τρόμος από οδοντόβουρτσα!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 69
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    288

    τρόμος από οδοντόβουρτσα!!!

    Καλημέρα σε όλους. πάσχω από ΙΨΔ, το ανακάλυψα τα τελευταία χρόνια. πρίν 3 εβδομάδες πήγα σε φίλη μου πολύ καλή στο άμστερνταμ και με φιλοξένησε. γυρνώντας ελλάδα έφαγα φρίκη μήπως μπέρδεψε την οδοντόβουρτσά μου με τη δικιά της όσο ήμασταν εκεί. (έχουμε και οι δύο ηλεκτρικές και έμοιαζαν στο χρώμα, η μια γαλάζια, η άλλη ανοιχτό πράσινο-τυρκουάζ). κι επειδή η φίλη μου είναι εργένισσα βγαίνει πολλλά ραντεβού κι έχει πάει με πολλούς απ'όσο ξέρω. έχω αγχωθεί μήπως έχει τίποτα και δεν το ξέρει και κόλλησα κι εγώ κάτι. το μυαλό μου πάει φυσικά στα χειρότερα. αυτές τις μέρες κιόλας είχα λίγο πονοκέφαλο, έβγαλα κάτι σπυράκια στη γλώσσα σαν άφθες και χθες με πονούσε λίγο ο λαιμός. θα τρελαθώ από την αγωνία μου. τη ρώτησα και μου είπε ότι δεν την πήρε κι ότι παίρνει προφυλάξεις... επίσης ότι δεν ματώνουν τα ούλα της (τα δικά μου ματώνουν). βοήθεια κοντεύω να σαλτάρω....!!!!!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,755
    Quote Originally Posted by lloullou00 View Post
    Καλημέρα σε όλους. πάσχω από ΙΨΔ, το ανακάλυψα τα τελευταία χρόνια. πρίν 3 εβδομάδες πήγα σε φίλη μου πολύ καλή στο άμστερνταμ και με φιλοξένησε. γυρνώντας ελλάδα έφαγα φρίκη μήπως μπέρδεψε την οδοντόβουρτσά μου με τη δικιά της όσο ήμασταν εκεί. (έχουμε και οι δύο ηλεκτρικές και έμοιαζαν στο χρώμα, η μια γαλάζια, η άλλη ανοιχτό πράσινο-τυρκουάζ). κι επειδή η φίλη μου είναι εργένισσα βγαίνει πολλλά ραντεβού κι έχει πάει με πολλούς απ'όσο ξέρω. έχω αγχωθεί μήπως έχει τίποτα και δεν το ξέρει και κόλλησα κι εγώ κάτι. το μυαλό μου πάει φυσικά στα χειρότερα. αυτές τις μέρες κιόλας είχα λίγο πονοκέφαλο, έβγαλα κάτι σπυράκια στη γλώσσα σαν άφθες και χθες με πονούσε λίγο ο λαιμός. θα τρελαθώ από την αγωνία μου. τη ρώτησα και μου είπε ότι δεν την πήρε κι ότι παίρνει προφυλάξεις... επίσης ότι δεν ματώνουν τα ούλα της (τα δικά μου ματώνουν). βοήθεια κοντεύω να σαλτάρω....!!!!!!!
    καλημερα,
    τι ηλικια εχεις?
    εχεις καποια σχεση κι αν οχι, ειχες στο παρελθον ολοκληρωμενη σχεση με καποιον?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    288
    ναι φυσικά. παντρεμένη είμαι εδώ και χρόνια.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,755
    Quote Originally Posted by lloullou00 View Post
    ναι φυσικά. παντρεμένη είμαι εδώ και χρόνια.
    σε ρωτησα, γιατι σε ολο αυτο που διαβασα στην αρχη, εγω δεν ειδα μικροβιοφοβια, αλλα κριτικη και αποστροφη για την ερωτικη ζωη της φιλης σου.
    και θα σου εξηγησω γιατι.

    προφανως, αναφεροντας και την ιψδ σου, εννοεις οτι εχεις ειτε αρρωστοφοβιες ειτε μικροβιοφοβιες, κατι τετοιο..
    το θεμα ειναι ομως, οτι τα μικροβια τα εχεις εσυ μεσα στο ιδιο σου το στομα, και δεν εχεις κανει ακτι γι αυτο , ενω ανησυχεις υποθετικα για τα μικροβια που εχει η φιλη σου (και μαλιστα εχει κολλησει απο εραστες! λες και δεν μπορει να εχει μονη της μικροβια. εκει κολλαει το οτι δεν φοβασαιο τα μιρκοβια, αλλα τους εραστες.. αν τα φοβοσουν, θα ειχες κανει κατι γι αυτα που ζουν στο στομα σου).
    να υποθεσω οτι ο ανδρας σου ειναι και ο πρωτος ανδρας που ειχες ολοκληρωμενη σχεση μαζι του? σου αρεσει το σεξ? τι ηλικια εχεις?

    καλη μου κοπελα, οταν τα ουλα σου ματωνουν, εχεις ενεργη ουλιτιδα, που σημαινει μικροβια που καταστρεφουν τα ουλα σου που και βλαβερα ειναι και πολυ μεταδοτικα. πρεπει να πας ΑΜΕΣΑ σε οδοντιατρο για θεραπεια.
    η φιλη σου κινδυνευε σιγουρα αν μπερδεψατε τις οδοντοβουρτσες. εσυ, δεν ξερουμε αν κινδυνευες.
    οι αφθες κι αυτα που παρατηρεις, πιθανοτατα ειναι απο την αφροντιστη ουλιτιδα που εχεις. ουτε ιδεα σου ειναι, ουτε μολυνση απο την φιλη σου...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    288
    μα ο φόβος ο δικός μου είναι γιατί η φίλη μου έχει έντονη σεξουαλική ζωή. και δεν κάνω κριτική. λέω απλά ότι φοβήθηκα το ενδεχόμενο να πήρε κατά λάθος τη δικιά μου οδοντόβουρτσα και έτσι να κόλλησα κάτι

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,755
    Quote Originally Posted by lloullou00 View Post
    μα ο φόβος ο δικός μου είναι γιατί η φίλη μου έχει έντονη σεξουαλική ζωή. και δεν κάνω κριτική. λέω απλά ότι φοβήθηκα το ενδεχόμενο να πήρε κατά λάθος τη δικιά μου οδοντόβουρτσα και έτσι να κόλλησα κάτι
    μα αν πηρε την οδοντοβουρτσα σου, εκεινη θα κολλησε. αφου εσυ εχεις προβληματα στα δοντια.

    κι εγω ρωταω: γιατι δεν ανησυχεις και δενε χεις κανει ακτι για τα μικροβια που ηδη εχεις στο στομα σου (εφοσον ματωνουν τα ουλα σου, ειναι βεβαιο οτι εχεις φλεγμονη) και ανησυχεις για τα μικροβια της φιλης που μπορει να μην υπαρχουν καν?

    δεν μου απαντησες αν σου αρεσει το σεξ κι αν το χαιρεσαι.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    288
    δε νομίζω ότι ειμαι η μόνη που ματώνουν καμιά φορά τα ούλα της, συμβαίνει σε πολλούς. και φοβάμαι μην κόλλησα κάτι, επειδή ακριβώς εγώ έχω την φλεγμονή όπως είπες. ναι μια χαρά μ' αρέσει, τι σχέση έχει αυτό?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,755
    Quote Originally Posted by lloullou00 View Post
    δε νομίζω ότι ειμαι η μόνη που ματώνουν καμιά φορά τα ούλα της, συμβαίνει σε πολλούς. και φοβάμαι μην κόλλησα κάτι, επειδή ακριβώς εγώ έχω την φλεγμονή όπως είπες. ναι μια χαρά μ' αρέσει, τι σχέση έχει αυτό?
    Συμβαινει σε πολλους, οπως συμβαινουν σε πολλους πολλες και διαφορες μολυνσεις και παθήσεις.
    Αυτο δεν σημαινει οτι ειναι υγιες.
    Υπαρχει μόλυνση στα ουλα σου γι αυτο συμβαινει. Πρεπει να πας σε γιατρο και να ακολουθησεις θεραπεια και οδηγιες.

    Το σεξ σου ειπα γιατι το εμπλεκω.
    Γιατι ενω εχεις μια ενεργη μολυνση στα ουλα σου, και στην πραγματικοτητα οι αλλοι κινδυνευουν απο σενα, εσυ ανησυχεις μηπως πάθουν κατι τα ουλα σου απο τους εραστες της φιλης σου!!!! Σε μενα αυτο κανει μπαμ οτι ΑΛΛΑ ειναι τα θεματα που εχεις με τους εραστες της φιλης. Εσυ ξερεις ποια.

    Μα πάσχουν ΗΔΗ τα ουλα σου. Δεν χρειαζεται φοβος για ασχετα θεματα, ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟΣ χρειαζεται..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    288
    οκ αυτό το καταλαβαίνω. δε μπορεί όμως να κόλλησα κάτι κακό αν και εφόσον πήρε κατά λάθος την δικιά μου οδοντόβουρτσα??? αυτό με φρικάρει.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,755
    Quote Originally Posted by lloullou00 View Post
    οκ αυτό το καταλαβαίνω. δε μπορεί όμως να κόλλησα κάτι κακό αν και εφόσον πήρε κατά λάθος την δικιά μου οδοντόβουρτσα??? αυτό με φρικάρει.
    ΑΝ την πηρε κι ΑΝ εχει κι εκεινη μολυνσεις, φυσικα μπορει να κολλησεις οπως κι εκεινη μπορει να κολλησει απο σενα που σιγουρα εχεις μολυνση.
    Αλλα δεν χρειαζονται εραστες για να εχει καποια μολυνση.
    Εσυ που εχεις ουλιτιδα, εχεις εραστες;
    Εκει ειναι το θεμα μου εμενα.
    Κατι υπαρχει ΕΚΕΙ και κανεις τετοια σχολια.
    Θεωρεις την φιλη σου ανηθικη επειδη εχει εραστες;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    288
    μα εγώ μιλάω για ΣΜΝ. δεν είναι ότι τη θεωρώ ανήθικη, αλλά όσο να'ναι, άλλο να έχεις πάει με 2-3 άντρες, κι άλλο με 50, έτσι δεν είναι?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,755
    Quote Originally Posted by lloullou00 View Post
    μα εγώ μιλάω για ΣΜΝ. δεν είναι ότι τη θεωρώ ανήθικη, αλλά όσο να'ναι, άλλο να έχεις πάει με 2-3 άντρες, κι άλλο με 50, έτσι δεν είναι?
    Ναι ειναι αλλο, αλλα αυτο δεν λεει κατι.
    Εδω εχουμε σαν δεδομενο οτι εσυ με τους 2-3 εχεις ενα προβληματακι κι αντι να ανησυχεις μηπως την κολλησες, ανησυχεις μηπως σε κολλησε εκεινη.
    Να ρωτησω ποτε πηγες τελευταια φορα οδοντιατρο; γιατι ανησυχεις για τα σμν και δεν ανησυχεις για τιςς υπολοιπες μολυνσεις;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    288
    δε θυμάμαι ακριβώς αλλά θα κανονίσω να ξαναπάω άμεσα για καθαρισμό. ο φόβος αυτός που μου έχει καρφωθεί στο μυαλό πως θα φύγει????

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,755
    Quote Originally Posted by lloullou00 View Post
    δε θυμάμαι ακριβώς αλλά θα κανονίσω να ξαναπάω άμεσα για καθαρισμό. ο φόβος αυτός που μου έχει καρφωθεί στο μυαλό πως θα φύγει????
    θα φυγει αμεσως μολις πας στον οδοντιατρο. εκει θα σου πει οτι ηταν απαραιτητος ενας καθαρισμος οπως και η θεραπεια με βουρτσισμα και πλυσεις που θα ακολουθησεις κι οτι ολα τα συμπτωματα με αφθες σπυρακια κλπ, ηταν επομενα της ουλιτιδας...
    εισαι ανησυχη επειδη η υγεια τους στοματος σου δεν ειναι πολυ καλη αυτη τη στιγμη, κι εσυ αντι να το συνδεεις με την αμελεια σου το συνδεεις με τους εραστες της φιλης

    και εξακολουθω να μην καταλαβαινω.
    για να μην θυμασαι ποτε πηγες, περασε πολυς καιρος και ΕΜΦΑΝΩΣ επρεπε να πας.
    αφου εισαι τοσο ευαισθητοποιημενη στις μολυνσεις, πως και δεν κινητοποιηθηκες νωριτερα, αλλα ανυσυχεις ΤΟΣΟ πολυ για την φιλη?
    κατι δεν κολλαει. δεν το βλεπεις?
    αν ετρεχες ολη μερα στους γιατρους καισ τις απολυμανσεις, θα το καταλαβαινα και το αγχος για την φιλη, αλλα επειδη εισαι μαλλον αμελης, αλλα με τους εραστες, ΤΡΕΛΑΘΗΚΕΣ, κατι υπαρχει ΕΚΕΙ...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    288
    δεν ξέρω αν και τι υπάρχει εκεί, δεν είμαι ψυχολόγος για να καταλάβω. γενικά λόγω ΙΨΔ είμαι πολύ φοβική σε ο,τι αφορά θέματα μόλυνσης και μάλιστα με ΣΜΝ. με αγχώνουν τα αίματα

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. τρομος της αιωνιοτητος
    By Macgyver in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 29
    Last Post: 06-07-2016, 19:14
  2. ΤΡΟΜΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΥΡΙΟ
    By ασπασια in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 4
    Last Post: 17-09-2015, 16:31
  3. Νυχτερινος Τρομος
    By sogoku in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 12-06-2015, 07:52
  4. ΤΡΟΜΟΣ ΓΙΑ AIDS
    By chesire in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 05-01-2014, 18:40
  5. ΤΡΟΜΟΣ
    By HaMLeT-MachiNe in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 23
    Last Post: 16-09-2012, 14:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •