διαιτολογοι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    peiraias
    Posts
    538

    διαιτολογοι

    μια απορια / τι ποσο εχετε ακουσει ως αμοιβη σε διαιτολογο?

    σημερα μου ειπαν 130 ευρω το μηνα και δεν ξερω αν ειναι καλα ή οχι ?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Αλλάζουνε Εντός Μου,Τα Σύνορα Όλου Του Κόσμου
    Posts
    1,698
    Ton τόσα χρήματα παίρνει ένας πολύ γνωστός διαιτολόγος που για χρόνια έβγαινε στο Μέγκα και τώρα είναι στο Αντ1 !!! Ουσιαστικά εκτός από τις υπηρεσίες του πληρώνεις και το "όνομα" που έχει

    Νομίζω πως οι περισσότεροι παίρνουν γύρω στα 50-60 την επίσκεψη,ειδικά στις μέρες μας είναι κρίμα να δώσεις τόσα πολλά λεφτά!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    4,654
    30 ευρω την επισκεψη δινουμε εδω εκτος η πρωτη επισκεψη που ειναι απο 50 μεχρι 80 αναλογα το τι θα κανεις (λιπομετρησεις, μετρημα μεταβολισμου κτλ.).

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    peiraias
    Posts
    538
    μιλαω με το μηνα οχι την επισκεψη . δηλαδη βγαινει γυρω στα 30 ευρω η επισκεψη.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    487
    Δεν εχω παει ποτε σε διαιτολογο,ημουν ετοιμη να παω πριν ξεκινησω τη διαιτα που κανω τωρα,αλλα εκατσα και σκεφτηκα και ειπα "τι παρα πανω θα μου πει αυτος που δε το ξερω ηδη?"Μηπως δε ξερουμε τι πρεπει να κοψουμε και τι οχι?Δοξα το θεο εχουμε και το προνομιο της προσβασης στο ιντερνετ και μπορουμε να πληροφορηθουμε για τα παντα.Ειδικα σε μερες κρισης 50 ευρω η επισκεψη ειναι παρα πολλα.Ξερω οτι πολλοι πανε για να εχουν καποιον στον οποιο να "λογοδοτουν",αλλα αυτο θα εχει αποτελεσμα για παντα?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    74
    Originally posted by aggeloydaki
    Νομίζω πως οι περισσότεροι παίρνουν γύρω στα 50-60 την επίσκεψη,ειδικά στις μέρες μας είναι κρίμα να δώσεις τόσα πολλά λεφτά!
    :shocked2:
    Είναι αργά λες για μία αλλαγή καριέρας;
    ʼκου 60 ευρώ η επίσκεψη..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,637
    Δεν αξίζει τόσα χρήματα η επιστημονική ειδίκευση του μέσου διαιτολόγου imho. Από κει και πέρα ο καθένας κουμάντο στη τσέπη του αλλά εν μέσω κρίσης να πληρώνουμε στο διαιτολόγο όσα στο γιατρό μου φαίνεται υπερβολή, να προσαρμοστούν και αυτοί.

    Επίσης θεωρώ την εβδομαδιαία επίσκεψη στο διαιτολόγο τεράστια υπερβολή, τι θα αλλάξει δλδ αν γίνει μηνιαία;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Athens
    Posts
    5,663
    Παιδιά εμένα ο διαιτολόγος μου έχει προσαρμόσει τις τιμές του στην κρίση. Παίρνει για πρώτη επίσκεψη 40? (ιστορικό, λιπομετρήσεις, ενημέρωση κτλ) και μετά κάνεις 2 επισκέψεις τον μήνα 28? η κάθε μία και είναι υπέρ αρκετές! Και μην σας ξεγελάνε τα νούμερα ο διαιτολόγος που πάω είναι ιδιαίτερα καταξιωμένος στον χώρο του, δημοσιεύει άρθρα, έχει γράψει βιβλία και βγαίνει και στην τηλεόραση. Προσωπικά όταν πήγα σε αυτόν δεν τα ήξερα καν όλα αυτά απλά είναι στην περιοχή μου, στο κέντρο της Νέας Ιωνίας, και με βόλευε και απλά είχα ακούσει καλά λόγια. Ton76 θεωρώ ότι τα 130? είναι άκρως υπερβολικά! Στην θέση σου θα έκανα καλύτερη έρευνα αγοράς...
    Ακόμη και πέρυσι που είχε μεγαλύτερες τιμές έπαιρνε 60? για την πρώτη επίσκεψη και μετά χρέωνε 35? για κάθε επόμενη! Αλλά το τονίζω δεν χρειάζεται να πας κάθε βδομάδα το βρίσκω υπερβολή αν όχι εκμετάλλευση...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    peiraias
    Posts
    538
    ευχαριστω πολυ παιδια!!!

    πραγματι πολλα μου φαινονται και μενα.
    προσωπικα μου, φλερταρω περισσοτερο με την ιδεα των τριαδων/δυαδων.κουραστηκα με τις εκαστοτε διαιτες .

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    ξερω κ περιπτωση που παιρνει15 ευρωτην επισκεψη, 2επισκεψειςτο μηνα!
    το γραφειο ειναι καθ ολα νομιμο απλα μαλλον ειναι πολυ εξυπνη, γιατι γινεται χαμος κ εχει πολυ καλα αποτελεσματα απ ο,τι βλεπω!!!

  11. #11
    Καλημέρα σε όλους!

    Η δική μου διαιτολόγος παίρνει 30? την επίσκεψη -εκτός από την πρώτη που είναι 50?- και πηγαίνω εκεί μια φορά το μήνα. Η επίσκεψη του μήνα εκτός από ζύγισμα περιλαμβάνει και λιπομέτρηση και μέτρηση διαφόρων δεικτών και πόντων.

    Τα 130? είναι για μένα υπερβολή και δε θα τα έδινα εφόσον μπορώ να βρω κάτι εξίσου καλό αλλά φθηνότερο.

    Πέρα από όλα αυτά όμως θεωρώ οτι η επιλογή ενός διαιτολόγου είναι θέμα υποκειμενικό. Το παν για μένα είναι να μπορεί να κατανοήσει τις ανάγκες και τα καθημερινά σου ωράρια και να μπορέσει να σου δώσει ένα πρόγραμμα που θα μπορείς να ακολουθήσεις χωρίς προβλήματα. Και γι αυτό έχω επιλέξει και τη συγκεκριμένη στην οποία πηγαίνω.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Athens
    Posts
    5,663
    Και εγώ Σοφάκι μετά από ένα χρόνο πια που πάω στον διαιτολόγο μου έχω μειώσει τις επισκέψεις σε 1 το μήνα και μου κάνει και καλύτερη τιμή γιατί είμαι και άνεργη . Σε κάθε επίσκεψη μου κάνει λιπομέτρηση και μετράει και άλλους δείκτες όπως σύσταση σώματος. Επίσης μετράμε τους πόντους μου κάθε φορά και μετά συζητάμε τι δυσκολίες είχα μέσα στο μήνα και πως μπορώ να τις ξεπεράσω. Μάλιστα δεν μου δίνει πλέον διαιτολόγια γιατί με εκπαιδεύει να κάνω μόνη μου το διαιτολόγιο μου με βασικές αρχές που μου έχει δώσει και απλά παρακολουθεί την πορεία μου. Δηλαδή αν κάνω υπερφαγικά επεισόδια (έχουμε και μία διαταραχούλα που παλεύουμε ) ψάχνουμε να δούμε από που πυροδοτήθηκαν, πως θα μπορούσα να τα αποφύγω κτλ. Μου προτείνει συμπληρώματα διατροφής για να καλύψω διατροφικά κενά και για να μην έχω ροπή προς λιπαρές τροφές.
    Ουσιαστικά με εκπαιδεύει διατροφικά ώστε όταν θα φύγω πλέον από τα χέρια του να είμαι πλήρως αυτόνομη και να μπορώ για μία ζωή να τρέφομαι σωστά και να διατηρώ σταθερό το βάρος μου. Όσο για την απώλεια των κιλών δυστυχώς για την περίπτωση μου το έχουμε αφήσει σε δεύτερη μοίρα προς το παρόν γιατί πρέπει πρώτα να δουλέψουμε την διαταραχή. Οπότε θα το πιάσουμε λίγο αργότερα όταν θα έχω στρώσει τον ταλαιπωρημένο μου μεταβολισμό. Πάντως στο πλάι του έχω κάνει πολλά βήματα και έχω καταφέρει πράγματα που ούτε φανταζόμουν ότι θα μπορούσα να τα κάνω από μόνη μου! Συμφωνώ λοιπόν ότι η επιλογή ενός διαιτολόγου είναι μία πολύ σοβαρή υπόθεση και θέλει πάρα πολύ ψάξιμο. Εγώ ήμουν απλώς τυχερή αλλά τώρα καταλαβαίνω ότι αν έπεφτα κάπου αλλού μπορεί να με είχε κάνει και χειρότερα απ' ότι ήμουν!

  13. #13
    Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    36
    Γειά σας κι από εμένα!! Η δικιά μου παίρνει 15 ευρω το μήνα με μια φορά το μήνα λιπομέτρηση. Βγάζουμε μαζί τη διατροφή μια φορά την εβδομάδα αλλά το πιο σημαντικό είναι ότι μιλάμε μια ώρα είναι σαν ψυχολόγος μου!! Αγαπάει πολύ τη δουλειά της και σε βοηθάει πάρα πολύ!!!Με διατροφή όχι δίαιτες με εξαντλητικές στερήσεις και αυτά.

  14. #14
    Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    36
    συγνώμη 15 ευρώ την επίσκεψη ήθελα να πω!

  15. #15
    Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    36
    Originally posted by filipparas
    Δεν αξίζει τόσα χρήματα η επιστημονική ειδίκευση του μέσου διαιτολόγου imho. Από κει και πέρα ο καθένας κουμάντο στη τσέπη του αλλά εν μέσω κρίσης να πληρώνουμε στο διαιτολόγο όσα στο γιατρό μου φαίνεται υπερβολή, να προσαρμοστούν και αυτοί.

    Επίσης θεωρώ την εβδομαδιαία επίσκεψη στο διαιτολόγο τεράστια υπερβολή, τι θα αλλάξει δλδ αν γίνει μηνιαία;

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •