Εμπόδιο οι γονείς.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 108
  1. #1

    Εμπόδιο οι γονείς.

    Καλησπέρα,
    Ονομάζομαι Αποστόλης, είμαι 28 ετών και βρίσκομαι σε μια σχέση με μία κοπέλα 27 ετών. Ενώ είμαστε μαζί 9 μήνες και ενώ ήμασταν φίλοι 3 συναπτά έτη, όταν ξεκινήσαμε μαζί, μου δήλωνε συνέχεια ότι με βλέπει στα σοβαρά, θέλουμε να κάνουμε παιδιά και να παντρευτούμε. Αυτό το καλοκαίρι για πρώτη φορά, κλείσαμε διακοπές μαζί -κάτι που ήταν ενάντια οι γονείς της. Ο λόγος; δε ξέρουν, αν τη παίρνω στα σοβαρά, κάθε φορά που έβλεπα στους γονείς της, όλα εντάξει. Όταν τη έφερνα σε επικοινωνία με τους δικούς μου, αμέσως τη παίρνανε τηλ και τη ρωτούσαν πώς ξέρει αν τη παίρνω στα σοβαρά.
    Τελικά, δε πήγαμε διακοπές καθώς η ίδια έπαθε μια κρίση πανικού με αποτέλεσμα, να παίρνει zanax, entac και stedon για τον ύπνο της. Μέσα σε μια εβδομάδα, ήρθα κοντά της στο εξοχικό και τα είδα όλα από κοντά. Είναι τρομερά συγχυσμένη δε θέλει καμία επαφή μαζί μου, με ρώτησε μόνο αν θα τα καταφέρουμε και φυσικά της είπα, ναι και ότι θα είμαι δίπλα της. Το πιο περίεργο από όλα αυτά, είναι ότι οι γονείς της με κατέκριναν για τη στάση μου και αν είμαι ικανός να είμαι μαζί της.
    Είμαι ειλικρινά μπερδεμένος. Από την άλλη, σίγουρα δε θέλω να χωρίσω αλλά είμαι σίγουρος ότι όλοι αυτοί μαζί στέκονται εμπόδιο στο να τη δω, γιατί τη ταράσω, ενώ η ίδια μου έλεγε ότι θέλει να είμαι εκεί δίπλα της και να αντέξουμε μαζί όλο αυτό. Οι γονείς της όμως έχουν διαφορετική άποψη και δε της αξίζω.
    Έχω ειλικρινά αγχωθεί, φοβάμαι μήπως έχει κυριολεκτικά κακοποιηθεί ψυχολογικά και σωματικά. Είναι τρομερά προσκολλημένη στη μητέρα της και δεν έχει κανένα φίλο, έτσι πιστεύουν οι ίδιο, αν και εγώ βλέπω κάτι διαφορετικό.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,082
    "Από την άλλη, σίγουρα δε θέλω να χωρίσω αλλά είμαι σίγουρος ότι όλοι αυτοί μαζί στέκονται εμπόδιο στο να τη δω, γιατί τη ταράσω"

    Καλησπέρα. Με μπέρδεψε λίγο αυτό εδώ το σημείο "γιατί τη ταράσω". Τι εννοείς;

  3. #3
    Meditation
    Guest
    Λογικά θα υπήρχε χημεία μεταξύ σας από την αρχή παρόλο που ήσασταν φίλοι. Γιατί όμως δεν γίνατε ζευγάρι εξαρχής; Είχε κάποιος από εσάς άλλη σχέση;; Εγώ βλέπω πολύ πίεση βρε συ Αποστολη. Και από εκείνη πίεση και από τους δικούς της. 9 μήνες είστε μόνο μαζί σαν ζευγάρι και επιμένουν ότι δεν ξέρουν αν τη παιρνεις σοβαρά. Δηλαδή τι έπρεπε να κάνεις,να εκτυπωσεις προσκλητήρια γάμου; γιατί τόση πρεμούρα για αποκατάσταση; 27 χρονών είναι η κοπέλα όχι 37.

    Μήπως είναι δικαιολογίες επειδή δεν σε εγκρίνουν οι δικοί της;
    Μήπως δεν συμπληρώνεις κάποιο στανταρ για εκείνους και είναι παρεμβατικοι; γιατί έπαθε κρίση πανικού η κοπέλα;; ξέρεις αν οι γονείς της κάνουν ψυχολογικό πόλεμο για σένα και δεν σε αποδέχονται;

  4. #4
    Meditation
    Guest
    Να σου πω ρε συ θεματοθετη. Το μάτι μου πήρε ένα θέμα που είχες ανοίξει παλιότερα. Πριν ένα χρόνο περίπου. Γράφεις για έναν χωρισμό από σχέση 7 χρονών. Φαίνεται να ήσουν πολύ δεμένος με τη κοπέλα και να την έβλεπες σοβαρά.

    Η νυν σχέση σου ξέρει για τη πρώην;

    Ενας χρόνος για να ξεπεράσεις μια τόσο μεγάλη σχέση δεν φτάνει νομίζω. Πόσο μάλλον όταν εσύ έχεις ήδη νεα σχέση 9 μηνων. Δηλαδή μέσα σε 4 μόνο μήνες κατάφερες να ξεπεράσεις την προηγούμενη μεγάλη και ουσιαστική σχέση και να βρεις νεα σύντροφο να επενδύσεις σε αυτή;

    Μήπως έκανες σχέση rebound? Τα έφτιαξες με την τότε φίλη σου για να ξεχάσεις τη πρώην;;;

    Μήπως αυτό βλέπουν οι γονείς της και δεν τους αρέσει;;
    Για αυτό πετάνε μπηχτές ότι δεν ξέρουν αν τη θες τη κόρη τους σοβαρά και ότι δεν περνάς το χρόνο σου μαζί της;;;

    Η κοπέλα φαίνεται να σε θέλει. Ίσως να σε γούσταρε από πριν...που ήσασταν φίλοι αλλα λόγω της πρώην σου να την έβαλες σε friendzone.

    Εσύ τι νιώθεις για τη νυν κοπέλα σου;

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Νομίζω η κοπέλα έχει θέματα που δεν τα γνωρίζεις. Εννοώ ψυχολογικά. Μέσα σε μια εβδομάδα έπαθε κρίση πανικού κι αγόρασε όλο το φαρμακείο; περιεργο

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Και stedon και xanax αν ειναι δυνατον

  7. #7
    Παιδιά, όντως. Πάντα το παρελθόν μας βάραινε. Και οι δυο είχαμε σχέσεις, εγώ πολύ περισσότερο καιρό (ισχυεί). Αν είναι τεστ, είναι πολύ άσχημο. Όταν την επισκέφτηκα, το μόνο που μου έλεγε, είναι αν θα το αντέξουμε όλο αυτό.
    Αλλά είμαστε οριακά, στο να μη μπορώ να μιλήσω μαζί της... πλέον επικοινωνώ μόνο με τους γονείς της και μου απαντούν, όταν θέλουν αυτοί. Η κοπέλα έχει κλειστό το κινητό. Αλλά όντως η κοπέλα δεν είναι καλά.

  8. #8
    Περνάμε πολύ ώραια. Κάναμε τόσο ωραία, αλλά δε ξέρω τί πρέπει να κάνω; να τη παντρευτώ; ας μου δώσουν την ευκαιρία και το κανω. Ήμαρτον δηλαδή... τόσο παρεμβατικοί γονείς

  9. #9
    Παιδιά το ότι έκανα μια καινούργια σχέση, αφού ήμασταν φίλοι, δε το βρίσκω κακό. Χωρίσαμε και οι δυο και ξεκινήσαμε μαζί. Το κακό είναι ότι η κοπέλα έλεγε στους γονείς της, τα πάντα. Με αποτέλεσμα αυτά φέτος το καλοκαίρι... το θέμα είναι να τους βρίσω να ξεμπερδεύουμε; και όχι τη κοπέλα.. ήμαρτον.
    Γιατί μέχρι στιγμής είμαι ευγενικός. Αλλά ο πατέρας της αντί να σχολίαζε τη κατάσταση της κόρης του, οταν ήμουν εκεί, σχολίαζε εμένα και τη συμπεριφορά μου...οτι δεν εκανα τίποτα για ρη γυναίκα μου, αν ειναι έτσι... καθ πώς θα κάνουμε παιδιά...

  10. #10
    Οι γονεις της μου ειπαν δε θελουν καμια επαφη μαζι μου. Όποιος αγαπαει, υπομενει. Και αν θελετε, να ερθεις με τους δικους σου να γνωριστουμε.

  11. #11
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by apostolis1318 View Post
    Οι γονεις της μου ειπαν δε θελουν καμια επαφη μαζι μου. Όποιος αγαπαει, υπομενει. Και αν θελετε, να ερθεις με τους δικους σου να γνωριστουμε.
    Εγω θα σου πω να κάνεις λιγάκι πίσω και να αφήσεις την κοπέλα να ηρεμήσει...
    Βρίσκεται μέσα σε κυκεώνα γεγονότων αυτή την στιγμή και η ψυχολογική της κατάσταση είναι πολύ επιβαρυμένη.
    Τι απόφαση να πάρει ?
    Φυσικά και εδώ παρεμβαίνουν οι γονείς όταν βλέπουν σε τι κατάσταση έχει έρθει το παιδί τους ...ίσως ξέρουν και άλλα πράγματα που εσύ δεν τα θεωρείς σημαντικά για εσένα άλλα για εκείνους είναι....

    Πάντως η κοπέλα σου είναι ενήλικη ,άφησε την να ηρεμήσει καταρχήν να βρει τα πατήματα της και όταν είναι σε θέση να πάρει μια λογική απόφαση και θέλει να είναι μαζί σου θα έρθει να σε βρει..
    Τι είναι κανα μωρό να το κλειδώσουν μέσα και να μην την αφήνουν να βγει?

    Δώσε χρόνο να ηρεμήσει η κατάσταση και το κυριότερο να ηρεμήσει ψυχολογικά.
    Ολη αυτή η ένταση με τους γονείς της ,η πίεση από μεριά σου μόνο καλό δεν κάνει .
    Ηρεμία χρειάζεται και στήριξη, τίποτε άλλο.

  12. #12
    Μου έχει πει για καταστάσεις άσχημης βίας και πάντα φοβόταν τον πατέρα τους...

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Είσαι σίγουρος ότι θες να μπλέξεις μ αυτή την οικογένεια;;; προβληματικό μου φαίνονται όλοι.Δεν μπορείς να μιλήσεις με την κοπέλα;;; γιατί το χει κλειστό; δε θέλει να σου μιλήσει; κοίτα η παρανομούν εις βάρος της κοπέλας κ χρειάζεται βοήθεια ή είναι οικογενειακές βαρεμένοι κ καλύτερα να σώσεις τον εαυτό σου όσο είναι νωρίς. Σκέψου ώριμα. Τα παιδιά σου που θα ρθουν στον κόσμο θα μεγαλώσουν σε υγιές περιβάλλον; αν δεν μπορεί να φροντίσει τον εαυτό της πως θα φροντίσει τα παιδιά της.εισαι μικρός μη βιαστείς για τιποτα

  14. #14
    Ο πατερας της όλα τα κάνει... απόλυτα αυταρχικός με απόψεις της δεκαετίας του 50... Σίγουρα είναι άρρωστο περιβάλλον αλλά από την άλλη μπορεί να σκέφτεται, ότι αν με αγαπάει, ας με βοηθήσει κάπως τουλάχιστον εγώ ο ίδιος. Μπορεί να περιμένει και η ίδια μια πιο σοβαρότητα της σχέσης απέναντι στους γονείς της για τη δικιά της ελευθερία..

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Μόναχο παιδί είναι η κοπέλα; αδέρφια;

Page 1 of 8 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. είμαι εμπόδιο στη ζωή του πατέρα μου?
    By mina@@ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 24-07-2012, 00:09
  2. Σχεση- εμποδιο στο ονειρο μου...
    By pegky in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 19
    Last Post: 07-08-2011, 14:16
  3. Αρρυθμίες... εμπόδιο σε μια νέα αρχή?
    By Giorgos4 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 45
    Last Post: 13-10-2010, 19:41
  4. Εμπόδιο στο χάσιμο κιλών
    By εσωτερική_σήψη in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 79
    Last Post: 30-05-2010, 14:44
  5. Κάθε εμπόδιο για καλό!!
    By Μαρία in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 27-08-2005, 14:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •