Παρατηρήσεις μεταξύ γυναικών - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 18 of 18
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    255
    Οι ανθρωποι ειναι ανταγωνιστικοί, δεν έχει να κάνει μεταξύ γυναικών ή μεταξύ ανδρών. Δεν έχει φύλο η ανταγωνιστικότητα.

    Εάν είσαι γυναίκα και συναναστρέφεσαι με γυναίκες αρα βλέπεις συχνότερα την ανταγωνιστικότητα των γυναικών.

    Στο κόσμο των μαγείρων που δουλεύω και η πλειοψηφία ειναι άντρες, πραγματικά τρώγονται μεταξύ τους οι σεφ, είναι πολύ ανταγωνιστικοί και εκείνοι. Ειναι αυθαίρετο να βγάλω το συμπέρασμα οτι οι αντρες ειναι ανταγωνιστικοί γιατί έχω συναντήσει πολλους που δεν ειναι.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    528
    Τι είναι αυτή η περιβόητη θηλυκότητα; Δεν είναι κάτι που του αποδίδει ο καθένας τα χαρακτηριστικά που ο ίδιος ή ίδια το ίδιο, επιθυμεί/έχει μάθει να επιθυμεί; Ως τέτοια δεν είναι κάτι που μπορώ να ανατρέψω και να την επανακτήσω; Και ποιος στον κόσμο αυτό θα μου πει τι θα θέλω να είμαι, τι να γίνω, πώς να προσδιορίσω το σώμα ή το πνεύμα μου ή τα χαρακτηριστικά μου; Γιατί θα πρέπει να χωρέσω στο κουτάκι σου; Αν όλα αυτά μας γίνουν καθαρά, δε θα υπάρχει ανταγωνιστικότητα με την έννοια που συζητάμε, τον φόρτο της ζήλιας και του αγώνα για να γίνω κάτι που μου φόρεσαν άλλοι. Και δε με νοιάζει καν. Θέλω κάτι που δεν είναι εδώ, και αυτό που είναι εδώ τώρα δεν το θέλω.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,857
    Quote Originally Posted by LiloCook View Post
    Οι ανθρωποι ειναι ανταγωνιστικοί, δεν έχει να κάνει μεταξύ γυναικών ή μεταξύ ανδρών. Δεν έχει φύλο η ανταγωνιστικότητα.

    Εάν είσαι γυναίκα και συναναστρέφεσαι με γυναίκες αρα βλέπεις συχνότερα την ανταγωνιστικότητα των γυναικών.

    Στο κόσμο των μαγείρων που δουλεύω και η πλειοψηφία ειναι άντρες, πραγματικά τρώγονται μεταξύ τους οι σεφ, είναι πολύ ανταγωνιστικοί και εκείνοι. Ειναι αυθαίρετο να βγάλω το συμπέρασμα οτι οι αντρες ειναι ανταγωνιστικοί γιατί έχω συναντήσει πολλους που δεν ειναι.
    ακριβως.
    ειναι ανταγωνιστικοτητα, σε μια ανταγωνιστικη κοινωνια. ωστοσο καποιοι αντιστεκονται περισσοτερο και δεν τρωγονται με ολους οσους τους περιβαλλουν.
    ο κλασσικος μισογυνης θα βγει και θα φωναζει οτι οι γυναικες ειναι ανταγωνιστικες και ζηλιαρες μεταξυ τους (πχ κερασης).
    η αληθεια ειναι οτι ειναι θεμα ανθρωπου και οχι φυλου. και βεβαια ειναι κατανοητο το πως δημιουργειται μεγαλωνοντας σε μια κοινωνια γεματη συγκρισεις και πιεση επιτυχιας σε καθε τομεα..

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Φιλία μεταξύ γυναικών-αντρών
    By Tania96 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 89
    Last Post: 20-07-2017, 11:52
  2. Σχεση γυναικών με σεξ
    By andy87 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 29-10-2013, 13:09
  3. την γνωμη των γυναικων
    By selas-selas in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 76
    Last Post: 25-10-2010, 12:37
  4. Σχέση εξάρτησης μεταξύ γυναικών
    By pvernos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 58
    Last Post: 11-01-2008, 11:19
  5. Βία εναντίον των γυναικών
    By so_logoth in forum Κακοποίηση
    Replies: 0
    Last Post: 08-06-2006, 19:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •