Ο πρώην μου εχει εμμονή μαζι μου - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 27 of 27
  1. #16
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Κάθε επαφή μαζί του θα του κάνει κακό μακροπρόθεσμα, οπότε μην μπεις στον πειρασμό. Και καλό είναι να δουλέψεις και με τον εαυτό σου πως θα θωρακιστείς απέναντι στις τυχόν τύψεις που δεν θα πρέπει να έχεις και στην αδιαφορία που πρέπει να έχεις στην παρούσα φάση.
    Κάτσε ρε συ γιατί μιλάς για τυχόν τύψεις; όταν ο ένας συνεχίσει να είναι ερωτευμένος με τον άλλον και ο/η αλλος/η όχι τότε κάποιος πληγώνεται θανάσιμα... Μέχρι να συνειδητοποιήσει ότι αυτό το άτομο δεν του άξιζε. Μέχρι να έρθει αυτός ο χρόνος επιβεβαίωσης, ο άλλος παίρνει μερίδιο ευθύνης για τυχόν στεναχώρια που του προκαλέσαι ή οποιαδήποτε μορφή ψυχοσωματικων.. Δεν είμαστε αναίσθητα όντα, αλλά όντα που σκέφτονται και πρατουν και με την λογική και με το συναίσθημα

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Άλλο συμπόνια κι άλλο τύψεις. Αν σου τελείωσε με κάποιον γιατί να νοιώσεις τύψεις; Έτσι είναι αυτά. Τι μερίδιο ευθύνης να έχεις; Που δεν έμεινες με το ζόρι με κάποιον να παίζεις θέατρο;

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Το θέμα είναι ότι πως τελειώνει έτσι μπαμ και κάτω;;; δηλαδή πρώτα αισθανοσουν για αυτόν τον άνθρωπο πολλά και μετά ούτε ένα;;; πρώτα έλεγες ότι αυτός ο ανθρώπος είναι η ζωή σου και μετά δεν είναι τίποτα;; δεν μιλάω απλά για σχέση σαν τα πιτσιρίκια, αλλά για σχέση σοβαρή και βαθιά... Προφανώς, όταν εσύ δεν προσπαθείς σημαίνει ότι λοξοκοιτας ή ψάχνεις επιφανειακά πραγματα μα θα την πληρώσει ο άλλος που ήθελε και ενιωθε σοβαρά πολλά... Έχει διαφορά ο έρωτας από την αγάπη... Εκεί ναι δεν μπορείς να τον πετάξεις τον άλλον σαν να μην σου ήταν τίποτα... Και φυσικά δεν είναι επειδή θα υποκρίνεσαι για να είσαι μαζί του μα από την αρχή δεν ησουν ξεκάθαρη στον άλλον τι θέλεις

  4. #19
    Miliva21
    Guest
    Διάβασα αυτό π έγραψες προφανώς εσύ ξέρεις καλύτερα τον πρώην σου ...κόψε επαφές κοινούς γνωστούς άλλαξε κ τηλέφωνο αν χρειαστεί μιλα σε δικούς σ ανθρώπους να σε συμβουλεψουν και να νιώσεις ασφάλεια

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Μένη τα βλέπουμε αλλιώς τα πράγματα, αλλά απλά θα βγούμε εκτός θέματος. Τι πρακτικό συμβουλεύεις την κοπέλα ακριβώς;

  6. #21
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Μένη τα βλέπουμε αλλιώς τα πράγματα, αλλά απλά θα βγούμε εκτός θέματος. Τι πρακτικό συμβουλεύεις την κοπέλα ακριβώς;
    Προσπαθώ να είμαι ρεαλιστής και να λέω τα πράγματα όπως είναι και όχι από την σκοπιά που με βόλευει.. Όταν υπάρχουν αντίθετες απόψεις είναι δύσκολο να μην βγούμε εκτός θέματος... Παρόλα αυτά, δεν ξέρω τι να συμβουλεψω την κοπέλα; ίσως να αποτελούσε λύση να φύγει να πάει σε άλλον τόπο. Κάπου που να μην ξέρει εκείνος που μένει, και να αλλάξει αριθμό οπωσδήποτε...

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Καταρχας εκ μέρους σου του το ξεκαθαρίσες στα λογια και στην πράξη οτι δεν θελεις τίποτε πλεον μαζι του;
    Τον εχεις παρει καθολου τηλέφωνο; Απαντας σε δικα του τηλ και μυνηματα; Τον εχεις διαγράψει απο κοινωνικά δίκτυα κτλ; Εχεις ενδώσει να ξαναπείτε απο κοντα;
    Μεσα σου τον θελεις τον χωρισμο; Θα ηθελες να μην ξανά επικοινωνήσει ποτε;
    Οταν χωρίζουμε και το θελουμε αυτο απο μια σεβαστού χρόνου σχεση με συγκατοίκηση μαζι, κόβουμε καθε ειδους επαφη και επικοινωνία. Ποναει ναι, άκαρδο ναι, αλλα ποναει πολυ περισσοτερο και τους δυο σας η φαση που περιγράφεις.
    Καποια πραγματα κόβονται μαχαίρι για το καλο και των δυο, θα υποστεί ο καθενας τον δικο του πόνο και θα συνέλθει, οποιαδήποτε επικοινωνία απλα παρατείνει τον βασανισμό.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,840
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    Το θέμα είναι ότι πως τελειώνει έτσι μπαμ και κάτω;;; δηλαδή πρώτα αισθανοσουν για αυτόν τον άνθρωπο πολλά και μετά ούτε ένα;;; πρώτα έλεγες ότι αυτός ο ανθρώπος είναι η ζωή σου και μετά δεν είναι τίποτα;; δεν μιλάω απλά για σχέση σαν τα πιτσιρίκια, αλλά για σχέση σοβαρή και βαθιά... Προφανώς, όταν εσύ δεν προσπαθείς σημαίνει ότι λοξοκοιτας ή ψάχνεις επιφανειακά πραγματα μα θα την πληρώσει ο άλλος που ήθελε και ενιωθε σοβαρά πολλά... Έχει διαφορά ο έρωτας από την αγάπη... Εκεί ναι δεν μπορείς να τον πετάξεις τον άλλον σαν να μην σου ήταν τίποτα... Και φυσικά δεν είναι επειδή θα υποκρίνεσαι για να είσαι μαζί του μα από την αρχή δεν ησουν ξεκάθαρη στον άλλον τι θέλεις
    συγνωμη...
    το σημειο που επι μερες και εβδομαδες η κοπελα μας περιεγραφε οτι ΕΚΕΙΝΟΣ ΤΗΝ ΧΩΡΙΣΕ, τον παρακαλουσε να το ξαναδουν και την γειωνε, της ξεκαθαριζε με καθε ευκαιρια οτι δεν εχουν τπτ πλεον κι αναγκαστηκε να το παρει αποφαση και να συνεχισει την ζωη της η κοπελα, το προσεξες;;;;

    ποιος "αλλος" ενοιωθε τα πολλα και τα σοβαρα πραγματα; μας δουλευεις;
    ο τυπος την εδιωξε με την μεγαλυτερη σκληροτητα και τωρα επειδη χρειαζεται γιατρο, τι πρεπει να κανει αυτη; να γυρισει πισω να κανει την νοσοκομα;

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,593
    Η μαλακίες πληρώνονται...τώρα ας κάτσει να τα λουστεί...για το παλικάρι μιλάω...

  10. #25
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    συγνωμη...
    το σημειο που επι μερες και εβδομαδες η κοπελα μας περιεγραφε οτι ΕΚΕΙΝΟΣ ΤΗΝ ΧΩΡΙΣΕ, τον παρακαλουσε να το ξαναδουν και την γειωνε, της ξεκαθαριζε με καθε ευκαιρια οτι δεν εχουν τπτ πλεον κι αναγκαστηκε να το παρει αποφαση και να συνεχισει την ζωη της η κοπελα, το προσεξες;;;;

    ποιος "αλλος" ενοιωθε τα πολλα και τα σοβαρα πραγματα; μας δουλευεις;
    ο τυπος την εδιωξε με την μεγαλυτερη σκληροτητα και τωρα επειδη χρειαζεται γιατρο, τι πρεπει να κανει αυτη; να γυρισει πισω να κανει την νοσοκομα;
    Ρεμεντυ ακριβως εκει ηθελα να καταλήξω πως άνοιξαν τα ματια μου και το πηρα απόφαση και δεν εχω σκοπό να γυρισω ουτε για τους λόγους υγείας του. Καταλαβαινω πως εχει προβλημα ναι μεν δε θα ηθελα να παθει κατι κακό ομως μέχρι εκει.. σε ευχαριστω πολυ

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,840
    Quote Originally Posted by tsokof View Post
    Ρεμεντυ ακριβως εκει ηθελα να καταλήξω πως άνοιξαν τα ματια μου και το πηρα απόφαση και δεν εχω σκοπό να γυρισω ουτε για τους λόγους υγείας του. Καταλαβαινω πως εχει προβλημα ναι μεν δε θα ηθελα να παθει κατι κακό ομως μέχρι εκει.. σε ευχαριστω πολυ
    δεν κανεις λαθος τσοκοφ, μην ανησυχεις.
    εσυ, ο'τι μπορεσες και ο'τι θελησες, το εκανες ηδη γι αυτην την σχεση, τον καιρο που επρεπε.
    δεν εισαι γιατρος για να λυνεις ιατρικα θεματα, ουτε μπορει κανεις να σε εκβιαζει οτι θα παθει κακο αν δεν του κανεις τα χατηρια, ενω η σχεση σας εχει τελειωσει. κι εσυ θα παθεις κακο αν εισαι με το ζορι σε μια σχεση που δεν θελεις πια.
    προχωρα στην ζωη σου και ασε τον πρωην στους συγγενεις και τους γιατρους του.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    692
    Δεν είναι δικό σου το πρόβλημα, δικό του είναι και ας το λύσει μόνος του. Από την στιγμή που χωρίσατε, να μην ξανά ασχοληθείς με την πάρτη του και αν πάθει κάτι, πάλι δικό του θέμα θα είναι και όχι δικό σου. Μην σου προκαλεί τύψεις, ένας εγωιστής άνθρωπος...

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Ο πατέρας μου έχει εμμονή με τα χρήματα.
    By Tijikon in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 12
    Last Post: 10-09-2018, 17:07
  2. η σχέση που είχα.....(βλέπε τι έχει ο πρώην μου)
    By κοπέλα93 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 64
    Last Post: 30-03-2017, 09:21
  3. Ο πρωην συντροφος μου εχει οικονομικο προβλημα...
    By astimatnam in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 61
    Last Post: 16-01-2015, 18:23
  4. τι έχει ο πρώην μου;;;; βοηθήστε με να μάθω..
    By κοπέλα93 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 35
    Last Post: 26-05-2013, 23:06
  5. Εμμονή με πρώην κολλητή μου...
    By numerevis in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 50
    Last Post: 01-12-2006, 01:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •