η αδερφη μου - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 40 of 40
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Το θεμα για μενα δεν ειναι οτι πηγαινε κοντρα σε δυσκολες αληθειες (που για αυτο και δεν απαντησα αφου μια ακομη απορριπτεα απο εκεινη αποψη τι ειχε να της δωσει), αλλα οτι ζητησε αυτοδιαγραφη αμεσως μετα το μηνυμα του γιωργου πανου. Δεν ειναι τοσο σπανιο να αντιδρουν ετσι νεα μελη που ειναι σε αρνηση. Δεν εχουν ομως και τον πανου να τους σπρωχνει σε αυτοδιαγραφη. Το πετυχε και αυτο.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Επειδή της ριχνεις ευθύνες που σε επηρεάζει τόσο η στάση της απέναντι σου.. Δεν φταίει αυτή αν εσύ επηρεαζεσαι.
    Δε λειτουργει ετσι η τοξικοτητα απο μελη της οικογενειας. Αν ηταν τοσο απλο να αντιμετωπιστει αυτη η μαστιγα οσο το "τι σε νοιαζει τι σουλεει μην ακους", δε θα ειχαν γραφτει βιβλιοθηκες ολοκληρες για την τοξικοτητα ουτε θα ελιωναν στις συνεδριες τοσοι ανθρωποι που αν και ενηλικοι, δεν μπορουν να απαγκιστρωθουν.

    Για την επιθετικοτητα στις απαντησεις της συμφωνω. Καθε πιθανοτητα να ηρεμουσε βεβαια εχει πλεον μηδενιστει, τουλαχιστον με το αρχικο προφιλ της...
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,084
    Αν ήταν σε θέση να συζητήσει και να δει το όλο θέμα ως τρίτος τότε όλο αυτό θα τη έβγαζε κάπου. Το αν είναι τοξική η αδελφή της ή ίδια δεν το ξέρω οπότε το σχόλιο που διάλεξες δεν λέει κάτι. Ήταν απλα ένα σχόλιο πριν πει παραδείγματα..

    Απλά σχολιασα γιατί κόλλησες μόνο σε αυτά που είπε ο πανου (που ήτα εντελώς άκυρα ναι) αλλά δεν έδωσες βάση ότι η κοπέλα δεν ήθελε να ακούσει κάτι άλλο πέρα από αυτό που είχε μέσα στο κεφάλι της (και σε ένα άλλο θέμα που είχε ανοιξει, έπαιρνε τις απαντήσεις ως απόρριψη γιατί πάλι δεν ήταν αυτά που ήθελε να ακούσει).
    Δεν ξέρω τι ακριβώς ήθελε να της πουμε. Να κατηγορήσουμε την αδελφή της; Να της πούμε τρόπους να φτιάξει η σχέση τους; Δεν ξέρω. Δεν είπε τι ήθελε ακριβώς οπότε λογικό ήτα να ακούσει διάφορες απόψεις.
    Αν όντως κάνει ψυχοθεραπεία ίσως όλο αυτό που έγινε εδώ να είναι ένα καλό θέμα να συζητησει με τον ψυχολόγο της.
    Αυτά από εμένα. Θεωρώ πως δεν είναι σωστό να μιλαμε για κάποιον που δεν βρίσκεται πλέον εδώ.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Η ιδια η θεματοθετρια δηλωσε πως δεν την ενδιαφερει τι θα γραφτει απο εδω και μπρος.

    Ναι, θεωρω πολυ πιο μειζον συμβαν να ωθειται σε αυτοδιαγραφη ενα μελος απο ενα αλλο τοξικο που παντα στοχευει τις ανασφαλειες του καθε θεματοθετη. Εν προκειμενω δυο ανασφαλειες μπορεσα να δω, την φορτικη/τοξικη συμπεριφορα της αδερφης της και την υπερβολικα θυμωμενη αντιδραση της σε αυτα που δεν ηθελε να ακουσει. Ε, με 100% ακριβεια εκει θα ερθει να κατσει ο πανου και να εκμεταλλευτει.

    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση
    Last edited by Aeon; 17-08-2020 at 19:22.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  5. #35
    Meditation
    Guest
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Ο ζωρζ πανού την αποκαλεσε τοξικη και αντικοινωνικη σε αντιθεση με την καλαγαθη αδερφη της ουτε λιγο ουτε πολυ. Αντε να μην ζητησεις αυτοδιαγραφη μετα.

    Καπως ετσι καθισταται βρισκω ανωφελο να προσπαθουμε να εξηγησουμε την τοξικη προσωπικοτητα σε ενα μελος, και ποσο μεγαλη σημασια εχει η απαγκιστρωση της απο αυτη, οταν τοξικα μελη περιφερονται ανενοχλητα και σαμποταρουν θρεντ ανθρωπων που ζητουν βοηθεια.
    Άσχετα απο το τι έγραψε ο πανου ...εγώ είδα ότι η θεματοθετρια δεν δέχεται αποψεις για να λύσει το θέμα. Εγώ κατάλαβα ότι απλώς ήθελε να γράψει ότι η αδερφή της είναι απαράδεκτη και να συμφωνήσουμε μαζί της έτσι απλά για να το πει και να νιώσει καλύτερα ότι εμείς συμφωνούμε. Δεν είδα πουθενά να είναι δεκτική να δει τη στάση της....εαν κάνει κάπου λάθος και τι θα μπορούσε να αλλάξει για να καλυτερέψει τη κατάσταση.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    122
    Quote Originally Posted by Meditation View Post
    Σοβαρά;;;;

    Από πότε δλδ εμείς γράφουμε αρλούμπες και δεν έχουμε ενσυναισθηση και εσυ τα γράφεις τελεια;

    Και τη παρακινείς κιόλας να μη δώσει καμία σημασία σε όσα της γράψαμε. Θες να την αφήσεις στη φούσκα της και στην επιθετικότητα της και να μη δεχτεί τη γνώμη κανενός;; να τη βοηθήσει θες ή να της χαϊδέψεις τα αυτιά;;;;;;


    Αν θες να ξέρεις έχω ζήσει παρόμοια σχήματα σχέσεων με οικογενειακά πρόσωπα. Δεν είπα πουθενά ότι η αδερφή της είναι λάδι και καλη και φταίει για όλα η θεματοθετρια. Έστω ότι η αδερφή της την έκρινε συνέχεια από παλιά και την υποτιμούσε. Τώρα πια και η θεματοθετρια είναι υποτιμητικη και επιθετική μαζί της. Ακόμα και σαν "εκδίκηση για τον ψυχολογικο πόλεμο". Έχουν πλεον δημιουργήσει ένα σχήμα σχέσης που η μία υποτιμά και κρίνει την άλλη άσχετα από ποια το ξεκινησε.

    Και είπα ότι για να λυθεί αυτό πρέπει κάποια να δείξει ανωτερότητα... να αφήσει την επιθετικότητα στην άκρη,να φερθεί διπλωματικά και να δείξει αποδοχή και σεβασμό για να τα πάρει πίσω. Αφού αυτή είναι πιο έξυπνη ας κάνει πρώτη τα στραβά ματια στην επικριτικοτητα της αδερφής της. Να την κανακευσει λίγο και να της μιλήσει γλυκά. Και η άλλη ας την βρίζει. Κάποια στιγμή και η άλλη θα αλλάξει στάση από τα καλοπιασματα και θα σταματήσει να τη πυροβολεί !! αυτό είπα. Αλλά πρέπει πρώτα κάποια να κάνει την αρχή. Την ανακωχή.

    Εάν αυτό δεν είναι εφικτό καλύτερα να αλλάξει σπίτι από το να αλλάξει στάση.

    Πάντως θεματοθετρια ήρθαμε εδώ. Σου γράψαμε απόψεις καλές με όλη τη καλη διάθεση να βοηθήσουμε και μόνο που δεν μας διαολοστειλες.

    Μήπως είναι του χαρακτήρα σου να παρεξηγείς τα πάντα, να μη δέχεσαι τίποτα και να έχεις άκαμπτο τρόπο σκέψης και γενικότερη επιθετικότητα;;;;;;;;

    Να το κοιτάξεις....Γιατί καμία φορά μπορεί να μην είναι απειλητικά τα μηνύματα που μας στέλνουν οι άλλοι....Όμως εμείς να τα βλέπουμε στραβά! Και από εκεί να ξεκινάνε όλα σου τα προβλήματα ....Ακόμα και αυτό με την αδερφή σου.
    Γεια σου Meditation.

    Καταρχήν δεν αναφερόμουν σε εσένα ούτε και σε κάποιους άλλους. Αν νομίζεις ότι το μήνυμα που έγραψα απευθυνόταν σε σένα λυπάμαι πολύ αλλά όχι δεν θα κάτσω να εξηγώ στον καθένα. Αναφερόμουν στα άτομα που ο μόνος σκοπός τους ήταν να μειώσουν γιατί καθώς παρακολουθούσα κάποια θέματα, έχω παρατηρήσει κάποια άτομα που δεν βοηθούσαν και απλά πετούσαν προσβολές.

    Τώρα θα σε παρακαλούσα να μην μιλάς έτσι σε κάποιον που δεν ξέρεις εντάξει και ειδικά πόσο μάλλον σε κάτι που δεν αναφερόταν σε εσένα! Το ότι κάθεσαι και γράφεις έτσι δυστυχώς φαίνεται ποιος έχει πρόβλημα. Δεν έχω αναφέρει πουθενά ότι εγώ τα γράφω τέλεια οπότε ξαναδιάβασε προσεκτικά τι γράφει κάποιος προτού σχολιάσεις.

    Δεν παίρνω το μέρος κανενός. Είμαι ουδέτερος και επίσης όταν κάποιος γράφει κάτι εγώ δεν κρίνω αλλά προσπαθώ να βοηθήσω αν μπορώ και να κάνω το άτομο με ευγενικό τρόπο να σκεφτεί κάποια πράγματα και όχι όπως βλέπω εδώ στο φόρουμ κάποια άτομα να επιτίθονται για τους δικούς τους λόγους. Αυτή είναι η διαφορά. Για την ενσυναίσθηση δεν θα κάτσω να εξηγήσω αλλά θα σε συμβούλευα να ξανακαθήσεις τι πάει να πει πραγματικά η λέξη.

    Όσο για την οικογένεια που λες και εγώ έχω περάσει παρόμοια αλλά όμως δεν σχολιάζω αρνητικά. Όταν βλέπεις ότι κάποιος μιλάει αρνητικά, προσπαθείς αν μπορείς με ήρεμο και ευγενικό τρόπο να το κάνεις να σκεφτεί κάποια πράγματα. Αν τώρα πετάξεις προσβολή, πεις σκληρά λόγια χωρίς να σκέφτεσαι τον άλλον ε μην περιμένεις μετά και αναρωτιέσαι γιατί μιλάνε κάποιοι έτσι. Δεν είναι όλοι το ίδιο οι άνθρωποι. Κάποιοι έχουν thick skin που λένε..άλλοι είναι ευαίσθητοι.. Το έχεις σκεφτεί καθόλου αυτό;

    Δεν έχω σκοπό και ούτε θέλω να μαλώσουμε.

  7. #37
    Meditation
    Guest
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Αν ήταν σε θέση να συζητήσει και να δει το όλο θέμα ως τρίτος τότε όλο αυτό θα τη έβγαζε κάπου. Το αν είναι τοξική η αδελφή της ή ίδια δεν το ξέρω οπότε το σχόλιο που διάλεξες δεν λέει κάτι. Ήταν απλα ένα σχόλιο πριν πει παραδείγματα..

    Απλά σχολιασα γιατί κόλλησες μόνο σε αυτά που είπε ο πανου (που ήτα εντελώς άκυρα ναι) αλλά δεν έδωσες βάση ότι η κοπέλα δεν ήθελε να ακούσει κάτι άλλο πέρα από αυτό που είχε μέσα στο κεφάλι της (και σε ένα άλλο θέμα που είχε ανοιξει, έπαιρνε τις απαντήσεις ως απόρριψη γιατί πάλι δεν ήταν αυτά που ήθελε να ακούσει).
    Δεν ξέρω τι ακριβώς ήθελε να της πουμε. Να κατηγορήσουμε την αδελφή της; Να της πούμε τρόπους να φτιάξει η σχέση τους; Δεν ξέρω. Δεν είπε τι ήθελε ακριβώς οπότε λογικό ήτα να ακούσει διάφορες απόψεις.
    Αν όντως κάνει ψυχοθεραπεία ίσως όλο αυτό που έγινε εδώ να είναι ένα καλό θέμα να συζητησει με τον ψυχολόγο της.
    Αυτά από εμένα. Θεωρώ πως δεν είναι σωστό να μιλαμε για κάποιον που δεν βρίσκεται πλέον εδώ.
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση
    Last edited by Aeon; 17-08-2020 at 19:23.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Επι της ουσιας μπορεις να απαντησεις οποτε θελεις, Διαλογισμε, δεν υπαρχει καποια βιασυνη. Στο μεταξυ μπορεις να λες σε μελη παλαιοτερα απο εσενα, τι ρολο βαρανε μελη παλαιοτερα απο εκεινους. Σαν καινουργιο μελος που εισαι. :)

    (Με τα πηγαδακια ομολογω οτι γελασα. Ξεχασες τις κλικες, τα συνδικατα, το ανταρτικο πολεων και τις μασονικες στοες.)
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,827
    Διαλογισμε για να βρεισ τι παιχνιδι παιζει ο καθενασ θα αργησεισ πολυ εσυ απαντα οσο μπορεισ κι ασε τα αλλα ειναι ψιλα γραμματα θελει γνωσεισ τεχνολογιασ ο ομπορο εν πρωκειμενο ψαρευει οτι βγαλει η ψαρια κι αλλοι ψαρευουν δεν ειναι ο μονοσ τσιμπαει γενικωσ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,827
    Παντωσ εγω νομιζω τσιμπαω παντου κι οπου θελω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Η αδελφή μου έχει σχιζοφρένεια
    By stellagla89 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 160
    Last Post: 14-07-2021, 08:51
  2. Η ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΚΙ ΕΓΩ
    By void in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 19-11-2014, 23:51
  3. Η αδερφή μου
    By αλεχ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 03-01-2013, 08:24
  4. Για την αδερφη μου..
    By Αριαδνη in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 53
    Last Post: 04-08-2012, 19:16
  5. πως να βοηθησω την αδερφη μου;;;;;;;;;;;;
    By yiuli_ed in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 6
    Last Post: 19-10-2009, 12:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •