αλάτι - να το κόψω ή μετρίασμα?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    216

    αλάτι - να το κόψω ή μετρίασμα?

    αν υπαρχει κάπου αλλού αππαντηση σ αυτο που ρωτάω παρακαλώ στείλτε μου!έκανα search αλλά δεν βρήκα!

    Θέλω να κάνω αλλαγές στη διατροφή μου και μέσα σ αυτες είναι ότι σκέφτομαι να κόψω το αλάτι, να το μετριάσω και μετά να το κόψω..και για κιλά-κατακρατήσεις και για λόγους υγειας

    Η ερώτησή μου είναι κάνει να το κόψουμε εντελώς? ή μήπως έιναι καλύτερο να το μετριάσει κανείς?Υπόψιν έχω κ υποθυροειδισμό

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    καλοκαιριατικο καλο ειναι να μην κανεις τοσο αποτομα αλλαγες, θα ελεγα να το μετριασεις, μπορεις να βαζεις κανονικα αλλα το πιο ελαφρυ αλατι το πρασινο. Μη κανεις πολλες αλλαγες μαζι γενικα, μι αμια και να δινεις χρονο στο σωμα σου να προσαρμοστει. Επειδη εσυ αποφασισες ενα ωραιο πρωι να κανεις κατι δε σημαινει οτι το σωμα σου απευθειας θα συμφωνησει :P

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    κι ενα tip, βαζε παρα πολυ πιπερι, φρεσκοτριμμενο αν εχεις τη δυνατοτητα, στο πιατο σου ωστε να μη τους καψεις ολους!! :P αντισταθμιζει τελεια το αλατι και αυξανει τις καυσεις! Θελεις κι αλλο λογο?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    216
    θενκς για τη συμβουλή!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    728
    Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι ν αντικαταστήσεις αυτό το επεξεργασμένο αλάτι που παιρνουμε από το σουπερ μαρκετ και είναι πολύ φτωχό σε θρεπτικά συστατικα με το φυσικό θαλασσινό αλάτι. Το βρίσκεις σε μαγαζιά με βιολογικά, εγώ το πήρα 1,40 ευρώ το κιλό

    Δες και ένα άρθρο για να καταλάβεις

    φυσικό θαλασσινό αλάτι

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Μια φορά κι έναν καιρό είχα πάρει κι εγώ αυτή την απόφαση. Είχα ξεχάσει βέβαια το γεγονός πως έχω υπόταση και ως αποτέλεσμα κατεληξα να πέφτω κάτω κάθες τρεις και λίγο ΧΔ Κατ'εμε, καλύτερα να το μετριάσεις.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    216
    Μετρίασμα.

    Originally posted by sweetOctober
    μπορεις να βαζεις κανονικα αλλα το πιο ελαφρυ αλατι το πρασινο.
    Και είμαι κάθετα αρνητική στο πράσινο...
    Γενικά όπου πέφτει πολλή επεξεργασία, κάτι βρωμάει.

    Παν μέτρον άριστον!

  8. #8
    Member
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    thessaloniki
    Posts
    54
    θα ηταν καλυτερα απλα να το μετριασεις,το πολυ αλατι κανει κατακρατησεις υγρων το λιγο αλατακι δεν νομιζω να πειραζει τοσο πολυ.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Athens
    Posts
    144
    Originally posted by pink_90
    Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι ν αντικαταστήσεις αυτό το επεξεργασμένο αλάτι που παιρνουμε από το σουπερ μαρκετ και είναι πολύ φτωχό σε θρεπτικά συστατικα με το φυσικό θαλασσινό αλάτι.
    :thumbup:

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    To καλοκαιρι ανακαλυψα το αλατι Ιμαλαιων...........υπαρχει και Ελληνικο φυσικο αλατι αλλα δε βρηκα (ακομη). Θεικο!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •