Kριση πανικου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    117

    Kριση πανικου

    Καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω.
    Ωρες ωρες σε σινεμα σε μεσα μαζικης μεταφορας και γενικα σε διαφορα σημεια οταν ειμαι μονος. Νιωθω την αισθηση οτι πνιγομαι οτι ζαλιζομαι νιωθω εντονη ταχυπαλμια, Και πιστευω πως ολα αυτα σχετιζονται με την κριση πανικου.
    Γενικα ειμαι ατομο που αν δω κατι νομιζω οτι εχω κατι σοβαρο σε θεματα υγθας κυριως.
    Οπως οταν νιωθω ταχυπαλμια νιωθω οτι θα παθω κατι σοβαρο. Η οταν ποναει το κεφαλι μου οτι θα παθω εγκεφαλικο..
    Γενικα φοβαμαι να κανω πολλα πραγματα ουτε στο αεροπλανο μπορω να μπω γιατι νιωθω πως αν μου τυχη κατι δεν θα μπορω να βγω.. Και θα με κοιτανε
    Ξερετε τι χρηση βοηθειας απαιτητε?
    Σκεφτηκα να επισκεφθω ψυχολογο πιστευετε οτι θα βοηθησει ?
    Σε ψυχιατρο ειχα παει παλια και εκατσα λιγο ειπα καποια πραγματα και μου εγραψε φαρμακα κατι που δεν ηθελα σε καμια περιπτωση..
    Ευχαριστω για την Βοηθεια σας.

  2. #2

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Dolce21 καλώς ήρθες.
    Ο φόβος του μην τυχόν και πάθεις κάτι και ιδίως σε πολυσύχναστα μέρη περισσότερο σαν αγοραφοβία μου ακούγεται, έτσι όπως περιγράφεις το πρόβλημα σου δηλ. ότι όταν έχεις ταχυπαλμία νομίζεις πως θα πάθεις καρδιακό επειδόδιο ή αν πονάει το κεφάλι σου νομίζεις πως θα πάθεις εγκεφαλικό ΣΕ ΜΕΡΟΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΟΣΜΟΣ, δεν είναι ακριβώς κρίση πανικού, γιατί το να έχει κανείς ταχυπαλμία ή να του πονάει το κεφάλι είναι συνηθισμένα φαινόμενα και μπορούν να αποδοθούν σε χίλιες αιτίες , οργανικές ή και εξωγενείς. Στην κρίση πανικού, τα σωματικά συμπτώματα είναι δημιούργημα του ίδιου του οργανισμού που κατά κάποιο τρόπο σωματοποιεί το άγχος και τις φοβίες, γι\' αυτό και όταν συμβαίνει η κρίση πανικού τα κυριότερα συμπτώματα είναι :
    - Ταχυπαλμίες κι έντονο αίσθημα παλμών (ο ασθενής \"ακούει\" τους σφυγμούς του)
    - Έντονη εφίδρωση
    - Αίσθημα αστάθειας και αποπροσανατολισμού
    - Παγωμένα άκρα
    - Ξηροστομία
    - Δύσπνοια (ο ασθενής \"νομίζει\" πως δεν μπορεί να αναπνεύσει)
    - \"Κόμπος\" στο στομάχι
    Τα συμπτώματα αυτά πιθανόν να συνυπάρχουν όλα μαζί σε μια κρίση πανικού ή κάποια από αυτά ανάλογα με το μέγεθος και την ένταση της κρίσης.
    Τα παραπάνω συμπτώματα γεννιούνται από την έμμονη ιδέα πως αυτό που συμβαίνει είναι το τελειωτικό, πως πεθαίνεις, δεν υπάρχει σωτηρία κλπ, με αποτέλεσμα αν δεν βγάλει κανείς την ιδέα αυτή από το μυαλό του, τα σωματικά συμπτώματα αντί να μειώνονται αντίθετα εντείνονται, κι όσο τα σωματικά συμπτώματα υπάρχουν τόσο η εμμονή του μυαλού στο πρόβλημα διογκώνεται και γενικά ο ασθενής μπαίνει σε ένα φαύλο κύκλο..

    Στην δική σου περίπτωση είναι πως ΟΤΑΝ έχεις ταχυπαλμία (π.χ. πιθανόν από έντονη άσκηση) ή ΟΤΑΝ έχεις πονοκέφαλο (από κρύωμα, από πνευματική κούραση, από hangover κλπ) , να νομίζεις πως κάτι θα πάθεις και ιδίως αν θα το πάθεις όπου έχει πολύ κόσμο και τι θα πει για σένα ο κόσμος.

    Είτε είναι πρόδρομη αγοραφοβία είτε πρόδρομες καταστάσεις κρίσεων πανικού, άποψη μου είναι να συμβουλευτείς κάποιον ειδικό με επαρκή επιστημονική κατάρτιση που θα μπορέσει να διαγνώσει εκ του ασφαλούς αυτό που σου συμβαίνει και να σου συστήσει την κατάλληλη θεραπεία, χωρίς να είναι απαραίτητη η φαρμακευτική συνταγογράφηση.

    Καλή δύναμη

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •