Ψυχολογική ερμηνεία τατού
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    151

    Ψυχολογική ερμηνεία τατού

    Καλησπέρα σας!
    Γνωρίζω εκ των προτέρων πως οποιαδήποτε ερμηνεία των κατωθι θα είναι κάπως εκ του προχείρου - λόγω των πολύ περιορισμένων δεδομένων- και προς το παρόν έστω δεν θα ήθελα να πω πάρα πολλές λεπτομέρειες.

    Στην ουσία του πράγματος: ένα τατουάζ χτυπημένο κάπου στην ηλικία των 19-20 (τώρα βρίσκεται κάπου στα 27 το άτομο) περιγράφοντας μια αλεπού που περιτριγυρίζει - αγκαλιάζει μια κοπέλα μαζί με τριαντάφυλλα που σας παραπέμπει;
    Γνωρίζουμε με βεβαιότητα ότι για το ίδιο το άτομο συμβολίζει την υπερπροστασία και την αυτοθυσία, αλλά χωρίς να ξέρουμε υπό ποία σύνδεση αυτό.

    (Προσωπικά το ερμηνεύω προκατειλημμένα έχοντας στο μυαλό μου μικρο πρίγκηπα)

    Αυτό σε συνδυασμό με στιχάκια/ πεζά κείμενα περί τάσης αυτομποϊκοτάζ, πόνου, αίσθηση του να νιώθει κανείς οικεία στην ρουτίνα αλλά και στο να επιβεβαιώνει τους φόβους του και γενικότερα τάση φυγησ, εκρήξεις θυμού, ανάγκη για «πιςινές», θα σας παράπεμπε σε fearful avoidant attachment;

    Πως διαχειριζόμαστε μια κατάσταση με πάνω κάτω παρομοια στοιχεία, όταν ο avoidant μπαίνει σε fight mode κατεβάζει ρολά και αποτρέπει κάθε επικοινωνία;
    Δινουμε χώρο και απόσταση, αλλά έπειτα;

    Τώρα η λύση περί του να γίνει παρακίνηση για ψυχοθεραπεία ενδεχομένως, καθώς και ότι δεν είναι λειτουργική μια επικοινωνία μ έναν άνθρωπο που έχει κάποια θέματα διαχείρισης, είναι γνωστά και είμαι βέβαιη πως θα τ ακούσω.
    Δεν θέλω να προκαταβάλω την κατάσταση, αλλά επειδή η επιμονή μου στο να ασχοληθώ και να αποπειραθώ να βοηθήσω είναι ειλημμένη, θα ήθελα να εστιάσουμε στο ζητούμενο που «καίει».

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,843
    Quote Originally Posted by Rania-7 View Post
    Καλησπέρα σας!
    Γνωρίζω εκ των προτέρων πως οποιαδήποτε ερμηνεία των κατωθι θα είναι κάπως εκ του προχείρου - λόγω των πολύ περιορισμένων δεδομένων- και προς το παρόν έστω δεν θα ήθελα να πω πάρα πολλές λεπτομέρειες.

    Στην ουσία του πράγματος: ένα τατουάζ χτυπημένο κάπου στην ηλικία των 19-20 (τώρα βρίσκεται κάπου στα 27 το άτομο) περιγράφοντας μια αλεπού που περιτριγυρίζει - αγκαλιάζει μια κοπέλα μαζί με τριαντάφυλλα που σας παραπέμπει;
    Γνωρίζουμε με βεβαιότητα ότι για το ίδιο το άτομο συμβολίζει την υπερπροστασία και την αυτοθυσία, αλλά χωρίς να ξέρουμε υπό ποία σύνδεση αυτό.

    (Προσωπικά το ερμηνεύω προκατειλημμένα έχοντας στο μυαλό μου μικρο πρίγκηπα)

    Αυτό σε συνδυασμό με στιχάκια/ πεζά κείμενα περί τάσης αυτομποϊκοτάζ, πόνου, αίσθηση του να νιώθει κανείς οικεία στην ρουτίνα αλλά και στο να επιβεβαιώνει τους φόβους του και γενικότερα τάση φυγησ, εκρήξεις θυμού, ανάγκη για «πιςινές», θα σας παράπεμπε σε fearful avoidant attachment;

    Πως διαχειριζόμαστε μια κατάσταση με πάνω κάτω παρομοια στοιχεία, όταν ο avoidant μπαίνει σε fight mode κατεβάζει ρολά και αποτρέπει κάθε επικοινωνία;
    Δινουμε χώρο και απόσταση, αλλά έπειτα;

    Τώρα η λύση περί του να γίνει παρακίνηση για ψυχοθεραπεία ενδεχομένως, καθώς και ότι δεν είναι λειτουργική μια επικοινωνία μ έναν άνθρωπο που έχει κάποια θέματα διαχείρισης, είναι γνωστά και είμαι βέβαιη πως θα τ ακούσω.
    Δεν θέλω να προκαταβάλω την κατάσταση, αλλά επειδή η επιμονή μου στο να ασχοληθώ και να αποπειραθώ να βοηθήσω είναι ειλημμένη, θα ήθελα να εστιάσουμε στο ζητούμενο που «καίει».
    εγω θα προτιμουσα να ασχοληθουμε με την "ειλημμενη" αποφαση σου να "βοηθησεις".
    κατα αρχας, οταν λες οτι θελεις να βοηθησεις, εννοεις οτι ειναι ενας φιλος σου που τον βλεπεις μπλοκαρισμενο και θελεις να τον βοηθησεις να ξεμπλοκαρει και να ζησει καλυτερα τις σχεσεις του, ή μηπως εννοειιιις οτι ενδιαφερεσαι προσωπικα για τον τυπο και θελεις να δεις κατα ποσον με καποιες ενεργειες ειναι ικανος για βαθια και σταθερη συναισθηματικη σχεση (ενδεχομενως μαζι σου);;;;
    γιατι αν ισχυει το δευτερο (οπως υποψιαζομαι), δεν θελεις να βοηθησεις εκεινον, αλλα τον εαυτο σου.. .
    και αυτο, δεν λεγεται βοηθεια , αλλα χειριστικοτητα... δεν μπροουμε να "βοηθαμε" κατα το συμφερον μας ανθρωπους που απλα τους θελουμε διπλα μας, με σκοπο να βρεθουν διπλα μας. οι ενηλικες κανουν μονοι τις επιλογες τους και "βοηθανε" οποτε και ΑΝ θελουν, οι ιδιοι τον εαυτο τους.

    ΕΞΑΙΡΕΙΤΑΙ η περιπτωση που καποιος ζηταει ο ιδιος την βοηθεια σου και την γνωμη σου κι εχεις την καλη διαθεση να τα προσφερεις..
    οι αυτοκλητοι σωτηρες, εχουν παντα καποιο αλλο κινητρο...

    υ.γ. το τατου, προσωπικα το βρισκω ασχετο με την αποφευκτικη ταση που υποψιαζεσαι.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,343
    όντως τί φάση; τώρα θα ψυχολογούμε ο ένας τον άλλο από τα τατού;
    αν δεν σου έχει ζητήσει βοήθεια, εσύ απλά να είσαι ευγενικός. η παρεμβατικότητα είναι μια συμπεριφορά τοξική

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    151
    Όχι, δεν πρόκειται για ερωτική απόφαση.
    Ναι, καταλαβαίνω την οπτική σου και όντως από τη στιγμή που δεν θέλει βοήθεια (αν και πολύ συχνά βέβαια μεταξύ σοβαρού κι αστείου λέει «με την ζωή μου τα έχω, μακάρι να είχα τις ζωές σας», προσωπικά παγώνω σε τέτοιες φάσεις και δεν πάω την συζήτηση παρακάτω, δεν είμαστε κολλητοί ώστε να έχω την άνεση) ή ενδεχομένως να απευθυνθεί σε κάποιον ψυχολόγο, τότε έτσι κι αλλιώς δεν θα επιμείνω.

    Απλώς είναι συνδυασμός με χρήση ουσιών και πολύ αλκοόλ σε βαθμό να δυσχαιρένει ακόμη και πρακτικά ζητήματα.
    Πχ έχει μείνει και το σπίτι ορθάνοιχτο σε διακοπές που πήγανε σε παρέα όλοι. Ένα από τα περιστατικά, χωρίς να θέλω να αναφερθώ σε πολλές λεπτομέρειες.

    Τώρα για την έκκληση βοήθειας.
    Οι συνεχείς αναρτήσεις έκφρασης περί αυτοκαταστροφής μαζί με μια εικόνα ατόμου που ψάχνει για ουσίες (έστω λαφριες), έχει θέματα ύπνου κτλ, δε νομίζω ότι είναι αμελητέες.
    Όπως και να έχει θα κάνω συζήτηση όταν δοθεί η ευκαιρία. Αν και συζητώντας το με μια φίλη που είναι και πιο κοντινο του άτομο, δύσκολο να βρεθει άκρη.
    Δεν έχω σκοπό να τον πιέσω τον άνθρωπο, απλώς προσπαθώ να μπω λίγο στη θέση του, να καταλάβω τι και πως και να δω πως να τον προσεγγίσω ώστε να ζητήσει βοήθεια (την δική μου, άλλων φίλων ή ειδικού).

    Τώρα για το κίνητρο μου που λες, αφενός είναι το ανθρώπινο ενδιαφέρον, αφετέρου νιώθω μια ηθική υποχρέωση ενώ βλέπω άμεσα-έμμεσα να λέει κάποιος περί βοήθειας, αυτοκαταστροφής κτλ.
    Εννοειται πως σ αυτά εντάσσεται και η ασφάλεια η δίκη του και η δική μας.
    Στις διακοπές ας πούμε θα μπορούσε να είχε συμβεί και στραβή στην φάση με το σπίτι.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    911
    Εγώ πάντως το τατού που έχω, το έκανα για την κ@υλα μου, δεν έχει καμία ψυχολογική ερμηνεία, έτσι όπως τα κοίταζα μου άρεσε απλώς.
    Οπότε ίσως να μην έψαχνες βαθύτερα νοήματα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,843
    Quote Originally Posted by Rania-7 View Post
    Όχι, δεν πρόκειται για ερωτική απόφαση.
    Ναι, καταλαβαίνω την οπτική σου και όντως από τη στιγμή που δεν θέλει βοήθεια (αν και πολύ συχνά βέβαια μεταξύ σοβαρού κι αστείου λέει «με την ζωή μου τα έχω, μακάρι να είχα τις ζωές σας», προσωπικά παγώνω σε τέτοιες φάσεις και δεν πάω την συζήτηση παρακάτω, δεν είμαστε κολλητοί ώστε να έχω την άνεση) ή ενδεχομένως να απευθυνθεί σε κάποιον ψυχολόγο, τότε έτσι κι αλλιώς δεν θα επιμείνω.

    Απλώς είναι συνδυασμός με χρήση ουσιών και πολύ αλκοόλ σε βαθμό να δυσχαιρένει ακόμη και πρακτικά ζητήματα.
    Πχ έχει μείνει και το σπίτι ορθάνοιχτο σε διακοπές που πήγανε σε παρέα όλοι. Ένα από τα περιστατικά, χωρίς να θέλω να αναφερθώ σε πολλές λεπτομέρειες.

    Τώρα για την έκκληση βοήθειας.
    Οι συνεχείς αναρτήσεις έκφρασης περί αυτοκαταστροφής μαζί με μια εικόνα ατόμου που ψάχνει για ουσίες (έστω λαφριες), έχει θέματα ύπνου κτλ, δε νομίζω ότι είναι αμελητέες.
    Όπως και να έχει θα κάνω συζήτηση όταν δοθεί η ευκαιρία. Αν και συζητώντας το με μια φίλη που είναι και πιο κοντινο του άτομο, δύσκολο να βρεθει άκρη.


    Δεν έχω σκοπό να τον πιέσω τον άνθρωπο, απλώς προσπαθώ να μπω λίγο στη θέση του, να καταλάβω τι και πως και να δω πως να τον προσεγγίσω ώστε να ζητήσει βοήθεια (την δική μου, άλλων φίλων ή ειδικού).

    Τώρα για το κίνητρο μου που λες, αφενός είναι το ανθρώπινο ενδιαφέρον, αφετέρου νιώθω μια ηθική υποχρέωση ενώ βλέπω άμεσα-έμμεσα να λέει κάποιος περί βοήθειας, αυτοκαταστροφής κτλ.
    Εννοειται πως σ αυτά εντάσσεται και η ασφάλεια η δίκη του και η δική μας.
    Στις διακοπές ας πούμε θα μπορούσε να είχε συμβεί και στραβή στην φάση με το σπίτι.
    αδικα ταλαιπωρεισαι...
    ενας μη ειδικος, οχι μονο δεν εχει δικαιωμα, αλλα δεν μπορει κιολας να προσφερει βοηθεια σε εθισμενο απο ουσιες...
    η μονη βοηθεια που μπορεις να προσφερεις, ειναι να του προτεινεις να ζητησει βοηθεια ειδικου η καποιας ομαδας απεξαρτησης..
    ολα τα υπολοιπα που λες ειναι ασχετα.
    πραγματικα...
    ειναι σαν να θελεις να κανεις σφραγισμα δοντιου σε καποιον, επειδη σου ειπε οτι ποναει το δοντι του.
    ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟΣ.

    Τα παραπανω, ισχυουν εξισου για τα θεματα ασφαλειας του.
    οσον αφορα για την ασφαλεια ΣΟΥ η της παρεας, η λυση ειναι μια. ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΕΣΑΙ απο εθισμενα ατομα που δεν παιρνουν βοηθεια.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Μαλλον το τατού αφορά καποια κοπέλα που είχε σχέση ή αγαπούσε τοτε. Σ αυτο το συνειρμο με παραπέμπει. Γιατι δεν ρωτάς τον ίδιο?

Similar Threads

  1. ερμηνεια ονειρου
    By delos in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 6
    Last Post: 12-03-2021, 01:24
  2. Ψυχολογική υποστήριξη
    By fania in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 22-12-2011, 15:55
  3. Ψυχολογικη καταπιεση
    By Kanela in forum Κακοποίηση
    Replies: 11
    Last Post: 20-10-2011, 01:57
  4. αρνητική ερμηνεία της συμπεριφοράς των άλλων
    By ioannis2 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 23
    Last Post: 08-07-2010, 14:33
  5. Replies: 34
    Last Post: 05-01-2008, 18:51

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •