Eυφορία και εθισμός σε μαλακά ναρκωτικά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 38
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    197

    Eυφορία και εθισμός σε μαλακά ναρκωτικά

    Γιατί θεωρείται κακό ο εθισμός σε μαλακά ναρκωτικά αφού προκαλούν ευφορία ; Πραγματικά αν είχα εύκολη πρόσβαση θα γινόμουν χρήστης χωρίς δεύτερη σκέψη. Σκέφτομαι το χασίς π.χ, που συγκριτικά με τις βενζοδιαζεπίνες (υπνωτικά, κάποια ηρεμιστικά) και πολύ καλή δουλειά κάνει και δεν προκαλεί οργανικές βλάβες όπως οι βενζοδιαζεπίνες.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    ναι ομως το χασις μπορει να προκαλεσει απο κρισεις πανικου μεχρι ψυχωσεις...εγω προσωπικα δεν το ρισκαρω.εξαρταται βασικα τι εχεις..εγω που ειχα κρισεις με το να πιω νιωθω παλι οτι χανω τον ελεγχω και φρικαρω,μουδιαζει το κεφαλι κλπ και εκεινη τη στιγμη ειναι σα να περναω κριση.
    αχρηστη πληροφορια!
    μεχρι τον 19ο αιωνα ολα τα συγγραματα γραφονταν σε χαρτι απο καναββη..το αστειο ειναι οτι εκει ειναι γραμμενη και η αλικη στην χωρα των θαυματων...:)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    197
    Originally posted by melene
    ναι ομως το χασις μπορει να προκαλεσει απο κρισεις πανικου μεχρι ψυχωσεις...εγω προσωπικα δεν το ρισκαρω.εξαρταται βασικα τι εχεις..εγω που ειχα κρισεις με το να πιω νιωθω παλι οτι χανω τον ελεγχω και φρικαρω,μουδιαζει το κεφαλι κλπ και εκεινη τη στιγμη ειναι σα να περναω κριση.
    αχρηστη πληροφορια!
    μεχρι τον 19ο αιωνα ολα τα συγγραματα γραφονταν σε χαρτι απο καναββη..το αστειο ειναι οτι εκει ειναι γραμμενη και η αλικη στην χωρα των θαυματων...:)
    \'Εχω θλίψη διαρκείας και πιστεύω ότι δεν θα την νικήσω γιατί απλά έμαθα να βλέπω την πραγματικότητα έστω και αργά, και η πραγματικότητα είναι πολύ σκληρή. Η φυγή την κάνει πιο όμορφη σε τέτοιες περιπτώσεις. Κρίσεις πανικού δεν νομίζω να έχω, ούτε ξέρω τι προκαλεί το χασίς, αλλά πιστεύω ότι μας κοροιδεύουν οι ψυχίατροι. Δυο ποτήρια κρασί μονοκοπανιά πιο πολύ ευφορία μου προκαλούν απ\'όλα αυτά τα \"φάρμακα\'.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    τι να σου πω εσυ ξερεις...πως μπορεις να ξερεις ομως πως καποιος θα παραμεινει στα \'\'μαλακα\'\'?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    197
    Originally posted by melene
    τι να σου πω εσυ ξερεις...πως μπορεις να ξερεις ομως πως καποιος θα παραμεινει στα \'\'μαλακα\'\'?
    Αν κοιμάσαι σε μαλακό στρώμα γιατί να το αλλάξεις με σκληρό ; :D
    Πλάκα κάνω, όχι, μόνο που δεν είναι τόσο εύκολο να έχεις πρόσβαση σε χασίς. Μακάρι να ζούσαμε την εποχή των ρεμπέτηδων. Πόσοι από αυτούς πέρασαν στα σκληρά ; Κι όχι μόνο δεν πέρασαν στα σκληρά, αλλά κι αυτοί και μεγάλοι καλλιτέχνες και δημιουργοί, μεγαλούργησαν και ήταν χρήστες.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    παλιες καλες εποχες....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    206
    Κατα πρωτον και κυριον να ξεκαθαρισουμε κατι ..
    Δεν υπαρχουν σκληρα και μαλακα ναρκωτικα..
    Υπαρχουν μοναχα ναρκωτικα..
    Αυτο ειναι ενα μεγαλο θεμα που θα το ανοιξω αλλη φορα διοτι δενεχω χρονο αυτην την στιγμη λογο του οτι ξυπναω στης 6..
    κατα δευτερον και η ηρωινη δημιοργει ευφορια και πολλα αλλα δημιουργουν ευφορια...
    ασε που χαιρομαι που δνε εχεις προσβαση στο χασης -μαυρο ..αλλα πυστεψε με δεν θα σε βοηθησει ΑΛηθινα...
    εγω οτι στιγμη θελω ειναι μεσα στα ποδια μου καθε ειδους ναρκωτικο...
    αλλα οχι πια ..
    Δεν χρειαζετε πια να παρω κατι για να ειμαι οκ...
    Το κακο δεν ειναι να εχεις ευφορια..Οχι..
    Αυτο που δεν ειναι καλο ειναι το οτι ειναι τεχνιτη ευφορια...δηλαδη δεν την παραγει φυσιολογικα ο εγκεφαλος σου /μου/μας/..αλλα του την δινουμε διοτι προφανως του λιπει......
    Ο εγκεγαλος απο μονος του σε διαφορες στιγμες της ζωης μας παραγει διαφορες ουσιες που ειναι φυσικο οπιο , και ονομαζοντε ενδορφινες... αυτες οταν εκρινοντε τοτε εχουμε και νιωθουμε ευφορια...
    ΟΤαν του δινουμε εμεις του εγκεφαλου μας τεχνιτη ευφορια και για παραδειγμα ηρωινη που εχει οπιο ο εγκεφαλος σταματαει να της παραγει απο μονος του..διοτι του δινουμε εμεις την ουσια απ εξω...και ετσι τεμπελιαζει και απλα δεχετε αυτο που του δινεις.....,οταν μετα απο καπιο καιρο ο χρηστης ηρωινης οπως ειπα για παραδειγμα συνεχησει την χρηση και γινει καταχρηση ξερεις γιατι δεν σταματαει ?
    διοτι αν σταματησει την χρηση μετα εχει στεριτικα κρυωνει ποναει στα κοκκαλα σοτυς μυες εχει διαρειες, καταθληψη..και πολλα πολλα αλλα..
    αυτο λοιπον τον κανει ΕΞαρτημενο απο αυτην..
    Τα στεριτικα τα παθαινει οταν δεν κανει χρηση διοτι οπως ειπα πιο πανω ο εγκεφαλος ντεμπελιασε και σταματησε να παραγει της ενδορφινες το δικο του φυσικο οπιο ,διοτι καλομαθε σε αυτο που του δινες εσυ απ εξω...
    Δεν σταματανε βεβαια για παντα.. μετα απο 7- 8 μερες ξεκιναν να ξανα εκρινοντε να επανερχοντε, για αυτο και τα στεριτικα κρατανε τοσες μερες περιπου, αναλογα τον ανθρωπο βεβαια και το ποσο πολυ χρηση εκανε.....
    Μετα χρειαζετε και βοηθεια απο τον ιδιο για να ξανα επανελθουν πιο γρηγορα...δηλαδη ενα παραδειγμα ειναι σωματικη ασκηση γυμναστικη ειναι ενας τροπος να εκρινοντε ενδορφινες μετα...και να αρχιζει να δυναμωνει πιο γρηφορα ο εργανησμος ακομα να εχει εχει και φυσιολογικο κεφι ,χωρις αυτην....
    Βεβαιαοι ουσιες δεν δημιουργουν μοναχα σωματικα στεριτικα οπως η ηρωινη...υπαρχουν αλλες ουσιες που εθιζεσε...και μετα σου προκαλουν ψυχολογικα στεριτικα και αλλα χειροτερα...
    Το παραδειγμα σου με εκινους που επρναν χασις τους ρεμεπετες και μεγαλουργησαν ηταν ακυρο..
    δεν μεγαλουρφησαν επειδη επερναν καναβη , τοταλεντο το ειχαν ουτος η αλλος...
    Μπορωνα σε νιωσω απολυτα και για αυτο σου λεω οσα σου λεω...

    Δεν ξερω αν κουρασα αλλα θελω να πω κλεινωντας προς το παρον διοτι εχω να πω πολλα και σε αυτο το θεμα αλλα και στο θεμα μαλακα και σκληρα που εθιξες...
    Να πω πως γιατι πρεπει καπιος να διαλεξει τον δρομο της φυγης? επειδη ανακαλυπτει οτι η πραγματικοτητα ειναι η σκληρη? και δεν του κανει?οκ
    Μα αυτη ειναι η πραγματικοτητα ..
    Πρεπει δηλαδη να πνιγεις η να καταφερεις να κολυμπησεις?
    πρεπει να αντιμετωπησεις πραγματα και καταστασεις η να Κρυφτεις?

    Να ζεις αλιθινη ομορφια η ψευτικη τεχνιτη ομορφια ?

    ΟΤαν \"φευγεις\" δεν ζεις...
    Αυτο θες? Ενα MAtrix?
    Eιναι κριμα πυστεψε με , σου μιλαω εκ πειρας...
    Θα επανελθω.....
    Η Ζωη ειναι ονειρο και το Ονειρο μπορει να γινει Ζωη!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    197
    To παράδειγμα με τους ρεμπέτες δεν το χρησιμοποίησα για να σου πω ότι ΕΠΕΙΔΗ έπαιρναν ναρκωτικά, δημιουργούσαν μεγαλεία, αλλά για το ότι ΠΑΡΑ ότι έπαιρναν ναρκωτικά δημιουργούσαν μεγαλεία.
    Ο διαχωρισμός μαλακών και σκληρών ναρκωτικών δεν εξυπηρετεί το σύστημα. Αν είναι δυνατόν η ηρωίνη ή τα υπνωτικά που γράφουν οι γιατροί να είναι στην ίδια κατηγορία με το χασίς. Αποδείξεις ότι από τα μαλακά περνάς στα σκληρά δεν υπάρχουν ούτε ότι προκαλεί το χορταράκι που είναι από τη φύση οργανικές βλάβες.
    Γράφεις ακόμα ότι όταν \"φεύγεις\" δεν ζεις. Επειδή φεύγεις μία δυο ωρίτσες μέσα στη μέρα με το αθώο χορταράκι δεν ζεις ;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    αθηνα
    Posts
    596
    Eμενα με χαλαρωνει το τσιγαρο.

    Αλλα και αυτο προκαλει ομως κακο εθισμο, συν οτι δεν μπορεις να το κοψεις ευκολα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Ελληνική Ζυθοποϊία
    Posts
    1,023
    Σας καλησπερίζω. Είναι το πρώτο μου ποστ. Είμαι πρώην αλκοολική και μόνο. Εγώ πάλι χαίρομαι που η ζωή είναι σκληρή. Μου δίνει μεγάλη ευχαρίστηση το να βγαίνουν \'δώρα\' μέσα απ\' τη σκληρότητά της. Ζω σε μια εποχή όπου πλέον ο άνθρωπος έχει φτάσει στο σημείο να φτιάχνει \'προβλήματα\' απ\' το πουθενά. Αυτό δε σημαίνει όμως ότι μου φταίει η ζωή. Μπορώ να έχω την ευφορία στο χάζεμα μιας πεταλούδας ή μπορώ να χαϊδέψω ένα σκυλί στο δρόμο που θα με ευχαριστήσει κουνώντας την ουρά του. Εκφράζω προσωπικές μου απόψεις με βάση τα βιώματά μου. Δε θα επεκταθώ, είναι και η πρώτη μου απάντηση. Προς το παρόν, καλώς σας βρήκα!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    491
    Alobar καλως ηλθες:)

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Ελληνική Ζυθοποϊία
    Posts
    1,023
    Καλώς σας βρήκα και καλά... τοστς να έχομε!...

    :P

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    Originally posted by Alobar
    Καλώς σας βρήκα και καλά... τοστς να έχομε!...

    :P
    μη λες για τοστ γιατι εχω πεθανει της πεινας!!:D:D:P

    καλωςηρθες!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    αθηνα
    Posts
    596
    Alobar καλως ηρθες και απο εμενα !! :)

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Ελληνική Ζυθοποϊία
    Posts
    1,023
    Σας ευχαριστώ για το καλωσόρισμα. Πάω για ανίχνευση. Απ\' ό,τι βλέπω, δε λειτουργούν τα smilies έ;


    :P

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •