ΚΨΥ, γραμμες αμεσης βοηθειας, μη κρατικοι φορεις κ.ά. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 45
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    Originally posted by smart
    ναι αλλα το αποτελεσμα μετραει...
    ποιο ειναι το αποτελεσμα?
    αν το δεις αποστασιωποιημενα, οτι δηλαδη εχουν και αυτοι ΠΡΟΒΛΗΜΑ γιαυτο κλεινουν την πορτα
    εχει διαφορα απο το να πεις
    "τρωω συνεχεια πορτες γιατι κλαιγομαι"

    στην πρωτη περιπτωση, προβλημα τους.
    στη δευτερη, παιρνεις ολη την ευθυνη χωρις να σου αναλογει.

    2 εντελως διαφορετικα αποτελεσματα τελικα.

    σισιλιανα δωσε σημειο ζωης. τι ειχε γινει? (στην ερωτηση μου αναφερομαι)

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,339
    Πηρα τηλεφωνο το ΚΨΥ Χαλανδριου.Μου ειπαν οτι γινεται ψυχαναλυση δωρεαν προς το παρον.Στο μελλον λεει ισως υπαρχει μικρη επιβαρυνση.Ομως μου ειπαν οτι με βαση το που μενω δεν εξυπηρετουμαι εκει αλλα στο ΚΨΥ Περιστεριου (ενω μπορω να βρισκομαι στο Χαλανδι μεσα σε 20 λεπτα),το οποιο ειναι πολυ μακρια για μενα κ πραγματικα δεν καταλαβαινω με ποια λογικη υπαγομαι εκει.Δεν ξερω τι θα κανω τελικα.Η θα πληρωσω ψυχολογο που θα ειναι διπλα μου ή θα πηγαινω Περιστερι που δεν εχω ομως και την πολυτελεια του χρονου (1 ωρα να παω 1 ωρα να γυρισω και 1 ωρα που θα ειμαι εκει...).Μπερδεμα...

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    αν μπορεις να ανταπεξελθεις οικονομικα εστω και οριακα, βρες εναν κοντα στο σπιτι σου και μεινε εκει αν θα εισαι ευχαριστημενη.

    αν οχι, αξιζει τον κοπο να δοκιμασεις και καποιο απο τα ΚΨΥ χωρις χρεωση:thumbup:

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,339
    click μου το σκεφτηκα.Αποφασισα να παω Περιστερι να δω πως θα μου φανει κιολας.Θα κλεισω ραντεβου και θα γραψω εντυπωσεις συντομα.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    μπραβο, τελεια!!!:thumbup:
    καλη αρχη!!!

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Originally posted by Constance
    Πηρα τηλεφωνο το ΚΨΥ Χαλανδριου.Μου ειπαν οτι γινεται ψυχαναλυση δωρεαν προς το παρον.Στο μελλον λεει ισως υπαρχει μικρη επιβαρυνση.Ομως μου ειπαν οτι με βαση το που μενω δεν εξυπηρετουμαι εκει αλλα στο ΚΨΥ Περιστεριου (ενω μπορω να βρισκομαι στο Χαλανδι μεσα σε 20 λεπτα),το οποιο ειναι πολυ μακρια για μενα κ πραγματικα δεν καταλαβαινω με ποια λογικη υπαγομαι εκει.Δεν ξερω τι θα κανω τελικα.Η θα πληρωσω ψυχολογο που θα ειναι διπλα μου ή θα πηγαινω Περιστερι που δεν εχω ομως και την πολυτελεια του χρονου (1 ωρα να παω 1 ωρα να γυρισω και 1 ωρα που θα ειμαι εκει...).Μπερδεμα...
    Να πας κ στο κψυ Χαλανδριου κ ας σου ειπαν.Πες τους οτι μετακομιζεις Χαλανδρι.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,339
    Λες ρε συ lessing.Πραγματικα μου φαινεται τελειως κουλο να μενω τοσο κοντα στο Χαλανδρι και να μου λενε οτι υπαγομαι Περιστερι.Καλα θα επιμεινω παλι οντως.Αν μου κατσει και να πηγαινω Χαλανδρι θα ειναι ιδανικα πλεον.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    ρε παιδια δεν εχει σημασια που μενεις πιο κοντα, σημασια εχει πως εχουν χωριστει "διοικητικα" να το πω οι περιοχες.
    constance , δοκιμασε αυτο που λεει η λεσσιγκ αλλα αν χρειαστει δλδ να πηγαινεις 1 φορα τη βδομαδα στο περιστερι για ΔΩΡΕΑΝ ψυχαναλυση θα ειναι τοσο τραγικο?
    με το μετρο αν δεν κανω λαθος δεν ειναι κ τπτ τραγικες οι ωρες....

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,339
    Ναι smart δε το συζητω.Περιστερι ξεΠεριστερι θα παω.Απλα θα το τσεκαρω αλλη μια φορα καλου κακου μηπως μπορω και πιο κοντα.Το ΚΨΥ δεν ειναι κοντα στο μετρο του Αγ.Αντωνιου δυστυχως.Αλλα το πηρα αποφαση πλεον.Ελπιζω να μου κλεισουν και αμεσα το πρωτο ραντεβου.Ειμαι πολυ χαρουμενη με την αποφαση μου.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    μπραβο κοριτσι
    πολυ χαιρομαι που χαιρεσαι... πρεπει να εκπαιδευτουμε (το λεω πρωτα για μενα) να στεκομαστε στο θετικο του πραγματος κ οχι να γκρινιαζουμε για το αρνητικο .
    καλη αρχη

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Ναι αλλα πηγαινα Χαλανδρι αφου θα μετακομισεις εκει χι χι χι:dork:

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,339
    Λοιπον παιδια πηρα τηλεφωνο.Λεω θελω ψυχολογο.Μου λεει τι προβλημα εχετε.Λεω οτι εχω χασει τον πατερα μου προσφατα κλπ.Σε ολο το τηλεφωνημα προσπαθουσε να με πεισει οτι ειναι φυσιολογικο που νιωθω χαλια και οτι το μονο που μπορουν να μου κανουν εκει ειναι να κλεισει ραντεβου με ψυχιατρο επειδη μεσα σε ολα της ειπα οτι εχω αυπνιες τελευταια.Μονο δλδ για το θεμα της αυπνιας μπορουν να βοηθησουν αλλα γι'αυτο με καλυπτει κ το ταμειο μου ετσι κι αλλιως να παω να μου γραψει ενας γιατρος κατι.Και το πρωτο ραντεβου με τον ψυχιατρο ειναι σε εναμιση μηνα.Μαλλον θα καταφυγω σε ψυχολογο στη γειτονια μου.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    η γνωστη ελλαδιτσα.....

    παραηταν καλο για ναναι αληθινο!
    :thumbdown:

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    παρολο πο υνιωθωμια απογοητευση με τα νεα κ θα ηθελα σημερα η constance να μας λεει ενθουσιασμενη ποσο ευκολα της ηρθαν ολα κ ποσο καλα, θεωρω λιγο αδικο να πουμε αμεσως για τη "γνωστη ελλαδιτσα"
    σκεφτειτε ποσους ανθρωπους με ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ ψυχολογικα προβληματα εξυπηρετουν αυτα τα κεντρα....
    οσο κ αν πιστευω οτι αλλος παρισσοτερο, αλλος λιγοτερο ολοι θελουμε τον ψυχολογο μας , εντουτοις θεωρω οτι προβλημα με προβλημα εχει διαφορα...
    (constance παρεπιπτοντως συμφωνω οτι ειναι φυσιολογικο να νιωθεις χαλια αφου εχεις χασει τον πατερα σοσυ προσφατα.. αλλα μονο αυτο ειναι το προβλημα σου? δλδ πριν χασεις τον πατερα σου ηταν ολα ροδινα για σενα?
    καποια πραγματα δυστυχως πρεπει αν κανουν τον κυκλο τους, μακαρι να περναγε ο πονος με μερικες συνεδρειες... αλλα δεν ειναι ετσι ).

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,339
    Η γυναικα που μου μιλησε ασχοληθηκε μαζι μου.Μιλησαμε αρκετα.Οταν της ειπα στην αρχη οτι θελω ψυχολογο μου λεει ψυχολογο δωρεαν δυσκολα,τι σας απασχολει γιατι το θελετε;Της ειπα το θεμα με το μπαμπα μου, μου εκανε αρκετες ερωτησεις και μου λεει οτι ολα αυτα που μου λετε ειναι φυσιολογικα να σας συμβαινουν.Δεν ειναι μονο το θεμα με το μπαμπα μου.Απλα αυτο χειροτερεψε την κατασταση.Με ρωτησε αν εκτος απο υπερβολικη στεναχωρια εχει αλλαξει κατι αλλο.Της ειπα οτι απλα εχουν ενταθει καποια πραγματα οπως η αυπνιες και μου ειπε οτι μπορει μονο να μου κλεισει ραντεβου για ψυχιατρο να μου γραψει φαρμακα για αυπνια και αν ειναι θα κρινει και θα μου προτεινει αν θα πρεπει να παω σε ψυχολογο.Βεβαια εγω αν θελω να μου γραψουν φαρμακα θα παω και στο ΙΚΑ σιγα μην τρεχω μεχρι Περιστερι για αυτο.Το μονο που με πειραξε ειναι οτι μου ειπε πως μπορω να τα βγαλω περα μονη μου.Αν καποιος σου λεει οτι δε μπορει δε νιωθει καλα και θελει ψυχαναλυτη πρεπει να του πεις οκ εγω δε μπορω να το παρεχω, πηγαινε σε ιδιωτη.Εκεινη προσπαθουσε να μου πει οτι το μονο που χρειαζομαι ειναι ψυχιατρο να μου γραψει φαρμακα αυπνιας.Προφανως θεωρησε οτι ολα τα αλλα που της ειπα δεν ειναι τοσο σοβαρα οσο αλλα περιστατικα που περνουν εκει.Το κακο ειναι οτι με ενα τηλεφωνημα δε μπορουσα να της πω τα παντα ουτε ενιωθα ανετα να μιλησω σε μια κοπελα της γραμματειας για τα παντα.Πχ δε της ειπα πως εχω διατροφικη διαταραχη.Προσπαθουσε να μου κανει μια τηλεφωνικη ψυχαναλυση για να δει κατα ποσο θα σπαταλησω το χρονο τους αδικα ή οχι.Της ειπα πχ στην αρχη "εχασα το μπαμπα μου προσφατα." και ειπε "οταν λετε προσφατα;" "Τον Ιουνιο" "Α!" μου κανει λες και αμφισβητησε στην αρχη οτι ειναι και τοσο προσφατο το γεγονος.Και μαλιστα το ραντεβου δε μπορουσε να μου το κλεισει για νωριτερα απο τελη Φλεβαρη.Ενιγουεη οτι εγινε εγινε, θα δω τι θα κανω τωρα.Τις τελευταιες μερες εχω κανει πολλες σκεψεις και το βλεπω πιο ψυχραιμα το θεμα.Ελπιζω να πανε καλυτερα τα πραγματα και στα οικονομικα και να μπορεσω να παω σε ψυχολογο συντομα.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •