Είμαι τρομερά αρρωστοφοβικό άτομο σε σημείο τρέλας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    4

    Exclamation Είμαι τρομερά αρρωστοφοβικό άτομο σε σημείο τρέλας

    Καλησπέρα σε όλους, είμαι νέο μέλος στο forum. Είμαι 28 χρόνων.

    Δεν αντέχω άλλο στο θέμα με τις αρρώστιες, έχει αρρωστήσει το μυαλό μου. Με πονάει λίγο ο λαιμός, νομίζω έπαθα καρκίνο. Ιδρώνουν λίγο οι παλάμες μου, νομίζω έχω άλλη σοβαρή αρρώστια, βγάζω ένα σπυράκι, νομίζω πως πάλι κάτι θα πάθω.

    Η χειρότερη μου φοβία είναι ο hiv. Είχα κάνει σεξ με ένα άτομο 3 φορές και είχε σπάσει το προφυλακτικό 2 φορές. Αυτό έγινε πριν 6 χρόνια, το 2013. Αργότερα είχα κάνει στοματικό σε κάποιον 3 φορές χωρίς προφυλακτικό επίσης, το 2014. Απ ότι κατάλαβα τότε δεν εξπερμάτωσε στο στόμα μου απ όσο θυμάμαι καμία φορά. Και τα δύο άτομα είχαν σίγουρα έντονη ερωτική ζωή. Δεν είχα κανένα αρχικό σύμπτωμα ωστόσο. Ήταν οι μοναδικές κινδύνου επαφές που είχα ποτέ στην ζωή μου. Από τότε προσέχω τρομακτικά, το μετάνιωσα τρομερά.
    Από τότε ζω έναν εφιάλτη! Το 2015 είχα πετάξει σπυράκια από μια μόλυνση με ένα ξυραφάκι και μου κόλλησε στο μυαλό για κάποιους μήνες τότε πως ήταν από το hiv. Μετά από λίγο καιρό είχα ξεχαστεί και ζούσα χωρίς άγχος γι αυτό το θέμα. ΝΑ ΟΜΩΣ που τον τελευταίο καιρό με ξανάπιασε το άγχος σχετικά με αυτό.. Βγάζω ένα σπυρί που με τρώει, νομίζω είναι από το aids. Κρυώνω λιγάκι, aids. με πονάει λίγο μια άρθρωση aids. Δεν αντέχω άλλο παιδιά..... Κοντεύω να τρελαθώ μήπως κόλλησα πρωτού 5 χρόνια και πάθω aids σύντομα...

    Να σημειώσω πως εδώ και 5-6 χρόνια δεν αρρώστησα ποτέ με πυρετό κτλπ, μόνο ένα κρύωμα είχα πάθει στο χωριό μου πριν 5 μήνες 6-7 μέρες ( είχα τον λαιμό, φλέματα, με έκαιγε λίγο το στήθος αν έκανα να βήξω) αλλά χωρίς πυρετό και μου πέρασε με ένα απλό σιρόπι.

    Πιστεύετε πως την γλίτωσα όσο αφορά τον καταραμένο hiv η να ανησυχώ ακόμα? Όλοι μου λένε δεν έχω τίποτα. Δεν ξέρω...

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αμα μεσα στο κοσμο σου βλεπεις τους παντες σαν αντιπαλους ετσι εξηγιται γιατι κοντευεις να τρελαθεις

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    4
    τι εννοείς αλέξανδρε?

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ακομα και αυτους που εκανες σεξ τους βλεπεις σα να σε "μολυναν"

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    This fish has left the forum. 08/2019
    Posts
    350
    διαβαζω οσους εχετε αρρωστοφοβια και βλεπω κατι κοινο..δεν πατε για εξετασεις. γιατι? αφου τοσο το σκεφτεσαι οτο ισως κολλησες γιατι δεν πας?
    μαλλον κατι αλλο κρυβεται. εχεις παει σε ψυχολογο η ψυχιατρο?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    839
    Φίλε γλίτωσε τον εαυτό σου από περαιτέρω αγωνία και πήγαινε κάνε το τεστ. Το πιθανότερο είναι να μην έχεις τίποτα και να ησυχάσεις.

    Garida πολλοί φοβούνται να πάνε γιατί τέτοιες αρρώστιες είναι τερματικές. Άλλοι με νοσοφοβια πχ για καρδιά τρέχουν κάθε τρεις και λίγο

    'of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice'
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Το HIV ξερεις οτι δεν ειναι τερματικο πλεον, σωστα; Ενιγουεϊ δεν πιστευω οτι ειναι αυτος ο πραγματικος λογος, αφου δεν εξηγει γιατι μια τερματικη νοσος "επιλεγη" (μη συβειδητα βεβαια) απο τα ψυχολογικα ως αντικειμενο της φοβιας. Μαλλον το αντιστροφο ισχυει: και και η βαρυτητα της "επιλογης" και η αποφυγη γιατρων/εξετασεων καθρεφτιζουν τη βαρυτητα της νοσοφοβιας.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    839
    Όντως δεν είναι τερματικο το AIDS , δεν διατύπωσα σωστά αυτό που ήθελα να πω, ότι οι περισσότεροι άνθρωποι που θεωρούν πως έχουν μια ασθένεια (η σύνδρομο) πολύ σοβαρή , αντιδρούν συνήθως μπαίνοντας σε μια κατάσταση άρνησης παρά πανικού. Άγνοια είναι ευτυχία προφανώς.
    Σε αντίθεση με νοσοφοβικους που ψάχνονται για πολλές και διάφορες ασθένειες ανάλογα με τα συμπτώματα οι οποίοι συνήθως βρίσκονται σε κατάσταση πανικού και αρχίζουν επισκέψεις σε γιατρούς, εξετάσεις κλπ

    'of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice'
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Οι αρρωστοφοβικοι εχουν αρνηση ως προς τα ψυχολογικα αιτια, οχι τα σωματικα συμπτωματα. Αλλη αρνηση εχει ο σωματικος κι αλλη ο ψυχικος πασχων σε αυτη την περιπτωση και δεν βλεπω πως μπορεις να ερμηνευσεις το ενα με τη βοηθεια του αλλου. Επισης δεν ειναι αληθεια πως το τρεξιμο για εξετασεις κλπ ειναι ο μονος τροπος εκτονωσης του αγχους. Και οι νοσοφοβικοι που αρνουνται να πανε στο γιατρο γραφουν ας πουμε πολλα ποστ για το ποσο ανησυχουν. Η διαφορα ειναι πως αποφευγοντας την εξεταση, περα απ' το οτι αποφευγουν αυτο το κομματι της πραγματικοτητας, κλεινουν και μια απο τις "βαλβιδες εκτονωσης" του αγχους τους. Για αυτο λεω πως ψιλοκανει μπαμ οτι η αποφυγη εξετασεων, γιατρων κλπ δεν εχει να κανει με τη βαρυτητα της ασθενειας (που ειναι ετσι κι αλλιως "στημενη") αλλα με τη βαρυτητα της νοσοφοβιας.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    masked σε ειδικο για το ψυχολογικο κομματι εχεις παει; Εστω για να μετριασεις το αγχος με καποια αγωγη πχ
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    839
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Οι αρρωστοφοβικοι εχουν αρνηση ως προς τα ψυχολογικα αιτια, οχι τα σωματικα συμπτωματα. Αλλη αρνηση εχει ο σωματικος κι αλλη ο ψυχικος πασχων σε αυτη την περιπτωση και δεν βλεπω πως μπορεις να ερμηνευσεις το ενα με τη βοηθεια του αλλου. Επισης δεν ειναι αληθεια πως το τρεξιμο για εξετασεις κλπ ειναι ο μονος τροπος εκτονωσης του αγχους. Και οι νοσοφοβικοι που αρνουνται να πανε στο γιατρο γραφουν ας πουμε πολλα ποστ για το ποσο ανησυχουν. Η διαφορα ειναι πως αποφευγοντας την εξεταση, περα απ' το οτι αποφευγουν αυτο το κομματι της πραγματικοτητας, κλεινουν και μια απο τις "βαλβιδες εκτονωσης" του αγχους τους. Για αυτο λεω πως ψιλοκανει μπαμ οτι η αποφυγη εξετασεων, γιατρων κλπ δεν εχει να κανει με τη βαρυτητα της ασθενειας (που ειναι ετσι κι αλλιως "στημενη") αλλα με τη βαρυτητα της νοσοφοβιας.

    Δεν υπάρχει προσπάθεια ερμηνείας τους ενός με τη βοήθεια του άλλου, σύγκρινα δύο διαφορετικά πράγματα την συμπεριφορά ενός μη νοσοφοβικού που ενώ έχει κάποιο σύμπτωμα ή υποψία πως πάσχει από κάτι δεν πηγαίνει στον γιατρό αλλά προτιμά να κάθετε στα αυγά του και να μην ξέρει (ας ανησυχεί στο background) και ενός νοσοφοβικού που δεν μπορεί να δεχτεί πως είναι ψυχολογικά τα αίτια και γκουκλάρει συμπτώματα, τρέχει στους γιατρούς σε κατάσταση πανικού κλπ. Είναι διακριτές συμπεριφορές αυτές και τις συγκρίνω για να δείξω την ακρότητά τους και συνεπώς οτι καμία από τις δύο δεν τις θεωρώ "υγιείς".
    Βαλβίδες εκτόνωσης είναι και οι επισκέψεις στα έκτακτα και γιατρούς, και ποστς εδώ με ερωτήσεις και περιγραφές, και να μιλάνε στους φίλους τους/οικογένεια , ακόμη και το να ψάχνεις στο google μπορεί να λειτουργήσει έτσι.

    Μάλλον διαφωνείς μόνος σου? Και εν τέλη τι προτείνεις ακριβώς να μην κάνει το τεστ?
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Διαφωνω με αυτο που ειπες αρχικα, που συνεχισες να λες και που μαλλον και τωρα συνεχιζεις. Τωρα πως διαβαζοντας τα ποστ μου εβγαλες το συμπερασμα οτι ειμαι κατα του τεστ μονο εσυ το ξερεις.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    839
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Διαφωνω με αυτο που ειπες αρχικα, που συνεχισες να λες και που μαλλον και τωρα συνεχιζεις. Τωρα πως διαβαζοντας τα ποστ μου εβγαλες το συμπερασμα οτι ειμαι κατα του τεστ μονο εσυ το ξερεις.
    Μα ο σκοπός αυτών που έγραψα ήταν να πάει ο άνθρωπος να κάνει το τεστ να του φύγει η ανησυχία και μετά βουρ ψυχολόγο, αν δεν έχει πάει/πηγαίνει γιατί δεν το αναφέρει.

    Τι να κάνουμε, αυτά έχει η ζωή δεν γίνεται να συμφωνούμε όλοι σε όλα. Και εγώ διαφωνώ με αυτά που λες, δε θα το κάνω και εθνικό ζήτημα όμως.
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Πρωτα διαμαρτυρεσαι εσυ που διαφωνησα μαζι σου (μαλιστα υποτιθεται χωρις λογο), μετα λες οτι η διαφωνια ειναι δικαιωμα. Οκ, λολ. Μαλλον εσενα εξ' αρχης ενοχλησε που διαφωνησα με κατι που εγραψες, χωρις πρωτα να ζητησω αδεια η εστω να συμβουλευτω τους αγελαιους νομους βρε αδερφε. Μαλλον δε σου αρεσει να σε αμφισβητουν. Φυσικα και δεν ειναι "εθνικο θεμα" να επιχειρηματολογει καποιος κοντρα σε κατι που εγραψες εσυ. Αλλα απ' την αλλη δε χρειαζεται και να ειναι.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    839
    Χαχα.. καλά ότι ναναι... εσύ ψάχνεις αφορμή για καυγά μου φαίνεται. Σε έχω ξαναδεί να τσακωνεσαι με διάφορους εδώ στο φόρουμ Anyway όπως είπα μπορούμε να συμφωνούμε και να διαφωνούμε ελεύθερα, δεν υπάρχει κάποια παρεξήγηση από τη μεριά μου.
    Αρκετά μπαχαλεψαμε το thread νομίζω


    'of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice'
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 21
    Last Post: 19-02-2017, 16:01
  2. Τελικά όσοι με διαβάζετε πιστεύεται ότι είμαι έξυπνο άτομο ή όχι;
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 72
    Last Post: 25-06-2016, 11:39
  3. Νιωθω τρομερα μπερδεμενος με τα αισθηματα μου
    By solkots in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 13-06-2014, 21:55
  4. ειμαι τρομερα πεσμενη ψυχολογικα
    By fragile in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 30-05-2014, 11:39
  5. Φοβάμαι ότι δεν είμαι φυσιολογικό άτομο!!!
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 17-12-2012, 15:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •