Εγκυμοσυνη και χωρισμός
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    2

    Εγκυμοσυνη και χωρισμός

    Καλησπερα σας,
    Ειμαι παντρεμενη εδω και 2 χρονια και εγκυος αυτη την στιγμή που μιλαμε. Γενικα με τον συζυγο μου ειχαμε πολυ παθος και έρωτα ( ή εστω ετσι πίστευα) μεχρι που βγηκαν πραγματα στην επιφάνεια οπως πως με εχει κοροϊδέψει σε πολλα θεματα,μου εχει πολλα ψεμματα υπηρχαν εντονα κρουσματα για αλλα προσωπα παρολα αυτα ηταν ενδειξεις και δεν υπηρχε καμμια απόδειξη.
    Περσι οντας παντρεμένη και μεσα απο κατι ψευτικα προφιλ που μου εστελναν μηνυματα αρχισαν να βγαινουν σιγα σιγα καποια ψεμματα στην φορα. Αφορούσαν κυριως την περιοδο πριν παντρευτούμε παρολα αυτα είμασταν σε σχεση. Λογω των ψεύτικων προφιλ και των εξηγήσεων του και κυρίως επειδή μεσα μου δεν ηθελα να το πιστεψω επειδη τον αγαπουσα προσπαθησα να τα αφησω πισω και να προχωρήσω.
    Ταυτόχρονα κατι ομως μεσα μου δεν μου πηγαινε καλα .. με ετρωγε..
    Μου ειχε συστήσει και ειχαμε βγει και ολοι μαζι μια παντρεμένη φιλη του.
    Σήμερα ανακάλυψα μια γυμνή φωτογραφία της αποθηκευμένη στο Google καθως και καποιες αλλες απο κοπελες οι οποιες φωτο του είχαν σταλεί μεν αλλα ήταν screenshot δε.
    Με το που βλεπω την γυμνη απο αυτή που γνώριζα της την στελνω και εκεινη σαν δικαιολογια ειπε πως καποιος ειχε τυπου χακαρει τις φωτο της κσι τις εστελνε παντου μεχρι και σε ξαδερφια της κτλ. Οσο για τις υπόλοιπες ο δικος μου ισχυρίζεται πως αποθηκευτηκαν καταλαθος κατι θα κοιταζε..Γενικα πανε να με βγάλουν τρελη και οτι θελω να κλεισω το σπιτι μου και οτι ειμαι ανόητη κτλ.
    Ξερω πως δεν ειμαι τρελη..ξερω τι είδα.
    Ξερω τι συμβαινει.
    Απλα περασα πολυ δυσκολα για να μεινω εγκυος και φοβάμαι με ολα αυτα μην χασω απο στεναχώρια το παιδακι μου.
    Σκεφτηκα να βρω σπιτι εστειλα σε φιλους κτλ να φύγω να παρω διαζύγιο εστω τωρα.
    Σας παρακαλω τι μου προτείνετε;

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    178
    Quote Originally Posted by Lonely View Post
    Καλησπερα σας,
    Ειμαι παντρεμενη εδω και 2 χρονια και εγκυος αυτη την στιγμή που μιλαμε. Γενικα με τον συζυγο μου ειχαμε πολυ παθος και έρωτα ( ή εστω ετσι πίστευα) μεχρι που βγηκαν πραγματα στην επιφάνεια οπως πως με εχει κοροϊδέψει σε πολλα θεματα,μου εχει πολλα ψεμματα υπηρχαν εντονα κρουσματα για αλλα προσωπα παρολα αυτα ηταν ενδειξεις και δεν υπηρχε καμμια απόδειξη.
    Περσι οντας παντρεμένη και μεσα απο κατι ψευτικα προφιλ που μου εστελναν μηνυματα αρχισαν να βγαινουν σιγα σιγα καποια ψεμματα στην φορα. Αφορούσαν κυριως την περιοδο πριν παντρευτούμε παρολα αυτα είμασταν σε σχεση. Λογω των ψεύτικων προφιλ και των εξηγήσεων του και κυρίως επειδή μεσα μου δεν ηθελα να το πιστεψω επειδη τον αγαπουσα προσπαθησα να τα αφησω πισω και να προχωρήσω.
    Ταυτόχρονα κατι ομως μεσα μου δεν μου πηγαινε καλα .. με ετρωγε..
    Μου ειχε συστήσει και ειχαμε βγει και ολοι μαζι μια παντρεμένη φιλη του.
    Σήμερα ανακάλυψα μια γυμνή φωτογραφία της αποθηκευμένη στο Google καθως και καποιες αλλες απο κοπελες οι οποιες φωτο του είχαν σταλεί μεν αλλα ήταν screenshot δε.
    Με το που βλεπω την γυμνη απο αυτή που γνώριζα της την στελνω και εκεινη σαν δικαιολογια ειπε πως καποιος ειχε τυπου χακαρει τις φωτο της κσι τις εστελνε παντου μεχρι και σε ξαδερφια της κτλ. Οσο για τις υπόλοιπες ο δικος μου ισχυρίζεται πως αποθηκευτηκαν καταλαθος κατι θα κοιταζε..Γενικα πανε να με βγάλουν τρελη και οτι θελω να κλεισω το σπιτι μου και οτι ειμαι ανόητη κτλ.
    Ξερω πως δεν ειμαι τρελη..ξερω τι είδα.
    Ξερω τι συμβαινει.
    Απλα περασα πολυ δυσκολα για να μεινω εγκυος και φοβάμαι με ολα αυτα μην χασω απο στεναχώρια το παιδακι μου.
    Σκεφτηκα να βρω σπιτι εστειλα σε φιλους κτλ να φύγω να παρω διαζύγιο εστω τωρα.
    Σας παρακαλω τι μου προτείνετε;
    Τι εννοείς ότι σου στελνανε ψευτικα προφίλ? Σου στελνανε και λεγανε τι για τον άντρα σου?

    Εσύ τον αγαπας?κάποια αποδειξη ότι εκανε κάτι έχεις? Γιατί γυμνες φώτο μπορεί να κοιτανε πολλοι άντρες αυτό δεν σημαίνει κάτι.
    Last edited by ΣΟΥΛΑ1986; 16-11-2019 at 08:47.

  3. #3
    Εχεις κλεισει το 1ο τριμηνο ; σε αυτη τη φαση οπως εγραψες μεγαλυτερη σημασια εχει η κυηση σου. Το ενστικτο σου, σου λεει πως κατι υποπτο εχει συμβει. Κατανοητο και σεβαστο. Να του εξηγησεις πως στη παρουσα φαση θελεις αποσταση απο εκεινον. Εχεις εστω εναν ανθρωπο εμπιστοσύνης που θα σε στηριξει τωρα ;; Για καθε εξεταση, υπερηχο, καθημερινη φροντιδα του εαυτου σου; εαν βρει τροπο να σου κερδισει την εμπιστοσύνη μπραβο του αλλά πανω απο ολα το μωρακι σου. Ναι ειναι και δικο του μωρακι αλλά για τους υπολοιπους μηνες εσυ θα φροντιζεις να ειναι οσο το δυνατον καλυτερα.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  4. #4
    george1520
    Guest
    Θα πρέπει να κάνεις μια σοβαρή συζήτηση μαζί του. Αυτό που θα σε επηρεάζει περισσότερο δεν είναι το γεγονός ότι μιλούσε και ανταλλαζε υλικό με άλλες γυναίκες αλλά η κοροϊδία μετά αφού το έμαθες.. Το να χωρίσεις και να φύγεις θεωρώ είναι το πιο εύκολο κομμάτι. Θα πρέπει όμως να εξασφαλίσεις και την ηρεμία σου μετά. Αν φύγεις χωρίς πρώτα να ξεκαθαρίσεις δεν θα είναι εύκολα τα πράγματα μετά. Βάλτον απέναντι από την αλήθεια. Ζήτησε να μάθεις την δική του αλήθεια χωρίς να ξεφεύγει και μετά θα φερθεις ανάλογα. Μην συμβιβαστεις με ανούσιες δικαιολογίες.

    Τα παιδιά είναι ευλογία. Αυτό να σκέφτεσαι. Ότι μέσα σου έχεις ένα κομμάτι σου. Ότι και να περνάς τώρα αυτή η ψυχούλα είναι πιο πάνω από όλα.. Να είσαι ψύχραιμη.. Το πώς φέρονται οι άλλοι έχει να κάνει με αυτούς και όχι με εμάς.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    2
    Ολο λεει πως με αγαπαει πως ειμαι η ζωη του παρολα αυτα ειναι ολο ψέματα μυστικα και γενικότερα κρυφα!! Σαν στο μυαλο του να εχει εκαν δικο του κοσμο! Σκεφτείτε πως εχουμε πια φτασει στο σημείο να μην μου κανει τιποτα αισθηση! Δεν νιωθω καν απογοήτευση, σαν να συνηθισα το ψεμα και την κοροϊδία. Σε κοιτα στα ματια και λεει ψέματα..μονο αυτος ξερει το γιατι

    Ναι μου εστελναν οτι βγαινει με αλλες κτλ ψευτικα προφιλ και απο site γνωριμιών..

    Υπαρχει και τραγούδι τα ειχα ολα μια φορα μα ηθελα παραπανω..

    Μόνο το παιδι σκέφτομαι. Ειμαι 19 εβδομάδων μετα απο εξωσωματική. Εχω περάσει πολλα για αυτο το παιδακι που δεν μου φταίει.
    Θα μου πείτε δεν τα εβλεπες. Οχι.. καποιοι ανθρωποι εχουν την ικανοτητα να σε στρέφουν εκει που θέλουν απλα οχι για πάντα! Κρατιεμαι για το παιδι..εχω κανει τα παντα για αυτη την σχεση και μου λεει σκεφτειτε πως δεν πειραζει σε σενα πέφτει το βάρος του διαζυγίου αφου αυτο θες. Δεν ήρθε καν να μου εξηγήσει..εστειλε απλα καποια μηνυματα με δικαιολογίες και μετα με κατηγορίες.

    Η κατάσταση μου δεν τον αφορα.

    Δεν μειναμε μαζι και δεν εχω σκοπο να γυρίσω. Ψαχνω για σπιτι και εχω και τους δικους μου

  6. #6
    george1520
    Guest
    Ωραία. Αφού έχεις ανθρώπους δίπλα σου κοίτα να προχωρήσεις... Αν αυτός ο άνθρωπος δεν θέλει να φύγει από πάνω σου τις αμφιβολίες τότε είναι καθαρά πρόβλημα δικό του.. Το να μένεις σε μια σχέση ενώ ξέρεις ότι ο άλλος σε κοροϊδευει δεν θα σε βγάλει κάπου.. Απλά θα χάνεις τον εαυτό σου εκεί. Τουλάχιστον ας το παραδεχτεί. Να σου εξηγήσει και να αποφασίσεις η ίδια τι θα κάνεις..

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    178
    Quote Originally Posted by Lonely View Post
    Ολο λεει πως με αγαπαει πως ειμαι η ζωη του παρολα αυτα ειναι ολο ψέματα μυστικα και γενικότερα κρυφα!! Σαν στο μυαλο του να εχει εκαν δικο του κοσμο! Σκεφτείτε πως εχουμε πια φτασει στο σημείο να μην μου κανει τιποτα αισθηση! Δεν νιωθω καν απογοήτευση, σαν να συνηθισα το ψεμα και την κοροϊδία. Σε κοιτα στα ματια και λεει ψέματα..μονο αυτος ξερει το γιατι

    Ναι μου εστελναν οτι βγαινει με αλλες κτλ ψευτικα προφιλ και απο site γνωριμιών..

    Υπαρχει και τραγούδι τα ειχα ολα μια φορα μα ηθελα παραπανω..

    Μόνο το παιδι σκέφτομαι. Ειμαι 19 εβδομάδων μετα απο εξωσωματική. Εχω περάσει πολλα για αυτο το παιδακι που δεν μου φταίει.
    Θα μου πείτε δεν τα εβλεπες. Οχι.. καποιοι ανθρωποι εχουν την ικανοτητα να σε στρέφουν εκει που θέλουν απλα οχι για πάντα! Κρατιεμαι για το παιδι..εχω κανει τα παντα για αυτη την σχεση και μου λεει σκεφτειτε πως δεν πειραζει σε σενα πέφτει το βάρος του διαζυγίου αφου αυτο θες. Δεν ήρθε καν να μου εξηγήσει..εστειλε απλα καποια μηνυματα με δικαιολογίες και μετα με κατηγορίες.

    Η κατάσταση μου δεν τον αφορα.

    Δεν μειναμε μαζι και δεν εχω σκοπο να γυρίσω. Ψαχνω για σπιτι και εχω και τους δικους μου
    Ποσο χρονων ειστε?

    Και πως ξέρεις ότι σου λέει ψέματα?έχεις αποδειξεις?

    Τι σημαίνει μου στελνανε ψευτικα προφίλ? Και σου λεγανε τι?το ότι κάποιος τον κατηγορει δεν σημαίνει ότι είναι αληθεια?

  8. #8
    Προκειται να γινεις μητερα. Υποθετω πως με εξωσωματικη μεν αλλά δικο του dna σωστα ; Αυτη τη περιοδο πιο εντονα φαινονται τα αρνητικα στοιχεια του παρα τα θετικα. Εκτος απο καλο συντροφο εχει μεγαλη σημασια να ειναι εκεινος σωστος πατερας. Ειχε μιλησει για ολα αυτα; να συζησετε, το πως θα ειναι το μωρο, αν το λαχταρα επισης ; ευχομαι τελειομηνη εγκυμοσύνη και γαληνεμενη ψυχη. Δες μηπως η ψυχοθεραπεια αυτη τη περιοδο σε βοηθησεις εαν μπορεις οικονομικα. Ορμονικα γινεται χαμουλης και τα γεγονοτα ειναι δυσαρεστα. Οσο δυνατη και να εισαι χρειαζεσαι απο καπου οξυγονο.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  9. #9
    Miliva21
    Guest
    Καλησπέρα θεματοθετρια
    Πόσο χρόνων είσαι; έχεις αποφασίσει ότι θα απομακρυνθείς απο αυτόν;; Πόσο καιρό έχεις υποψίες ότι ο σύντροφός σου έχει παράλληλη ζωή;

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    50
    φυγε

    μια φορα το κανουν τοτε το κανουν συνεχεια

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Οι ενδείξεις και τα ανώνυμα μηνύματα από ανύπαρκτα άτομα δεν είναι αποδείξεις που στέκονται σε κάποιο δικαστήριο. Αντίθετα, η εγκατάλειψη συζυγικής στέγης είναι, οπότε ξέρει πολύ καλά τι λέει ότι το βάρος του διαζυγίου είναι δικό σου. Μην σου κάνει καμία εντύπωση αν παρουσιάσει τα πράγματα εντελώς διαστρεβλωμένα στο μέλλον.

    Από την άλλη, μην λες κι εσύ ότι σε έστρεφε όπου ήθελε, γιατί ήδη λες ότι υπήρχαν ψέματα από παλιά και ενδείξεις ότι κάτι δεν πάει καλά. Υπάρχει και η προσωπική ευθύνη στις επιλογές μας!

    Αν το έχεις πάρει απόφαση για διαζύγιο, πάρε μία πρώτη συμβουλή από δικηγόρο, διότι καλά είναι να λες ότι προέχει η εγκυμοσύνη και το παιδί, αλλά ο χρόνος μετράει εις βάρος σου νομικά. Και αύριο θα επιβαρυνθείς πολύ περισσότερο ψυχολογικά όταν στα δικαστήρια θα αντιμετωπίσεις έναν παραλογισμό.

Similar Threads

  1. εγκυμοσυνη
    By kapamaru!! in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 1
    Last Post: 29-03-2018, 13:11
  2. Η εγκυμοσυνη και αυτος..
    By kapakapa in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 73
    Last Post: 16-07-2016, 10:45
  3. Εγκυμοσύνη
    By le.ka in forum Παχυσαρκία
    Replies: 18
    Last Post: 30-03-2016, 21:02
  4. Εγκυμοσυνη
    By brazil in forum Παχυσαρκία
    Replies: 10
    Last Post: 12-10-2013, 17:41
  5. sooooooos εγκυμοσύνη???
    By mina@@ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 30
    Last Post: 25-08-2012, 21:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •