Ανχος? Αυτόάνοσο νοσημα?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 86
  1. #1

    Ανχος? Αυτόάνοσο νοσημα?

    Γειά σας παιδιά. Είμαι καινούργιος στο φόρουμ και θα ήθελα να σας πω την ιστορία μου και ελπίζω να μπορέσετε να με καταλάβετε. Το 2009 είχα πάρει κάποια φάρμακα για τα σπυράκια για την ακμή και ξαφνικά όλο αυτο μου δημιούργησε μια απορρύθμιση του οργανισμού μου. Επί 8 μήνες πάλευα κυριολεκτικά με το χάρο. Είχα καθημερινές ταχυκαρδιες, πανικό, φόβο, αίσθημα πνιγμό κτλπ. οπότε αναγκάστηκα και πήγα σε ψυχιατρο και με την βοήθεια του Θεού και του σεροκουελ που επερνα το ξεπέρασα. Αυτή ειναι η πρώτη ιστορία μου. Τώρα θα σας πω αυτό που περνάω τώρα. Το 2018 τον Οκτώβριο έκανα μια ενχειριση ρουτίνας για την χολή. Όλα πήγαν καλά αλλά από τότε ένιωθα γενικά τον οργανισμό μου πεσμένο, κόπωση και αίσθηση κρυαδας στα άκρα. Όλα αυτά α τα χρόνια συνέχιζα να περνώ το σεροκουελ και γενικά έπινα και και αλκοόλ δεν πολυπροσεχα. Το Μάρτιο του 2019 αποφάσισα να ξεκινήσω πάλι γυμναστήριο το είχα διακόψει από το 2015 όπου επερνα και διάφορα συμπληρώματα και προορμονες σαν αναβολικά παρόλο που επερνα το σεροκουελ έκανα μαλακιές. Λοιπόν τον Μάρτιο του 2019 όπως σας είπα και πριν ξεκίνησα και πάλι και επερνα μόνο πρωτεΐνες αμινοξέα. Το Ιούνιο αποφάσισα για να έχω πιο γρήγορα αποτεδελέσματα να πάρω κλενβουτερολη, στανοζόλη(αναβολικά) + τις πολύ βιταμίνες και τις πρωτεΐνες. Αυτά τα συνέχισα μέχρι τέλος Σεπτεμβρίου όπου και τα σταματισα γιατί είχα γενικά ένα κρύωμα στο λαιμό. Πήγα σε ένα γενικό γιατρό είδε τον λαιμό μου και μου είπε να πάρω κλαρισιντ αντιβίωση, δεν του είπα όμως ότι επερνα κάποια αναβολικά πριν και συμπληρώματα. Την αντιβίωση την πήρα 9 μέρες, ξαφνικά ο οργανισμός μου έπεσε. Είχα εμετούς ζαλάδες, εξάνθημα τα, διαρροϊκές, ανησυχία, τρόμο φόβο. Και σαν να μην εφτάνε αυτό κανω και το εμβόλιο τις γρίπης και ο οργανισμός μου άρχισε να πέφτει ακόμα πιο πολύ. Τους τελευταίους 2 μήνες ζω ένα εφιάλτη. Δεν μπορώ να κοιμηθω, ανησυχία, ταχυκαρδιες,θολουρα,πονος στα κόκαλα, αίσθημα παράλυσης,έντονη κόπωση και πίεση στους θωρακικής μύες και πίσω στη πλάτη,νιωθω ότι πεθαίνω κυριολεκτικά. Πήγα έκανα καποιες γενικές αίματος δεν έδειξαν τίποτα. Πήγα καρδιολόγο δεν είδε τίποτα στη καρδιά. Πήγα ενδοκρινολογο δεν έδειξε τιποτα. Πηγα ουρολόγο δεν έδειξε τίποτα. Έκανα ΜΑΓΝΙΤΙΚΗ στο κεφαλι δεν έδειξε τίποτα. Πήγα σε ειδικό παθολόγο ο οποίος με εξέτασε και μου έγραψε ειδικές εξετάσεις για αυτόάνοσο νοσήματα. Περιμένω τα απότελεσματα αλλά νιώθω χάλια παιδιά, κυριολεκτικά πεθαίνω, παρόλο που περνώ ζαναξ και σεροκουελ δεν με βοηθάνε, και οι δικοί μου δεν με πιστεύουν, κανείς δεν με πιστευει.δεν θέλουν να με πάνε στο νοσοκομείο και μόνος μου που είχα πάει με έδιωξαν. Νομίζουν ότι περνάω την ίδια φάση ανχους
    με το 2009 αλλα σας ορκίζομαι ότι είμαι σίγουρος ότι έχω κάτι παθολογικο.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Ποσο σεροκουελ περνεις; to xr?

  3. #3
    600mg και 3mg zanax

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    137
    Ποσό είσαι?? Δουλεύεις?

  5. #5
    Neos eimai. Anagkastika pigenw sti douleia Kai kathomai se Mia karekla Kai as eimai San zombie prospathw na to palepsw Kai as niwthw oti pethenw. Mexri prin 2 mhnes eperna apo to 2009 300 MG seroquel Kai katholou zanax. Apo thn antiviwsh Kai to emvolio Kai meta opou ta sumptwmata epideinwthikan pernw 600 MG seroquel Kai 3 MG zanax Kai parola afta den me voithaei. Gia afto Kai eimai polu fovismenos oti Gia Ola afta ftaei I antiviwsh Kai to emvolio mou eriksan to anosopoitiko Kai fovame oti exw kapio aftoanoso sovaro. Perimenw kapies eidikes analyseis, alla kathe Mera zw Ena efialth. Sorry Gia ta greeklish

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Τα αυτοανοσα νοσήματα δεν έχουν τα συμπτώματα που περιγραφεις.Εχεις πυρετούς;Οίδημα στις αρθρώσεις η πρησμένους λεμφαδένες;Θεωρώ ότι απλά παραφορτωσες τον οργανισμό σου και αυτό είναι απλά ένα ξέσπασμα.Ειναι και το άγχος σου που επιδεινώνει την κατάσταση πιστευω..Καλό θα είναι να ενημερώσεις τον γιατρό σου με το τι ακριβώς σκευάσματα χρησιμοποιούσες παλιότερα για να σε κατατοπίσει,μπορεί να σου πέφτουν βαριά γιατί ήδη είχες καταπονήσει το σώμα σου με τα αναβολικά.Δεν θα σου κάνω κριτική αλλά πίστεψέ με δεν τα χρειάζεσαι.Φιλικα και συγνώμη αν σου φάνηκε κάπως
    Last edited by Gia66; 20-12-2019 at 22:38.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    135
    Γεια σου highlander. Ως βιολόγος με στρες λόγω δουλειάς και κάποια ξεσπάσματα σε κρίσεις πανικού τον τελευταίο 1μιση χρόνο θέλω να σου πω πως πιστεύω πως έχεις υποβάλει τον εαυτό σου σε καθεστώς μόνιμου πανικού. Δεν είμαι ειδικός (εννοώ γιατρός ή ψυχολόγος) αλλά βλέπω ότι οι πόνοι που περιγράφεις είναι κοινοί με τους δικούς μου όταν με πιάνουν κρίσεις. Πρόσφατα έκανα μια επέμβαση και ήμουν κ εγώ στην τσίτα λόγω άγχους μην έχω μετεγχειριτικές επιπλοκές, οπότε τέτοια πονάκια τα είχα κι εγώ. Να σου πω επίσης πως κάνω συνεδρίες με ψυχολόγο 3 χρόνια, οπότε έχουμε συζητήσει πολύ το θέμα ώστε να μη γίνω αρρωστοφοβική (που πας να γίνεις εσύ). Επίσης με έχει σώσει το ότι ζω στο εξωτερικό όπου στρες, κρίσεις πανικού, κατάθλιψη είναι καθημερινά περιστατικά στον γιατρό, οπότε με κατάλαβαν κατευθείαν. Μου χορήγησαν ζαναξ (0,25mg) να το παίρνω σε εξαιτερικές περιπτώσεις ώστε να μην αποκτήσω ανθεκτικότήτα. Και με την ψυχολόγο μου συμφωνήσαμε να μείνω συντηρητική στη χρήση του, έτσι ζήτησα από τη γιατρό να μου δώσει κάτι φυτικό (πασιφλόρα) σε περιόδους που έχω στρες και να έχω στην άκρη το ζαναξ μόνο αν πάρω το φυτικο και δεν ηρεμώ. Μπορώ να σου πω πως ακόμη και το φυτικο δεν το παίρνω πολύ, γιατί και η μισή από τη δόση που μου ειπαν με έπιασε και το πάλεψα με αναπνοές και τεχνικές χαλάρωσης. Εσύ δυστυχώς απ όσα γράφεις έχεις συνηθίσει τον οργανισμό σου σε πολύ υψηλές δοσολογίες φαρμάκων. 3mg ζαναξ νομίζω πως είναι πολύ υψηλή δόση, επίσης η χρήση ζαναξ δεν μπορεί να γίνεται εφ όρου ζωής. Απ ότι καταλαβαίνω είναι και 29-30 χρόνων? Σαν εμένα δηλαδή. Έκανες τόσες εξετάσεις και δεν έχεις τίποτα. Άκου τους γιατρούς (που σου επιβεβαιώνουν σωματική υγεία) και επισκέψου έναν ψυχολόγο με εξειδίκευση στη διαχείρηση στρες. Το μυαλό είναι πολύ καλό στο να μιμείται παθολογικές καταστάσεις όταν είναι σε στρες ενώ κανονικά δεν έχει τίποτα το σώμα. Αυτοάνοσο δεν μπορούμε να πούμε αν έχεις ή όχι, σίγουρα όμως για να καταλάβεις ποιο έχεις είναι μια χρονοβόρα διαδικασία με εξετάσεις που πολλές φορές δε δίνουν και σαφείς απαντήσεις. Μπορείς να το ψάξεις παράλληλα (γιατί ήδη μια αρρωστοφοβία την έχεις), αλλά σίγουρα το μεγαλύτερο καλό θα το δεις από μια επίσκεψη σε ψυχολόγο και συστηματική παρακολούθηση.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Τοσο πολυ seroguel?τι εχεις;ανχος μονο; και μενα με εχουν δωσει σεροκουελ και ζαναξ ετσι τν παλευω με αυτα τα 2 αλλα και παλι χαλια..μπορει να φταινε και τα χαπια που νοιωυεις ετσι
    Quote Originally Posted by highlander1990 View Post
    600mg και 3mg zanax

  9. #9
    Kalhmera. Nai genika meta thn antiviwsh Kai to emvolio exw entonh kopwsh Kai Para poly pono stis arthrwseis Kai genika exw priksimo stous lemfadenes sto laimo Kai mou duskolevei thn kataposh Kai eixa suxna dekata. Pezei rolo Kai to anxos sigoura alla 2 mhnes twra kuriolektika upoferw. Eimai San paralutos Kai den mporw na koimithw sxedon katholou parolo ta farmaka pou pernw. Gia afto eimai polu fovismenos Gia kapio aftoanosa, giati ta sumptwmata den upoxwroun. Ekana aftes tis eidikes eksetaseis Kai perimenw na dw.

  10. #10
    Kalhmera. Nai meta to emvolio Kai thn antiviwsh exw entonh kopwsh Kai Para poly pono stis arthrwseis Kai genika exw priksimo stous lemfadenes sto laimo Kai mou duskolevei thn kataposh Kai eixa suxna dekata. Pezei rolo Kai to anxos sigoura alla 2 mhnes twra kuriolektika upoferw. Eimai San paralutos Kai den mporw na koimithw sxedon katholou parolo ta farmaka pou pernw. Gia afto eimai polu fovismenos Gia kapio aftoanosa, giati ta sumptwmata den upoxwroun. Ekana aftes tis eidikes eksetaseis Kai perimenw na dw.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    135
    Εγώ σου είπα, δεν ξέρω κατα πόσο το αγχος σου σωματοποιειται και νιώθεις ότι έχει κάτι. Πρώτα είχες πόνους στο στήθος κλπ, πήγες σε 3-4 γιατρούς σου είπαν ότι δεν έχει κάτι με καρδιά, κεφάλι κλπ. Οπότε τώρα σου καρφώθηκε ότι έχεις αυτοάνοσο. Αν οι γενικές αίματος είναι καλές, τότε το ανοσοποιητικό σου σύστημα λειτουργεί. Είσαι 30 χρονών παιδί.. Ήδη 2 ηρεμηστικά μαζί σε υψηλές δοσολογίες δεν σε πιάνουν. Άρα σίγουρα το άγχος σου είναι σε υψηλά επίπεδα. Εγώ σου είπα να πας και σε έναν ψυχολόγο, γιατί στο τέλος σίγουρα θα αρρωστήσεις από το στρες σου.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Νομίζω ότι το καλύτερο που έχεις να κανεις είναι να επισκεφθεις εναν ψυχολόγο που θα σε βοηθήσει για να διαχειριστεις το άγχος σου.Προτεινω να εμπιστεύεσαι τους γιατρους σου γιατί μπήκες σε έναν φαύλο κύκλο τζάμπα.Αν είχες όντως κάτι θα φαινόταν στις εξετάσεις που ήδη έχεις κάνει...Σαν νοσοφοβικη που είμαι ξέρω πόσο πολύ έχεις αγχωθει,αλλά όντως λύνεται το θεμα με το άγχος;

  13. #13
    Sumfwnw mazi sou ws Ena vathmo. Oi genikes aimatos den apodeiknuoun panta oti den exeis aftoanoso noshma. Xreiazontai eidikes analyseis Kai afto mou to eipe eidikos pathologos pou me eksetase Kai mou egrapse tis eidikes analyseis. To 80 % mou eipe oti mporei na einai anxos Kai to 20 % oti mporei na uparxei kapio aftoanoso noshma I kapio spanio sundromo Kai epeidh thelei na eksantlusei oles tis pithanothtes mou eipe na Kanw Kai aftes tis analuseis. To oti den me pianoun ta farmaka se aftes tis doseis giati den se kanoun na anarwtitheis oti den einai mono psuxologiko to provlima?? Pistepse me an itan psuxologiko mono to provlima me aftes tis doseis farmakwn den Tha eixa afta ta sumptwmata Kai Tha hmoun poly hremos. Sto lew afto giati exw perasei Kai palia provlima me anxos Kai ektos apo taxukardia Kai anusuxia den eixa allo sumptwma Kai epishs eperna polu mikrh dosh tote h opoia me voithouse. Ta sumptwmata einai poly diaforetika apo tote.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Μήπως σε έριξε και το εμβόλιο και σου έκανε παρενέργειες;Γιατί το έκανες;Έχεις αδύναμο ανοσοποιητικό η έτσι προληπτικά;

  15. #15
    Pistevw oti h antiviwsh (klaricid) pou Phra Gia to laimo mou me erikse Para poly dioti apo tote ksekinisan Ola ta sumptwmata. Diarroies, ponokefaloi, zalades, ponos sta kokala, adunamia, tholoura, aisthima paralysis. Kai ekei pou eixa Ola afta mou lene oi dikoi mou kane Kai to emvolio tis griphs proliptika Kai egw San vlakas to ekana Kai apo tote zw kathe mera Ena efialth. Opote sigoura to emvolio epideinwse ta pragmata Kai Gia afto eimai fovismenos oti mou ekane provlima sto anosopoihtiko afou ta hremistika Kai genika ta anxolutika den voithane.

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Φοβος για σεξουαλικο μεταδιδομενο νοσημα
    By matavi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 08-04-2018, 00:44
  2. Ποσοι εχετε πει δημοσια οτι πασχετε απο καποιο ψυχικο νοσημα?
    By dkomodo in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 42
    Last Post: 05-10-2017, 10:34
  3. ΝΕΥΡΟΦΥΤΙΚΟ ΝΟΣΗΜΑ
    By boubourina in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 16-10-2009, 16:23
  4. Ομοζυγωτικοι διδυμοι και ψυχικο νοσημα
    By πανος12345 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 13-10-2009, 20:32
  5. μητέρα με ψυχικό νόσημα
    By athi14 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 19-07-2006, 15:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •