Σύλλογος για άτομα με συναισθηματικές διαταραχές ΜΑΖΙ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 100
  1. #16
    δεν με τρομαζουν αυτα εμενα πολαριτυ....
    ειμαι μια περιεργη ρατσα αναρχικου με βαθυτατο σεβασμο στην ατομικη ιδιοκτησια αλλα και στην συλλογικη προσπαθεια και με μια περιεργη θρησκεια αφου ως χριστιανος -αθεος , κραταω απο τον μυθο οτι ωφελει καιαπορριπτω οσα εχουν βλαψει μεχρι σημερα ...
    Γραφτε με σαν μελος μονο μην μου ζητησετε να σας πληρωσω κατι γιατι δεν εχω , σαν απορος με κοινωνικη προστασια στην δευτερη μου πατριδα....
    αν μπορω ομως να φανω καπου χρησιμος , σε καθε ανθρωπο σε αυτο τον πλανητη , με οσα εχω μαθει , οφειλω να δηλωνω παντα παρον!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    Originally posted by pelariry
    melene, δεν πρόκειται για ουτοπία και φυσικά δεν ισχυριζόμαστε πως ανακαλύψαμε την πυρίτιδα. καραμπινάτο παράδειγμα μιας τέτοιας ομάδας είναι οι Ανώνυμοι Αλκοολικοί. στο εξωτερικό λειτουργούν τέτοιες ομάδες εδώ και πολλά χρόνια π.χ. η βρετανική διπολική οργάνωση με πολυάριθμες ομάδες αυτοβοήθειας/αυτοδιαχείρισης.
    τι συγκρινεις τωρα?
    μου αρεσει σαν ιδεα..

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    607
    η ομάδα αυτοβοήθειας/αυτοδιαχείρισης δεν θέλει τον πάσχοντα ως παθητικό αποδέκτη των συνθηκών, της αρρώστειας του, του ψυχιάτρου του, του περιβάλλοντός του αλλά ως ενεργό μέλος της κοινωνίας καθ\'όσο τον βοηθά να μάθει την ασθένειά του και να την κρατά υπό έλεγχο με διάφορες τεχνικές όπως και να αναπτύξει μηχανισμούς άμυνας ώστε να μπορεί να είναι λειτουργικός και να διατηρεί μια φυσιολογική ζωή.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    607
    Originally posted by ferro
    εγω αν ειναι να συναντιομαστε καπου στο κεντρο της αθηνας(π.χ. ομονοια-πανεπιστημιο-συνταγμα για να υπαρχει προσβαση με μετρο) ειμαι μεσα!
    η στέγη μας είναι υπό συζήτηση ακόμα.

  5. #20
    Originally posted by pelariry
    Originally posted by ferro
    εγω αν ειναι να συναντιομαστε καπου στο κεντρο της αθηνας(π.χ. ομονοια-πανεπιστημιο-συνταγμα για να υπαρχει προσβαση με μετρο) ειμαι μεσα!
    η στέγη μας είναι υπό συζήτηση ακόμα.
    για δειτε μηπως δεν χρειαζεται καν η στεγη αν λοιπουν τα χρηματα αυτη την στιγμη!
    απο αυτο το φιλοξενο βημα , μπορειτε να διοργανωσετε μια εκδηλωση καλωντας καποιν εθελοντη ειδικο να σας κανει μια ομιλια και να βρειτε μια αιθουσα κοινοτικη η δημοτικη πχ ενα πολιτιστικο κεντρο του Δημου της Αθηνας το οποιο να σας φιλοξενησει και μαλιστα να διοργανωσει και ενα μικρο μπουφε γνωριμιας με συμμετοχη απο ολους σας !!!!!!!!!!!!!!
    Καποιος ας πουμε θα φερει τιςμπυρες , καποια αλλη θα φτιαξει εκφτεδακια καποιος τριτος θα στρωσει τα τραπεζια κλπ...

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    607
    βασικά οι μεγάλοι δήμοι παρέχουν στέγη έστω και προσωρινή σε τέτοιες οργανώσεις οπότε θα κινηθούμε κάπως έτσι το πρώτο διάστημα αλλά για να ζητήσουμε φιλοξενία από κάπου πρέπει να έχουμε ένα όνομα, να πούμε να αυτοί είμαστε και αυτό θέλουμε. με άλλα λόγια, χρειαζόμαστε συμμετοχή!!!

  7. #22
    Originally posted by pelariry
    βασικά οι μεγάλοι δήμοι παρέχουν στέγη έστω και προσωρινή σε τέτοιες οργανώσεις οπότε θα κινηθούμε κάπως έτσι το πρώτο διάστημα αλλά για να ζητήσουμε φιλοξενία από κάπου πρέπει να έχουμε ένα όνομα, να πούμε να αυτοί είμαστε και αυτό θέλουμε. με άλλα λόγια, χρειαζόμαστε συμμετοχή!!!
    να πατε να τυπωσετε καποιες αφισες με τιτλους και το σκοπο
    σας και να τις κολησετε μονοι σας εξω απο τα κεντρα υγειας , τα νοσοκομεια και τα ΙΚΑ σε καθε γειτονια των μελων σας
    πχ

    \"ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΝΩΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΓΩΝΙΑ ΜΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΞΑΝΑ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΙΑ ΜΑΣ \"
    ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΤΟΜΩΝ ΜΕ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ
    ΤΗΛΕΦΩΝΟ......ΜΕΙΛ......

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    607
    για να είναι νόμιμο κάτι τέτοιο πάνο χρειάζεται η επίσημη έναρξη λειτουργίας του συλλόγου μετά τη νομική επικύρωσή του.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    703

  10. #25
    Originally posted by pelariry
    για να είναι νόμιμο κάτι τέτοιο πάνο χρειάζεται η επίσημη έναρξη λειτουργίας του συλλόγου μετά τη νομική επικύρωσή του.
    σαφως ! χριαζεστε 20 μελη και ενα καταστατικο !
    ακομα και ενας απλος δικηγορος χωρις καθολου πειρα η ισως και κανενας αν αποτανθειτε στο πρωτοδικειο με αιτημα την κοινωνικη σκοπιμοτητα και τον μη κερδοσκοπικο χαρακτηρα του σωματειου , ισως ενα απλο κατασταστικο πολιτιστικων συλλογων να σας φτανει για να το εγκρινει ο πρωτοδικης ..
    εδω στην Γαλλια υπαρχει δωρεαν νομικη συμβουλη απο τον δικηγορικο συλλογο του παρισιου..
    δοκιμαστε να αποτανθειετε στην Αθηνα και στην θεσαλονικη στους αντιστοιχους γιατι μπορει να σας το κανουν εντελως δωρεαν με καποιο εθελοντη νεο ασκουμενο δικηγορο αν ειναι απαραιτητο που δεν το γνωριζω
    μπορει να σαςδωσουν επισης πληροφοριες απο τον ΣΕΨ τον συλλογο των ψυχολογων που ηταν καποτε στην ΒΚωνσταντινου απεναντι απο το αγαλμα του τρουμαν μετα το Σταδιο και την στροφη για παγκρατι των τρολευ...

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    607
    πάνο το καταστατικό έγραψα πως είναι έτοιμο.

  12. #27
    Originally posted by pelariry
    πάνο το καταστατικό έγραψα πως είναι έτοιμο.
    τοτε το μονο που μενει ειναι 20 υπογραφες μελων[ και νομιζω χωρις να ειμαι βεβαιος για μην κερδοσκοπικα σωματει αν ισχυει το ιδιο ] και η καταθεση στο πρωτοδικειο για να αναγνωριστει σαν σωματειο και να μπορει να κανει νομιμες παρεμβασεις στην πολιτεια , τους φορεις δημοσιας υγειας και στο κοινο για ενισχυσει της συμμετοχικοτητας του

  13. #28
    να δωσω και μια συμβουλη σχετικα με το αν τα 20 μελη δεν ειναι ακομα διαθεσιμα ...
    να στειλετε το καταστατικο μεσω εμειλ για υπογραφη και το καθε μελος να σας επιστρεφει παλι με μειλ αντιγραφο αστυνομικης ταυτοτητας και το κειμενο υπογεγραμμενο

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    607
    το θέμα δεν είναι οι υπογραφές αλλά η ενεργή συμμετοχή! δεν ζητάμε από κάποιον να υπογράψει και μετά απλά να το ξεχάσει...

  15. #30
    Originally posted by pelariry
    το θέμα δεν είναι οι υπογραφές αλλά η ενεργή συμμετοχή! δεν ζητάμε από κάποιον να υπογράψει και μετά απλά να το ξεχάσει...
    η ενε,ργος συμμετοχη σε καθε μορφης συλλογικη δραση, εξαρταται απο μια βασικη αρχη...
    Το κατα ποσον καθε μελος πιστευει στην συλλογικη δραση για την επιλυση των προβληματων του...
    Δεν νομιζω σημερα να υπαρχει καποιος λογικος ανθρωπος που να παραγνωριζει οτι η συμβολη του περιβαλλοντος , ειτε αυτο ειναι οικογενειακο ειτε σχολικο , ειτε επαγγελματικο ειτε τελος κοινωνικο , δεν αποτελει τον μειζονα λογο γεννησης και αυξησης του αγχους του πανικου , της συναισθηματικης και υπαρξιακης καταρευσης η τουλαχιστον συγκρουσης με ολεθριες συνεπειες στον βαθμο ατομικης ευτυχιας ενος ατομου...
    Επισης , η αγνοια για τα ψυχικα νοσηματα και η διαφορα μεταξυ νευρωτικων και ψυχωτικων συμπτωματων , εχουν επιπτωσεις σε ολο το φασμα της κοινωνικης και επαγγελματικης ενταξης του ατομου , απο την ιδια την οικογενεια και στην συνεχεια στο σχολικο περιβαλλον , τον στρατο η το περιβαλλον εργασιας , στην ελευθερη σχεση , στην φιλια και στον γαμο και τον σχηματισμο οικογενειας ...
    Οταν ημουν φοιτητης ψυολογιας το ποσωστο νεωρωτικων σε ενα πληθυσμο ηταν το 67%..σημερα νομιζω εχει ξεπερασει κατα πολυ αυτο το οριο , αν ηδη δεν εχει ταυτισθει με το συνολο του πληθυσμου μας !

Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •