Πως κατα την γνώμη σας περνάει ο πανικός με αγοραφοβία; - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 38 of 38
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Polina μου
    κι εγώ από μικρή ήμουν αγχωτική και είχα διάφορες φοβίες. Μέχρι που το κακό ξέσπασε όταν σπούδαζα...
    Δεν εισαι η μόνη, μη στενοχωριεσαι. Εσυ εκτός από τα φάρμακα κάνεις άλλου είδους θεραπεία παράλληλα; Πόσο καιρό παίρνεις φάρμακα;
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  2. #32
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041
    καλα μπορει να λεω βλακειες μεγαλες τωρα αλλα εχω την εντυπωση οιτ οι ψυχολογοι και ολα αυτα ειναι μια μουφα!ειδικα τα φαρμακα το λεω γιατι εχ ατομο στον κυκλο μου ου τα φαρμακα του καναν την ιδια δουλεια και χειροτερη με το να μην τα πινε...αμα δεν κανεις εσυ κατι με το μυαλο σου μονος σου πεισμα και ειδικα αυτο που επε 0-η alterego δεν βγαζεις ακρη..απλα κανεις πλουσιους τους γιατρους..ασε που οι πιο πολλοι καθονται απλα και σε ακουνε φανατζομαι και λενε βλακεις

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    sunset, μηπως ειναι λιγο παρακινδυνευμενο το συμπέρασμα σου ή λιγο γενικο?

    τα φαρμακα απο τη μια δεν ειναι για ολες τις περιπτωσεις, απο την αλλη βοηθουν σημαντικα πολυ κοσμο για καποιο διαστημα.

    απο τη μια υπάρχουν ψυχολογοι για κλαμματα, απο την αλλη μετριοι αλλα κ πολυ καλοι επισης...

    το μυαλο μας, ειναι στο φορτε του αλλοτε κ αλλοτε οχι. ειναι κακο να το παραδεχτουμε?
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  4. #34
    Originally posted by dimm
    δηλαδή γίνεται να ξεπεράσεις την αγοραφοβία χωρίς να πάθεις έστω ένα πανικό στο δρόμο;
    σαφως !
    αρκει βεβαια να υπαρχει αντιμετωπιση[ισως με χαπια η υποστηρικτικη θεραπεια ] του αγχους που την προξενει...

  5. #35
    Originally posted by dimm
    ναι ρε παιδία αυτό ρωτάω γιατί και γώ παίρνω αντικαταθλιπτικό αλλά δεν βοηθάει στην αγοραφοβία.Ρωτάω τι κάνετε-κάνατε και το ξεπεράσατε.
    τι σχεση εχει το αντικαταθληπτικο σου με το αγχολυτικο κατα του πανικου και του αγχους την ξερει καλυτερα ο γιατρος και ο φαρμακοποιος! παντως καθε φαρμακο θεραπευει διαφορετικα συμπτωματα και οχι παντα ....

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    130
    ανωνιμη περνω το χαναχ εδω κ 3 χρονια δοκιμασα αντικαταθλιπτικα αλλα επειδη δεν αντεχα τισ παρενεργιεσ τα σταματουσα....δουλευο ολη μερα εχω πολλα προβληματα κ δεν εχω τωρα πολυ χρονο για ψυχοθεραπεια.παλια εκανα αρκετες φορες.πιο παλια στα 17 παλι ειχα κρισεις πανικου ως τα 20...τοτε ειχα φτασει στο σημειο καταθλιψης κ ηθελα να αυτοκτονησω γιατι δεν φευγανε...δεν ειχα παρει θεραπεια κ δεν ειχα παει σε γιατρους τοτε κ ξαφνικα ξυπναω μια μερα λεσ κ εγινε θαυμα κ εφυγαν ολα ουτε πανικοι ουτε τιποτα...δηλαδη το ειχα παλεψει απο μονη κ με την βοηθειεα καπιου αλλου που ειχα σχεση τοτε...τορα χωρισα με εκεινον...αυτη την φορα δεν μπορω να το ξεπερασω ουτε με χαπια...δεν ξερω γιατι..θα τρελαθω στο τελος....ειναι δυνατον τσα χρονια υποφερω κ οχι μνο αυτο επαθα κ αξαρτηση απο τα χαναχ...σαν ναρκομανης νιωθω αν δεν παρω την δοση μου με πιανει αγχος κ αλλα διαφορα κ νομοιζω πως θα παθω πανικο αν δεν τα παρω...:(:(

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    130
    τωρα ειμαι 28 κ μετα απο 10 χρονια ξαναεπανηλθαν..........

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Μερικές φορές παίζει ψυχολογική εξάρτηση μεγαλύετρη από τη σωματική Πολίνα.

    Το ότι κάποτε ξεπέρασες αυτό το πρόβλημα έιναι πολύ θετικό, σημαίνει ότι έχεις πολλή δύναμη μέσα σου.

    Λες:\"δουλευο ολη μερα εχω πολλα προβληματα κ δεν εχω τωρα πολυ χρονο για ψυχοθεραπεια\".
    Πόσος χρόνος χρειάζεται η ψυχοθεραπεία;
    Και τι άλλες επιλογές έχεις;
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •