Ψυχολογος, ψυχοθεραπευτης, ψυχαναλητης κλπ κλπ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 45
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484

    Ψυχολογος, ψυχοθεραπευτης, ψυχαναλητης κλπ κλπ

    Καλημερα σε ολους, μελη και επισκεπτες.
    Ειμαι νεο μελος με απειρες αποριες, σκεψεις και προβληματισμους.
    Επισης, με πολλες αναστολες για το τι πρεπει να γραψω και τι οχι και για το πως να βαλω
    σε μια ταξη τις σκεψεις μου.

    Ας αρχισω με το εξης που με προβληματιζει εντονα.
    Οπως φαινεται και απο τον τιτλο...
    Τι απο ολα χρειαζεται η καθε περιπτωση ανθρωπου?

    ψυχολογο? (δεν εχει σπουδασει ιατρικη, δε συνταγογραφει)
    ψυχαναλητη? (παιρνει χρονια και χρονια η μεθοδος αυτη)
    ψυχοθεραπευτη-ψυχιατρο? (τι διαφορα εχει απο ψυχολογο, οτι συνταγογραφει??)

    επισης, γνωριζετε για την Γνωστική Συμπεριφορική Θεραπεία?
    πως σας φαινεται?
    σα θεωρια ακουγεται καλο οτι ασχολειται με το παρον και οχι με την υπεραναλυση ετων για το παρελθον.
    στην πραξη ομως????? μηπως αφηνει αλυτα και αναπαντητα ερωτηματα του παρελθοντος?
    μηπως δεν εισχωρει αρκετα στην ψυχοσυνθεση και στα βιωματα του παρελθοντος?

    Ποσο διαστημα σας πηρε για να καταλαβετε αν ο ειδικος που διαλεξατε σας βοηθαει επι τους ουσιας?

    Εχετε δοκιμασει ομαδικη ψυχοθεραπεια? Υπαρχει στην Ελλαδα? Βοηθαει?

    Να μην τα περιμενουμε και ολα απο τους ειδικους, συν Αθηνα και χειρα κινει, αλλα... αν (καλως) απευθυνομαστε σε αυτους,
    πρεπει, δεν πρεπει να εχουμε καποιες "απαιτησεις" ?
    Το θεμα ειναι... ποτε ειναι παραλογες και ποτε οχι?

    Και τελος, αλλος ενας προβληματισμος μου...
    Θα δινατε την ευκαιρια σε εναν νεαρο σε ηλικια επαγγελματια να προσπαθησει να σας βοηθησει?
    Ειναι απαγορευτικη η απειρια του? Η μηπως λογω ηλικιας ισως ειναι πιο ηθικος και πιο ορεξατος να
    "τα δωσει ολα" ?

    Και χιλιες δυο αλλες σκεψεις...
    Θα περιμενω με αγωνια τις απαντησεις σας

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    Καλημερα...
    τι εγινε? αγγιξα θεμα ταμπου?:shocked2:
    η προτιματε διαιτολογους αντι ψυχολογους κλπ?

    μηπως να παλιωσω πρωτα στο φορουμ και μετα να ανοιγω τετοια θεματα?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    380
    Οχι δεν ειναι καθολου ακαταλληλη εποχη για να απορεις που δεν μπαινει κοσμος για να απαντησει... http://serve.mysmiley.net/indifferen...ferent0012.gif Λιγη υπομονη, θα γυρισουν απο τις παραλιες και θα ικανοποιηθεις στο ερωτημα σου.
    Εγω δεν το κατεχω το θεμα που καταπιανεσαι οποτε δεν μπορω να βοηθησω.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Έσύ τι απ΄όλα είσαι και έχεις τέτοιους προβληματισμούς;Τι περιμένεις απο αυτήν την διαδικτυακή κοινότητα ;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    472
    κοίτα αν και δεν είμαι ειδικός αλλά θεωρώ ότι έχω μαι στοιχειώδη παιδεία , να σου πω τουλάχιστον την άποψη μου!!!

    ο καθένας εμπιστευεται όποιο είδος ειδικού θεωρεί ότι του χρειάζεται ..την κάθε φορά
    στο συγκεκριμένο φόρουμ
    όσο και αν σου φαίνεται απίστευτο ...πρώτα θα πας σε διαιτολόγο και μετά σε όλα τα παρακατω..
    πρώτα προσπαθείς να δεις αν το προβλημα σου λύνεται και μετά απλα το πρόβλημα , το οποίο μπορεί να μην είναι πρόβλημα, απλά μπορεί να σου γίνεται εμμονή πάγαίνεις και σε άλλες ειδικότητες .......

    τελος αυτό που λες
    "Και τελος, αλλος ενας προβληματισμος μου...
    Θα δινατε την ευκαιρια σε εναν νεαρο σε ηλικια επαγγελματια να προσπαθησει να σας βοηθησει?
    Ειναι απαγορευτικη η απειρια του? Η μηπως λογω ηλικιας ισως ειναι πιο ηθικος και πιο ορεξατος να
    "τα δωσει ολα" ?"

    είναι παντελώς ανυπόστατο .....
    τι σχέση έχει ΠΟΙΟΝ θα εμπιστευθεί ο καθένας εδω μέσα.......

    αν χρειάζεσαι κοινό για κάποια εργασία/έρευνα / και ότι άλλο θες καλο θα είναι να λες για ποιόν λόγο τα ρωτάς όλα αυτά ...
    και αν τα ρωτάς για να καταλήξεις σε ποιον ειδικό να πας ...το ποιος θα σε βοηθησει εσένα με το δικό σου θεμα , δεν εξαράται με το εάν π.χ εμένα μου αρέσουν οι μικροί και μελαχρινοί και εάν εσένα οι μεγάλοι ξανθοί!!!!

    αν είσαι πάντος ψυχολόγος και η μελέτη σου και η δουλειά σου σύμφωνα με την ορολογία της λέξης είναι η μελέτη της ανθρωπίνης ψυχής καλό θα είναι να την σέβεσαι και όχο μόνο να την εμπορεέσαι θεωρώντας άλλες ειδικότητες σου χαμηλού επιπέδου.......
    "η προτιματε διαιτολογους αντι ψυχολογους κλπ?"

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    380
    Sasa δεν νομιζω οτι την καταλαβες. Ξαναδιαβασε τι γραφει μιας και εχει αρκετες ερωτησεις.
    Θα διαφωνησω μαζι σου για το αν ειναι θεμα παιδειας. Χρειαζεται εμπειρια και πληροφορηση για να υπαρξει ουσιαστικη βοηθεια σε τετοιες περιπτωσεις.
    Επισης, δεν ειναι καποια γιατρος. Αρκει μια αναζητηση σε προηγουμενα ποστς.
    Αυτα. :)

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    472
    kwstas01 οταν μιλάω για παιδεία δεν εννοώ την εκπαίδευση και το μορφωτικό επίπεδο που έχει ο καθένας μας εδώ μέσα..

    εννοώ την παιδεία η οποία συλλέγεται απο πληροφορίες και εμπειρίες ...αυτό ακριβώς που λες και εσύ!!!
    εγώ ήθελα να απαντήσω σε αυτό το ποστ του μέλους
    "Καλημερα...
    τι εγινε? αγγιξα θεμα ταμπου?:shocked2:
    η προτιματε διαιτολογους αντι ψυχολογους κλπ?

    μηπως να παλιωσω πρωτα στο φορουμ και μετα να ανοιγω τετοια θεματα? "

    το ότι μπορεί να κάνω λάθος δεκτό, και ζητάω συγνώμη απο click
    και βεβαίως εαν έχω παραλείψει κάποια ποστ το έκανα μόνο και μόνο γιατί δεν είναι σε αυτό το θέμα...δεν το έκανα σκόπιμα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    Originally posted by sasa14
    κοίτα αν και δεν είμαι ειδικός αλλά θεωρώ ότι έχω μαι στοιχειώδη παιδεία , να σου πω τουλάχιστον την άποψη μου!!!

    ο καθένας εμπιστευεται όποιο είδος ειδικού θεωρεί ότι του χρειάζεται ..την κάθε φορά
    στο συγκεκριμένο φόρουμ
    όσο και αν σου φαίνεται απίστευτο ...πρώτα θα πας σε διαιτολόγο και μετά σε όλα τα παρακατω..
    πρώτα προσπαθείς να δεις αν το προβλημα σου λύνεται και μετά απλα το πρόβλημα , το οποίο μπορεί να μην είναι πρόβλημα, απλά μπορεί να σου γίνεται εμμονή πάγαίνεις και σε άλλες ειδικότητες .......
    γιατι θεωρεις οτι εκπροσωπεις ενα ολοκληρο φορουμ?
    εχοντας διαβασει παλιοτερα θεματα ειδα ουκ ολιγες φορες να αναφερονται ψυχιατροι και ψυχολογοι, καταθλιψη, αντικαταθλιπτικα αλλα και προτροπες για να απευθυνθει κανεις στους ειδικους.
    και οσο για το οτι πρωτα πας σε διαιτολογο και μετα κοιτας μηπως χρειαζεσαι και ψυχιατρο η ψυχολογο, επιτρεψε μου να αμφιβαλλω αν ετσι ειναι η σωστη σειρα.
    η ταυτοχρονα κοιταζεις και τα δυο η πρωτα το ψυχολογικο.
    αν δεν υπηρχε καποια ψυχογενης διαταραχη, η σχεση με το φαγητο θα ηταν υγιης και αρα δε θα χρειαζοταν ο διαιτολογος...


    τελος αυτό που λες "Και τελος, αλλος ενας προβληματισμος μου... Θα δινατε την ευκαιρια σε εναν νεαρο σε ηλικια επαγγελματια να προσπαθησει να σας βοηθησει? Ειναι απαγορευτικη η απειρια του? Η μηπως λογω ηλικιας ισως ειναι πιο ηθικος και πιο ορεξατος να "τα δωσει ολα" ?" είναι παντελώς ανυπόστατο ..... τι σχέση έχει ΠΟΙΟΝ θα εμπιστευθεί ο καθένας εδω μέσα.......
    ΠΟΙΟ ειναι το ανυποστατο?
    ΕΡΩΤΗΣΗ ηταν!!! φυσικα εχει σχεση! αλλιως τι νοημα εχει η κοινοτητα αν δε μοιραζεσαι αποψεις και εμπειριες????????

    αν χρειάζεσαι κοινό για κάποια εργασία/έρευνα / και ότι άλλο θες καλο θα είναι να λες για ποιόν λόγο τα ρωτάς όλα αυτά ... και αν τα ρωτάς για να καταλήξεις σε ποιον ειδικό να πας ...το ποιος θα σε βοηθησει εσένα με το δικό σου θεμα , δεν εξαράται με το εάν π.χ εμένα μου αρέσουν οι μικροί και μελαχρινοί και εάν εσένα οι μεγάλοι ξανθοί!!!! αν είσαι πάντος ψυχολόγος και η μελέτη σου και η δουλειά σου σύμφωνα με την ορολογία της λέξης είναι η μελέτη της ανθρωπίνης ψυχής καλό θα είναι να την σέβεσαι και όχο μόνο να την εμπορεέσαι θεωρώντας άλλες ειδικότητες σου χαμηλού επιπέδου....... "η προτιματε διαιτολογους αντι ψυχολογους κλπ?"
    θα σου απαντουσα οπως σου αρμοζει, αν ΔΕΝ ηταν φορουμ ανθρωπων με πραγματικα προβληματα, οποτε πρεπει να ειμαι πιο ανεκτικη και επιεικης, οπως θα ηθελα να ειναι και οι αλλοι μαζι μου αφου κι εγω εχω ΠΡΟΒΛΗΜΑ, αλλιως φυσικα δε ειχα γραφτει και δε θα ειχα γραψει εδω.

    θα σου πω μονο οτι δεν ειμαι σακος του μποξ για να βγαλεις εσυ ολη σου την καχυποψια, την κακετρεχεια και τη χολη σου.
    αν δεν ειχες μεσανυχτα απο ψυχολογους, θα καταλαβαινες οτι το αρχικο μου ποστ δε μοιαζει καθολου με δημοσιευση ψυχολογου που ψαχνει για κοινο για να κανει ερευνα!!!!!!!!!!!


    το ότι μπορεί να κάνω λάθος δεκτό, και ζητάω συγνώμη απο click και βεβαίως εαν έχω παραλείψει κάποια ποστ το έκανα μόνο και μόνο γιατί δεν είναι σε αυτό το θέμα...δεν το έκανα σκόπιμα
    το οτι παρελειψες ποστς δεν το εκανες σκοπιμα, το οτι εβγαλες ολη σου την κακεντρεχεια ομως???

    λοιπον, ΑΝ καποιος απο ολους αυτους που κατα καιρους στο φορουμ εχουν αναφερθει σε ψυχολογους η ψυχιατρους, εχει ορεξη να το συζητησει και να μοιραστει τις εμπειριες, τις σκεψεις του, τις αποψεις του, εχει καλως.

    αλλιως, καλυτερα να εμενα αναπαντητο παρα να βγαζετε τοση χολη.

    Κωστα ευχαριστω για την απαντηση. Να ηταν οι παραλιες ο λογος? Προφανως οχι για ολους.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    472
    αν είχα πρόβλημα κακεντρέχειας ...αγαπημένη μου click δεν θα ζητούσα συγνώμη που "αρπάχτηκα" με το σχόλιο σου!!
    πολύ απλά θα συνέχιζα να βγάζω την "χολή" μου ανενόχλητη...

    στην αρχη του πόστ μου σου γράφω το εξής
    "να σου πω τουλάχιστον την άποψη μου"

    αν η άποψη μου παρεκλίνει απο τον στόχο των ερωτήσεων σου, δείχνεις αρκετά καλλιεργημένος άνθρωπος για να χρησιμοποιήσεις λέξεις καλύτερες απο τις παραπάνω....

    ήταν απλά η άποψη μου , διάβασα ένα πόστ το οποίο εγώ το αποκωδικοποίηση έτσι .....και επειδή ξέρεις ότι ο γραπτός λόγος είναι αδύναμος μπροστά στον προφορικό θε έπρεπε να σκεφτείς και αυτή την παράμετρο και αν θέλεις συζήτηση/ απόψεις/ παρεξηγήσεις κ.τ.λ θα μπορούσες να μου πεις οτι απλά παρεξήγησα αυτά που λες!!

    δεν είχα σκοπό ούτε να σε προσβάλλω ούτε να σε βρίσω, όπως και δεν το έκανα, ούτε να σε "αφορήσω" .....απο την συζήτηση...δεν μου έχει κανείς τέτοιο δικαίωμα να αποφασίζω για το ποιός τα λέει καλά και ποιός όχι!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    2,196
    παιδια μην μαλώνετε!

    click απλα να σου πω οτι ναι μεν οταν μπει ενα καινουριο μέλος με "πρόβλημα" η πιο συνηθισμενη ερωτηση ειναι ακολουθεις διαιτα απο διαιτολόγο?εχεις μιλήσει σε κάποιον ειδικό για το προβλημά σου? αλλα εγω ας πούμε δε μπορώ να σου απαντήσω στα ερωτήματα που έθεσες διότι κάνω μονη μου την προσπάθεια μου.
    παντως υπάρχουν κοριτσια που εχουν απευθυνθει σε ειδικούς αλλα νομίζω οτι λειπουν διακοπες για αυτο δεν εχεις παρει ακομά απαντηση. (οπως ειπε κ ο Κώστας)

    Πάντως δεν νομίζω οτι η Σάσα ήθελε να σε θίξει ίσως δεν καταλάβατε καλα η μια τι εννοουσε η άλλη!κριμα ειναι να μαλωνουμε οταν εχουμε μεινει ολοι κ ολοι δεκα ατομα που μπαινουμε Αυγουστιάτικα!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    Originally posted by granita
    παιδια μην μαλώνετε!

    click απλα να σου πω οτι ναι μεν οταν μπει ενα καινουριο μέλος με "πρόβλημα" η πιο συνηθισμενη ερωτηση ειναι ακολουθεις διαιτα απο διαιτολόγο?εχεις μιλήσει σε κάποιον ειδικό για το προβλημά σου? αλλα εγω ας πούμε δε μπορώ να σου απαντήσω στα ερωτήματα που έθεσες διότι κάνω μονη μου την προσπάθεια μου.
    παντως υπάρχουν κοριτσια που εχουν απευθυνθει σε ειδικούς αλλα νομίζω οτι λειπουν διακοπες για αυτο δεν εχεις παρει ακομά απαντηση. (οπως ειπε κ ο Κώστας)
    Καλημερα granita.
    Ευχαριστω για την απαντηση.
    Ξεκινησα διαιτα χτες μετα απο αρκετα χρονια που ειχα να το επιχειρησω. Μονη μου χωρις διαιτολογο, οχι οτι εχω κατι εναντιον τους απλα... δεν υπαρχει φραγκο.
    Η τελευταια επενδυση ειναι στον ψυχολογο εδω και 3 περιπου μηνες, που προς το παρον βλεπω οτι οντως ηταν χρησιμοτερος στη δικη μου περιπτωση. Και απο Τεταρτη ξεκινησα και ηπιο αντικαταθλιπτικο.
    Και βλεπουμε

    sasa14 oι λεξεις καλυτερες η χειροτερες, ανορθογραφες η ορθογραφημενες, greeklish η ελληνικες, δεν εχουν τοση σημασια οση το περιεχομενο και η ουσια τους. Καλημερα

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    472
    καλημέρα click ...
    συμφωνά απόλυτα μαζί σου!!!

    αλλα σου ξαναλέω ότι στην περίπτωση μας, ο γραπτός λόγος είναι απρόσωπος...

    εγώ πάντως ειλικρινά δεν έχω κανένα πρόβλημα μαζί σου γιατί ουτε που σε ξέρω ούτε που σε είδα...και όσο για τα "κοσμιτικά" που με στόλισες ...απο εμένα δεν υπάρχει κανένα θέμα....έτσι σου βγήκε και σε σένα
    όσο για τις δικές μου "κακεντρεχείες" συγνώμη ζητησα αρκετές φορές ...αλλά δεν μου κοστίζει και τίποτα να σου ξαναπώ!!!!

    καλή σου μέρα
    και καλή δύναμη σε ότι κάνεις !!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    click αν ο σκοπός της ερώτησης σου είναι να ενημερωθείς για τη διαφορά μεταξύ των ειδικοτήτων που ανέφερες θα κοιτάξω να σου απαντήσω τι ισχύει με βάση τη νομοθεσία.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    2,196
    click μου πιστεύω οτι αν αλλαξει η ψυχολογια σου προς το καλύτερο τοτε θα μπορεσεις να πορευτεις κ χωρίς διαιτολόγο.ολοι μας σχεδόν ξέρουμε τι κανει κ τι δε κάνει να τρώμε απλα το πρόβλημα ειναι οτι δεν εχουμε τη δύναμη να το τηρήσουμε.εφόσον λοιπον ο ψυχολόγος σου σε βοηθήσει να βρεις αυτη την αποφασιστικότητα και την δύναμη θα δεις οτι θα μπορεσεις να αντεπεξέλθεις.σου ευχομαι πραγματικά να πετυχεις τον στόχο σου σταθερά και με μόνιμα αποτελέσματα και πανω απ ολα να εισαι αισιόδοξη και χαρούμενη.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    Originally posted by Kleanthis
    click αν ο σκοπός της ερώτησης σου είναι να ενημερωθείς για τη διαφορά μεταξύ των ειδικοτήτων που ανέφερες θα κοιτάξω να σου απαντήσω τι ισχύει με βάση τη νομοθεσία.
    Ουσιαστικα αυτο που με ενδιαφερει ειναι πως το βλεπει ο ασθενης. Δηλαδη τι ειδε να τον βοηθαει και τι οχι και με τι κριτηρια διαλεξε ή με τι κριτηρια σταματησε να πηγαινει σε μια απο αυτες τις ειδικοτητες.
    Το τι λενε οι ιδιοι οι ειδικοι το βρισκω και στη google.

    Αυτο που δεν ξερω ειναι πως ας πουμε καταλαβαινεις αν χρειαζεσαι χρονια ψυχαναλυση αναλυοντας και υπεραναλυοντας το παρελθον η αν χρειαζεσαι μια μεθοδο που ασχολειται μονο με το παρον.

    Και σε ποσο διαστημα καταλαβαινεις αν η μεθοδος που τελικα διαλεξες ηταν ταιριαστη η αχρηστη.

    Υπαρχουν μεγαλες διαφορες μεταξυ των μεθοδων, ακομα και μεταξυ ιδιας ειδικοτητας επαγγελματιων.

    Για παραδειγμα, στη δικη μου ψυχολογο μιλαμε στον ενικο εξαρχης και μιλαει και αυτη αρκετα στις συνεδριες.
    Αλλη γνωστη μου, ομως, που πηγαινει σε ψυχολογο, λεει πως δεν επιτρεπεται καμμια απο τις δυο να απευθυνεται στην αλλη στον ενικο. Και οτι γενικα η ψυχολογος δεν παρεμβαινει σχεδον ποτε. Απλα αυτη καθεται και μιλαει και μιλαει....
    Λιγο κουφο μου φανηκε οταν το ακουσα, πιο πολυ με ψυχαναλυση σε ψυχιατρο-ψυχοθεραπευτη μοιαζει παρα με συνεδρια σε ψυχολογο.
    Αλλα προφανως κανω λαθος.

    Καλημερα και χρονια πολλα σε οσους γιορταζουν

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •