Κατάθλιψη-Μανία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    5

    Post Κατάθλιψη-Μανία

    Γεια σας!
    Θα ήθελα τη συμβουλή σας σχετικά με το παρακάτω θέμα. Η μητέρα μου πέρυσι διαγνώστηκε με σοβαρής μορφής κατάθλιψη. Μετά από αρκετές νοσηλείες και πειράματα με διάφορα φάρμακα φάνηκε να συνήλθε σε εντυπωσιακό ομολογώ βαθμό. Πρόσφατα όμως ξεκίνησαν αλλαγές στη συμπεριφορά της. Άρχισε να κάνει περίεργα (και παράλογα μπορώ να πω) σενάρια για τα κοντινά και μη της πρόσωπα.Έγινε αρκετά επιθετική και απομάκρυνε όλους τους οικείους της (και μαζί και εμένα). Η ψυχίατρος που την παρακολουθεί διέγνωσε ότι πλέον πάσχει από διπολική διαταραχή και βρίσκεται στη φάση της μανίας. Ωστόσο η συγκεκριμένη γιατρός εμένα προσωπικά δεν με αφήνει ευχαριστημένη. Δεν μπορούμε να επικοινωνήσουμε εύκολα μαζί της μιας και δεν απαντάει στα τηλέφωνα, ακόμα και όταν η μητέρα μου ήταν πολύ χάλια οι συνεδρίες που γινόταν ήταν αραιά και που και τέλος με το συγκεκριμένο θέμα φάσκει και αντιφάσκει. Πριν από μια βδομάδα έβγαλε διάγνωση ότι η μητέρα μου πρέπει να νοσηλευτεί και πριν λίγες μέρες μας διαβεβαίωσε ότι είναι πολύ καλά και να μην ανησυχούμε. Η μητέρα μου βέβαια δε σηκώνει κουβέντα για αλλαγή ψυχιάτρου. Το μόνο που έκανε ήταν να της δώσει κάποια χάπια για τη μανία. Οπότε θα ήθελα να ρωτήσω: πόσο διάστημα χρειάζεται για να επιδράσουν τα συγκεκριμένα χάπια και αν επιδράσουν τελικά, πως προτείνετε να τη βοηθήσω δεδομένου ότι δε θέλει κανέναν δίπλα της?
    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Location
    Athens
    Posts
    187
    Καλησπέρα,

    Τι φάρμακα της έχει γράψει?
    Συνήθως θέλουν 4-6 βδομάδες για να κάνουν δουλειά...
    Σταθεροποιητή (Lamictal) παίρνει?

    Στη φάση της μανίας, είναι απαραίτητο!!! να παίρνει αντιψυχωσικά (πχ. Abilify, Zyprexa κτλ).

    Συστήνω μεγάλη προσοχή, η φάση της μανίας είναι πολύ επικίνδυνη.
    Ίσως να μην είναι κακή ιδέα να είναι σε προστατευόμενο περιβάλλον και γιατί όχι εγκλεισμό για κάποιο διάστημα..

    Εύχομαι ότι καλύτερο και περαστικά!!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    5
    Γεια σας.
    Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντησή σας. Αρχικά έπαιρνε κάποιο σταθεροποιητικό αν δεν κάνω λάθος αλλά η γιατρός της το έκοψε γιατί της προκαλούσε εφιάλτες. Σε πρόσφατη επικοινωνία που είχα με την γιατρό μου είπε ότι θα της το ξαναρχίσει. Για αντιψυχωσικά δεν μου είπε κάτι αλλά δεδομένου ότι δεν είμαι γνώστρια του αντικειμένου μπορεί απλά να μην το ανέφερε. Η γιατρός προτείνει νοσηλεία και αν τα πράγματα χειροτερέψουν ακόμα και με το ζόρι δεδομένου ότι η μητέρα μου δεν επιθυμεί να νοσηλευτεί. Όταν λέτε ότι αυτή η φάση είναι επικίνδυνη εννοείται περισσότερο για τον εαυτό της ή τους γύρω της?
    Ευχααριστώ.

  4. #4
    Μήπως είναι συνέπεια των αντικαταθλιπτικών η μανία? Συνήθως οι γιατροί χορηγούν και μια μικρή δόση ηρεμιστικό το οποίο λαμβάνεται ταυτόχρονα με το αντικαταθλιπτικό.
    Η καταθλιψη είναι ψυχολογική κατάπτωση, είναι σαν αναπηρία λόγω έντονου συναισθήματος όπου ο άνθρωπος βυθίζεται σε ένα συναίσθημα έντονης λύπης κι ετσι αδυνατεί να ακολουθήσει ειρμό σκέψεων και να εργαστεί. Τα φάρμακα στοχεύουν στο να διακόψουν αυτό το συναίσθημα. Αποτελεσμα μπορεί να ναι η νευρικότητα, η ευερεθιστικότητα η ένταση στη συμπεριφορά και λοιπά συναφή μ' αυτά. Τέτοιες συμπεριφορές και αισθήματα δλδ που υπό κανονικές συνθήκες χαρακτηρίζουν το εν λόγω άτομο, δλδ χωρίς να έχει ψυχολογικα προβλήματα. Μήπως πρόκειται για κάτι τέτοιο?
    γιάννης

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Και καπως ετσι αν εχει fb θα ποσταρει αρθρο οτι απομακρυνει τους τοξικους ανθρωπους απο τη ζωη, οποιος θελει ακολουθει μπλα μπλα.
    Στο γραφω αυτο για να δεις πως παρερμεινευει ο καθενας καταστασεις για να σκεφτεις και να ξερεις πως θα πρεπει να της φερθεις. Αν αγανακτισεις και της επιτεθεις οσο σε απομακρυνει ισως και σε προσβαλει, θα επιβεβαιωσεις τις καχυποπτες σκεψεις της, επειδη απλα ετσι θα το ερμηνευσει.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Location
    Athens
    Posts
    187
    Quote Originally Posted by blacksheep View Post
    Γεια σας.
    Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντησή σας. Αρχικά έπαιρνε κάποιο σταθεροποιητικό αν δεν κάνω λάθος αλλά η γιατρός της το έκοψε γιατί της προκαλούσε εφιάλτες. Σε πρόσφατη επικοινωνία που είχα με την γιατρό μου είπε ότι θα της το ξαναρχίσει. Για αντιψυχωσικά δεν μου είπε κάτι αλλά δεδομένου ότι δεν είμαι γνώστρια του αντικειμένου μπορεί απλά να μην το ανέφερε. Η γιατρός προτείνει νοσηλεία και αν τα πράγματα χειροτερέψουν ακόμα και με το ζόρι δεδομένου ότι η μητέρα μου δεν επιθυμεί να νοσηλευτεί. Όταν λέτε ότι αυτή η φάση είναι επικίνδυνη εννοείται περισσότερο για τον εαυτό της ή τους γύρω της?
    Ευχααριστώ.
    Κυρίως για τον εαυτό της, αλλά και για τους γύρω της.
    Για τους γύρω της, κυρίως λόγο αλλόκοτης συμπεριφοράς.
    Όπως και να έχει, έχε την από κοντά..
    The mind is like an iceberg, it floats with one-seventh of its bulk above water.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    5
    Η γιατρός είπε ότι πιθανόν να είχε μια λανθάνουσα διπολική διαταραχή και σε συνδυασμό με τα αντικαταθλιπτικά που έπαιρνε διογκώθηκε το πρόβλημα.. απλώς δεδομένου ότι η γιατρός γνώριζε για τέτοιες παρενέργειες των φαρμάκων δεν έπρεπε να την παρακολουθεί πιο συχνά? ..τώρα το κακό έγινε βέβαια.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    5
    Αυτά έχουν ήδη γίνει.. Με έχει απομακρύνει και εμένα όπως κ όλους τους υπόλοιπους για αυτό δε μπορώ να βρω δίαυλο επικοινωνίας. Ζω και σε άλλη πόλη λόγω δουλειάς και αυτό δυσκολέυει την επικοινωνία. Υπάρχουν βέβαια στενοί συγγενείς στο ίδιο μέρος που μένει οπότε τουλάχιστον έχουν το νου τους. Να πω την αλήθεια φοβάμαι οποιαδήποτε επαφή πρόσωπο με πρόσωπο μαζί της γιατι δεν ξέρω πως θα αντιδράσει. Μπορεί να βλάψει τον εαυτό της ή τους γυρω της.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Location
    Athens
    Posts
    187
    Το καταλαβαίνω, αλλά όταν πρόκειται για την μητέρα σου νομίζω ότι θα έπρεπε να δείξεις ιδιαίτερη προσοχή.
    Εκτός κι αν δεν σε ενδιαφέρει οπότε δεν χρειάζεται να μπεις σε αυτή την διαδικασία.
    Αλλά καταλαβαίνω ότι για να μπήκες στον κόπο να γραφτείς εδώ και να μοιραστείς την ιστορία σου, σε ενδιαφέρει και σε απασχολεί το θέμα.
    The mind is like an iceberg, it floats with one-seventh of its bulk above water.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    5
    Φυσικά και με ενδιαφέρει το συγκεκριμένο θέμα αλλά πάλεψα πολύ για να ανεξαρτητοποιηθώ και να σταθώ στα πόδια μου. Με τη μητέρα μου δεν είχαμε ποτέ και τις καλύτερες σχέσεις ούτε μεγάλωσα σε ευτυχισμένη οικογένεια. Αρκετές φορές ένιωσα την επιθυμία να φύγω (καταλαβαίνετε για που) ενώ ζούσα στο πατρικό μου σπίτι. Άρχισα να νιώθω ευτυχισμένη όταν απομακρύνθηκα από εκεί. Θέλω να βοηθήσω τη μητέρα μου αλλά πρέπει να σκεφτώ και τη δική μου ψυχική υγεία που δεν είναι και στα καλύτερά της. Τελοσπάντων το θέμα δεν είμαι εγώ. Αλλάξαμε γιατρό και ο καινούργιος της διέγνωσε σχιζοφρένεια και διπολική διαταραχή και της χορήγησε λίθιο. Αναμένουμε τα αποτελέσματα.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Το ενδιαφερον, η φροντιδα που παρεχεις στην μητερα σου δειχνει το αξιολογο του χαρακτιρος σου,μπραβω σου!
    Ομως υπαρχει αυτο το καταραμενο το "ομως" συμφορμιτισσα, ξερεις κατι, τον πρωτο ασθενη που θα πρεπει να θεραπευσεις οσο γινετε, να τον καμεις να σταθει δυνατα στα ποδια του, να στεκετε τοσο οσο που και να τον "σπροχνουν" να μην πεφτει! να στεκετε τοσο καλα ωστε οσο κι να "συρθει η γυς κατω απο τα ποδια του" αυτος να μην μασα ειναι "εσυ"!! ΕΣΥ, πρεπει να γινεις αρκετα καλα κι μετα η αγαπημενη μαμα!!
    Ακουγετε σκληρο αυτο που γραφω! ισως πολυ το πουν οτι ειναι εγωισμος χειρησττομεα! ης μορφης!! οτι ειναι αχαρηστια! κι αλλα ομως,, αληθεια η φυσιολογικη σειρα ποια ειναι? η μαθηματικη πλευρα σε θεματα τετοια ειναι η εξεις, πρωτον εισαι καλα εσυ!! και αυτο εχει την αρχη του οτι οι γωνεις πρεπει να φροντιζουν τα παιδια τους! πρεπει να τους παρεχουν τροφη ,στεγη ,ρουχισμο και εκπεδευδη!! μετα απο αυτα οπου μπορεις να τα βρεις ευκολα, ειδικα στην ελληνικη κοινωνια οπου η αλληλεγγυη ειναι παραδηγματικη και σημερα ,παρα τα οσα προβληματα - ενα πιατο φαει θα το βρησκες! Αυτο που εχει τερατια σημασια να μας προσφερουν οι γονεις μας ειναι η αγαπη!! η φροντιδα σε συναισθηηματικο ! αλλα κι αλλα οπως το αισθημα της ανεμελιας! δυτυχως πολλα ατομα με χρωνιζουσα καταθλιψη το εχουμε στερηθει!! δλδη το να ειμαστε ανεμελα παιδια να ξερουμε οτι μπορουμε να κανουμε ζαβολια, σκανταλες και να μην εχουμε σοβαρες συναιπεις!! ολα αυτα, τα απαρετητα σταδια της παιδικης μας ηλικιας δυστυχως πολλες οικογενειες τα εχουν στερησει απο τα παιδια τους!!
    Αληθεια ποσο υπηρξες ανεμελη? Κι μετα , ερχετε το αλλο σταδιο η "επανασταση" καθε εφηβου στα πρωτηπα των γωνιων του! οπως καταγραφετε στην ψυχαναλυτικη σταθμιδα ενος ανθρωπου, στα πρωιμα παιδικα του χρονια οι γωνεις μας ειναι κι πρεπει να ειναι ειδωλα!! να ειναι πανυψηλα αγαλματα πρως ατελειοτο σεβασμο! εχουμε δλδη μεσα μας μετα τον Θεο τους γονεις μας .
    Επομενο σταδιο, και αναγκαιο για την οριμαση μας ειναι η καταρυψη αυτου του μυθου ! πρεπει να καταρυψουμε τα "αγαλματα" των γονιων μας! να γκρεμισουμε και να τα ξανα χτισουμε απο την αρχη! αυτο λεγετε εφιβηκη επανασταση! Το να γκρεμισουμε την αλαθατη εικονα τους που ειχαμε στο πεδικο μας μυαλουδακι!!
    Τελος φευγωντας απο την εηβεια και την επανασταση εντως της οικογενειας μας! στην ενιλικη ωη μας δλδη , ειναι η στιγμη οπου θα πρεπει να φτιαξουμε την αρμονια αναμεσα στις 2 προηγουμενες περιπτωσεις! ετσι λοιπον ερχετε η στιγμη οπου θα ξανα πλασουμε ενα ειδωλο για τους γονεις οπου θα ειναι ενδιαμεσο! οπου θα ειναι το ορημο , το λογικο !! το ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ!!!
    Σε ολα τα παραπανω οι κριτικες μας, ο θαυμαζοσμας κι το αντιθετο προς αυτους δεν εχει καμια σχεση και δεν πρεπει να επιρεαζει τα συναισθηματα ΑΓΑΠΗΣ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΚΑΜΑΝ ΤΟ ΔΩΡΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ!! ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ 2 ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΟΠΟΥ ΜΑΣ ΑΓΑΠΗΣΑΝ ΚΙ ΑΓΑΠΟΥΝ ΟΠΩΣ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ ΕΚΤΩΣ ΙΣΩΣ ΑΠΟ ΤΟΝ/ΤΗΝ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΜΑΣ!

Similar Threads

  1. Ψύχωση, μανία και κατάθλιψη απο Κεταμίνη
    By Bromden in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 31
    Last Post: 03-10-2015, 13:48
  2. Μανία ή κατάθλιψη;
    By katerina78 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 15-08-2008, 23:07
  3. Ανακαμψη απο τη μανια...
    By deleted_member in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 16-02-2008, 13:54
  4. Μανια
    By deleted_member in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 28-12-2007, 19:30
  5. περιμένω κατάθλιψη και μου βγαίνει μανία!!!
    By arktos in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 66
    Last Post: 04-05-2007, 15:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •