κρίση πανικού ή είναι τα φάρμακα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33
  1. #1
    Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    42

    κρίση πανικού ή είναι τα φάρμακα

    Χαίρεται και συγχαρητήρια για το site!

    Eίμαι 24 χρονών και εδώ και 2 χρόνια κάνω θεραπεία για κατάθλιψη και κρίσεις πανικού με ladose και xanax 0.5 mg..
    εδώ και 2 μήνες περίπου έχω κόψει τα φάρμακα με συνενόηση με το γιατρό μου μιας και ένιωθα αρκετά καλύτερα..
    Το θέμα είναι ότι τον τελευταίο καιρό δεν παραμένει έτσι η κατάσταση.. δυστυχώς..
    με αποκορύφωμα τα χτεσινά συμβαίνει το εξής.:
    χτες λοιπόν ενώ είχα πάλι την προδιάθεση και το συναίσθημα ότι θα με πιάσει πάλι κρίση πανικού , είπα να το καταπολεμήσω και να βγω με καποιους φίλους έξω για μία μπύρα...
    Όσο ήμουν στο μαγαζί αυτή η ανησυχία κορυφώθηκε με αποτέλεσμα να μην αντέξω και να πάρω μισο xanax που είχα πάνω μου..--δεν βοήθησε--
    Πηγαίνοντας σπίτι ξάπλωσα να κοιμηθώ με την ίδια διάθεση να "έρχεται και πάλι " και επειδή τον τελευταίο καιρό δεν κοιμάμαι καθόλου καλά είπα να πάρω άλλο μισο μπας και κοιμηθω μιας και σήμερα έδινα μάθημα..
    Και έτσι ξεκίνησαν όλα..Αρχικά με έπιασε μία ανεξήγητη υπερένταση, στη συνέχεια ενώ έκλεινα τα ματια μου προσπαθώντας να με πάρει ο ύπνος άρχιζα να σκέφτομαι ασυναρτησίες πράγμα που με έκανε να πιστεύω ότι πάει αυτο ήταν το χάνω, τρελαίνομαι ,το κεφάλι μου άρχιζε να με πονάει σε διάφορα σημεία τελείως τοπικά και τελικά κατέληξα να είμαι στο κρεβάτι και να τρέμω ολόκληρος.. Μετά από καμια ώρα πάλης η σκέψη καπως συγροτήθηκε αλλά το τρέμουλο δεν σταμάτησε για πολυ ώρα μετά..
    ψάχνοντας σήμερα στο ιντερνετ βρήκα αυτό όπου σε καποιο σημείο λέει τα εξής Xanax treatment should be discontinued if any of the following occur: Hyper excitement, muscle spasm, anxiety, hallucinations, rage or other hostile behavior, tremors, insomnia, sleeping difficulties or over stimulation.

    Το θέμα είναι ότι δεν είναι αρκετά σαφές μέσα μου αν ότι έγινε χτες ξεκίνησε απο το όλο αγχος που έχω γενικά αυτή την περίοδο ή λόγω του xanax..

    θα ήθελα πραγματικά την γνώμη σας μιας και είμαι ακόμα πολύ μπερδεμένος (ακόμα πονάει το κεφάλι μου..) και δεν μπορώ να καταλήξω...Σκέφτομαι περισσότερο το ενδεχόμενο να μην ξαναπάρω το συγκεκριμένο φάρμακο και να πρέπει να δοκιμάσω κατι άλλο..

    Σας ευχαριστώ προκαταβολικά

  2. #2
    ακου αν περνεις συστηματικα xanax και το κοψεις μετα για τον
    1ο χρονο εισαι σε δυναμικη κατασταση να επιστρεψουνε τα συμπτωματα σου σε χειροτερη μορφη.Ειναι στερητικα συμπτωματα
    που στις βενζοδιαζεπινες ειναι χειροτερα απο τα σκληρα ναρκωτικα
    λογω του οτι κρατανε απο μερες μεχρι χρονια.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    αχ βρε στεφανε σε νιωθω .ξερω πολυ καλα πως ειναι τα πραγματα.εγω παλυ εχω κολισει στον ηθοποιο τον τζοκερ π πεθανε ενω πηρε 5 ειδων φαρμακα μεταξυ τους κ ενα ζαναξ.και οποτε περνω να ηρεμησω με πιαναι αμεσως κριση πριν αρχηση να πιανει.ιπομονη.παντως μθιλα με τον γιατρο σου για αυτα π περασες μηπ[ως εχει παρενεργειες σε σενα το ζαναξ.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    42
    στην περίπτωση που είναι στερητικά συμπτώματα ποιος είναι ο τρόπος να τα αντιμετωπίσω;;
    Δηλαδή απ τη λέξη και μόνο \"στερητικά\" δεν θα πρεπε να σταματήσει κατ έυθειαν η στερηση από τη στιγμή που πήρα και πάλι xanax?

  5. #5
    Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    42
    όσο για τον τζόκερ το σκέφτομαι και εγώ συχνά :) αλλα θέλω να πιστεύω ότι δεν ήταν ψυχοφάρμακα αλλά ναρκωτικά και απλά είπαν να το κουκουλώσουν...

    επίσης ο γιατρός ενημερώθηκε τον ρώτησα για όλα αυτά και μου είπε ότι είναι απλά ότι είμαι πολύ κουρασμένος-αγχωμένος από τις εξετάσεις..Βέβαια μου περνάει πολύ συχνά από το μυαλό ότι θέλει απλα να με καθησυχάσει

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    στεφανακο οταν περνεις τα ζαναξ ειμαι σιγουρη σκευτεσε τον τζοκερ.και ναι οντως πηρε πολα φαρμακα κ ισως ναρκωτικα π δεν το λενε αλλα μονο π πηρε ζαναξ αυτο ειναι στυο υποσινηδιτο μασ.και γω απο τοτε π πεθανε το παιδι μολις παρω ζαναξ πα8ενω την πλακα μου αλλα εμτα απο 4 λεπτακια ηρεμω.εξαλου εβγαλα συμπερασμα οτιαν ηταν να παμε απο ζαναξ 8α ειχε γινει ηδη εχι εμτα απο 10 φορεσ για παραδειγμα.εγω μεχρι τωρα π εχω κρισεις απο τον μαιο εχω παρει 5 χαπια ζαναξ και δεν εχω παθει καμια εκαρτηση κ τπτ κακο απλα δεν πρεπει να τα παρω μεσα σε ενα μηνα ολα δλδ καθε μερα ενα απο τι μ πε η γιατρος.ετσι?
    οσο για τον μπεατ δεν καταλαβα τι ενοει με την λεξη ναρκοτηκα.το ζαναξ ειναι ναρκωτικο?
    δεν σκοπευω να περνω καθε εμρα ζαναξ αλλα αν χριαζετε θα περνω μισο τις μερες π ειμαι χαλια δλδ 10 μερες περιπου τον μηνα π ειμαι καπως χαλια

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    και στεφανε τα ζαναξ και τα αγχωλιτικα δεν ανοικουν στην κατηγορια των ψυχοφαρμακων να ξερεις αλλα ανήκει σε μια κατηγορία φαρμάκων που λέγονται βενζοδιαζεπίνες και προκαλει εξαρτηση αλλα εγω δεν παρατηρισα κατιτ ετιο σε μενα.εδω ουτε με το τσιγαρο δεν επα8α εξαρτηση κ το εκοψα μαχαιρι και δεν μου λυψε καθολου:)

  8. #8
    Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    42
    maria πόσο καιρό παίρνεις xanax?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    perno cipralex gia ena mhna kai proigoumenos seroxat gia 3 mhnes peripou.apla ta alaksa a seroxat se pio elafria ta cipralex.ta zanax ta perno gia ora anagkhs.exo parei 3-4 mexri tora xapia.

  10. #10
    Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    42
    ...
    εγω τα παίρνω 2 χρόνια τώρα και εκεί είναι το θέμα

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    ma den kanei na ta perneis pano apo 30 meres ta zanaks

  12. #12
    Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    42
    σύμφωνα με το γιατρό μου δεν υπήρχε πρόβλημα

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    kai sou perasan oi kriseis?poso xronon eisai an epitrepete?

  14. #14
    Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    42
    μου πέρασαν αν και ήμουν πολύ χαλια
    24 είμαι τώρα και ξεκίνησαν στα 22 που είχα σοβαρά οικογενειακά προβλήματα

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    mikros poli re gmt.ego 28 me pedi apo xorismo klp proekipse to agxos.alla den exo brei farmako na katastalakso akoma.to cipralex einai kalitero alla auksisa thn dosh kai pern kamia fora kai miso zanax.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •