κουτακι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9

Thread: κουτακι

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621

    κουτακι

    καλησπερα παιδια

    ξεκινησα τη σχολη σημερα και δεν ενιωσα τιποτα ψυχωτικο (οπως τα χαρακτηριζουν οι γιατροι) περα απο υπερβολικο αγχος.αλλα πηρα λιγο ζαναξ και ηεμησα αρκετα..

    παρατηρω το εξης περιεργο..προσπαθω να μη σκεφτομαι την παρακολουθηση και τα καταφερνω αρκετα σχετικα.
    εχω κλεισει αυτες τις σκεψεις σε ενα κουτακι στο μυαλο μου το οποιο αποφευγω πολυ να το ανοιξω.
    ακομα δε ξερω τι ειναι πραγματικο και τι οχι.αν με ρωτησει καποιος θα του πω ναι οτι με παρακολουθουν απλα προσπαθω να μην το σκεφτομαι καθολου.
    δε ξερω αν ειναι ιαση αυτο ή αμυνα. δε μου αρεσει το περιεχομενο του κουτιου.
    πως πρεπει να αντιμετωπισω αυτη τη φαση? κανω καλα να το κραταω κλειστω ή πρεπει να το αντιμετωπισω αλλιως?
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,513
    στην εξεταστικη πως τα πηγες;

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    καληπσερα ΜΠΟΥ!! πρωτα απο ολα καλη αρχη!! ευχομαι να πανε ολα καλητερα απο οτι περιμενεις!! αξιζεις να τα καταφερεις !! αυτος που κερδιζει ειναι αυτος που βαζει στοχους και που ονειρευετε την ζωη του μεσα σε αυτους! που προσπαθει να τους κανει σαν βιωμα! ετσι λοιπον στο μυαλο του το αποτελλεσμα δουλευει μερικες φορες σαν μνημη!
    Το κουτακι σου , αυτο το κουτι, καλητερα να μην το ανοιξεις! δεν ξερω αν στην εχει πει ο γιατρος αυτην την μεθοδο παντως υπαρχει και πολυς κοσμος την κανει! σε αλλους πετυχενει σε αλλους οχι! Αποψη μου ειναι οτι ειναι πετυχημενο δεν το αλλαζεις ευκολα! αρα κρατα το κουτακι σου μεχρι να βρεθει κατις καλητερο!
    Το συνδρομο της μανιοκαταδιωξης δεν ειναι ευκολο να φυγει και ταυτοχρονα ειναι ενα αισθημα που μπορει ευκολα να το παθει κανεις! Θυμαμαι πριν αρκετα χρονια οπου ζουσα στον κοσμο τον ναρκωτικων με την διαβιωση μου αμεσα εξαρτημενη απο αυτα! θυμαμαι τα ατομα γυρο μου οπου λογο του οτι ζουσαν στην παρανομια η ζωη τους ειχε σκιαστει απο εναν συνεχη φοβο αστυνομικης κατααδιωξης! αποτελλεσμαηταν να φοβουνται -οσο θυμαμαι - ακομα κι οταν εκαναν απολυτα νομημα πραματα! αυτο λοιπον δειχνει ποσο ευκολο ειναι καποιος να πεσει στην λουμπα της μανιοκαταδιωξης ενω δεν εχει καμια βιολογικη ασθενεια απο αυτο! Δεν μπορω να ξεχασω στιγμες οπου κοιταγαν γυρο τους αναζητωντας καποιον που τους παρακολουθει! κι παντα τον εβρισκαν! τον κοιτουσαν περιεργα και με απολυτη συγουρια οτι αυτος τους παρακολουθει! και σαν ερχοταν η στιγμη της αποδηξης του οτι δεν ηταν παρα καποιος πολητης εταιρειας κινητων ! παντα με καποια δικαιολογια ελεγαν κι αφηναν να εννοηθει οτι εμοιαζε πολυ με καποιον αστυνομικο που ηξεραν, πραματα δλδη αστεια!

  4. #4
    davidh
    Guest
    Το καλυτερο πραγμα ειναι να μην μιλας..

  5. #5
    Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    35
    Quote Originally Posted by boo View Post
    καλησπερα παιδια

    ξεκινησα τη σχολη σημερα και δεν ενιωσα τιποτα ψυχωτικο (οπως τα χαρακτηριζουν οι γιατροι) περα απο υπερβολικο αγχος.αλλα πηρα λιγο ζαναξ και ηεμησα αρκετα..

    παρατηρω το εξης περιεργο..προσπαθω να μη σκεφτομαι την παρακολουθηση και τα καταφερνω αρκετα σχετικα.
    εχω κλεισει αυτες τις σκεψεις σε ενα κουτακι στο μυαλο μου το οποιο αποφευγω πολυ να το ανοιξω.
    ακομα δε ξερω τι ειναι πραγματικο και τι οχι.αν με ρωτησει καποιος θα του πω ναι οτι με παρακολουθουν απλα προσπαθω να μην το σκεφτομαι καθολου.
    δε ξερω αν ειναι ιαση αυτο ή αμυνα. δε μου αρεσει το περιεχομενο του κουτιου.
    πως πρεπει να αντιμετωπισω αυτη τη φαση? κανω καλα να το κραταω κλειστω ή πρεπει να το αντιμετωπισω αλλιως?
    Μια χαρά κάνεις και τις κρατάς στο κουτάκι σου... εάν το γνώριζα και εγώ την πρώτη και μοναδική φορά που το "έπαθα" και τα κράταγα όλα στο "κουτάκι" τους θα ήμουν πολύ καλύτερα τώρα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    Quote Originally Posted by pavlosla View Post
    στην εξεταστικη πως τα πηγες;
    τα πηγα καλα στην εξεταστικη

    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    καληπσερα ΜΠΟΥ!! πρωτα απο ολα καλη αρχη!! ευχομαι να πανε ολα καλητερα απο οτι περιμενεις!! αξιζεις να τα καταφερεις !! αυτος που κερδιζει ειναι αυτος που βαζει στοχους και που ονειρευετε την ζωη του μεσα σε αυτους! που προσπαθει να τους κανει σαν βιωμα! ετσι λοιπον στο μυαλο του το αποτελλεσμα δουλευει μερικες φορες σαν μνημη!
    Το κουτακι σου , αυτο το κουτι, καλητερα να μην το ανοιξεις! δεν ξερω αν στην εχει πει ο γιατρος αυτην την μεθοδο παντως υπαρχει και πολυς κοσμος την κανει! σε αλλους πετυχενει σε αλλους οχι! Αποψη μου ειναι οτι ειναι πετυχημενο δεν το αλλαζεις ευκολα! αρα κρατα το κουτακι σου μεχρι να βρεθει κατις καλητερο!
    Το συνδρομο της μανιοκαταδιωξης δεν ειναι ευκολο να φυγει και ταυτοχρονα ειναι ενα αισθημα που μπορει ευκολα να το παθει κανεις! Θυμαμαι πριν αρκετα χρονια οπου ζουσα στον κοσμο τον ναρκωτικων με την διαβιωση μου αμεσα εξαρτημενη απο αυτα! θυμαμαι τα ατομα γυρο μου οπου λογο του οτι ζουσαν στην παρανομια η ζωη τους ειχε σκιαστει απο εναν συνεχη φοβο αστυνομικης κατααδιωξης! αποτελλεσμαηταν να φοβουνται -οσο θυμαμαι - ακομα κι οταν εκαναν απολυτα νομημα πραματα! αυτο λοιπον δειχνει ποσο ευκολο ειναι καποιος να πεσει στην λουμπα της μανιοκαταδιωξης ενω δεν εχει καμια βιολογικη ασθενεια απο αυτο! Δεν μπορω να ξεχασω στιγμες οπου κοιταγαν γυρο τους αναζητωντας καποιον που τους παρακολουθει! κι παντα τον εβρισκαν! τον κοιτουσαν περιεργα και με απολυτη συγουρια οτι αυτος τους παρακολουθει! και σαν ερχοταν η στιγμη της αποδηξης του οτι δεν ηταν παρα καποιος πολητης εταιρειας κινητων ! παντα με καποια δικαιολογια ελεγαν κι αφηναν να εννοηθει οτι εμοιαζε πολυ με καποιον αστυνομικο που ηξεραν, πραματα δλδη αστεια!
    ]

    πηγα στη ψυχολογο και μου ειπε οτι το καλυτερο θα ηταν να ανοιξω αυτο το κουτακι και να το αντιμετωπισω..

    Quote Originally Posted by davidh View Post
    Το καλυτερο πραγμα ειναι να μην μιλας..
    για ποιο πραγμα να μη μιλαω?δεν καταλαβα

    Quote Originally Posted by tvasileios View Post
    Μια χαρά κάνεις και τις κρατάς στο κουτάκι σου... εάν το γνώριζα και εγώ την πρώτη και μοναδική φορά που το "έπαθα" και τα κράταγα όλα στο "κουτάκι" τους θα ήμουν πολύ καλύτερα τώρα.
    μου ειπε η ψυχολογος να το ανοιξω και να το αντιμετωπισω
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    μπραβω ΜΠΟΥ!! διαβαζω χαρουμενα νεα απο εσενα , κι χιρομαι κι εγω! εισαι ενα κορητσι οπου η προσωπικη σου ιστορια μπορει να προσφερθει και ως παραδηγμα για αλλα παιδια οπου πασχουν απο ψυχικες ασθενειες οπου τους αποκλειουν απο τις χαρες των νιατων τους, ασθενειες οπου η παραδωση τους θελει κλεισμενους σε καποιο ψυχειατριο η στο σπιτι τους μπουκομενους με φαρμακα ,εγκλεβησμενους στις μουδιασμενες αληλεπιδρασεις των φαρμακων μην μπορωντας να εχουν τις εναλαγες συναισθηματων οπου θα μπορουσαν να εχουν εαν οι νευροδιαβηβαστες τους δουλευαν ελευθεροι αρα πολυ πιο ζωηροι! εσυ ΜΠΟΥ απηξες οτι η λαχταρα για τα νιατα και την ζωη ειναι πολ πιο δυνατη κι ξεπηδαει καθε εμποδιο που μπορει να βρεθει εμπρος της!
    ΜΠΟΥ, με το κουτι πως αμε? το γεμιζεις? ,δωστου!! καντω μεγαλο να χωραει πολυ πραμα μεσα!! δωστου!! κι να μπορεις να κλεινει καλα, να μην εχει κανενα κενο κι καμια διαρωη!

  8. #8
    Quote Originally Posted by boo View Post
    καλησπερα παιδια

    ξεκινησα τη σχολη σημερα και δεν ενιωσα τιποτα ψυχωτικο (οπως τα χαρακτηριζουν οι γιατροι) περα απο υπερβολικο αγχος.αλλα πηρα λιγο ζαναξ και ηεμησα αρκετα..

    παρατηρω το εξης περιεργο..προσπαθω να μη σκεφτομαι την παρακολουθηση και τα καταφερνω αρκετα σχετικα.
    εχω κλεισει αυτες τις σκεψεις σε ενα κουτακι στο μυαλο μου το οποιο αποφευγω πολυ να το ανοιξω.
    ακομα δε ξερω τι ειναι πραγματικο και τι οχι.αν με ρωτησει καποιος θα του πω ναι οτι με παρακολουθουν απλα προσπαθω να μην το σκεφτομαι καθολου.
    δε ξερω αν ειναι ιαση αυτο ή αμυνα. δε μου αρεσει το περιεχομενο του κουτιου.
    πως πρεπει να αντιμετωπισω αυτη τη φαση? κανω καλα να το κραταω κλειστω ή πρεπει να το αντιμετωπισω αλλιως?
    Φαίνεται ότι προσπαθείς να προχωρήσεις έστω και με αυτόν τον τρόπο και μπράβο σου.
    όλοι μας έχουμε νομίζω τα κουτάκια μας.Και εκεί κλείνουμε συχνά τις άσχημες σκέψεις η τα άσχημα που έχουμε βιώσει.
    Είχα μια συζήτηση σήμερα με την ψυχολόγο μου και τις είπα και για δικές μου φοβίες.Αυτό που μου είπε είναι πως πρέπει να τις αντιμετωπίσω κατά πρόσωπο.Να αντιστέκομαι,να παλεύω και να γεμίζω όταν με πιάνει κάτι άσχημο
    το μυαλό μου με θετικές σκέψεις.Και δεν μπορεί και εσύ θα έχει καταφέρει πράγματα και θα πρέπει να λέμε και
    ένα μπράβο στον εαυτό μας.Δεν έχει σημασία το πότε έγινε το θετικό αλλ'α το ότι έγινε και τα κατάφερες.
    Οπότε θα σου πω(δεν ξέρω αν κάνεις ψυχοθεραπεία)να το συζητήσεις αυτό και να πάρεις μια γνώμη.
    Όσο πιο γρήγορα το αντιμετωπίσουμε τόσο καλύτερα.
    Δύναμη και υπομονή γιατί στην αρχή μπορεί να δυσκολευτούμε αλλά με πείσμα και θέληση θα τα καταφέρουμε.

  9. #9
    Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    35
    Quote Originally Posted by boo View Post
    τα πηγα καλα στην εξεταστικη

    ]

    πηγα στη ψυχολογο και μου ειπε οτι το καλυτερο θα ηταν να ανοιξω αυτο το κουτακι και να το αντιμετωπισω..



    για ποιο πραγμα να μη μιλαω?δεν καταλαβα



    μου ειπε η ψυχολογος να το ανοιξω και να το αντιμετωπισω
    Σου είπε να το ανοίξεις και να το αντιμετωπίσεις μόνη σου... φαντάζομαι... σωστά ? Με άλλα λόγια ότι δεν χρειάζεται να το μοιραστείς με κάποιους ?!!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •