γιατι?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14

Thread: γιατι?

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    144

    γιατι?

    γιατι εχουμε τοση αναγκη το φαγητο και δεν αρκουμαστε στα βασικα?υπαρχουν φορες που δεν πειναω αλλα τρωω γιατι υπαρχει γλυκο στο ψυγειο..οταν παλι ερωτευτω, τρωω μονο τα βασικα..ολες τις υπολοιπες ωρες νιω8ω γεματη, δεν με απασχολυν τα γλυκα..
    μηπως τελικα το οτι δεν ειμαι ερωτευμενη με τις τελευταιες σχεσεις που ειχα με οδηγησε σε αυτο?τρωω και τρωω και μετα νιω8ω καλα, νιω8ω οτι τουλαχιστον εχω αυτο που με ευχαριστει..
    και τωρα πως κοβεται?να περιμενω να ερωτευτω??μην μου πειτε το στα8ερο ελεγχε τις αναγκες σου..
    αμα μπορουσα δεν 8α εγραφα εδω :(

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Αθηνα
    Posts
    312
    fabulous

    για αρχη να προσδιορισεις ακριβως στο μυαλο σου τι πραγματα σου λειπουν και αντικαθιστας την χαρα που θα επαιρνες απο αυτα μεσω του φαγητου. Το ενα το εχεις βρει,ειναι ο ερωτας. τα αλλα? (γιατι δε νομιζω οτι ειναι μονο ενα)

    Και βασικα τι προβλημα εχεις ακριβως? Συγνωμη αλλα δεν καταλαβα.. Εχεις βουλιμικες τασεις η απλα αυξημενη ορεξη? Τα κιλα σου πως ειναι?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Posts
    156
    γιατί έχουμε αμβλύνει τις αισθήσεις / ανάγκες μας! τρώμε για να ζούμε αλλά δν το βλέπουν έτσι όλοι. έχει παρερμηνευτεί. ίσως είναι διατροφική διαταραχή. λαιμαργία τι να πω.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    144
    sygnwmh gia ta greeklish alla o sygkekrimenos ypologisths den dexetai allh glwssa ka8ws vriskomai se allh xwra kai oxi sto diko mou pc

    mporw na to pw laimargia, voulimia den einai ka8ws den kanw emeto meta apla exw skasei kai ponaei h koilia mou
    alla to 8ema einai oti auto pou 8elw einai na ginw giatros alla eimai se allh xwra kai eimai apo texnologikh katey8ynsh (twra spudazw oikonomika) kai apo oti eixa akousei prepei na vgeis apo thn 8etikh katey8ynsh :( :'(

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Αθηνα
    Posts
    312
    fabulous

    Δεν εχει σχεση η κατευθυνση σου. Απλα θα χασεις καποια μορια. Αλλα ουτως η αλλως αν εισαι ηδη σε μια σχολη με κατατακτηριες μπαινεις σε οποια θελεις. Στην Ελλαδα ετσι συμβαινει.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    144
    μονο που δεν ειμαι στην Ελλαδα και γενικα σε πανεπιστημιο στην Ελλαδα δεν παιζει να μπω με τα μορια που εβγαλα και χρειαζεσαι να εχεις να παρακολου8ησεις μα8ηματα χημειας και βιολογιας..

    8α το δω του χρονου εδω αν και πιστευω οτι και εδω εχει καποια τεστ που πρεπει να περασεις για να μπορεσεις να εγγραφεις..

    ειναι τοοοοσο δυσκολο και 8ελει τοση πολυ αποφαιστικοτητα να βγαλεις το "βολεμα" απο την ζωη σου και να αρχισεις να ζεις ουσιαστικα :/

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Αθηνα
    Posts
    312
    fabulous

    εισαι πολυ μπερδεμενη ρε συ.. αλλα γραφεις πιο πανω,αλλα πιο κατω.. πες τα οοολα με τη σειρα για να μπορεσω να σου δωσω και καμια συμβουλη.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αλομπαρική Οροσειρά
    Posts
    733
    "γιατι εχουμε τοση αναγκη το φαγητο και δεν αρκουμαστε στα βασικα?υπαρχουν φορες που δεν πειναω αλλα τρωω γιατι υπαρχει γλυκο στο ψυγειο.."

    Γιατί αποτελεί τον πλέον εύκολο και πρόχειρο τρόπο να αποφεύγουμε ο,τιδήποτε απαιτεί "διόρθωμα" πάνω μας. Π.χ., έχεις να αντιμετωπίσεις μια δύσκολη συνέντευξη για εργασία, και την ώρα που οδεύεις για εκεί ξαφνικά σε πιάνει η χαμηλοτάτη αυτοεκτιμησάρα, περνάς μπροστά απ' τα "βρώμικα" του Μητσάρα και αντί να πας για συέντευξη, μασαμπουκιάζεις δυο γύρια με απ' ούλα και κατεβάζεις κι ένα μπυρόνι βαρελίσο στις 12 το μεσημέρι... ανθρώπους που τρώνε χωρίς να πεινάνε - να ικανοποιούν δλδ μια φυσιολογική τους ανάγκη "καταναγκαστικά" - ναι μεν γνωρίζω άπειρους, αλλά δε μπόρεσα ποτέ να το διανοηθώ ούτε και θα μπορέσω. Ευτυχώς δεν είναι όλοι έτσι.

    "και τωρα πως κοβεται?να περιμενω να ερωτευτω??μην μου πειτε το στα8ερο ελεγχε τις αναγκες σου..
    αμα μπορουσα δεν 8α εγραφα εδω :(".

    Με συγχωρείς για αυτό που θα πω ή μάλλον, για τον τρόπο με τον οποίο θα το πω... αν υποθέσουμε ότι πιάσεις κάποια στιγμή τα 120 κιλά και ερωτεύεσαι, οι πιθανότητες να σε ερωτευτεί και ο ενδιαφερόμενος πόσο κοντινές και άμεσες είναι;... καταλαβαίνεις τί θέλω να πω. Επομένως, ψάξε να βρεις για ποιούς λόγους το ρίχνεις στο φαϊ, όταν υπάρχουν χίλια - δυο πράματα να κάνεις. Και γιατί να μη σου πει κάποιος να βρεις τον τρόπο να ελέγχεις τις ανάγκες σου; Δεν είναι ο μόνος λόγος αυτός για να γράφει κάποιος στο εδώ φόρουμ. Αλλά αν περιμένεις να σου πει κανείς "τρώγε, μέχρι να ξαναερωτευτείς" εγώ δε θα είμαι σίγουρα αυτή...:)... ζητάς όμως να μάθεις "πώς κόβεται αυτό", χωρίς να θέλεις να εμβαθύνεις στους λόγους για τους οποίους συμβαίνει. Έ, αυτά τα "ταχυδακτυλουργικά" σόρυ, αλλά δε γίνονται...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    Quote Originally Posted by fabulous View Post
    γιατι εχουμε τοση αναγκη το φαγητο και δεν αρκουμαστε στα βασικα?υπαρχουν φορες που δεν πειναω αλλα τρωω γιατι υπαρχει γλυκο στο ψυγειο..οταν παλι ερωτευτω, τρωω μονο τα βασικα..ολες τις υπολοιπες ωρες νιω8ω γεματη, δεν με απασχολυν τα γλυκα..
    μηπως τελικα το οτι δεν ειμαι ερωτευμενη με τις τελευταιες σχεσεις που ειχα με οδηγησε σε αυτο?τρωω και τρωω και μετα νιω8ω καλα, νιω8ω οτι τουλαχιστον εχω αυτο που με ευχαριστει..
    και τωρα πως κοβεται?να περιμενω να ερωτευτω??μην μου πειτε το στα8ερο ελεγχε τις αναγκες σου..
    αμα μπορουσα δεν 8α εγραφα εδω :(
    μην αυταπατασαι, νομιζεις πως αμα εισαι ερωτευμενη δεν τρως? αυτο που ψυχολογικα σε ριχνει κ σε κανει να τρως ωστε να ανεβει η σεροτονινη σου ειναι αρχικα αυτο, αλλα μετα γινεται συνηθεια. πραγμα που σημαινει πως ΚΑΙ ερωτευμενη να σαι παλι θα τρως.....

    το τι θα κανεις μακαρι να μπορουσα να σ πω, σε εμενα επιανε καμια φορα οταν ειχα λιγουρα για γλυκο η τετοια χαζα χωρις να πειναω, να πινω κοκα κολα η να βουρτσιζω τα δοντια μου. δεν ξερω ομως, εχεις θεμα βουλιμιας?
    I m a Good Person With Bad Attitude

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    144
    karisha ειμαι στο εξωτερικο και σπουδαζω οικονομικα αλλα ενταξει το 8εμα με την ιατρικη το ελυσα κα8ως ακομα και αν δεν εχεις κα8ολου ιατρικες γνωσεις μπορεις να πας..


    RockElcasbah εχεις απολυτο δικιο, το σκεφτομουν και εγω αυτο τωρα..

    Broken_Doll οχι εχω προσπα8ησει να ξερασω καποιες φορες και εχω παρει κα8αρτικα αλλα το πρωτο δεν εποιανε με τιποτα..τι κουταλια, τι δαχτυλα, τι ψυχαναγκασμο, τιποτα..βλεπεις εχω βγαλει τις αμυγδαλες μου και δεν μπορω με τιποτα να ξερασω που αυτο ειναι καλο απο την μια γτ 8α ηταν στο τελος ακομα ενα προβλημα..

    Τωρα σε ολα αυτα εχουν προσ8ε8ει οι ραγαδες, τα απειρα σπυρακια που εχει μεταμορφωθει το προσωπο μου σε σφυγγοφολια και δεν μπορω να βλεπω το προσωπο μου και οι τασεις αυτοκτονιας..
    σκεφτομαι απο τοτε που ηρ8α εδω να το κανω αλλα δεν ξερω αν ειμαι 100& σιγουρη..αλλα δεν μαρεσει εδω και εννοω στον κοσμο!!!! οπου και να παω σχεδον νιω8ω στιγμες δυστυχιας (εκτος αυτου του καλοκαιριου που ενιω8α πραγματικα ευτυχισμενη και γενικα των καλοκαιριων, ειχα τις κολητες μου, το αγορι μου, ενιω8α ολοκληρωμενη)
    εδω δεν μπορω να εμπιστευτω κανεναν και με αυτες που μενω μαζι ειναι περιεργες και οσο στο ερωτικο κομματι μπαχαλο..
    και σκεφτομαι..
    μηπως..
    δεν ηταν γραφτο μου να ειμαι ευτυχισμενη??

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    144
    επισης 8α πω κατι το οποιο μπορει να ειναι υπερβολικο αλλα με απασχολει..
    τις τελευταιες μερες εχω πονους στον πρωκτο χωρις να εχω η να ειχα καμοια πρωκτικη επαφη με κανεναν.Τωρα που πηγα στην τουαλετα εβγαλα αιμα και το ξερω οτι ακουγεται παραλογο αλλα το συνδιασα με την 10η εντολη που εβαζαν σε εναν υπνωτικα στο φαγητο και μετα τον βιαζαν απο πισω.. :S

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Αθηνα
    Posts
    10
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    (σπαμ, διαφημιστικό μήνυμα)

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αλομπαρική Οροσειρά
    Posts
    733
    Ρε συ Φάμπιουλους, μη με τρελλαίνεις και δείξε λίγη ψυχραιμία... αν δεν είναι τόσο δύσκολο - δε ξέρω αν είσαι σε φάση να βγαίνεις - μήπως να πας άμεσα σε ένα νοσοκομείο;... τί συνδιασμοί είναι τώρα αυτοί ανάμεσα στη 10η εντολή και στο βιασμό;... βρε καλή μου, για γαστροραγία μου ακούγεται και πήγαινε να το κοιτάξεις. Δεν παίζουνε με αυτά. Πόσο μάλλον αν θέλεις να γίνεις και γιατρός και στο εύχομαι κιόλας αν το θέλεις πολύ... μήπως είναι ευκαιρία να δείξεις παραπάνω υπευθυνότητα και να κοιτάξεις τον εαυτό σου;... όχι δε σε τρομοκρατώ, αλλά αίμα κατά τη διάρκεια της ανάγκης μας δεν είναι κάτι για να το περάσουμε στο ντούκου. Κι αν είναι όντως γαστροραγία, θα έχεις την "ευκαιρία" - έστω και με επιβολή απ' τους γιατρούς - να μπεις σε άλλου τύπου διατροφή. Δες το κι απ' τη θετική του πλευρά γιατί αυτά είναι "καμπανάκια" όλα, και για κάποιο λόγο μας συμβαίνουν...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    144
    τωρα ηρεμησα, ειμαι πολυ καλυτερα..με ποιανουν κατι κρισεις παρανοιας και μετα ηρεμω. 8α δω αν δεν περασει 8α παω γιατι ειναι πολυ ακυρο..

Similar Threads

  1. Γιατί;
    By elenh in forum Κακοποίηση
    Replies: 94
    Last Post: 24-03-2011, 15:44
  2. γιατι?
    By mary.a in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 18-02-2011, 12:00
  3. γιατι?
    By ferro in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 04-07-2009, 15:27
  4. Replies: 92
    Last Post: 26-10-2008, 17:58
  5. γιατί εδώ;
    By Δ.Κ. in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 26-09-2006, 01:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •