Συμπτώματα - Άγχος - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 23 of 23
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Αγχώδης διαταραχή το πιθανότερο αν θες να του δώσεις ένα όνομα.
    Στο λέω γιατί το έχω περάσει, όπως και πάρα πολλοί που γράφουν εδώ πέρα. Πρέπει να βρεις έναν τρόπο να τις πολεμάς αυτές τις σκέψεις, να πειθαρχήσεις το μυαλό σου. Αν δεν μπορείς μόνος σου, με τη βοήθεια ειδικού.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    300
    Quote Originally Posted by Kokle99 View Post
    Τι να πω ειλικρινά δεν ξέρω. Τις τελευταίες μέρες νιώθω κάτι στο αυτι μου, σαν να ακούω τους παλμούς μου πέντε έξι φορές τουκ τουκ τουκ και ξανά μάνα σε λίγη ώρα.
    Αυτό πάλι τι είναι......
    Το έχω κι εγώ, έχω πάει σε ωριλα, δεν είναι τίποτα μου είπε μην ασχολείσαι, το έχω ακόμα 6 μήνες μετά ίσως και παραπάνω. Από άγχος είναι. Όλα αυτά που είχες τα περνάω κ εγώ, απλά με παρακολουθεί ψυχίατρος εβδομαδιαία. Θαύματα δεν θα δεις, πρέπει να σκάψει βαθιά και όσο πιο βαθιά σκαβεις τόσο πιο ενοχλητικά πράγματα βρίσκεις και οι κρίσεις πανικού μπορεί να επανέρχονται. Αλλά όλα αυτά αλλάζουν, αλλάζει η ποιότητα ζωής σου, αλλάζει η διάρκεια των πανικων, και με τον καιρό αλλάζει και το αντικείμενο της φοβίας. Η άρρωστο φοβία υποχωρεί, παίρνει χρόνο αλλά σιγά σιγά υποχωρεί.

    Είναι αυτό που πρέπει να κάνεις, να δεις έναν ειδικό. Ξέρω τις σκέψεις σου, γιατί τις είχα κ εγώ. "μα δεν μπορεί να είναι ψυχικό το νιώθω, κάτι δεν πάει καλά", "δεν γίνεται να πονάει τόσο και να είναι άγχος", "κάθε μέρα πονάω και κάπου αλλού, κάθε μέρα μου εμφανίζεται και κάτι καινούριο, άρα δεν είναι άγχος". Όλα αυτά, μα όλα αυτά είναι αυτά που σε σταματάνε από το να σε γνωρίσεις.

    Εγώ είμαι 3 χρόνια σχεδόν με αγχωδη διαταραχή και άρρωστοφοβία. Και κάνω συνεδρίες σχεδόν ενάμιση χρόνο. Σαν αρρωστοφοβικη ένιωθα συνέχεια αδυναμία, και έβαζα θερμόμετρο για να δω αν έχω πυρετό, πολλές φορές την μέρα. 3 χρόνια τώρα. Πότε δεν είχα πυρετό.φοβάμαι καρκίνο, σκπ, και όλα αυτά που όλοι φοβόμαστε εδώ μέσα, ή έχουμε φοβηθεί κάποτε. Από εχθές έχω 38 που δεν πέφτει, από εχθές το βράδυ. Οπότε γιατροί να πάω δεν μιας και είναι σαββατοκύριακο. Ε, εγώ ζω τον χειρότερο εφιάλτη μου τώρα. Περνάω πανικούς ασταμάτητα, βάζω συνέχεια θερμόμετρο και έχω 38 και δεν πέφτει. Αλλά η διάρκεια των πανικων είναι μικρότερη σε σχέση με την αρχή των συνεδρίων, και οι ώρες που κάνω αρνητικές σκέψεις του τύπου να το, τώρα θα μου εκδηλωθεί αυτό που τόσο φοβάμαι, αν είναι κάτι πιο σοβαρό και δεν μου περάσει και πολλά πολλά άλλα, είναι πραγματικά πολύ λιγότερες σε σχέση με παλιά. Υπάρχουν. Αλλά όχι όπως τις βιώνεις εσύ τώρα.

    Κάνε αυτό το βήμα, ακόμα κ αν πας σε ψυχολόγο και του πεις ήρθα, δεν ξέρω γιατί, αλλά ήρθα γιατί κάθε μέρα φοβάμαι ότι κάτι θα πάθω. Ακόμα και αν δεν υποψιάζεσαι καν από που προκύπτει το άγχος σου. Ακόμα και αν δν πιστεύεις ότι έχει να κάνει με το άγχος. Θα σε βοηθήσει, μπορεί να είναι πανεύκολο και να λυθεί γρήγορα ή όπως στην δική μου περίπτωση, δεν θα είναι εύκολο, αλλά θα γίνει πολύ πολύ πιο εύκολο από αυτό που περνάς τώρα.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Εξαιρετικό ποστ Layla123, μακάρι ο φίλος να σε ακούσει.

  4. #19
    Antonis8
    Guest
    Προσωπικά πάντως που άκουγα τους παλμούς μου, πήγα σε ΩΡλ και βρέθηκε ότι έχω χάσει αρκετά την ακοή μου στο δεξί αυτί και την χάνω και στο αριστερό προοδευτικά. Μου είπε πιθανή ωτοσκληρυνση και ίσως χρειαστώ και εγχείρηση. Το ψάχνουμε ακόμα γιατί μπορεί η αιτία να είναι αυτοάνοση πάθηση.

    Εννοείται πως όταν το έλεγα σε άλλους γιατρούς, το ότι ακούω τους παλμούς μου,μου έλεγαν άγχος. Ευτυχώς που περιεγραψα σωστά τα συμπτώματα μου στον ΩΡΛ και σκέφτηκε να μου κάνει ακουογραμμα. Από τότε που έμαθα την αιτία,έχω μάθει να μην δινω σημασια όταν τους ακούω. Είναι πάντως αγχωτικό από μόνο του να ακούς χτύπους της καρδιάς. Στην περίπτωση μου τους ακούω γιατί το αυτί δεν πιάνει καλά τους εξωτερικούς ήχους.

    Δύσπνοια/βάρος/τάση για εμετό, είναι κλασικά συμπτώματα παλινδρόμησης. Σε μένα εκεί οφείλονται (έχω και οισοφαγίτιδα)

    Γενικά, δεν ξέρω αν είμαι η εξαίρεση αλλά για κάθε ενα από τα συμπτώματα που μου τα βαφτιζαν άγχος, έχει βρεθεί μια οργανική αιτία. Και από τότε που βρέθηκε,έχω μάθει να τα διαχειρίζομαι καλύτερα, να τα αντιμετωπίζω (αν πχ νιώσω ζάλη, υποψιάζομαι οτι η πίεση μου έχει πέσει και φροντίζω να φάω κάτι αλμυρό) και να μην παθαίνω τόσο εύκολα κρίσεις πανικού.

    Ζάλη; Υπόταση, αναιμία.

    Βουητά; Κώφωση.

    Βάρος, δύσπνοια, πόνος στην πλάτη; Οισοφαγίτιδα.

    Έκτακτες; (Αν και γενικά δεν έχω καθόλου σχεδόν ευτυχώς) Δύο φυσηματα και σχετικά χαμηλό καλλιο (όταν αισθανομουν πολλές, μετά άρχισα να προσέχω τους ηλεκτρολύτες μου και τώρα δεν τις αισθάνομαι συχνά)

    Ταχυπαλμια σε όρθια θέση ; Ορθοστατική ταχυκαρδία.

    Φυσικά εχω παράλληλα και ψυχιατρικά θέματα τα οποία επηρεάζουν το πώς βιώνω αυτά τα συμπτώματα.
    Last edited by Antonis8; 15-02-2020 at 22:50.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    300
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Προσωπικά πάντως που άκουγα τους παλμούς μου, πήγα σε ΩΡλ και βρέθηκε ότι έχω χάσει αρκετά την ακοή μου στο δεξί αυτί και την χάνω και στο αριστερό προοδευτικά. Μου είπε πιθανή ωτοσκληρυνση και ίσως χρειαστώ και εγχείρηση. Το ψάχνουμε ακόμα γιατί μπορεί η αιτία να είναι αυτοάνοση πάθηση.

    Εννοείται πως όταν το έλεγα σε άλλους γιατρούς, το ότι ακούω τους παλμούς μου,μου έλεγαν άγχος. Ευτυχώς που περιεγραψα σωστά τα συμπτώματα μου στον ΩΡΛ και σκέφτηκε να μου κάνει ακουογραμμα. Από τότε που έμαθα την αιτία,έχω μάθει να μην δινω σημασια όταν τους ακούω. Είναι πάντως αγχωτικό από μόνο του να ακούς χτύπους της καρδιάς. Στην περίπτωση μου τους ακούω γιατί το αυτί δεν πιάνει καλά τους εξωτερικούς ήχους.

    Δύσπνοια/βάρος/τάση για εμετό, είναι κλασικά συμπτώματα παλινδρόμησης. Σε μένα εκεί οφείλονται (έχω και οισοφαγίτιδα)

    Γενικά, δεν ξέρω αν είμαι η εξαίρεση αλλά για κάθε ενα από τα συμπτώματα που μου τα βαφτιζαν άγχος, έχει βρεθεί μια οργανική αιτία. Και από τότε που βρέθηκε,έχω μάθει να τα διαχειρίζομαι καλύτερα, να τα αντιμετωπίζω (αν πχ νιώσω ζάλη, υποψιάζομαι οτι η πίεση μου έχει πέσει και φροντίζω να φάω κάτι αλμυρό) και να μην παθαίνω τόσο εύκολα κρίσεις πανικού.

    Ζάλη; Υπόταση, αναιμία.

    Βουητά; Κώφωση.

    Βάρος, δύσπνοια, πόνος στην πλάτη; Οισοφαγίτιδα.

    Έκτακτες; (Αν και γενικά δεν έχω καθόλου σχεδόν ευτυχώς) Δύο φυσηματα και σχετικά χαμηλό καλλιο (όταν αισθανομουν πολλές, μετά άρχισα να προσέχω τους ηλεκτρολύτες μου και τώρα δεν τις αισθάνομαι συχνά)

    Ταχυπαλμια σε όρθια θέση ; Ορθοστατική ταχυκαρδία.

    Φυσικά εχω παράλληλα και ψυχιατρικά θέματα τα οποία επηρεάζουν το πώς βιώνω αυτά τα συμπτώματα.
    Αντώνη, και εγώ σε ωρλ έκανα ακουοραμμα και αναλυτική εξέταση αυτιών, και μου είπε πως δεν είναι κάτι, να μην δίνω σημασία. Δεν λέω πως σε όλους είναι το ίδιο, αλλά κ από ψάξιμο που έχω κάνει υπάρχουν άνθρωποι που έχουν παλμικες εμβοες για μεγάλα διαστήματα και οφείλεται στο άγχος. Είχα κάνει κ ανάρτηση όταν το είχα πάθει, και αρκετοί με καθησυχαν ότι θα ήταν από άγχος,και μάλλον έτσι είναι στην περίπτωση μου. Επειδή ο φίλος εκτός απο αυτό έχει πολλά άλλα, και είναι σε άσχημη φάση γιατί κάνει συχνά ποστ και εξετάσεις έχει κάνει και αρκετα, και αναρτήσεις με ψυχοσωματικα που νιώθει κάνει συχνά, και επειδή κ εγώ έχω περάσει από αυτό και πολλοί εδώ, ξέρουμε ότι τα περισσότερα οφείλονται στο άγχος.

    Μπορεί για τον εαυτό μας να μην το πιστεύουμε τόσο εύκολα βέβαια, αλλά τουλάχιστον αφού τα έχουμε ζήσει κι εμείς όσα έχουμε ζήσει να τον βοηθήσουμε..

  6. #21
    Antonis8
    Guest
    Ναι, δεν αντιλεγω,απλως γράφω τη δικη μου εμπειρια.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    300
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Ναι, δεν αντιλεγω,απλως γράφω τη δικη μου εμπειρια.
    Εννοείται, δεν το είπα κατά σου. Απλά κι εγώ είχα κάνει ακουοραμα και δεν το είχα γράψει πριν. Το θυμάμαι ότι εσύ είχες αυτό το θέμα, μου το είχες αναφέρει και στο ποστ μου τότε, και προσπάθησα κ εγώ να είμαι πολύ αναλυτική με το τι νιώθω χάρη σε εσένα..

  8. #23
    Antonis8
    Guest
    Ναι,το θυμάμαι το θέμα σου, θετικό το ότι δεν σου βρήκαν κάτι. Εγώ είμαι η περιπτωση που είμαι και νοσοφοβικος και έχω του κόσμου τα οργανικά θέματα μάλλον Που η κώφωση δεν θα με αγχωνε και ιδιαίτερα αν δεν υπηρχε η περιπτωση να υποκρυπτεται καποια άλλη νόσος απο πισω. Αλλά κάνω υπονονη μπας και βρω άκρη.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Αγχος-συμπτωματα είναι παθολογικό;
    By Vastez in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 35
    Last Post: 17-08-2018, 14:31
  2. Αγχος και συμπτωματα παλι
    By volkar in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 11-03-2018, 21:16
  3. Άγχος για την υγεία και σωματικά συμπτώματα!!
    By Keep_calm in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 33
    Last Post: 20-09-2016, 20:29
  4. αγχος και συμπτωματα
    By rossonero in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 08-11-2008, 14:36
  5. Συμπτώματα από άγχος;
    By grtt in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 05-07-2008, 16:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •