Ξηροστομια-καψιμο γλωσσας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1

    Ξηροστομια-καψιμο γλωσσας

    Καλησπέρα.Οσες φορες εχω γραψει αναφερομαι παντα σε συνπτωματα του στοματος κ λαιμου.εχω κανει ολες τις εηετασεις του κοσμου.απο το καλοκαιρι εως τον μαρτιο ειχα κομπο στο λαιμο κ δεν μπορουσα να φαω.μετα αρχισε πιεση τσουξιμο στη γλωσσα κ ξηροτητα στο στομα κ τα χειλη.Παιρνω ladose και zanax.προσφατα αφαιρεσα θυρεοειδή.Το εχει νιωσει κανεις αυτο που περιγραφω....εχω κουραστει ολο κατι νεο εμφανιζεται.

  2. #2
    Antonis8
    Guest
    Γιατί αφαιρεσες το θυροειδη; Βρέθηκε κάτι;


    Νερό πινεις αρκετό; Βιταμίνες έχεις τσεκαρει αν σου λειπουν;

  3. #3
    Αφαιρεσα γιατι οι οζοι ειχαν καρκινοποιηθει.Δεν ξερω τι ελεγχο βιταμινων πρεπει να κανω....εχω κανει χιλιες εξετασεις οχι ομως βιταμινων....μου λενε ψυχολογικο....

  4. #4
    Nefeli28
    Guest
    Ξεκίνησα με λαντοζ και ζαναξ, και τώρα άλλαξε η αγωγή σε dumyrox και zyprexa.
    Με όλα είχα και έχω ξηροστομία, δυσκολία στην κατάποση και κάψιμο στη γλώσσα.
    Χωρίς να έχω κανενα προηγούμενο θέμα.
    Το αποδίδω καθαρά στα φάρμακα.
    Νομίζω το λέει και στις παρενέργειες.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Ξεκίνησα με λαντοζ και ζαναξ, και τώρα άλλαξε η αγωγή σε dumyrox και zyprexa.
    Με όλα είχα και έχω ξηροστομία, δυσκολία στην κατάποση και κάψιμο στη γλώσσα.
    Χωρίς να έχω κανενα προηγούμενο θέμα.
    Το αποδίδω καθαρά στα φάρμακα.
    Νομίζω το λέει και στις παρενέργειες.
    Γεια σου Νεφελη και γω πιστευω ειναι απο τα φαρμακα υπομονη να σε ρωτησω ποσους οζους εχεις?

  6. #6
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Ξεκίνησα με λαντοζ και ζαναξ, και τώρα άλλαξε η αγωγή σε dumyrox και zyprexa.
    Με όλα είχα και έχω ξηροστομία, δυσκολία στην κατάποση και κάψιμο στη γλώσσα.
    Χωρίς να έχω κανενα προηγούμενο θέμα.
    Το αποδίδω καθαρά στα φάρμακα.
    Νομίζω το λέει και στις παρενέργειες.
    Πωπωπω πολυ εκνευριστικο δεν ειναι?μερικες φορες σχεδον κολλαει στομα κ νιωθω θα γυρισει γλ σσα κ με πιανει πανικος.να δω ποτε θα φυγει.....

  7. #7
    Quote Originally Posted by STAI View Post
    Πωπωπω πολυ εκνευριστικο δεν ειναι?μερικες φορες σχεδον κολλαει στομα κ νιωθω θα γυρισει γλ σσα κ με πιανει πανικος.να δω ποτε θα φυγει.....
    Ειχα 2 οζους!προσοχη στο θυρεοειδή σας παιδια προσοχη!υπουλος κ με πολλες παρενεργειες!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    140
    stai σε ωρλ πηγες?

    ρωταω γιατι κι εγω αφαιρεσα τον θυρεοειδη πριν 2 μηνες κι απο τοτε εχω ενα τσουξιμο οταν καταπινω κι οταν μιλαω δυνατα. Πηγα σε ωρλ και μου διεγνωσε προβλημα στον οισοφαγικο σφιγκτηρα και παλινδρομηση.

    μου εδωσε κατι χαπια για παλινρομηση και κατι ενζυμα για το ph του οισοφαγου.Για κανε καμια βολτα σε ωρλ μηπως λυθει το θεμα σου ...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    187
    Καλησπέρα STAI, ελπίζω να πάνε όλα καλά, για το σύμπτωμα που λες δεν ξέρω, μια φίλη μου που έχει κάνει αφαίρεση θυρεοειδή δυσκολεύεται να ρυθμίσει τις τιμές και προκαλεί διάφορα συμπτώματα κυρίως αύξηση βάρους, εγώ παίρνω και πολυβιταμίνες.

  10. #10
    Quote Originally Posted by teatree View Post
    stai σε ωρλ πηγες?

    ρωταω γιατι κι εγω αφαιρεσα τον θυρεοειδη πριν 2 μηνες κι απο τοτε εχω ενα τσουξιμο οταν καταπινω κι οταν μιλαω δυνατα. Πηγα σε ωρλ και μου διεγνωσε προβλημα στον οισοφαγικο σφιγκτηρα και παλινδρομηση.

    μου εδωσε κατι χαπια για παλινρομηση και κατι ενζυμα για το ph του οισοφαγου.Για κανε καμια βολτα σε ωρλ μηπως λυθει το θεμα σου ...
    Ναι είχα παει 4 φορες προ αφαιρεσης κ μια μετα.εχω κανει λαρυγγοσκοπηση κ γαστροσκοπηση....τι να πω πια δεν ξερω....εκανες ιωδιο?και γενικα εχεις αλλαγες μετα την αφαιρεση?εγω δυσκολεύομαι κ δεν ξερω τι ειναι απο επεμβαση κ τι ψυχολογικο....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    140
    δεν εκανα ιωδιο γιατι δεν ηταν καρκινος τελικα!

    η αλλαγη που ειδα ηταν αυτη που σου περιεγραψα: τσουζει ο λαιμος μου και οταν μιλαω δυνατα μου ποναει ...περιμενω να περασει λιγος καιρος να κανω λαρυγγοσκοπηση γιατι ανησυχω.

    ο ωρλ μου ειπε οτι γρατζουνιστηκε ο οισοφαγος απο τους σωληνες κατα την διαρκεια της αναισθησιας και γι αυτο εχω ενοχλησεις .αυτο που ειπες για ψυχολογικο ισως ισχυει...η λαρυγγοσκοπηση ειναι ενοχλητικη σαν διαδικασια?

  12. #12
    Quote Originally Posted by teatree View Post
    δεν εκανα ιωδιο γιατι δεν ηταν καρκινος τελικα!

    η αλλαγη που ειδα ηταν αυτη που σου περιεγραψα: τσουζει ο λαιμος μου και οταν μιλαω δυνατα μου ποναει ...περιμενω να περασει λιγος καιρος να κανω λαρυγγοσκοπηση γιατι ανησυχω.

    ο ωρλ μου ειπε οτι γρατζουνιστηκε ο οισοφαγος απο τους σωληνες κατα την διαρκεια της αναισθησιας και γι αυτο εχω ενοχλησεις .αυτο που ειπες για ψυχολογικο ισως ισχυει...η λαρυγγοσκοπηση ειναι ενοχλητικη σαν διαδικασια?
    Να μην ανησυχεις καθολου!Τιποτα δεν ειναι σαν διαδικασια εχω κανει και απο ρουθουνια κ απο στομα.5 λεπτα το πολυ.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    404
    stai γεια χαρα!!! Ξεκινησα εγω zoloft και φαντασου 25 mg πολυ χαμηλα και δεν αντεξα παρα λιγες μερες. Ειχα απιστευτη ξηροστομια που δεν περνουσε με τιποτα, δεν ετρωγα ,δεν μπορουσα να κοιμηθω. Σαφως και και πηρα τη γιατρο και της ειπα οτι τα διακοπτω. Τι μου έδωσε? τιποτα απολυτως , θα την ξαναδω τωρα μετα το πασχα . Της ειπα οτι εχω ευαισθησια στο στομαχι αλλα μου ειπε οτι ειναι ασχετο με την ξηροστομια .

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    140
    α αυτο που σου βαζουν το τσουνί απο το ρουθουνι ειναι? μου καναν τετοιο στην κλινικη μετα την εγχειρηση και μου ρθε να τους δειρω! τι τραβαμε με τον σκατοθυρεοειδη... σορρυ αλλα τα χω παρει!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    140
    εσυ εκανες και αφαιρεση λεμφαδενων? και ιωδιο? ελπιζω οχι!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Κάψιμο και δυσφορία.
    By ge0rge in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 11-04-2017, 00:13
  2. Ξηροστομία
    By davidh in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 13-01-2017, 23:47
  3. Καψιμο από τον ηλιο. SOS!!!
    By Christina82 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 25-07-2011, 01:28
  4. καψιμο απο ψυχοφαρμακα!!!
    By elis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 16
    Last Post: 17-03-2011, 15:02
  5. καψιμο στη πλατη
    By lilium in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 21-01-2010, 23:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •