Ο Δίας μας έσωσε (ξανά) από Κομήτη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599

    Ο Δίας μας έσωσε (ξανά) από Κομήτη

    http://assets.in.gr/dGenesis/assets/.../1035166_b.jpg

    Για ακόμη μια φορά ο πλανήτης Δίας μας προστάτεψε από μια καταστροφική σύγκρουση με κομήτη. Συγκεκριμένα την προηγούμενη εβδομάδα ο μεγαλύτερος πλανήτης του ηλιακού μας συστήματος, μπήκε ανάμεσα στη Γη και σε έναν κομήτη που μπορεί να μην ξεπερνούσε σε διάμετρο το ένα χιλιόμετρο άνοιξε όμως μια τρύπα ίση με τον Ειρηνικό Ωκεανό . Οι επιστήμονες πιστεύουν πως αν ο κομήτης δεν έβρισκε εμπόδια στον δρόμο του, ίσως έπεφτε πάνω στη Γη. Και δεν είναι η πρώτη φορά που μας γλιτώνει ο Δίας. Πριν από 15 χρόνια, όλος ο κόσμος παρακολουθούσε τον κομήτη Σουμέικερ-Λέβι 9 να πέφτει στην επιφάνεια του μακρινού πλανήτη, αφήνοντας σημάδια όμοια σε μέγεθος με τη Γη. Σημειώνεται ότι η βαρυτική έλξη του πλανήτη Δια μπορεί να αλλάζει την πορεία στους κομήτες και να τους σπρώχνει μακριά από το ηλιακό μας σύστημα αλλά μερικές φορές δημιουργεί και μεγάλες απειλές στέλνοντας πολλούς κομήτες και μέσα σε αυτό».



    φαντσστητε,δεν θα καταλαβεναμε τιποτα δλδ. ολες οι σκεψεις ολη η αγωνια και τα προβληματα που βασανιζουν το μυαλο μας θα ητν σαν σκεψεις ενως μιριμιγκιου μπροστα σε αυτο που θα συνεβενε πριν μια μερα.το εχει σκευτει κανεις αυτο?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Γενικά αν συνειδητοποιούσαμε πως μπορεί να μη ζούμε απ\'τη μια στιγμή στην άλλη και ότι η ζωή δεν είναι δεδομένη δε νομίζω να κάναμε πολλές απ\'τις σκέψεις που κάνουμε.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    αυτο σκευτομουνα.ακομα και η σκεψη αν ειναι παντρεμενος η οχι ο Γδεν θα σημαινε τπτ.
    το μονο π θα ειχε αξια ειναι τα αγαπημενα μας προσωπα.το μωρο μου!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    αθηνα
    Posts
    451
    Με κατι τετοιο συνειδητοποιεις οτι ειμαστε ενα τιποτα μεσα στο συμπαν..Κοιτα ομως που ενω η λογικη μας λεει οτι τα προβληματα μας ειναι ασημαντα μπροστα σε αυτο, το μυαλο μας σκαλωνει σε κατι ιδεες που μας βασανιζουν και δεν μας αφηνουν να ζησουμε...Μυστηριο, ε? Ή μαλλον βιοχημεια...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Ακόμα κι ο Γιώργος θα ξεχνούσε τα γιουβερλάκια του!
    Τι να πω ρε πανικούλα,θα δείξει το πράγμα αλλά όντος σιγά το πόσο σημαντικός είναι για τη ζωή σου.2 φορές βρεθήκατε....
    Μη σκας εδώ δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει.Η ζωή είναι μικρή και αυτός λεπτομέρεια μπροστά της.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    Originally posted by Arsi
    Ακόμα κι ο Γιώργος θα ξεχνούσε τα γιουβερλάκια του!
    Τι να πω ρε πανικούλα,θα δείξει το πράγμα αλλά όντος σιγά το πόσο σημαντικός είναι για τη ζωή σου.2 φορές βρεθήκατε....
    Μη σκας εδώ δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει.Η ζωή είναι μικρή και αυτός λεπτομέρεια μπροστά της.

    αχου μωρε τον κεφτεδουλη μου τον αγαπαω :P:P:P

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    να γελάσουμε το είπα,δεν πιστεύω να σε πείραξε.......

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    οχι δεν με πειραξε.γελασα χιχιχιχ.:)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    751
    panikoula,καλησπερα!!
    Το Σαββατο καπου ημουν με το μπουμπουρινακι μου (ειναι 1,5 ετους) και σε θυμηθηκα!!
    Ειχαμε παει σε εναν παιδοτοπο.
    Ολα λειτουργουσαν μια χαρα μεχρι που ηρθε μια φιλη-γνωστη και εφερε το παιδακι της 22μηνων. Το εβαλε μεσα στον παιδοτοπο και εφυγε!
    Ο μικρος μετα απο 15 -20 λεπτα παιχνιδιου εκανε το εξης:
    Εβαζε στο ματι ενα αλλο μικρο, επαιρνε φορα απο μακρια και τα πλακωνε στις σφαλιαρες και χαστουκια. Μεσα σε 5-10 λεπτα ειχαμε 3-4 \"θυματα\" ,να κλαινε και να τσιριζουν γιατι τις ειχαν \"φαει\" Εκει σε θυμηθηκα γιατι πηγα να σωσω τον δικο μου απο τα χερια του πιτσιρικου, και μα το Θεο λιγο ελειψε να ριξω μια στο χερακι του αλλου παιδιου.

    Πηρα το ξενο πιτσιρικι στα χερια, το οποιο με χτυπαγε και μου τραβαγε τα μαλλια και πλησιασα στο συρματοπλεγμα του παιδοτοπου να βρω τη μαμα του που ηταν.
    Η καλη σου, ειχε απομακρυνθει ακομα και απο την καφετερια και μιλαγε στο κινητο.
    Της κανω νοημα να ερθει να παρει το μικρο της και της λεω. Μην το βγαλεις απο τον παιδοτοπο, εστω και αν ειναι επιθετικο, μωρο ειναι εχει αναγκη και αυτο να παιξει και να ξεδωσει. Αλλα μην φευγεις απο κοντα του γιατι εισαι υποχρεωμενη να τον προσεχεις να μην χτυπησει αλλα παιδια!
    Και μου απανταει: Και εσενα τι σε νοιαζει;

    Πως δεν με νοιαζει!!! Ο δικος μου τι φταιει να τρωει σφαλιαρες ουρανοκατεβατες 18 μηνων μωρο!!!!

    Ξερεις μου λεει ειμαστε σε διασταση με τον αντρα μου και βιωνει σκηνες βιας στο σπιτι και για αυτο βγαζει επιθετικοτητα!!!
    Και της απανταω: και η δικη σου αντιδραση στο προβλημα του παιδιου σου ειναι να το παρατας στον παιδοτοπο και να τρου γυρνας την πλατη, οταν αυτο επιζητα την προσοχη σου και την αγαπη σου!!!
    Α ρε panikoula, ηθελα να ησουν εκει να της εριχνες ενα χ@@@σιμο. βεβαια δεν την γλιτωσε απο τις αλλες μαμαδες που την ελουσαν κανονικα!!!
    Οχι τωρα πες μου, εφταιγε το παιδακι 22 μηνων για την συμπεριφορα του;
    Μα τα δειλινα.... μια φωνη μου ψυθιριζει.... μυστικα .... δεν θα γυρισεις πια.....

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    η μαμα εφτεγε ,αλλα ειδες οτι και εσυ σκευτικες να δωσεις καμια σφαλιαρα στο παιδι?
    χθες π εμαθα για τον κομητη π θα μας χτηπαγε πηρα αγκαλια το δικο μου μικρο και ηταν τοσο ζεστο το κορμακι του.μυριζα το κεφαλακι του το δερματακι του και χαρικα τοσο πολυ που ειναι καλα και δεν μας χηπησε αυτος ο κομητης τελικα.:))

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    751
    Originally posted by panikoula
    η μαμα εφτεγε ,αλλα ειδες οτι και εσυ σκευτικες να δωσεις καμια σφαλιαρα στο παιδι?
    χθες π εμαθα για τον κομητη π θα μας χτηπαγε πηρα αγκαλια το δικο μου μικρο και ηταν τοσο ζεστο το κορμακι του.μυριζα το κεφαλακι του το δερματακι του και χαρικα τοσο πολυ που ειναι καλα και δεν μας χηπησε αυτος ο κομητης τελικα.:))
    Ναι ρε συ πανικουλα, για αυτο σου εγραψα για να σου δωσω δικιο και να σου πω οτι θελει πολυ αυτοσυγκρατηση!!
    Μα τα δειλινα.... μια φωνη μου ψυθιριζει.... μυστικα .... δεν θα γυρισεις πια.....

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    το καταλαβα καλη μου και ηξερα παντα οτι ειχα δικιο αλλα επρεπε να αντιδρασω αλλιως.ty :)

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    further...
    Posts
    297
    αιντε να μας βαρεσει κανας κομητης να κανουμε και κανα μπανιοοοο γιατι αλλιως δε με βλεπω....
    in my thoughts I have seen rings of smoke through the trees
    And the voices of those who stand looking...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    751
    Originally posted by panikoula
    το καταλαβα καλη μου και ηξερα παντα οτι ειχα δικιο αλλα επρεπε να αντιδρασω αλλιως.ty :)
    Πολυ σωστη τοποθετηση!! Ο καθενας μπορει να βγει απο τα ρουχα του. Το θεμα ειναι ποιος διαθετει αυτοσυγκρατηση!
    Μα τα δειλινα.... μια φωνη μου ψυθιριζει.... μυστικα .... δεν θα γυρισεις πια.....

  15. #15
    Originally posted by panikoula
    http://assets.in.gr/dGenesis/assets/.../1035166_b.jpg

    Για ακόμη μια φορά ο πλανήτης Δίας μας προστάτεψε από μια καταστροφική σύγκρουση με κομήτη. Συγκεκριμένα την προηγούμενη εβδομάδα ο μεγαλύτερος πλανήτης του ηλιακού μας συστήματος, μπήκε ανάμεσα στη Γη και σε έναν κομήτη που μπορεί να μην ξεπερνούσε σε διάμετρο το ένα χιλιόμετρο άνοιξε όμως μια τρύπα ίση με τον Ειρηνικό Ωκεανό . Οι επιστήμονες πιστεύουν πως αν ο κομήτης δεν έβρισκε εμπόδια στον δρόμο του, ίσως έπεφτε πάνω στη Γη. Και δεν είναι η πρώτη φορά που μας γλιτώνει ο Δίας. Πριν από 15 χρόνια, όλος ο κόσμος παρακολουθούσε τον κομήτη Σουμέικερ-Λέβι 9 να πέφτει στην επιφάνεια του μακρινού πλανήτη, αφήνοντας σημάδια όμοια σε μέγεθος με τη Γη. Σημειώνεται ότι η βαρυτική έλξη του πλανήτη Δια μπορεί να αλλάζει την πορεία στους κομήτες και να τους σπρώχνει μακριά από το ηλιακό μας σύστημα αλλά μερικές φορές δημιουργεί και μεγάλες απειλές στέλνοντας πολλούς κομήτες και μέσα σε αυτό».



    φαντσστητε,δεν θα καταλαβεναμε τιποτα δλδ. ολες οι σκεψεις ολη η αγωνια και τα προβληματα που βασανιζουν το μυαλο μας θα ητν σαν σκεψεις ενως μιριμιγκιου μπροστα σε αυτο που θα συνεβενε πριν μια μερα.το εχει σκευτει κανεις αυτο?
    θα ηθελα να σε συγχαρω πανικουλα για αυτο αρθρακι!
    πραγματι κανεις δεν μπορει να αμφιβαλει οτι η ταξη που επικρατει στο συμπαν και στο ηλιακο μας συστημα .μονο τυχαια δεν ειναι... Μεχρι την ημερα που οι επιστημονες θα μπορεσουν να εξηγησουν την ζωη στον πλανητη μας , ολα δειχνουν , οτι ισως και η γη καποτε να ηταν ενα κοματι ενεργειας που αποκοληθηκε απο τον ηλιο , πριν γινει πλανητης και αναπτυχθει η ζωη ...
    Γιαυτο παντοτε σεβομουνα την αστρολογια και την μεταφυσικη
    γιατι αν μυθος και ιστορια ειναι φτιαγμενα με τα ιδια υλικα , το μονο που τα διαχωριζει ειναι οι γνωσεις μας...
    Αν δηλαδη τα μαθηματικα ειναι η γλωσσα του συμπαντος και η φυσικη οι νομοι που διεπουν την λειτουργια του , καθε προσπαθεια επικοινωνιας μας δινει το δικαιωμα να μαθαινουμε πως θα ζησουμε καλυτερα σε ενα αγνωστο κοσμο που μας περιβαλλει και μας γεμιζει συχνα με αγχη και φοβιες...

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •