ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    162

    ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ

    Καλησπερα παιδια θελω πραγματικα βοηθεια και την συμπαρασταση σας.. ΤΡΕΛΑΙΝΟΜΑΙ ποναει ο αυχενασ και η ωμοι μου εδω και 4-5 μηνες εχω κανει ακτινογραφιες αυχενα κλπ που δεν δειχνουν τιποτα περα απο εναν μικρο ευθειασμο και ειμαι ετοιμοσ να πεσω κατω.. Το στομαχι επισης δεν βοηθαει ειναι χαλια φουσκωματα δεν εχω ορεξη κλπ.. Εχω υπερμετρο αγχος σημερα πηγα να παθω και μια μικρη κριση πανικου.. Δεν μπορω αλλο σημερα πηγα ξανα στο νοσοκομειο σε ορθοπαιδικο με κοιταξαν ειδαν ακτινογραφια μου λεει δεν δειχνει κατι η ακτινογραφια ειναι καλη.. Γυρισα σπιτι και ειμαι ετοιμος να πεσω κατω καταπτωση σφιξιμο στο στηθος και το στομαχι.. ΟΛΑ ΜΑΖΙ.. Σας παρακαλω πειτε μου οποιος γνωριζει η ειχε παρομοια εμπειρια εχω βαρεθει να τρεχω στα νοσοκομεια.. Εκανα για την πλατη πριν λιγο καιρο εξεταση για φλεγμονη μου ειπαν οτι δεν υπαρχει φλεγμονη στο σωμα μου.. Δεν ξερω τι αλλο να κανω πλεον

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,120
    Παίρνεις κάποια αγωγή, αγχολυτικο ή αντικαταθλιπτικό για γενικευμένη αγχωδη διαταραχή; Ο αυχένας είναι γνωστό ότι δέχεται μεγάλη επιβάρυνση από το στρες και το ευερέθιστο έντερο επίσης συνδέεται με το άγχος.

  3. #3
    biscochicco
    Guest
    Quote Originally Posted by Thanos View Post
    Καλησπερα παιδια θελω πραγματικα βοηθεια και την συμπαρασταση σας.. ΤΡΕΛΑΙΝΟΜΑΙ ποναει ο αυχενασ και η ωμοι μου εδω και 4-5 μηνες εχω κανει ακτινογραφιες αυχενα κλπ που δεν δειχνουν τιποτα περα απο εναν μικρο ευθειασμο και ειμαι ετοιμοσ να πεσω κατω.. Το στομαχι επισης δεν βοηθαει ειναι χαλια φουσκωματα δεν εχω ορεξη κλπ.. Εχω υπερμετρο αγχος σημερα πηγα να παθω και μια μικρη κριση πανικου.. Δεν μπορω αλλο σημερα πηγα ξανα στο νοσοκομειο σε ορθοπαιδικο με κοιταξαν ειδαν ακτινογραφια μου λεει δεν δειχνει κατι η ακτινογραφια ειναι καλη.. Γυρισα σπιτι και ειμαι ετοιμος να πεσω κατω καταπτωση σφιξιμο στο στηθος και το στομαχι.. ΟΛΑ ΜΑΖΙ.. Σας παρακαλω πειτε μου οποιος γνωριζει η ειχε παρομοια εμπειρια εχω βαρεθει να τρεχω στα νοσοκομεια.. Εκανα για την πλατη πριν λιγο καιρο εξεταση για φλεγμονη μου ειπαν οτι δεν υπαρχει φλεγμονη στο σωμα μου.. Δεν ξερω τι αλλο να κανω πλεον
    εξετασεις αιματος εχεις κανει? η διατροφη να ξερεις παιζει πολυ μεγαλο ρολο.
    εχω μετα απο μια χειρονακτικη δουλεια(εφτιαχνα κρεπες) επαθα προβλημα στο ωμο. Δουλευα βραδια 9μμ-5πμ
    ο γιατρος μου ειπε πρεπει να αλλαξω διατροφη και να κοιμαμαι καλυτερα. Αλλαξα και στρωμα στο κρεβατι γιατι δεν βοηθουσε καθολου. Σφιξιμο στο στηθος μη σε αγχωνει απ τη πλατη ειναι χτυπαει μπροστα. Εχεις την συμπαρασταση μας , οτι σε προβληματιζει πες το. Παιρνεις καποια αγωγη? γιατι πολλα αντικαταθλιπτικα και αντιψυχωτικα δημιουργουν τετοια προβληματα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,968
    αυτα ειν ψυχοσωματικά οπως η μανα μου που ολο κατι εχει κι τελικα ειν οκ κι για την ηλικια της μια χαρα . θα πας σε πρακτικο γιατρο να βοηθήσει τα θεματα με τα πιασίματα στο σωμα να σε βοηθήσει με ασκήσεις μασαζ κι τετοια αυτοι κανουν δουλεια καλη . θα πας κι σε ψυχολόγο να σε βοηθισει μηπως κι σταματησεις να εισαι μεσα στο ανχος . παντα φιλικα οι συμβουλες με εκτιμηση .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    162
    Καλησπερα και ευχαριστω για τις απαντησεις σας.. Οχι δεν παιρνω καμια αγωγη βασικα δεν εχω επισκεφτει ποτε ψυχολογο κλπ.. Η ζωη μου δεν μπορω να πω πως δεν παει καλα μια χαρα ειμαι ευχαριστος ανθρωπος γενικα.. Αλλα με το θεμα τις αρρωστιας τρελαινομαι και πεθαινω απο το αγχος.. Το μονο αγχος μου κυριολεκτικα ειναι μονο αυτο.. Δεν με θυμαμαι χωρις καποιο προβλημα. Παλαιοτερα πιο εντονα το στομαχι μετα ειχα κατι αλλο και ολα περναγαν με τον καιρο.. Αυτον με την πλατη με εχει τρομαξει απιστευτα.. Παω σε ορθοπαιδικους και μου λενε εισαι νεος 22 χρονων ειναι λαθος σταση πολυωρη εργασια σε υπολογιστη.. Οκ το καταλαβαινω αλλα ρε παιδια δεν περναει με τιποτα.. Εκλεισα ραντεβου για ηλεκτρομυογραφημα και για γαστροσκοπηση.. Οι μονες εξετασεις που δεν εχω κανει τωρα τελευταια. Ναι φιλε εξετασεις αιματος εκανα πριν 20 μερες.. Ολα καλα ηταν λιγο πεσμενη καποια χοληστερινη μου ειπαν οτι ειναι οκ και απλα να περπαταω και οτι ειμαι νεος κλπ.. Δεν εχω αλλο προβλημα περα απο την ωμοπλατη και τον αυχενα δηλαδη με εχουν ταλαιπωρησει παρα πολυ δεν εχω ορεξη για τιποτα.. Η αληθεια ειναι οτι εχω κλεισει και ενα ραντεβου με ψυχολογο για την αρρωστοφοβια επιτελους μπας και το αντιμετωπισω.. Αλλα το θεμα μου αυτην την στιγμη ειναι ο υπερβολικοσ πονος διπλα στον ωμο και στον αυχενα

  6. #6
    biscochicco
    Guest
    Quote Originally Posted by Thanos View Post
    Καλησπερα και ευχαριστω για τις απαντησεις σας.. Οχι δεν παιρνω καμια αγωγη βασικα δεν εχω επισκεφτει ποτε ψυχολογο κλπ.. Η ζωη μου δεν μπορω να πω πως δεν παει καλα μια χαρα ειμαι ευχαριστος ανθρωπος γενικα.. Αλλα με το θεμα τις αρρωστιας τρελαινομαι και πεθαινω απο το αγχος.. Το μονο αγχος μου κυριολεκτικα ειναι μονο αυτο.. Δεν με θυμαμαι χωρις καποιο προβλημα. Παλαιοτερα πιο εντονα το στομαχι μετα ειχα κατι αλλο και ολα περναγαν με τον καιρο.. Αυτον με την πλατη με εχει τρομαξει απιστευτα.. Παω σε ορθοπαιδικους και μου λενε εισαι νεος 22 χρονων ειναι λαθος σταση πολυωρη εργασια σε υπολογιστη.. Οκ το καταλαβαινω αλλα ρε παιδια δεν περναει με τιποτα.. Εκλεισα ραντεβου για ηλεκτρομυογραφημα και για γαστροσκοπηση.. Οι μονες εξετασεις που δεν εχω κανει τωρα τελευταια. Ναι φιλε εξετασεις αιματος εκανα πριν 20 μερες.. Ολα καλα ηταν λιγο πεσμενη καποια χοληστερινη μου ειπαν οτι ειναι οκ και απλα να περπαταω και οτι ειμαι νεος κλπ.. Δεν εχω αλλο προβλημα περα απο την ωμοπλατη και τον αυχενα δηλαδη με εχουν ταλαιπωρησει παρα πολυ δεν εχω ορεξη για τιποτα.. Η αληθεια ειναι οτι εχω κλεισει και ενα ραντεβου με ψυχολογο για την αρρωστοφοβια επιτελους μπας και το αντιμετωπισω.. Αλλα το θεμα μου αυτην την στιγμη ειναι ο υπερβολικοσ πονος διπλα στον ωμο και στον αυχενα
    Δυσκολο οταν πονας γιατι δεν σκεφτεσαι καθαρα και προφανως σε αγχωνει, εχεις και τις αρρωστοφοβιες σου. Αντιφλεγμονωδη εχεις δοκιμασει μπας και βοηθουν?
    Καλη τυχη με τον ψυχολογο ελπιζω να ειναι καλος και να σε βοηθησει.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    731
    Θάνο καλησπέρα!! Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Και εγώ στα ίδια είμαι από θέμα πόνου και φόβου. Δοκίμασες τη θερμοφόρα που σου είχα πει?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    694
    Μασάζ έχεις δοκιμάσει; Υπάρχουν πολλά διαφορετικά προγράμματα για μια ολόκληρη γκάμα
    σωματικών, για άγχος-χαλάρωση, για πόνο, για επανόρθωση. Επίσης φυσιοθεραπεία δοκίμασες;
    Γυμναστική; Υπάρχει κάτι στον πόνο, που λειτουργεί αντίθετα απ' ό,τι μπορεί να σκέφτεσαι δλδ.
    Πόναγε η μέση μου και απόφευγα την κίνηση. Πήγα γυμναστήριο και ο γυμναστής έκανε αυτό
    που δεν θα σκεφτόμουν, με έβαλε να πάω κόντρα στον πόνο, δηλαδή να γυμνάζω κάθε μέρα
    τη μέση μου. Δεν το πίστευα, αλλά αυτό ήταν, έτσι δούλεψε ακριβώς.
    Περαστικά εύχομαι.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2023
    Posts
    4
    Μήπως είναι ψυχοσωματικό ;
    Έχεις δοκιμάσει να δεις κάποιον είτε ψυχολόγο είτε ψυχίατρο;
    Επίσης σημαντικό είναι να δεις συνολικά την καθημερινότητα, ασκείσαι , κοιμάσαι επαρκώς τρως καλά ; Όλα παίζουν ρόλο !

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    15
    Καλησπέρα Θάνο, σίγουρα προέρχεται από το άγχος.
    Όταν είμαστε μέσα στο στρες κινούμαστε μονίμως σφιγμένοι( δεν το καταλαβαίνεις πάντα ) με αποτέλεσμα οι μύες να κάνουν συσπάσεις.
    Προ δύο μηνών ξύπνησα με πόνο στον αυχένα, στον ώμο και πονοκέφαλο .....στην πορεία των ημερών μέχρι να δω αν θα περάσει η θα χρειαστεί να πάω σε γιατρό μιας και δεν μου είχε ξανατυχει... έγινα χειρότερα οι πόνοι έντονοι και είχαν επεκταθεί και στο αυτί με βουητό και στο μάτι ...η αφεντια μου σαν αγχωτική, ιδεοψυχαναγκαστικη λίγο καταθλιπτική κτλ μου δώσανε σήμα μήπως έχεις όγκο στο κεφάλι ....Ε στην σκέψη και μόνο με έπιασε και το στομάχι μου.
    Τίποτα δεν είχα εντέλει πέρα από τα ψυχολογικά μου οπότε μην μασάς!!

Similar Threads

  1. δεν μπορω αλλο! δεν μπορω! μια συμπτωση με ενοχλησε πολυ! βοηθηστε με!
    By KonstantinosPL in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 25-05-2021, 18:49
  2. δεν μπορω αλλο
    By kellyjo92 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 6
    Last Post: 14-11-2012, 22:49
  3. Δεν μπορω αλλο....
    By alexandra79 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 105
    Last Post: 23-12-2009, 21:25
  4. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ..........
    By Aggela19 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 14
    Last Post: 22-05-2008, 10:43
  5. sos δεν μπορω αλλο!!!!!!!
    By zouzounitsaaa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 02-02-2008, 21:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •