Δύναμη..Δύναμη...Δύναμη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    8

    Δύναμη..Δύναμη...Δύναμη

    Χαιρετώ όλα τα μέλη του forum.
    Πριν από λίγες μέρες το ανακάλυψα και ομολογώ ότι με έχετε συντροφεψει και ηρεμήσει αρκετες φορές. Πάσχω και εγώ από διαταραχές πανικού έδω και 8 μήνες. Νωρίτερα είχα και εγώ κάποιες προειδοποιήσεις χωρις όμως να τις αξιολογήσω. Το καλοκαίρι όμως ήρθε η χαριστική βολή. Ξύπνημα έντρομος το βράδυ με έντονη ταχυκαρδία και αισθηση τρέλας. Η μητέρα μου δεν μπόρεσε να με ηρεμήσει με τίποτα. Έτσι ακολούθησα την γνωστή σε αυτές τις περιπτωσεις επίσκεψη στα επειγοντα όπου όλα βγήκαν καθαρά.
    Συνεχισα όμως τις εξετάσεις και κυρίως της καρδιάς (υπέρηχο, τριπλεξ, τεστ κοπώσεως, θυροειδή, υπέρηχο θυροειδούς) όλα τέλεια. Τοτε αρχισα να αξιολογώ λιγο την αίσθηση του πανικού και απευθύνθηκα σε ψυχολόγο. Μου έδωσε τα xanax τα οποία ελάχιστα χρησιμοποιώ και μόνο σε καταστάσεις πολύ δύσκολες.
    Κάνω ψυχανάλυση σχεδόν κάθε εβδομάδα και μπορω να πώ ότι βελτιώνομαι.
    Με ταλαιπωρούν βέβαια τα απότομα ξυπνήματα στον βραδινό ύπνο πάντα στην πρωτη ώρα ύπνου. Αλήθεια σας συμβαίνουν και εσάς? Με ταλαιπωρεί η απομάκρυνση απο τα οικεία και ο φόβος της απομόνωσης. Δύναμη παιδιά. έχω αρχίσει να το καταβάλλω. Του καταφέρνω καίρια χτυπήματα. Κάποιες φορες με καταβάλλει αυτο αλλά ξέρω πως θα το νικήσω. Θετική σκέψη και δύναμη απο όλους μας. Να ξέρετε πως με συγκινεί κάθε δική σας μαρτυρία και παίρνω δύναμη από όλες τις θετικές σας εξελίξεις.

  2. #2
    Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    53
    Thorp σου εύχομαι να το ξεπεράσεις γρήγορα! Η συνηδητοποίηση του προβλήματος είναι και η μισή λύση! Οι ψυχοθεραπεία θα σου κάνει πολύ καλό στο να καταλάβεις τι σου γίνεται και γιατί προκαλείται το άγχος σου. Κατά τ\'άλλα, δεν απαιτείται μόνο θετική σκέψη, αλλά προσωπική αηιολόγηση των πραγμάτων. Επίσης υπάρχουν κάποιες ασκήσεις χαλάρωσης που θα σε βοηθήσουν πολύ! Μπορείς να δεις το topic \"Αυτοβοήθεια για όλους\" που έχω φτιάξει.
    Όσο για τον ύπνο σου, προσπάθησε πριν πέσεις για ύπνο να μην καπνίζεις πολύ, κόψε τους καφέδες -προσωπικά έχω να πιω καφέ πέντε μήνες-, μην σκέφτεσαι την επόμενη μέρα,παρά μόνο πόσο πολύ θέλεις να κοιμηθείς και ΚΥΡΙΩΣ σταμάτα να φοβάσαι ότι θα ξυπνήσεις το βράδυ! Αν τα κατεφέρεις όλα αυτά θα δεις ότι θα κοιμηθείς σαν πουλάκι! Σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί και εμένα μου είχε κοστίσει πολυ το θέμα του ύπνου!
    Σου έυχομαι και πάλι τα καλύτερα, και μην φοβάσαι μην τρελαθείς, μόνο σε καλό θα σου βγει όλο αυτό, θα δεις! Πιστεύω πως είσαι σε αναζήτηση εαυτού, όταν θα βγεις απο όλο αυτό θα νοιώθεις πολύ περισσότερο δυνατός! Κράτα γερά και μην φοβάσαι τίποτα!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    Originally posted by Thorp
    Χαιρετώ όλα τα μέλη του forum.
    Πριν από λίγες μέρες το ανακάλυψα και ομολογώ ότι με έχετε συντροφεψει και ηρεμήσει αρκετες φορές. Πάσχω και εγώ από διαταραχές πανικού έδω και 8 μήνες. Νωρίτερα είχα και εγώ κάποιες προειδοποιήσεις χωρις όμως να τις αξιολογήσω. Το καλοκαίρι όμως ήρθε η χαριστική βολή. Ξύπνημα έντρομος το βράδυ με έντονη ταχυκαρδία και αισθηση τρέλας. Η μητέρα μου δεν μπόρεσε να με ηρεμήσει με τίποτα. Έτσι ακολούθησα την γνωστή σε αυτές τις περιπτωσεις επίσκεψη στα επειγοντα όπου όλα βγήκαν καθαρά.
    Συνεχισα όμως τις εξετάσεις και κυρίως της καρδιάς (υπέρηχο, τριπλεξ, τεστ κοπώσεως, θυροειδή, υπέρηχο θυροειδούς) όλα τέλεια. Τοτε αρχισα να αξιολογώ λιγο την αίσθηση του πανικού και απευθύνθηκα σε ψυχολόγο. Μου έδωσε τα xanax τα οποία ελάχιστα χρησιμοποιώ και μόνο σε καταστάσεις πολύ δύσκολες.
    Κάνω ψυχανάλυση σχεδόν κάθε εβδομάδα και μπορω να πώ ότι βελτιώνομαι.
    Με ταλαιπωρούν βέβαια τα απότομα ξυπνήματα στον βραδινό ύπνο πάντα στην πρωτη ώρα ύπνου. Αλήθεια σας συμβαίνουν και εσάς? Με ταλαιπωρεί η απομάκρυνση απο τα οικεία και ο φόβος της απομόνωσης. Δύναμη παιδιά. έχω αρχίσει να το καταβάλλω. Του καταφέρνω καίρια χτυπήματα. Κάποιες φορες με καταβάλλει αυτο αλλά ξέρω πως θα το νικήσω. Θετική σκέψη και δύναμη απο όλους μας. Να ξέρετε πως με συγκινεί κάθε δική σας μαρτυρία και παίρνω δύναμη από όλες τις θετικές σας εξελίξεις.


    8 μηνες και γω υποφερω απο το διιο.10 φορεσ πηγα στα επειγοντα μεχρι π πηγα σε ψυχολογο κ μου εγραψε αγχωλιτικα κια ζαναξ π σπανια περνω και γω.και επισησ οταν ειναι το βραδι να με παρει ο υπνος τις πρωτες στιγμες πολλες φορες πεταγομε ορθια κ φοβαμαι οτι ηρθε το τελος μ η οτι θα τρελλαθω/διαληθω αλλα συνηθησα πια να ζω με αυτο.και το πολεμαω.κουραγιο.μακαρι και γω να ειχα χρηματα να κανω πιο συχνα ψυχοθεραεπαι αντι μια φορα το μηνα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    964
    μαρια εισαι παντρεμενη?απο τι υποφερεις εσυ?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    ειμαι χωρισμενη εδω και 4 χρονια και εχω εναν γιο 6 ετων.απο διαταραχη πανικου με συνοδο καταθλιψη υποφερω.ξεκινησε οταν σε μεγαλη πια ηλικια περισι δλδ συνεχισα το λυκειο απο την 2 λυκειοου κ εδωσα πανελληνιες συν μια αυτοσχεδια βοβμβα π εσκασε κοντα στο σπιτι μας ενα βραδι κ εκλασα μεντες κ συν τον χωρισμο μου.λιγα ε?:P

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    964
    εγω απο μικρη ταλαιπωριομουν σε γιατρους γαι πονοκεφαλους κλπ αλλα η αιτια του προβληματος βρεθηκε στα 20 μου.αποπροσωποποιηση απ το πολυ αγχος κ επειδι =η ημουν κλειστη στον εαυτο μου.
    το αποτελεσμα παιρνω λαντοζ σταματαω υποτροπιαζω κ ξανα απ την αρχη.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    τα ladose ειναι τα flouxetine που περνω και γω σωστα?με αλλη ονομασια.εμενα δεν μ κανουν καλη δουλεια κ ισως η γιατρος να μ τα αυξησει

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    964
    εγω οταν πρωτοπηγα ημουν χαλια πολυ ομως μετα πο 3 μηνες αρχισα να συνερχομαι.
    τωρα ειμαι πολυ καλυτερα κ οι υποτροπες βεβαια σε πολυ μικροτεο βαθμο.
    ναι ειναι το ιδιο φαρμακο εγω παιρνω 2 το πρωι αυτες τις μερες ημουν παλι χαλια αλλα αρχιζβω κ το ξεπερναω.νομιζω πως η ψυχολογος δεν εκανε καλη δουλεια σκεφτομαι να επισκευτω αλλη κ ισως καταφερω να σταματησω μια για παντα τα χαπια

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    μαλλον κ μενα θα μ γραψει 2 το πρωι.να δω ποτε θα τα κοψω χεχε

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    964
    τψρα ποσα παιρνεισ?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    1

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    8
    Ευχαριστώ πολυ για το ενδιαφέρον όλων. Ειμαι και εγώ σε μια φάση έξαρσης αυτήν την εβδομάδα. Το αφήνω όμως να έρθει και λέω ε και? προσπαθώ να το καταβάλλω και κάπως το καταφέρνω χωρίς xanax. Το θέμα είναι να κατανοήσουμε όλοι από που πηγάζει ο πανικός σε κάθε περίπτωση. Αν δεν το κάνουμε θα είμαστε συνεχώς δέσμιοι του.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    8
    Αλήθεια kapatosg λές ο καφές να έχει τόσο κυρίαρχο ρόλο? Δεν πίνω πολλους καφέδες (1 το πρωι και ίσως ένα το απογευματάκι) ούτε καπνίζω. Ισως θα ήταν καλή ιδέα να το σταματήσω εντελώς και εγώ για ένα διάστημα. Η ψυχολόγος μου είπε ότι δεν παίζει τόσο ρόλο.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    696
    η αλήθεια είναι πως ούτε εμένα με επηρρεάζει ο καφές και το κάπνισμα....

    αυτό βέβαια εξαρτάται και από τον οργανισμό του καθενός...

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    8
    Εμένα όντως με επηρεάζει ο καφές ωρες ώρες. ειδικά νηστικό και εξουθενωμένο γιαυτό επιλέγω να τον πίνω το πρωι ξεκούραστος

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •