΙΞΤΟΥ ΤΑ ΧΥΜΑ
    ΑΝ ΑΥΤΟ ΔΕ ΒΟΗΘΑ ΠΑΡΕ ΚΑΝΕΝΑ ΜΑΞΙΛΑΡΙ ΧΟΝΤΡΟ ΚΑΙ ΦΑΝΤΑΣΙΩΣΟΥ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΝ ΛΟΓΟ ΠΡΟΣΩΠΟ
    ΦΙΛΑΚΙΑ

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    103
    ΑΥΤΟΤΙΜΩΡΙΑ ειναι αυτο το πραγμα,παιζεις,νικας(χανει� � τα κιλα που θες) και μετα υποσυνειδητα κανεις ο,τι μπορεις για να το καταστρεψεις και παλι.......Ειναι ενας απο τους λογους που μας ωθουν στη βουλιμια,απο την οποια,αν και τα κιλα τα εχασες,δεν εχεις γιατρευτει....
    Δεν ξερω αν θα σε βοηθησω,αλλα νομιζω πως σε μερικα βουλιμικα ατομα συμβαλλουν ψυχικοι μηχανισμοι σχετιζομενοι με μια ασυνειδητη ενοχη....Η ενοχη αυτη πηγαζει απο γεγονοτα η φαντασιες της παιδικης ηλικιας,για τα οποια ενιωθαν υπευθυνοι.Η ενοχη,παραμενοντας ασυνειδητη,οδηγει στη διαμορφωση της ασυνειδητης τασης του ατομου να ''χανει''.Η αυτοτιμωρητικη αυτη συμπεριφορα(να τρωει,να παιζει,ο,τιδηποτε μεχρι του σημειου να χασει)θεωρειται οτι μειωνει τις ασυνειδητες ενοχες...Ετσι τρωμε ωθουμενοι απο την εσωτερικη αυτη ταση χωρις να νιωθουμεχαρα,απολαυση αληθινη η πεινα....Ισως να ειναι μια πιθανη εκδοχη στα ερωτηματικα σου....Στα δικα μου παντως εχει μεγαλη θεση.....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    519
    Ευχαριστώ πολύ που συμπάσχετε και απαντάτε. Κάπως πρέπει να σταματήσει αυτό. Πώς όμως? Πιστεύω ότι είναι ψυχολογικοί οι παράγοντες που μας ωθούν στη βουλιμία. Καλύπτουμε κάποιο εσωτερικό κενό. Αναρωτιέμαι αν θα ήταν καλή ιδέα να πάω σε ψυχίατρο-ψυχολόγο...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Προσωπική εκτίμηση μετά από την προσωπική μου μάχη με τη βουλιμία, είναι να ξεκινήσεις ν' ακολουθείς τις συμβόυλές της διαιτολόγου.Ενδεχομένως να κάνεις υποθερμιδική διατροφή κι ο οργανισμός σου να ξεσπά κάνοντας βουλιμικά επεισόδια.

    Αν δεις ότι μετά άπό αυτά που σου λέει η ειδικός σου συνεχίζει το πρόβλημα τότε πρέπει να στραφείς σε ψυχίατρο - ψυχολόγο κτλ.


    Κι μια μικρή ερώτηση για να την σκεφτείς:

    Όταν κάνεις βουλιμικό νιώθεις ότι ευχαριστιέσαι κάτι από αυτό που τρως ή απλά τρως το φαγητό λες και μασάς τσίχλα - εντελώς μηχανικά ;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    103
    Συμφωνω πολυ με τον κλεανθη,ρυθμισε τη διατροφη ακομα καλυτερα,ωστε να μην πεινας,αν και λες πως τρεφεσαι οκ.Και τα κιλα που θες να κρατησεις ειναι αρκετα λιγα για το υψος σου,ετσι δεν ειναι?Η ερωτηση του ποναει αρκετα αν σκεφτω τις απειρες αδειες θερμιδες που εχω παρει κατα καιρους χωρις να ξεχωριζω γευση,μυρωδια,τιποτα.....
    Αλλα επειδη το προβλημα μας πιστευω ακραδαντα οτι (στις επιμονες μορφες ειδικα) χριζει φροντιδας ειδικου,αν νιωθεις την αναγκη οτι το χρειαζεσαι δοκιμασε να μιλησεις σε εναν ψυχιατρο,σιγουρα δεν εχεις να χασεις κατι.Τωρα που εχασες τοσα κιλα ειναι πολυ,πολυ,πολυ κριμα να τα παρεις ξανα και φτου και απο την αρχη....Ειναι ευκαιρια τωρα που δε σε βαραινουν τα κιλα να λυσεις σωστα και το θεμα της βουλιμιας....

  7. #7
    dolphin...
    εγώ θα σου πρότεινα να πας σε ψυχολογο. Ο διαιτολόγος δεν μπορει να καταλάβε τι συμβαίνει μέσα σου και να σε βοηθησει...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •