Φόβος για λύσσα..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    5

    Φόβος για λύσσα..

    Καλησπέρα παιδιά ,
    Την Τρίτη που μας πέρασε ήρθε ένα αδέσποτο σκυλί δίπλα μου και στην προσπάθεια του να "παίξει" και στην δικιά μου να τον αποθησω, με τρυπισε με 1 δόντι του στο χέρι , έτρεξε λίγο αίμα και το σκούπισα με αντισηπτικό.
    Το σκυλί δεν μου γαυγιζε ή κάτι και δεν φαινόταν να ήθελε να επιτεθεί.
    Το θέμα μου είναι ότι φοβάμαι μήπως κόλλησα λύσσα ... Στον ιατρό που πήγα μου έκανε αντιτετανικο ορό και μου έδωσε αντιβίωση να παίρνω για μια βδομάδα , μου είπε κατά 99% δεν έχω κάτι ... Παρόλαυτα εγώ φοβάμαι και δεν μπορώ να το βγάλω από το μυαλό μου ...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    712
    Το τελευταίο κρούσμα λύσσας στην Ελλάδα σε άνθρωπο επιβεβαιώθηκε το μακρινό 1970. Έκτοτε επανεμφανίστηκε μεμονωμένα το 2012 σε άγρια ζώα σε Πέλλα, Κοζάνη, Τρίκαλα. Δεν υπάρχει κίνδυνος.

    Στις 19/10/2012 εμφανίστηκε για πρώτη φορά μετά το 1987 το πρώτο επιβεβαιωμένο κρούσμα λύσσας σε ζώο στην Ελλάδα.Ηταν μια κόκκινη αλεπού στην περιοχή της Σιάτιστας του Ν.Κοζάνης.Απο τότε και μέχρι τις 01/11/2013 τα κρούσματα λύσσας στη χώρα μας έφτασαν τα 35 σύμφωνα με τα πιό πρόσφατα στοιχεία του ΥΠΑΑΤ (Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων). Τα ζώα που με εργαστηριακές μεθόδους αποδείχτηκε οτι είχαν νοσήσει απο τον ιό της Λύσσας ήταν 31 κόκκινες αλεπούδες 3 σκύλοι (19/11/2012 στην Ιεροπηγή Καστοριάς,20/12/2012 στην Αριδαία Πελλας 21/6/2013 στην περιοχή Εμμανουήλ Πάππα Σερρών) και 1 γάτα( 28/2/2013 στην Αγριελιά Τρικάλων).Οι ημερομηνίες που αναφέρονται είναι οι ημερομηνίες που τα κρούσματα επιβεβαιώθηκαν εργαστηριακά απο το Εθνικό Εργαστήριο Αναφοράς για τη Λύσσα των ζώων του Κέντρου Κτηνιατρικών Ιδρυμάτων Αθηνών του ΥΠΑΑΤ.

    Αξιολογώντας την πορεία των κρουσμάτων προς τη νότια Ελλάδα,ο νοτιότερος νομός με κρούσμα λύσσας ως σήμερα ειναι ο νομός Τρικάλων.Μέχρι στιγμής δεν εχει καταγραφεί κρούσμα λύσσας σε άνθρωπο στην Ελλαδα,μετά την επανεμφάνιση της νόσου


    Από τότε ρίχνουν δολώματα - εμβόλια κάθε χρόνο στις περιοχές αυτές από ελικόπτερα, και έκτοτε δεν σημειώθηκε κανένα κρούσμα - σε ζώο πάντα. Οπότε ξεχασέ το.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    170
    Καλή σου μέρα @blacknwhite .
    Μοιράζομαι μαζί σου το φόβο για την ίδια αρρώστια και το συγκεκριμένο θέμα με απασχολεί έντονα ανα διαστήματα.Αν θελεις μπορούμε να το συζητήσουμε και μαζί.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    8
    Γεια σας παιδια. Γραφω αυτο το σχόλιο για να σας δωσω κουραγιο. Δεν φοβάμαι καθόλου τα ζωα , τους εχω λατρεία. Ωστόσο, ισως θα σας βοηθούσε αν σας ελεγα ποσες φορες με εχουν δαγκώσει , σκισει , αρπαξει , πάνω σε διασωσεις τους. Το μεγαλύτερο δαγκωμα ηταν πριν χρόνια που μου επιτέθηκε ενας σκυλος απο δικο μου λαθος και μου εσκισε το προσωπο και ακομη μου λείπει κομμάτακι απ'το μάγουλο. Ημουν παιδι ακομη κι απο τη τρελα μου για τα ζωα πηγα κι επεσα πανω σε ενα αδέσποτο τσοπανοσκυλο. Εχω δαγκώθει κι απο γατες , τραυματισμενες και σε σοκ στον δρομο στην διαδικασία διασωσης τους (οταν βρισκουμε γατα τραυματισμένη παμε με σπιτακι και την βαζουμε μεσα για να παει στο κτηνιατρο) . Παρα πολλες φορες κι εμένα κι αλλους φίλους απο την ομαδα μας μας έχουν δαγκώσει σκυλακια κ γατακια ανεμβολιαστα και αδέσποτα. Καποιες φορές αν τα τραύματα ειναι πολυ πολυ βαθια, κανουμε έναν αντιτετανικο σε φαρμακείο έτσι για να βρίσκεται. Όλοι χαιρουμε ακρας υγειας. Η λύσσα ειναι πολλα πολλα χρόνια ανενεργή στη χώρα μας , ακομη και ζωο με λεπτοσπειρωση ( νοσος απο ποντίκι που κολλαει και σε ανθρώπους) εχουμε περιθάλψει και με γαντια και προσοχη δεν πάθαμε τίποτα, μεσα στο ίδιο μας το σπιτι , το σκυλάκι δυστυχώς δεν τα κατάφερε . Ελπιζω να μην φοβάστε για πάντα τα ζωα για τις αρρώστιες κλπ, ειναι φοβερό δώρο να γνωρίσεις την αγάπη τους.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Mina1 View Post
    . Δεν φοβάμαι καθόλου τα ζωα , τους εχω λατρεία. Ωστόσο, ισως θα σας βοηθούσε αν σας ελεγα ποσες φορες με εχουν δαγκώσει , σκισει , αρπαξει , πάνω σε διασωσεις τους. . Ελπιζω να μην φοβάστε για πάντα τα ζωα για τις αρρώστιες κλπ, ειναι φοβερό δώρο να γνωρίσεις την αγάπη τους.
    Τα φιδια τα φοβασαι ? τις αραχνες ? στους βρυκολακες πιστευεις ?
    αν η γατα σου , αν εχεις , καποιο βραδυ αρχιζε να μιλαει κανονικα , σαν ανθρωπος , θα χαιροσουν η θα φοβοσουν ?
    κι εγω ειμαι λατρης των γατων ........ξερεις οτι οι γατες , μιας κι ειναι το πιο παλια εξημερωμενο ζωο , εχουν 100 διαφορετικους ηχους νιαουρισματος ? ναι, ετσι ειναι, οποτε στην ουσια μετα λιγο καιρο καταλαβαινεις τι θελει να σου πει ο γατος σου ......ενω τα σκυλια εχουν μονο 7 ειδη γαυγισματος , πολυ φτωχο λεξιλογιο δλδ ..........

    απαντησε πληζ.........αμα δεν βαριεσαι .....

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    8
    Δεν φοβάμαι τα φιδια , ουτε τις αράχνες , στα λογικα πλαισια παντα, Δηλαδή δεν θα ενοχλησω η σκοτώσω ενα ζωο στη φύση κι αν μπει σπίτι θα το πιάσω με προσοχή και θα το βγαλω έξω. Δεν πιστεύω σε κατι παραπανω για βρυκολακες κλπ , σε καμια περίπτωση ..ουτε οτι θα μιλήσει κάποια γατα μου .. Πιστεύω στα ζωα και στο οτι έχουν ορίζοντες που δεν κατανοούμε σαν άνθρωποι, τα θαυμάζω γενικώς.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    συμφωνω οτι στην Ελλαδα ειναι κατις πολυ ως απιθανο να υπαρχει ακομα και στα σκυλια του δρονου.Ομως λογο του οτι ο ιος αυτος μεταδειδετε και απο ανθρωπους , και λογο του οτι τα τελευταια χρονια υπαρχουν παρα πολυ δυστυχοι ανθρωποι ,μετανστες και προσφυγες απο χωρες της ΝΑ Ασιας- εκει οπου ο ιος υπαρχει - δυστυχως λοιπον για αυτους τους λογους δεν μπορουμε να ειμαστε χαλαροι.
    Προσωπικα λογο της προιγουμενης μου δουλειας οπου ταξιδευα σε εκεινες τις χωρες ειχα κανει το εμβολιο ( και τα δυο τις λυσσας) ,οπως μας εκαναν και καποια σεμιναρια για ολες τις ασθενειες οπου υπαρχουν σε εκεινες τις χωρες ,αν θυμαμαι καλα δεν υπαρχει εμβολιο αντιδοτο για την λυσσα ,οπου χτυπα στο νευρικο συστημα και σε χρονικο δυαστημα αγνωστο μπορει σε μια μερα μπορει μετα απο δεκα μερες ,εχει παρα πολυ γρηγορα συμπτοματα, εεις πυρετο και ξαφνου μπορει το νευρικο συστημα να παραλυσει τους πνευμονες απο την αναπνοη και ο θανατος ειναι αναποφευκτος και απο ασφιξια μαλιστα.
    Δεν θελω να τρομαζω αλλα συμωνα με το ΚΕΛΠΝΙΟ τα τελευταια 3 χρονια εχουν υπαρξει ασθενειες στην χωρα μας οπου ειχαμε να τις δουμε απο τον λυμο της Αθηνας στο Β ΠΠ.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    170
    Το μήνυμά σου @Mina1 ήταν πολύ όμορφο και ενθαρρυντικό!Σ’ευχαριστου με γι’αυτο!
    Κι εγώ είμαι λάτρης των ζώων γι’αυτο και όταν κι εμένα μου εμφανίστηκε αυτή η φοβία απογοητεύτηκα πολύ καθώς σκεφτηκα ότι δε γίνεται να «πατηθεί» το ενδιαφέρον μου για τα ζώα λόγω ενός ανυποστατου φόβου!Γι’αυτο και πλέον κάνω ο,τι έκανα και πριν!Θα χαϊδέψω ένα αδέσποτο ζωάκι,θα προσφέρω τη βοήθειά μου σ’ενα ζώο που τη χρειαζεται(πράγμα που δε σταμάτησα να κάνω ποτε ακόμη κι όταν φοβόμουν!!),δε θα τρέξω μακριά από ένα ζώο αν με πλησιάσει κλπ.Και μ’αυτον τον τρόπο είδα ότι η θεραπεία μου ήταν η ίδια η αγάπη μου γι’αυτα τα πλάσματα.Ακομα φοβάμαι,απλά προσπαθώ να εκλογικευω καταστάσεις και να μη δίνω σημασία σε τέτοιες σκέψεις.Ειναι δύσκολο και δεν πετυχαίνει πάντα αλλά οποιαδήποτε αρχη,έστω και μικρή,είναι σημαντική. :)
    @giorgos_panou Έχεις δικιο για το ότι πρέπει να υπάρχει επαγρύπνηση αλλά πιστευω μπορούμε όλοι να συμφωνήσουμε ότι μια ασθένεια όπως η λύσσα δε θα μπορούσε σε καμια περίπτωση να περάσει απαρατήρητη,ειδικά σε άνθρωπο,ακόμα κι αν αυτός ζούσε σε εξαθλίωση.Εφοσον λοιπον προς το παρόν δεν έχει επισημανθεί κάτι τέτοιο,νομιζω ότι ο κίνδυνος όσον αφορά τους μετανάστες δεν είναι ρεαλιστικός.Πιο πολύ θα ελεγα ότι αν παρουσιαστεί κάτι θα οφείλεται σε κάποιο ζωάκι που περνάει τα σύνορα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Mina1 View Post
    Δεν φοβάμαι τα φιδια , ουτε τις αράχνες , στα λογικα πλαισια παντα, Δηλαδή δεν θα ενοχλησω η σκοτώσω ενα ζωο στη φύση κι αν μπει σπίτι θα το πιάσω με προσοχή και θα το βγαλω έξω. Δεν πιστεύω σε κατι παραπανω για βρυκολακες κλπ , σε καμια περίπτωση ..ουτε οτι θα μιλήσει κάποια γατα μου .. Πιστεύω στα ζωα και στο οτι έχουν ορίζοντες που δεν κατανοούμε σαν άνθρωποι, τα θαυμάζω γενικώς.
    Eυχαριστω για την απαντηση .......ο πατερας μου που αρχισε την καρριρα του στην Αφρικη, Καμερουν, το 1954 , καταμεσης της ζουγκλας , επαιρνε εφοδια απο μια αποθηκη γεματη κροταλιες , ποτε δεν πειραξε κανεναν κροταλια , ουτε οι κροταλιες τον δαγκωσαν ποτε .....απλα μπαινοντας , χτυπαγε παλαμακια , και ακουγε τους κροταλιες που ετρεχαν να κρυφτουν ........οντως , σαν ανθρωποι , δεν εχουμεκατανοησει τις ιδιοτητες των ζωων , μην ξεχνας οτι μεχρι το 1970+ , η συνηθεστερη βρισια ηταν ' βρε ζωον ' , μαλλον κοπλιμεντο ηταν !!!
    θα επιμεινω στην ερωτηση μου , οτι αν ο γατος σου , καποιο βραδυ , υποθετικα μιλωντας , μιλαγε ανθρωπινα , θα χαιροσουν που μπορειτε εφεξης να μιλατε, η θα φοβοσουν ? τοχω σκεφτει πολλες φορες για τον εκλιποντα γατο μου , εχω πολλη φαντασια ......

    σορυ βρε sunny/blacknwhite που μπαινω εμβολιμος στο θρεντ/ποστ σου , αλλα δεν πιστευω οτι υπαρχουν πλεον ζωα με λυσσα , οποτε τσαμπα ανησυχεις ................και αφου πηρες αντιβιωση ,εληξε το θεμα.....
    Last edited by Macgyver; 11-01-2020 at 05:29.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    170
    @Macgyver
    Το thread ανήκει στον/-την @blacknwhite .Δεν ειμαστε το ίδιο προσωπο(χαχα).Εγω απλά έγραψα εδώ για να προσφέρω τη βοήθειά μου. :)

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Sunny View Post
    @Macgyver
    Το thread ανήκει στον/-την @blacknwhite .Δεν ειμαστε το ίδιο προσωπο(χαχα).Εγω απλά έγραψα εδώ για να προσφέρω τη βοήθειά μου. :)
    ναι, το καταλαβα , αλλα ζητησα κι απο σενα συγγνωμη, γιατι κι εσυ κανεις αναφορα σε φοβια για ζωα ....... ουτε καν σκεφτηκα οτι ειστε το ιδιο προσωπο......

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Mina1 View Post
    Δεν φοβάμαι τα φιδια , ουτε τις αράχνες , στα λογικα πλαισια παντα, .

    Με εντυπωσιαζεις , νακαι μια κοπελα που δεν φοβαται τα φιδια .......

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    170
    @Macgyver
    Δε φοβάμαι τα ζώα.Τη συγκεκριμένη ασθένεια φοβάμαι.Ειναι διαφορετικο.Και πλέον μάλιστα άρχισα να το αντιμετωπίζω πολύ καλά. :)
    Όπως και να’χει, σ’ευχαριστω για την απολογία.Εισαι ευγενής.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    8
    @macgyver στην ερώτηση για την ομιλια που έθεσες ,δεν μπορω να απαντήσω ακριβως επειδή ήδη νιωθω ότι υπαρχει ενα ξεχωριστό ειδος επικοινωνιας με τα ζωα έστω που ζω μαζι τους, δεν θα επιδιωκα να μιλήσουν ανθρώπινα για παραδειγμα, επειδή ήδη συνεννοούμαστε μια χαρα! Χαχα , ακούγεται παραξενο , αλλα μαθαινεις να αναγνωρίζεις και να " συνεννοείσαι".. Οποτε δεν μπορω να απαντήσω για αν μίλαγαν κανονικα, δεν θα το χρειαζόμουν ουτε θα μου αρεσε πιστεύω!! Σαν άνθρωποι εξαλλου ηδη μεταφράζουμε τα "σηματα "τους σε ανθρώπινα λόγια, αν μίλαγαν ξαφνικα θα ηταν σοκαριστικό και για μενα πολύ τρομακτικό αλλα κι αδυνατον

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Μινα , καταλαβαινω τι εννοεις , αφου ειχα κι εγω 2 γατους απο το 1980-95 , εως 95- 2008 ...... με τον 2ο ειχαμε ερθει πολυ κοντα , ειχα τοτε κτθλψη, και εμενα πολυ στο κρεβατι ....... με κοιταγε , με κοιταγε , καταματα , αφου τον κοιμιζα στο κρεβατι μου , ερχοταν , μουεγλειφε τον λαιμο, σημαδι οτι με θεωρει δικο του ( διαβασα οτι αυτο σημαινει το γλυψιμο στο λαιμο ) , και θαθελα να μπορει να μιλαει ανθρωπινα , χαμηλοφωνα ομως , δεν θα σοκαριζομουν πιστευω, θα χαιρομουν ........... οχι οτι περασα ασχημα , οι γατες εχουν δικο τους ωραιο τροπο συνεννοησης , αλλα λεμε τωρα .....
    περιεργο να σοκαριζοσουν εσυ, αφου δεν φοβασαι τα φιδια , ουτε κι εγω ....κι εγω αν εβλεπα φιδι, δεν θα το σκοτωνα , θα το πηγαινα στην ακρη, με κανα ξυλακι-αρα !!..... ουτε ποντικια φοβαμαι, ουτε και κανα εντομο φοβαμαι , , μονο οι κατσαριδες μου προκαλουν απεχθεια ...και τις σκοτωνω ......
    εχεις μια ιδιαιτερη ευαισθησια με τα ζωα , ασυνηθιστη , απο αυτα που γραφεις στο ποστ #4 , που με εκανε να θελω να σε ρωτησω ολα αυτα τα τρελλά .... μπορει και οχι τοσο τρελλά .....

    τα ζωα εχουν απιστευτους κωδικες επικοινωνιας , διαβαζα ενα πειραμα που ειχαν ζωντανες γαριδες σε δυο ξεχωριστα δωματια , οταν τις μεν τις ριξαν σε βραστο νερο, οι δε αναστατωθηκαν ........

    θα σου κανω αλλη μια παραδοξη ερωτηση , αν μπορουσες ναχεις μια υπερδυναμη, ποια θαταν αυτη ?
    Last edited by Macgyver; 11-01-2020 at 21:38.

Similar Threads

  1. Μήπως έχω λύσσα;
    By Kanakas in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 7
    Last Post: 28-06-2022, 02:27
  2. Άγχος Υγείας και Φόβος για Λύσσα
    By Jane Shepard in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 51
    Last Post: 12-05-2019, 01:58
  3. Καινούργια φοβία - κόλλησα λύσσα;;;
    By Fleur in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 126
    Last Post: 17-10-2015, 17:46
  4. Τι κάνετε όταν σας πιάνει η λύσσα?
    By irenevaladia in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 54
    Last Post: 30-06-2012, 01:28
  5. λυσσα-με πιανει λυσσα
    By natali_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 21
    Last Post: 29-03-2011, 20:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •