Συμπληρώματα διατροφής - η εμπειρία μας - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 46
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,639
    Originally posted by Nefeli-
    Σήμερα είχα μια συζήτηση με μια κοπέλα που έχασε πολλά κιλά και χρησιμοποιούσε τέτοιο συμπλήρωμα πρωτεινούχο με βιταμίνες και ιχνοστοιχεία και συνεχίζει να παίρνει. Χαρακτηριστικά μου είπε ότι την βοήθησε όσο έχανε σε συνδυασμό με άσκηση να μην πλαδαρέψει το σώμα. Ουσιαστικά η πρωτεΐνη είναι η τροφή των μυών.
    Για την ώρα χωρίς υπερβολές και με σωστή χρήση πάμε καλά.

    τι βιταμίνες χρησιμοποιείς ;
    Ακριβως αυτό κάνει, και εγω γιαυτο παιρνω την γλουταμινη τωρα που είναι η σημαντικότερη πρωτεινη για την επανορθωση και δημιουργια μυων. Πηγαινω και γυμναστηριο και βοηθαει. Η γλουταμινη που παίρνω είναι της Lamberts αλλα εχουν πολλες εταιριες παρομοια προιοντα.
    Η βιταμινη D και η πολυβιταμινη ειναι της Solgar, κατα καιρους παιρνω και πρεβιοτικα παλι απο την ιδια εταιρια επειδη τις εχει το φαρμακειο μου αλλα υπαρχουν και αλλες παρα πολυ καλες.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,639
    Ξεχασα να σου πω το σημαντικο! Οταν είχα χασει αθελα μου τα 3 κιλα με το πρωτεινικο συμπληρωμα , οταν το σταματησα πηρα πισω τα 2 κιλα και μετα με την διατροφη που εκανα απο τοτε που αλλαξα τροπο ζωης τα εχασα ξανα. Σαν να αντεδρασε ο οργανισμος μου στην αποτομη απωλεια, σαν να το θεωρησε αφησικο δεν ξερω. Παντως το συμπερασμα που έβγαλα ειναι οτι αν δεν ειχα ξαναγυρισει αμεσως στην ισορροπημενη διατροφη που κανω θα τα ειχα παρει για τα καλα ξανα πισω και μπορει και να τσιμπουσα και κανα δυο κιλακια ακομη. Τρομαξα λιγο αλλα οκ επανηλθα. Ευχομαι η φιλη σου να προσεξει την διατροφη της αρκετα τωρα για να τα κρατησει.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Ιωάννινα
    Posts
    481
    Σπιρουλίνα και μαγιά μπύρας επίσης.
    Όχι συνέχεια αλλά προσπαθώ τουλάχιστον 2-3 μήνες το χρόνο να εμπλουτίζω το καθημερινό μου πιάτο με μια μικρή ποσότητα από αυτά.
    Δεν είναι συμπληρώματα μιας κι είναι φυσικές τροφές, αλλά λόγω κόστους και ιδιοτήτων τα λαμβάνω έτσι.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,639
    ωραία η σπιρουλίνα Γιώργο μπορεί να λειτουργήσει και ως ανορεξιογόνο μερικές φορές. ωραία πηγη φυτικής πρωτεινης. Η μαγιά μπυρας δεν ξερω τι κανει

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Athens
    Posts
    581
    Σήμερα θα ξεκινήσω σπιρουλίνα. Θα σας ενημερώνω για τα αποτελέσματα. Αλήθεια βοηθά στην μείωση της όρεξης??

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Ιωάννινα
    Posts
    481
    Originally posted by *Katie
    ωραία η σπιρουλίνα Γιώργο μπορεί να λειτουργήσει και ως ανορεξιογόνο μερικές φορές. ωραία πηγη φυτικής πρωτεινης. Η μαγιά μπυρας δεν ξερω τι κανει
    Δεν το ήξερα αυτό για την σπιρουλίνα, Katie. Ξεκίνησα να την παίρνω πριν χρόνια σαν δυναμωτικό για την γυμναστική. Τώρα έτσι για να μη την ξεχνάω. Έχει τα πάντα η σπιρουλίνα. Είναι η πιο πλήρης τροφή που υπάρχει.
    Η μαγια μπύρας παράγεται από τη ζύμωση σιτηρών ή κριθαριού από μύκητες, πάνω-κάτω. Έχει μεγάλη ποσότητα πλήρης πρωτεΐνης (με όλα τα αμινοξέα σε επαρκείς ποσότητες), μεταλλικά άλατα και ταμίνες του συμπλέγματος Β. Είναι κι αυτή πολύ πλούσια σε συστατικά τροφή. Κάποτε διάβασα ότι τη δίνουν στα κουρασμένα άλογα για να συνέλθουν.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,639
    και στις θηλαζουσες μητερες σε πληροφορω την συστηνουν απλα δεν ηξερα τον λογο

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,639
    απαντηση προς την Λινταλενια για την σπιρουλινα: οποιος εχει ανεπαρκεια σε βιταμινες και ιχνοστοιχεια οταν παρει τα απαραιτητα συσταστικα και γεμισει τις αποθηκες του οργανισμου του δυναται να ζητα λιγοτερο φαγητο και δη σκουπιδοφαγητο διοτι ο οργανισμος δεν "πειναει" εσωτερικα οποτε ναι υπο αυτο το πρισμα μπορει να λειτουργησει ως ανορεξιογονο.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Kypros
    Posts
    1,341
    Είχα πάρει σπιρουλίνα πιο παλιά. Μου την είχε συστήσει ο γυμναστής μου. Την είχα πάρει σε χαπάκι αλλά ξέρω ότι κυκλοφορεί σε σκόνη, σε καραμέλες και σε ολόκληρα φύλλα . Υπάρχουν ακόμα και προιόντα από σπιρουλίνα όπως μακαρόνια. Θυμάμαι ότι είχα τονωθεί ιδιαίτερα. Μετά απλά την σταμάτησα και συνέχισα τον πειραματισμό μου στα διάφορα που ακολούθησαν. Σίγουρα την τοποθετώ στην κατηγορία των ευεργετικών συμπληρωμάτων.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Athens
    Posts
    581
    Originally posted by *Katie
    απαντηση προς την Λινταλενια για την σπιρουλινα: οποιος εχει ανεπαρκεια σε βιταμινες και ιχνοστοιχεια οταν παρει τα απαραιτητα συσταστικα και γεμισει τις αποθηκες του οργανισμου του δυναται να ζητα λιγοτερο φαγητο και δη σκουπιδοφαγητο διοτι ο οργανισμος δεν "πειναει" εσωτερικα οποτε ναι υπο αυτο το πρισμα μπορει να λειτουργησει ως ανορεξιογονο.
    Σωστό... για να δούμε λοιπόν!

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    1,621
    Originally posted by *Katie
    και στις θηλαζουσες μητερες σε πληροφορω την συστηνουν απλα δεν ηξερα τον λογο
    για αυξηση της παραγωγης μητρικού γαλακτος

  12. #42
    Originally posted by ria
    Originally posted by *Katie
    και στις θηλαζουσες μητερες σε πληροφορω την συστηνουν απλα δεν ηξερα τον λογο
    για αυξηση της παραγωγης μητρικού γαλακτος
    πράγματι...βοήθησε πολύ την παραγωγή μου 11 μήνες θηλασμού αλλά μου αύξησε ελαφρώς το ουρικό οξύ γιαυτό παιδιά λένε όλα με μέτρο ακόμα κ τα πολύ υγιεινά!

  13. #43
    Junior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    16
    καλησπέρα!
    είμαι νέα στην παρέα!

    έχω βάλει 25 κιλά σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα (περίπου 8 μήνες) και είμαι απογοητευμένη και στα όρια κατάθλιψης (αν δεν τα εχω ξεπεράσει ηδη..)

    χθες ειδα μια διαφήμιση στο ιντερνετ για κάτι χάπια που λεγονται CARALLUMA ACTIVES, από το αντίστοιχο ινδικό φυτό. Υπόσχονται εξωπραγματικά αποτελεσματα και μαλιστα με εγγυηση επιστροφης χρηματων. Πόσο απάτη είναι??? έχει ακούσει κανεις για αυτό? η αλήθεια είναι ότι κατα βάθος ξερω οτι ειναι τρλό να χανεις 14 κιλα σε εναν μηνα αλλα θελω να το πιστεψω, θα ηθελα πολυ να ειναι αληθεια...

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Kypros
    Posts
    1,341
    Καλημέρα σας!

    @synrofissa γειά σου. Τα 25 κιλά σε 8 μήνες είναι αποκλειστικά λόγω υπερκατανάλωσης τροφών; μου φαίνεται λίγο υπερβολικό αν και όχι αδύνατον. Αυτό το σκεύασμα που λες λειτουργεί ως συμπλήρωμα διατροφής; Με μαθηματική ακρίβεια είναι αποτυχία. Σίγουρα αυτό που χρειάζεται είναι ισορροπία στην διατροφή μας και σ'αυτό πρέπει να στραφούμε όλοι. Για να αλλάξει κανείς διατροφικές συνήθειες πρέπει να μάθει να τρώει σωστά κι αυτό είναι και χρονοβόρο και με πισωγυρίσματα. Από δική μου εμπειρία κατέληξα στο να δίνω χρόνο στον εαυτό μου, δέχτηκα τα πισωγυρίσματα μου αλλά έβαλα σε αυτά όρια. Δεν αφήνομαι να παίρνω όλα τα κιλά που έχασα, πόσο μάλλον κι ακόμα παραπάνω. Αν πχ χάνω 8 κιλά μπορεί να κάνω διάλειμμα να παίρνω τα 3 και ξανά. Αυτό γίνεται γιατί εκ των πραγμάτων έμαθα να τρώω με λιγούρα και να δοκιμάζω τα πάντα ακόμα κι αν δεν μου αρέσουν πραγματικά. Εύχομαι να ξεκινήσεις ένα ισορροπημένο πρόγραμμα και να προσαρμόσεις τις ανάγκες σου σε αυτό.

  15. #45
    Junior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    16
    @nefeli ναι από υπερκατανάλωση τροφών κυρίως λόγω ψυχολογικών θεμάτων μου. Ημουν βουλιμική για 5 χρόνια περίπου,(οχι οτι το ξεπέρασα εντελώς) και εκεινο το διάστημα που τα έβαλα απλά είχα παραιτηθεί λίγο από τη ζωή. είχα συνηθήσει να τρώω τεραστιες ποσότητες φαγητού και μετά να τις βγάζω και πλέον τρώω τις ίδιες ποσότητες αλλά δεν έχω το κουράγιο να κάνω εμετό, το έχω σιχαθεί...ΜΕ εχω σιχαθεί.

    @eadi εχω σκοπο ουτως η αλλως να κάνω δίαιτα τον ιουνιο-ιουλιο (αν αντεξω) απλά θέλω πιο γρήγορα αποτελεσματα αό η δίαιτα μόνη της. γιατί όπως καταλαβαίνεται τα έβαλα πολύ γρήγορα τα κιλά και ντρέπομαι να βγω από το σπίτι μην συναντησω κανεναν γνωστό γιατί ξέρω ότι όλοι θα σκεφτούν "πώς παχυνε ετσι αυτη!"

    Μια φίλη μου μου είπε ότι επειδή τα έβαλα τόσο γρήγορα δεν τα έχει αφομοιώσει ο οργανισμός μου ακομα και θα είναι πιο ευκολο να τα χασω? Ισχυει κατι τετοιο?

    Βασικά εχω ρωτησει ηδη το γιατρο μου για τα LIPOTOX και μου ειπε ειναι οκ να τα παρω. άρα αν το CARALLUMA είναι απάτη να πάρω τα lipotox για πιο γρηγορα αποτελεσματα απο σκετη διαιτα?

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •