146 κιλά νέο ξεκίνημα πάλι;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    36

    146 κιλά νέο ξεκίνημα πάλι;

    Καλησπέρα, είμαι 28 χρονών και μητέρα ενός μπεμπίδιου 4 μηνών(δεν έβαλα κιλά στην εγκυμοσύνη τα είχα από πριν..) και σύζυγος ενός άντρα που μ αγαπάει αλλάαα έχω απελπιστεί με τον εαυτό μου με τα κιλά μου. Δεν αντέχω άλλο να μην μπορώ να απολαύσω τη ζωή. Είμαι εξαρτημένη από το φαγητό. Θέλω να ξεκινήσω διατροφή και να μην σταματήσω με την παραμικρή παρασπονδία!! Παρακαλώ βοηθήστε με!! Δώστε μου τη θετική σας ενέργεια να ξεκινήσω δυναμικά!!

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    21
    καλησπέρα και από εμένα,
    πραγματικά σου εύχομαι ολόψυχα να καταφέρεις να φτάσεις εκεί που επιθυμείς...απλά να θυμάσαι ότι κάθε μέρα, κάθε γεύμα είναι μία μάχη. Εάν χάσεις μία μάχη δεν σημαίνει ότι θα χάσεις τον πόλεμο, συνέχισε να πολεμάς και μην σταματάς. Όλοι μας έχουμε δυνάμεις που δεν φανταζόμαστε καν, είμαστε πολύ πιο δυνατοί από αυτό και σίγουρα μπορούμε να τα καταφέρουμε αρκεί να μην τα παρατήσουμε...

  3. #3
    Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    36
    Κυριακή μου σε ευχαριστώ πολύυ εμμ αυτό είναι το θέμα εγώ μόλις κάνω μια παρασπονδία παρόλο που τα πάω καλά τιμωρώ τον εαυτό μου και τρώω τα πάντα!!!! Αυτό πρέπει να καταπολεμήσω..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Θεσσαλονίκη για!
    Posts
    156
    Έχεις και τη δική μου καλησπέρα μαζί με όποια συμπαράσταση θα μπορούσα να σου προσφέρω Νατάσα. Να χαίρεσαι το μωράκι σου και φυσικά και τον σύντροφό σου. Όσο για την απελπισία... μου χει χτυπήσει και τη δική μου πόρτα πολλάκις. Το ζητούμενό μου προσπαθώ να το κρατώ στο ΄μία μέρα τη φορά' που μου μαθαν οι ΑΥ. Είμαι με διαιτολόγο, όχι με αυστηρό διαιτολόγιο αλλά με πολλές εναλλακτικές και προσπαθώ να τρώω ανά τρεις ώρες όπως έχουμε συμφωνήσει, άσχετα απ΄το αν έχω κάνει παρασπονδίες ή όχι. Είναι ένας τρόπος να κρατάω τα επίπεδα της σεροτονίνης μου σε καλό επίπεδο ώστε να μη με ρίχνει η 'πείνα'. Συγχρόνως βλέπω και ψυχολόγο που είναι πολύ υποστηρικτική και τη νιώθω σαν καλή σύντροφο στο ταξίδι του να σώσω τον εαυτό μου απ΄αυτό το 'δαίμονα΄που χω με την υπερφαγία. Δεν ξέρω τι μπορεί να δουλέψει για σένα, αλλά στο παρελθόν ένα πείσμα ή ένα θέμα υγείας στάθηκαν κίνητρα για να ξεκινήσω. Επίσης ξέρω πως αν για 23 με 28 μέρες κάνουμε καθημερινά κάτι, ο εγκέφαλος το θεωρεί δεδομένη συνήθεια και έτσι αυτοματοποιείται.
    Το άτιμο το φαγάκι και το γλυκάκι από χαρά Θεού το ΄χω κάνει τιμωρία διανύοντας σχεδόν μισό αιώνα με το να με ταλανίζει.Όμως δεν τα παρατάμε. Ακόμη και μέσα στην απελπισία μου πάντα ξέρω πως κάτι θα κάνω να πάω παραπέρα...
    Αυτά προς το παρόν. Εδώ είμαστε.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,069
    Καλως όρισες κορίτσι,

    Να χαίρεσαι το ζουζούνι σου και καλή δύναμη στον αγώνα σου!

  6. #6
    Νατάσα καλώς ήρθες στο φόρουμ και στην παρέα μας!

    Να χαίρεσαι το παιδάκι σου και την οικογένειά σου!

    Σου εύχομαι καλή επιτυχία στην προσπάθειά σου!

    Να θυμάσαι,
    είτε πιστεύεις ότι μπορείς να τα καταφέρεις,
    είτε πιστεύεις ότι δεν μπορείς να τα καταφέρεις,
    έχεις δίκιο!
    Ό,τι πιστεύουμε αυτό γίνεται στο τέλος!

    Επίσης να έχεις πάντα στο νου σου ότι το 1 υπερφαγικό δεν παχαίνει. Τα υπερφαγικά που ακολουθούν μετά το πρώτο υπερφαγικό παχαίνουν!

    Και τέλος,
    ενοχές = πολλά παραπάνω κιλά!
    Βγάλε από τη ζωή σου τις ενοχές!

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    21
    Νατάσα μου,
    απλά να ξέρεις ότι με το να κάνεις μία παρασπονδία δεν έχασες τίποτα...πχ αντί να φας μία φέτα ψωμί έχεις φάει 2 αυτό δεν σημαίνει ότι έχασες την μάχη αντιθέτως μπορεί να πεινούσες και ο οργανισμός να χρειαζόταν κάτι παραπάνω για να χορτάσει. Σταμάτα να φορτώνεις τον εαυτό σου με ενοχές γιατί αυτές είναι που σε οδηγούν στα υπερφαγικά...Άρχισε από αυτό και θα δεις ότι τα υπερφαγικά θα ελαττωθούν...προχώρα και μην σταματάς...

  8. #8
    Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    36
    Medousa μου σε ευχαριστώ πολύ για τη συμπαράσταση! !! Θα θελα κι εγω να παω στους ΑΥ αλλά δισταζω ειμαι απο Θεσσαλονίκη! ! Οπως και σε ψυχοθεραπευτη αλλα το οικονομικό είναι λιγο δυσκολο!! Εύχομαι να τα παμε καλα κι εγω σήμερα περομενω διαιτολογο μια πολυ υποστηρικτικη κοπελα!!

  9. #9
    Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    36
    Marulenia καλως σας βρήκα! !
    ΜΑΝΤΖΟΥΡΑΝΑ συγχαρητήρια για την απώλεια βαρους σου οι συμβουλες σου ειναι πολυ καλες, ποσο καιρο προσπαθείς;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    414
    Originally posted by Μαντζουράνα
    Επίσης να έχεις πάντα στο νου σου ότι το 1 υπερφαγικό δεν παχαίνει. Τα υπερφαγικά που ακολουθούν μετά το πρώτο υπερφαγικό παχαίνουν!
    Α ρε μαντζουράνα... πόσο δίκιο έχεις!

    Λοιπόν Αγαπητή Νατάσα. 146 κιλά είναι πολλά αλλά δεν είναι και τραγικά! Μην βάζεις στόχο να γίνεις 60 κιλά μέχρι το καλοκαίρι. Βάλε στόχο να φτάσεις τα 120 όποτε κι αν γίνει αυτό. Μπορεί να σου πάρει ένα χρόνο Ε και; Καλύτερα να είσαι του χρόνου 120 παρά 146 πάλι!

    Για να χάσεις τα κιλά θα πρέπει να μάθεις να τρως σωστά. Αυτό εύκολα το μαθαίνει κανείς και δύσκολα το τηρεί όμως. Εδώ μέσα το ξέρουμε όλοι!

    Ξεκίνα με απλά πράγματα. Βάλε πράγματα στην διατροφή σου. Μην ξεκινάς βγάζοντας. Βάλε ότι λείπει. Εσύ ξέρεις τι λείπει... Λείπει μήπως το πρωινό, οι σαλάτες, οι φυτικές ίνες, τα φρούτα, το νερό; Βάλτα. Για ένα μήνα κάνε αυτό. Βάζε μόνο. Μην βγάλεις τίποτα.
    Μετά συνεχίζεις βγάζοντας τα σκ... (οτιδήποτε έχει ζάχαρη γλυκαντικά κλπ). Όχι μαχαίρι. Αλλά τα μετριάζεις πάρα πολύ.
    Μετά μετριάζεις τους απλούς υδατάνθρακες αντικαθιστώντας τους με σύνθετους (μαύρο ψωμί, ζυμαρικά κλπ)

    Δες κι εδώ
    http://www.eatingdisorders.gr/forum/...ge=1#pid269856

  11. #11
    Originally posted by natasaxaxi
    ΜΑΝΤΖΟΥΡΑΝΑ συγχαρητήρια για την απώλεια βαρους σου οι συμβουλες σου ειναι πολυ καλες, ποσο καιρο προσπαθείς;
    Σ' ευχαριστώ πολύ Νατάσα!!
    Πριν 2-3 χρόνια ήμουν 140 κιλά.
    Από 140 έφτασα πέρυσι να είμαι 116 κιλά, αλλά τα ξαναπήρα πίσω.
    Για πολλούς μήνες είχα σταματήσει κάθε προσπάθεια, όμως την 1η Αυγούστου το πήρα απόφαση μέσα μου και ξεκίνησα.
    134,5 ήμουν 1η Αυγούστου,
    και σήμερα, περίπου 3,5 μήνες μετά, είμαι 109! :wink1:
    Αλλά αυτό που με κάνει να πετυχαίνω τώρα δεν είναι η αλλαγή διατροφής τόσο! Είναι η αλλαγή οπτικής γωνίας!

    Έχω αρχίσει ν' αγαπάω τον εαυτό μου και να θέλω να φροντίσω το σώμα μου!
    Δεν λέω "πρέπει να κάνω δίαιτα, πρέπει να το ράψω, απαγορεύεται να φάω σοκολάτα," κλπ. Αυτές είναι καταστροφικές σκέψεις!
    Σκέφτομαι "με αγαπάω! τρώω τροφές που κάνουν πολύ καλό στο σώμα μου! αδυνατίζω με μεγάλη ευκολία!".
    Και αυτές οι θετικές σκέψεις με βοηθάνε απίστευτα!

  12. #12
    Originally posted by baklavas
    Α ρε μαντζουράνα... πόσο δίκιο έχεις!
    Αγαπημένε Μπακλαβά,
    αυτή η φράση που είπα παραπάνω έχω την εντύπωση ότι την έχω πάρει από εσένα!! Γενικά με έχεις βοηθήσει πολύ με τα γραφόμενά σου! :thumbup:


    Originally posted by Tassos67i
    Έχεις την καλύτερη οπισθοφυλακή που θα μπορούσε να έχει κάποια. Έναν άνδρα να σε αγαπάει κι ένα νεότευκτο αγγελάκι.
    Τάσο, πάντα θαύμαζα και θαυμάζω τον τρόπο που εκφράζεσαι και τις λέξεις που χρησιμοποιείς!
    "νεότευκτο"
    κάπου αλλού... "απίσχνανση"....
    :starhit:

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    414
    Originally posted by Μαντζουράνα
    Originally posted by baklavas
    Α ρε μαντζουράνα... πόσο δίκιο έχεις!
    Αγαπημένε Μπακλαβά,
    αυτή η φράση που είπα παραπάνω έχω την εντύπωση ότι την έχω πάρει από εσένα!! Γενικά με έχεις βοηθήσει πολύ με τα γραφόμενά σου! :thumbup:
    Έχω πει τόσα πολλά σωστά πράγματα που ακόμα κι εγώ ίδιος τα ξεχνώ χαχαχα (πλάκα κάνω, δεν είμαι τόσο ψωνάρα)

    Κοίταξε μικρή... Αμπελοφιλοσοφίες και συμβουλές είναι πολύ εύκολο να δίνει κανείς (για μένα το λέω αυτό που σαβουροτρώω όπως ξέρεις).
    Το πολύ δύσκολο είναι να κάνεις αυτό που πρέπει (γενικότερα μιλώντας).
    Τα λόγια από τα έργα απέχουν όσο η ανατολή από την δύση (πω ρε τι λέω πάλι ο ποιητής!!!)

  14. #14
    Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    36
    Originally posted by baklavas
    Originally posted by Μαντζουράνα
    Επίσης να έχεις πάντα στο νου σου ότι το 1 υπερφαγικό δεν παχαίνει. Τα υπερφαγικά που ακολουθούν μετά το πρώτο υπερφαγικό παχαίνουν!


    Λοιπόν Αγαπητή Νατάσα. 146 κιλά είναι πολλά αλλά δεν είναι και τραγικά! Μην βάζεις στόχο να γίνεις 60 κιλά μέχρι το καλοκαίρι. Βάλε στόχο να φτάσεις τα 120 όποτε κι αν γίνει αυτό. Μπορεί να σου πάρει ένα χρόνο Ε και; Καλύτερα να είσαι του χρόνου 120 παρά 146 πάλι!

    Για να χάσεις τα κιλά θα πρέπει να μάθεις να τρως σωστά. Αυτό εύκολα το μαθαίνει κανείς και δύσκολα το τηρεί όμως. Εδώ μέσα το ξέρουμε όλοι!

    Ξεκίνα με απλά πράγματα. Βάλε πράγματα στην διατροφή σου. Μην ξεκινάς βγάζοντας. Βάλε ότι λείπει. Εσύ ξέρεις τι λείπει... Λείπει μήπως το πρωινό, οι σαλάτες, οι φυτικές ίνες, τα φρούτα, το νερό; Βάλτα. Για ένα μήνα κάνε αυτό. Βάζε μόνο. Μην βγάλεις τίποτα.
    Μετά συνεχίζεις βγάζοντας τα σκ... (οτιδήποτε έχει ζάχαρη γλυκαντικά κλπ). Όχι μαχαίρι. Αλλά τα μετριάζεις πάρα πολύ.
    Μετά μετριάζεις τους απλούς υδατάνθρακες αντικαθιστώντας τους με σύνθετους (μαύρο ψωμί, ζυμαρικά κλπ)

    Γεια σου Μπακλαβα!!!

    Πόσο δίκιο έχεις!!! Θα προσπαθήσω λοιπόν να το κάνω αυτό και να τρώω 3ωρα!!!!!! Πραγματικά με βοηθάτε πολύ!!!!
    Δες κι εδώ
    http://www.eatingdisorders.gr/forum/...ge=1#pid269856

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Νατάσσα,καλώς μας ήρθες κι από μένα!
    Βλέπω ήδη σε έχουν αγκαλιάσει οι φίλοι μας με τις γεμάτες σοφία συμβουλές και την έγνοια τους!
    Αν κάνεις τα τρίωρα είναι μια καταπληκτική πρόταση διατροφής,που πιστεύω πως θα σε βοηθήσει,
    αρκεί να εστιάσεις στην ουσία περισσότερο απ'ό,τι στο ταχύ αποτέλεσμα και με υπομονή κι επιμονή
    να χτίσεις μια νέα σχέση με το σώμα σου και την τροφή.Και να θυμάσαι πως η εξέλιξη εμπεριέχει
    αναπόφευκτα κάποια βήματα οπισθοχώρησης ανάμεσα στα περισσότερα προς τα μπροστά.Δεν είναι θέμα
    αδυναμίας ή ήττας παρά μόνο μια φυσιολογική απόπειρα διατήρησης της ομοιόστασης,όπως μέχρι πρότινος
    μας ήταν γνωστή.Αν δεις από μια άλλη λοιπόν οπτική τα ενδεχόμενα τέτοια περιστατικά,ίσως χαλαρώσει λίγο
    η αυστηρότητα κι η τελειομανία σου και συμφιλιωθείς με τα μικροεπεισόδια χωρίς να επιτρέψεις να γιγαντωθούν,
    μικραίνοντας αντίστοιχα την αυτοπεποίθησή σου κι εσένα.Αρκετά με το μαστίγιο και την τιμωρία.Ας φερθούμε
    επιτέλους στον εαυτό μας με κατανόηση και συμπόνια,όπως ακριβώς θα κάναμε σε κάποιον που αγαπούμε
    και στηρίζουμε...Απομονώνω τα σχετικά λόγια σου να τα διαβάσεις πάλι και να τ'αφουγκραστείς...


    Originally posted by natasaxaxi

    Είμαι εξαρτημένη από το φαγητό. Θέλω να ξεκινήσω διατροφή και να μην σταματήσω με την παραμικρή παρασπονδία!!
    Originally posted by natasaxaxi

    ...εμμ αυτό είναι το θέμα εγώ μόλις κάνω μια παρασπονδία παρόλο που τα πάω καλά τιμωρώ τον εαυτό μου και τρώω τα πάντα!!!! Αυτό πρέπει να καταπολεμήσω..
    Κι επίσης αν κατάλαβα καλά από το παρακάτω,επιθυμείς να πας στους Ανώνυμους Υπερφάγους;

    Originally posted by natasaxaxi

    Θα θελα κι εγω να παω στους ΑΥ αλλά δισταζω ειμαι απο Θεσσαλονίκη! !
    Γίνονται συναντήσεις και στη Θεσσαλονίκη και μάλιστα σε δύο περιοχές (Βαρδάρη και Καλαμαριά).
    Μάλιστα έχει την πρώτη Τετάρτη του μήνα ανοιχτή συνάντηση,οπότε και θα μπορούσες να πάρεις
    μια ιδέα περί τίνος πρόκειται εκ των έσω.Πλησιάζει η μέρα...σκέψου το κι επικοινώνησε μαζί τους αν είναι:

    --->ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΑΝΩΝΥΜΩΝ ΥΠΕΡΦΑΓΩΝ

    'Οπως και να'χει,εμείς είμαστε εδώ και είμαστε εντάξει!
    Να χαίρεσαι το αστεράκι σου!Να είσαι υγιής και να το χαίρεσαι με όλο σου το είναι για πολλά πολλά χρόνια!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •