δεν εχω φιλους
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 92
  1. #1

    δεν εχω φιλους

    εχω καιρο να ανεβασω εδω περα μιας και δε μου αρεσει να ποσταρω τα προβληματα μου στο ιντερνετ θα ηθελα να μην το κανω αλλα σε αυτη τη φαση δε μπορω μακαρι να ημουν δυναμικος και τολμηρος στο να αντιμετωπιζω τα θεματα μου αλλα δεν ειμαι.Το προβλημα μου ειναι πως ειμαι 22 χρονων και δεν εχω φιλους σταματησα να κανω παρεα με τα μονα ατομα που μιλουσα επειδη καταλαβα πως σαν παρεα μπαζαμε απο προβληματα και ολοι τους ηταν εγωιστες με το δικο τους τροπο μια παρεα 6 ατομων απο το σχολειο που τωρα εχουν μεινει 4 με 5 οι οποιοι ψιλομιλανε και ψιλοβγαινουνε αλλα εγω πλεον δεν επικοινωνω μαζι τους εκοψα επαφες σαν παρεα ειχαμε πολλα θεματα και προβληματα τα οποια ποτε δε κατσαμε να τα λυσουμε δεν εχω πλεον κανενα κοινωνικο κυκλο να συναναστρεφω και ξερως πως σε αυτην την ηλικια των 22 κανεις δε θελει να κανει καινουριου φιλους επειδη εχουν ηδη στρωμμενη παρεα απο το σχολειο σχολη ολοι στην ηλικια μου εχουν κανει πραγματα στη ζωη τους και εγω τιποτα δεν ξερω τι να κανω με τη ζωη και ειναι και η πανδημια που με εχει επηρεασει πως πλεον ο κοσμος δεν θα ειναι οπως ηταν γενικως οσοι προλαβαν να ζησουν εζησαν καταλαβα πλεον πως στη ζωη θελεις πολλη τυχη για να εχεις καλη καριερα καλες παρεες σχεσεις φιλους προσποαθω να βελτιωσω τον εαυτο μου να αλλαξω τη ζωη μου αλλα καθε μερα νιωθω πως οτι και αν κανω ειναι ματαιο τιποτα δεν εχει νοημα νιωθω ενα τιποτα κανεις δε θελει να γνωρισει ενα ασχημο 22χρονο σαν και μενα που δεν εχει να προσφερει τιποτα και σε κανεναν δεν εχω ενδιαφερον σαν ανθρωπος και συνειδητοποιω πως ολες οι σχεισεις ειναι μονο για εξουσια και για συμφεροντα ζηλευω οσους ζουν τη ζωη τους και εχουν φιλους σχεσεις ναι ειμαι ανθρωπος και ειμαι ζηλιαρης ειναι φυσιολογικο ανθρωπινο αισθημα και μη μου πειτε πως δεν υπαρχουν ανθρωποι που τα εχουν πιο ευκολα απο οτι νομιζουμε υπαρχουν και παρα υπαρχουν απλως καμια φορα ο εγωισμος μας δεν θελει να το πιστεψει

  2. #2
    Meditation
    Guest
    Quote Originally Posted by zeroend View Post
    εχω καιρο να ανεβασω εδω περα μιας και δε μου αρεσει να ποσταρω τα προβληματα μου στο ιντερνετ θα ηθελα να μην το κανω αλλα σε αυτη τη φαση δε μπορω μακαρι να ημουν δυναμικος και τολμηρος στο να αντιμετωπιζω τα θεματα μου αλλα δεν ειμαι.Το προβλημα μου ειναι πως ειμαι 22 χρονων και δεν εχω φιλους σταματησα να κανω παρεα με τα μονα ατομα που μιλουσα επειδη καταλαβα πως σαν παρεα μπαζαμε απο προβληματα και ολοι τους ηταν εγωιστες με το δικο τους τροπο μια παρεα 6 ατομων απο το σχολειο που τωρα εχουν μεινει 4 με 5 οι οποιοι ψιλομιλανε και ψιλοβγαινουνε αλλα εγω πλεον δεν επικοινωνω μαζι τους εκοψα επαφες σαν παρεα ειχαμε πολλα θεματα και προβληματα τα οποια ποτε δε κατσαμε να τα λυσουμε δεν εχω πλεον κανενα κοινωνικο κυκλο να συναναστρεφω και ξερως πως σε αυτην την ηλικια των 22 κανεις δε θελει να κανει καινουριου φιλους επειδη εχουν ηδη στρωμμενη παρεα απο το σχολειο σχολη ολοι στην ηλικια μου εχουν κανει πραγματα στη ζωη τους και εγω τιποτα δεν ξερω τι να κανω με τη ζωη και ειναι και η πανδημια που με εχει επηρεασει πως πλεον ο κοσμος δεν θα ειναι οπως ηταν γενικως οσοι προλαβαν να ζησουν εζησαν καταλαβα πλεον πως στη ζωη θελεις πολλη τυχη για να εχεις καλη καριερα καλες παρεες σχεσεις φιλους προσποαθω να βελτιωσω τον εαυτο μου να αλλαξω τη ζωη μου αλλα καθε μερα νιωθω πως οτι και αν κανω ειναι ματαιο τιποτα δεν εχει νοημα νιωθω ενα τιποτα κανεις δε θελει να γνωρισει ενα ασχημο 22χρονο σαν και μενα που δεν εχει να προσφερει τιποτα και σε κανεναν δεν εχω ενδιαφερον σαν ανθρωπος και συνειδητοποιω πως ολες οι σχεισεις ειναι μονο για εξουσια και για συμφεροντα ζηλευω οσους ζουν τη ζωη τους και εχουν φιλους σχεσεις ναι ειμαι ανθρωπος και ειμαι ζηλιαρης ειναι φυσιολογικο ανθρωπινο αισθημα και μη μου πειτε πως δεν υπαρχουν ανθρωποι που τα εχουν πιο ευκολα απο οτι νομιζουμε υπαρχουν και παρα υπαρχουν απλως καμια φορα ο εγωισμος μας δεν θελει να το πιστεψει
    Δεν νομίζω ότι έχουν τελειώσει όλα για σένα από την ηλικία των 22.......

    Οι άνθρωποι όσο είναι δραστήριοι και μέσα στη κοινωνία συναναστρέφονται με ανθρώπους και κάνουν φίλους. Δεν πιστεύω ότι όλοι οι υπόλοιποι έχουν φίλους από το σχολείο....και κάνουν μια ζωή παρέα μαζί τους. Θα υπάρχουν και άλλοι που θα ψάχνονται....και οι φιλίες και οι παρέες αλλάζουν στα χρόνια.....
    Και θα γνωρίσεις νέους ανθρώπους........22 χρονών είσαι μόλις πριν 4 χρόνια ενηλικιώθηκες

    Τώρα ανοίγει ο κύκλος της ζωής σου....δεν κλείνει........σχεδιασε εσύ το μέλλον σου όπως θες και προσπάθησε όσο μπορείς να το κάνεις πραγματικότητα. Δεν νομίζω ότι ειναι θέμα τύχης όσοι έχουν καλη κοινωνική ζωή κτλ κτλ..
    Είναι θέμα αυτοπεποίθησης.........οταν πιστεύεις στον εαυτό σου όλα τα υπόλοιπα έρχονται...

    Και αν δεν έρθουν δεν σκας γιατί ξέρεις ότι θα τα καταφέρεις στο τέλος. Αισιοδοξία θέλει και να έχεις ενδιαφέροντα....εαν δεν σπουδάζεις ψάξε να ασχοληθείς με κάτι....να πας να μάθεις μια τέχνη.....να πιάσεις κάπου δουλειά. Εάν σπουδάζεις μπες στο χωρο της σχολής σου...συμμετείχε σε ομάδες που θα σε φέρουν σε επαφή με άλλα άτομα..

    Είναι τα καλύτερα σου χρόνια εισια πάρα πολύ νέος ακόμα......μη τα παρατάς....

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Έχεις πολλές λανθασμένες αντιλήψεις. Τα τελευταία 3 χρόνια δεν είσαι καλά, είναι κρίμα γιατί είσαι νέο παιδί κι αν συνεχίσεις έτσι θα χάσεις τα νιάτα σου στην μοναξιά. Η γνώμη μου είναι ότι χρειάζεσαι οπωσδήποτε να πηγαίνεις σε ψυχολόγο για κάποιο διάστημα μέχρι να ορθοποδησεις

  4. #4
    Meditation
    Guest
    Quote Originally Posted by el.gre View Post
    Έχεις πολλές λανθασμένες αντιλήψεις. Τα τελευταία 3 χρόνια δεν είσαι καλά, είναι κρίμα γιατί είσαι νέο παιδί κι αν συνεχίσεις έτσι θα χάσεις τα νιάτα σου στην μοναξιά. Η γνώμη μου είναι ότι χρειάζεσαι οπωσδήποτε να πηγαίνεις σε ψυχολόγο για κάποιο διάστημα μέχρι να ορθοποδησεις
    Είδες; κάτι ξέρει ο πιο παλιός. Σε παρακολουθεί 3 χρόνια και λογικά θα στέκει η γνώμη του. Εγώ δεν γνωρίζω την ιστορία σου. Όμως σίγουρα πρέπει να αποκτήσεις σιγουριά είσαι στο ξεκίνημα. Είναι κρίμα να σκέφτεσαι από τώρα έτσι. Και να υποτιμάς τον εαυτό σου και τις δυνατότητες σου

  5. #5
    ποια καλυτερα μου χρονι πλακα μου κανεις δουλευω καθε μερα ως ανειδικευτος και λογω της δουλειας δε μπορω να ασχοληθω με τιποτα ουτε να κοινωνικοποιηθω αμα ηταν αυτα τα καλυτερα μου χρονια καλυτερα να μη ζουσα καλα χρονια ειναι για τους χαζοφοιτητακους και τις χαζοφοιητητριουλες που ζουνε με τα λεφτα του μπαμπακα και πανε διακοπες ιο και μυκονο και βγαζουνε στοριες καθε μερα σα σκυλοψωνισμενοι ναρκισσοι που ειναι δεν εχω δει γυναικα η πλουσιο αντρα δυστυχισμενο στον 21ο αιωνα ποτε στη ζωη μου εγω δουλευω καθε μερα απτο πρωι εως το βραδυ για να τα βγαλω περα και η αλλοι κανουν ζωαρα με τα λεφτα του μπαμπα και της μαμας αυτη ειναι η ελλαδα σας να τη χαιρεστε υποκριτες του ινσταγραμ και του φεισβοοκ τιποτενια ανθρωπακια

  6. #6
    που εχω λανθασμενες αντιληψεις για πες μου ακριβως που κανω λαθος με επιχειρηματα οσο για τους ψυχολογους μονο νχορηγουνε χαπια ξερουνε και να σε βγαζουνε προβληματικο

  7. #7
    Meditation
    Guest
    Quote Originally Posted by zeroend View Post
    ποια καλυτερα μου χρονι πλακα μου κανεις δουλευω καθε μερα ως ανειδικευτος και λογω της δουλειας δε μπορω να ασχοληθω με τιποτα ουτε να κοινωνικοποιηθω αμα ηταν αυτα τα καλυτερα μου χρονια καλυτερα να μη ζουσα καλα χρονια ειναι για τους χαζοφοιτητακους και τις χαζοφοιητητριουλες που ζουνε με τα λεφτα του μπαμπακα και πανε διακοπες ιο και μυκονο και βγαζουνε στοριες καθε μερα σα σκυλοψωνισμενοι ναρκισσοι που ειναι δεν εχω δει γυναικα η πλουσιο αντρα δυστυχισμενο στον 21ο αιωνα ποτε στη ζωη μου εγω δουλευω καθε μερα απτο πρωι εως το βραδυ για να τα βγαλω περα και η αλλοι κανουν ζωαρα με τα λεφτα του μπαμπα και της μαμας αυτη ειναι η ελλαδα σας να τη χαιρεστε υποκριτες του ινσταγραμ και του φεισβοοκ τιποτενια ανθρωπακια
    Μπορείς να βάλεις κάποια χρήματα στην άκρη και να ξεκινήσεις κάτι για σένα; Εάν έχεις το χρόνο; να είχες την ευκαιρία να κάνεις κάτι νέο. Νε γνωρίσεις λίγο κόσμο. Εγώ δεν διαφωνώ ότι καθένας έχει τα δικά του εμποδια αλλα εισαι πολύ μικρός για να σκέφτεσαι έτσι.

  8. #8
    για πες μου εσυ πως θα πρεπε να σκεφτομαι που καθε μερα δουλευω και δεν εχω χρονο για τον εαυτο μου που δεν με φτανουν τα χρηματα να κανω το οτιδηποτε

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Quote Originally Posted by Meditation View Post
    Είδες; κάτι ξέρει ο πιο παλιός. Σε παρακολουθεί 3 χρόνια και λογικά θα στέκει η γνώμη του. Εγώ δεν γνωρίζω την ιστορία σου. Όμως σίγουρα πρέπει να αποκτήσεις σιγουριά είσαι στο ξεκίνημα. Είναι κρίμα να σκέφτεσαι από τώρα έτσι. Και να υποτιμάς τον εαυτό σου και τις δυνατότητες σου
    Καλέ δεν το παρακολουθώ τώρα πριν λίγο τα κοίταξα τα παλιά του θέματα να καταλάβω τι παίζει κι από αυτά που διάβασα θεωρώ ότι είναι καλύτερο να έχει κάποια ψυχολογική υποστηριξη

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Quote Originally Posted by zeroend View Post
    για πες μου εσυ πως θα πρεπε να σκεφτομαι που καθε μερα δουλευω και δεν εχω χρονο για τον εαυτο μου που δεν με φτανουν τα χρηματα να κανω το οτιδηποτε
    Κάτσε 22 χρόνων είσαι. Παιδί είσαι ακόμα. Δηλαδή τι μας λες σε παράτησαν οι γονείς σου στην τύχη σου κ σου είπαν βγαλτα πέρα μόνος σου;

  11. #11
    δεν ειμαι παιδι ξερω πολυ καλα πως δουλευειε αυτος ο κοσμος και αυτη η σκατοκοινωνια στην οποια ζω και σιχαινομαι δουλευω προσπαθω να εχω δικο μου πορτοφολι και να μη ζηταω καθολου απο τους γονεις μου λεφτα για το οτιδηποτε εχω εκπληρωσει τη στρατιωτικη μου θητεια 9 μηνες παραμεθοριο παιδακι δεν ειμαι

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    528
    ΟΚ. Θα σου πω δυο πράγματα. Ούτε εγώ θα ήθελα να σε γνωρίσω. Γιατί; Γιατί (σύμφωνα με σένα) είσαι "άσχημος 22χρονος, που δεν έχει να προσφέρει τίποτε σε κανέναν, δεν έχει κανένα ενδιαφέρον σαν άνθρωπος". Καταλαβαίνεις τι εννοώ; Αυτός ο τρόπος που σε βλέπεις, είναι που βάζει το φραγμό ανάμεσα σε σένα και στο τι θες. Άλλαξέ τον, βρες, ψάξε, γύρνα τον κόσμο ανάποδα και να σε βρεις ξανά. Ανακαλύπτουμε διαρκώς πράγματα, ανατρέπουμε διαρκώς το τι είμαστε, χωρίς να το συνειδητοποιούμε, θέλει τρόπο όμως, θέλει να ερμηνεύεις διαφορετικά το τι ζεις και τι είσαι.
    Κατά τον Δαίμονα Εαυτού

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Εγώ σε βλέπω παιδί γιατί είμαι 40 έχω κ ανηψια στην ηλικία σου κι αυτή παιδί την βλέπω. Στο θέμα μας τώρα λες μακάρι να ήσουν δυναμικός κ τολμηρός. Ποιος είπε ότι δεν μπορείς να γίνεις; μπορείς αλλά θέλει δουλειά κ ίσως να μην ξέρεις τον τρόπο κ να πρέπει να σου δείξει κάποιος άλλος γι αυτό ανέφερα κ τον ψυχολόγο. Το πρόβλημα με τους φίλους που δεν υπάρχουν λύνεται. Όλοι θέλουμε φίλους πάντα και ειδικά αν μας μοιάζει ακόμα καλύτερα. Λες οι άλλοι στην ηλικία σου έχουν έχουν κάνει πράγματα στη ζωή τους. Αυτό είναι δική σου εκτίμηση που πολύ πιθανό να μην ισχύει γιατί ένα παιδί 22 χρόνων δεν μπορεί να έχει κάνει πολλά κ συνήθως δεν ξέρει κ τι θέλει που πατάει κ που βρίσκεται. Η πανδημία ειδικά για τους νέους δεν είναι κάτι ιδιαίτερο να επηρεάσει τις ζωές των νέων. Λες ότι κι αν κάνεις είναι μάταιο. Δεν ανέφερες τις προσπάθειες που έκανες, ίσως να τις κάνεις κ λάθος. Και γιατί είσαι άσχημος. Βαριά κουβέντα, πολύ πιθανόν εσύ νιώθεις έτσι όχι ότι είναι κιόλας. Κ τέλος γιατί δεν μπορείς εσύ να προσφέρεις κάτι; δεν μπορείς να πεις μια καλή κουβέντα σ έναν άνθρωπο που την χρειάζεται; δεν μπορείς να είσαι ένας έμπιστος φίλος; ένας σύντροφος που θα προκαλεί χαμόγελα χαράς στο κορίτσι του; ένας γιος που θα τρέξει όταν τον χρειαστούν οι γονείς του; τι τα υποτιμάς όλα αυτά; έχεις μια εικόνα ότι όλοι είναι ευτυχισμένοι κι εσύ στην απέξω. Μάλλον δε σου ανοίχτηκαν να σου πουν το δικό τους πονο

  14. #14
    οι φιλοι που ειχα με προδωσαν με πουλησαν και εξαφανιστηκαν χωρις να τους κανω τιποτα οταν υπηρετουσα φανταρος δε μου εστειλαν ουτεν ενα μηνυμα να δουνε τι κανω να με ρωτησουν και μου το επαιζαν και δηθεν φιλοι οσον αφορα τις κοπελες οσες εχω προσεγγισει ολες ειναι πιασμενες με αλλους καλυτερους απο μενα η δε ξερω και γω τι μιας κα η γυναικα δε χρειαζεται να προσπαθησει να βρει σχεση η πηδημα αφου οι περισσοτεροι εκει εξω ειναι λιγουρια και δινουν επιβεβαιωση και κανουν πεσιματα ειτε στο διαδικτυο ειτε στο δρομο οι γυναικες εχουν ψωνιστει την εχουν οτι ειναι κατι ενω ειναι σκουπιδια δε κανουν τιποτα το φλερτ ειναι μονοπλευρο δεν εχουν ζησει την απορριψη στη ζωη τους δεν εχουνε προσπαθησει να βρουνε καποιον ποτε μονο οι αλλοι της πλησιαζουνν το 80% κυνηγαει το 20% των ισχυρων αντρων καμια γυναικα δε θελει το μεσο χωρις στατους αντρα ολες θελουνε το θεο μοντελο

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Το πηδημα όπως είπες το βρίσκουμε εύκολα αλλά δεν αναζητάμε αυτό. Οι κοπέλες θέλουν σχέση. Κ θέλουν οι άντρες να τις προσεγγίζουν να δείχνουν ενδιαφέρον. Το αποθητικο για έναν άντρα είναι να το παίζει κακομοίρης.ειναι πολύ θετικό για τους άντρες που εσείς προσεγγίζει γιατί έτσι προσεγγίζει αυτή που σας αρέσει ενώ οι περισσότερες γυναίκες αναγκαστικά δε θα προσεγγίσουν θα πρέπει να διαλέξουν από αυτούς που θα τις προσεγγίσουν που είναι χειρότερο. Μακάρι να μπορούσαμε εμείς να σας την πεφτάμε να ήταν αποδεκτό και ελκυστικό.αλλα δεν είναι άλλους θα τους ξενίσει θα τους απωθησει άλλοι θα πούνε είναι για πηδημα κ διαφορά τετοια

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Δεν εχω φιλους
    By γιαννης1996 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 24
    Last Post: 28-06-2022, 10:40
  2. Δεν έχω φίλους
    By psy in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 36
    Last Post: 09-02-2021, 23:08
  3. Δεν εχω φιλους
    By LeGenD in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 3
    Last Post: 26-12-2012, 17:32
  4. Δεν εχω φιλους
    By Arsi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 35
    Last Post: 20-03-2012, 20:46
  5. δεν εχω φιλους
    By tokokkinofoustani in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 03-02-2012, 08:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •