Σας εχω αναγκη ειμαι χάλια - Page 8
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 8 of 8 FirstFirst ... 678
Results 106 to 120 of 120
  1. #106
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    751
    Giota, καλη δυναμη και καλη επιτυχια!
    Ειμαι σιγουρη οτι αποτελεσμα θα εχεις αργα ή γρηγορα.

    Θα περιμενω τα νεα σου, να παρω δυναμη και εγω.
    Μα τα δειλινα.... μια φωνη μου ψυθιριζει.... μυστικα .... δεν θα γυρισεις πια.....

  2. #107
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Γιωτα,


    1. Η συγνωμη εχει νοημα αν θελει καποιος να την πει, οχι γιατι θα τον υποχρεωσουν με καποιο τροπο.


    2. Αν θες να σε σεβονται, πρεπει να το κερδισεις, οχι να το απαιτησεις οπως λες.

  3. #108
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Οχι να τον υποχρεώσει γιατί τότε ισχύει απο τον καιρό που βγήκε η συγνώμη χάθηκε και το φιλότιμο.Το γνωρίζω ότι ο σεβασμός κερδίζεται και έχω πάαααααααααααρα πολύ μεγάλες ευθύνες \'οχι μόνο για τον γιό μου.Είναι κάτι που με διέλυσε γιατί ανέχτηκα απο ανθρωπάρια να με μειώσουν σαν άνθρωπο και προσωπικότητα και ένιωσα ότι έχω χάσει τον αυτοσεβασμό μου και την αξιοπρέπειά μου.Πίσω απο όλη αυτή τη διαρκή κατάθλιψη υπάρχουν πολλά και γίνεται ενας εσωτερικός πόλεμος και κρύβεται ΄θυμός.Και τα παιδιά μου έχουν επηρεαστεί απο καταστάσεις πάρα πολύ.Προσπάθησα να τα προφυλλάξω όσο μπορούσα αλλά δεν τα κατάφερα.Μέχρι πρότεινος μέσα μου έλεγα όχι και πάντα απαντούσα ναι.Τελευταία που άκουσαν το οχι υπήρξε αντίδραση, έχω κάνει κάποια βήματα όσο αφορά εμένα. Τώρα πρέπει να φανώ σταθερή και να θέσω και τα όρια στο παιδί μου.Ισως φαίνονται Κρίνο μελο και γραφικά αλλά κρύβεται μια ζωή 30 χρόνων πίσω.

  4. #109
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Τελικά ήρθε ο γιός μου με τον πατέρα του.Εγώ στην κουζίνα μαγείρευα και ο γιός μου έρχεται σαν να μην συμβάινει τίποτε μου λέει γειά σου μάνα και μου δίνει ένα φιλι.Μο είπε ο άνδρας μου ότι τον συμβούλευσε όσο μπορούσε του είχα πεί αυτές τις ημέρες που θα μείνετε οι δυο σα να μιλήσετε σαν άνδρες να μιλήσετε και για θέματα ερωτικών σχέσεων.Τώρα το σημαντικό θα είναι να μπαίνουν σιγά και σταθερά τα όρια και να καταλάβει ότι κάτι αλλάζει.Εδώ θα χρειαστεί και η βοήθεια απο τον άνδρα μου γιατί ήδη σ\'αυτόν έχω κάνει κάποια βήματα.Θα πρέπει να μιλήσουμε για να χαράξουμε κοινή πορεία και ο Θεός βοηθός

  5. #110
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    η πρωτη μαχη κερδηθηκε χωρις καν να δωθει. καλο αυτο αλλα δεν επαναπαυομαστε.εχουμε ακομα δρομο αλλα και πολλες δυναμεις,τουλαχιστον ετσι το βλεπω αυτο δεν σημαινει πως δεν πρεπει να το γιορτασουμε

  6. #111
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Μου δίνεις κουράγιο με αυτά που λες.τώρα είχα μια συζήτηση σε ήρεμο κλίμα με τον άνδρα μου και μιλήσαμε για΄το πιοα θα είναι η στάση μας απο εδώ και μπρός.Του είπα καιρός να αναλλάβεις τα καθήκοντά σου ως πατέρας θα μιλάς με το παιδί σου σαν άνδρας προς άνδρα.Για να δούμε ο καιρός θα δείξει

  7. #112
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    400
    Γιωτα μου χαιρομαι πολυ γαι σενα! εχεις ξεκινησει να κανεις τα σταθεα σου βηματα προς το καλυτερο.

    Συνεχισε ετσι και ολα θα πανε καλα, θα δεις.

    Καποια αλλα κουβεντα ειχατε με τον γιο σου?

  8. #113
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Σήμερα ήταν πρωϊνός γιατί δεν έχει σταθερό ωράριο και είναι και αυτό ένα μείον.Δεν είπαμε τίποτε ιδιαίτερα δεν είχα κλείσει μάτι χθες βράδυ και κοιμήθηκα το μεσημέρι (να δώ το βράδυ πως θα κοιμηθώ προβλέπω ολονυχτία σήμερα)αλλά είπα στον πατέρα του να αναλλάβει πλέον δράση γιατί δεν ανέχομαι απο κανέναν απαξιωτική συμπεριφορά και το εννοώ και για τον γιό και για τον άνδρα μου.Πρώτα απ\' όλα να φροντίσουμε να βοηθήσουμε το παιδί μας να συνεργαστούμε, διαφορετικά ο καθένας αναλαμβάνει τις ευθύνες του αλλά μέσα στο σπίτι θέλω ηρεμία και σεβασμό εκτός απο βοήθεια γιατί ποτέ δεν θα ανακάμψω ψυχολογικά με αυτά τα δεδομένα αρκετά πλέον

  9. #114
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    γιωτα,ο αντρας σου εχει την ιδια αποψη για τον γιο σας με σενα;δηλαδη οτι χρειαζεται βοηθεια...

  10. #115
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Ναι αλλά παντα εθελοτυφλούσε ήταν απο μωρό ιδιαίτερα νευρικό και υπερκινητικό παιδί είχε ταλαιπωρηθεί πολύ με την υγεία του και γενικά δεν έπαιξε σαν παιδί δεν πέρασε ξάνοιαστα παιδικά χρόνια.Μόνο το σοβαρό άσθμα έφτανε γιατί πάθαινε πολλές φορές κρίσεις και καταλήγαμε στο νοσοκομείο

  11. #116
    Originally posted by krino
    Γιωτα,


    1. Η συγνωμη εχει νοημα αν θελει καποιος να την πει, οχι γιατι θα τον υποχρεωσουν με καποιο τροπο.


    2. Αν θες να σε σεβονται, πρεπει να το κερδισεις, οχι να το απαιτησεις οπως λες.
    σοφη κουβεντα αλλα δυσκολη στην εφαρμογη της κρινε...
    ιδιως οταν μιλαμε για μια γενικευμενη ατμοσφαιρα φορτισμενη με πολυ αγχος και απωθημενες επιθυμιες ...
    το παιδι δεν μπορει να διορθωνει τους γονεις του ..απλα πληρωνει τις αδυναμιες τους , εσωτερικευοντας το αγχος που μια μερα θα ξεσπασει με ανυπακοη και αυθαδεια στα ματια τους ...

  12. #117
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Είμαι χάλια.Εσπασα δεν άντεξα πάλι τα ίδια υποτίμηση με κοσμιτικά και εναν ανδρα απαθή που αντί να πεί κάτι ( βέβαια τώρα είναι αργά) άκουγε όσα μου καταλόγιζε ο γιός μας.Του είχα πεί δεν είμαι καλά΄,έστειλα τον άνδρα μου σήμερα στην ψυχολόγο που πάω και μάλιστα μου είπε ότι πρέπει να με βοηθήσει η οικογένεια όπως του είπε.Αισθάνομαι ότι έχω πάει πίσω τα νεύρα μου είναι διαλυμένα αισθάνομαι μόλις ταραχτώ να με διαπερνά ηλεκτρικό ρεύμα.Αύριο θα φύγω για αγγλία.Αισθάνθηκα χειροτερα και απο σκουπίδι.Ηδη απο το πρωί με είχε εκνευρίσει ο άνδρας μου για θέμα αστείο.Εδειξε πόσο εκτιμά τον άνθρωπο που έχει υποστεί τόσα απο την οικογένειά του, απο τις λάθος αποδφάσεις του ,απο τον αγώνα που έκανα.Εγινε φασαρία δεν άντεξα όλα έχουν όρια.Ακουσα πολύ σκληρά λόγια απο το παιδί μου.δεν μου μιλά μέχρι να με δεί στο νεκροκρέββατο.Αύριο ταξιδεύω και αυτό άκουσα.Εκλαψα πολύ φώναξα δεν άντεξα άλλο ο πατέρας απαθής.Εφτασα μέχρι να τους δείξω την έξοδο.Τρέμω ολόκληρη.Μου έφαγαν την ζωή μου την υγεία μου τώρα με έστιψαν και δεν τους κάνω,Στο ππαιδί μου αύριο φεύγοντας θα δώσω την ευχή μου τον πατέρα του ούτε θα τον κοιτάξω.Θα φύγω μόνη είναι θεατρίνος και φτηνός και εγώ ο μεγαλύτερος βλάκας της οικουμένης.Ολα του είπα τα φταίει ίδιος για όσα μου έκαναν γιατί δεν μας προστάτεψε γιατί έχει θυμό το παιδί του και ξεσπάει σε μένα .Αδικαιολόγητος ο γιός μου γιατί είναι άνδρας αλλά είναι παιδί μου.Σήμερα ήταν και η τελειωτική του άνδρα μου.Ευτυχώς που πήγε και στην ψυχολόγο να του μιλήσει έκανε ακριβώς το αντίθετο.Κλαίω τις προσπάθειες που έκανα να βγάλω σωστούς ανθρώπους τις θυσίες τα χρόνια μου την υγεία μου τον σεβασμό που είχα σε όλους.Θα σκεφτού πολύ το σημερινό όταν απογειώνεται το αεροπλάνο να σκεφτούν τι έκαναν να μείνουν μόνοι τους δεν αξίζει πλέον να ασχοληθώ πάγωσα.

  13. #118
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Γιώτα μου,καλό ταξίδι.
    Εύχομαι να ηρεμήσεις κ να σκεφτείς κάποια πράγματα που θα σε βοηθήσουν να αντιμετωπίσεις την κατάσταση.Να μπορέσεις να βρεις απαντήσεις σχετικά με το τι θα κάνεις για να σε βοηθήσεις γιατί απ\'ότι φαίνεται το περιβάλλον δε θα αλλάξει,μόνο εσύ μπορείς να αλλάξεις.
    Εύχομαι το καλύτερο κ καλή δύναμη.
    Φιλιά,είσαι πολύ γλυκός άνθρωπος.

  14. #119
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    364
    Καλό σου ταξίδι κοριτσάκι.
    Μην ξεσπάς κατηγορώντας το γιο σου, προσπάθησέ το όσα κι αν σου πει. Δεν πέρασες μόνη το γολγοθά κουβαλούσες και τα παιδιά σου κι ενώ γύρευαν καταφύγιο έδειχνες αδύναμη. Πληγώθηκαν και πληγώνονται γι\'αυτό βγάζουν αγκάθια. Ξέρεις μόνη σου πως οι \"σκληροί\" γονείς δεν τα ακούνε αυτά που ακούς εσύ. Μάθε πως τους λένε χειρότερα αλλά δεν νοιάζονται, δεν επηρεάζονται, δεν στενοχωριούνται. Δεν θες να είσαι έτσι. Μην αμύνεσαι με πόλεμο. Αγάπα και ελευθερώσου.
    Πάψε την αυτολύπηση είσαι πολύ πιο δυνατή απλά δεν το ξέρεις.
    κι α σου μιλώ με παραμύθια και παραβολές.....είναι γιατί τ' ακούς γλυκύτερα κι η θλίψη δεν κουβεντιάζεται.
    ΣΕΦΕΡΗΣ

  15. #120
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    you have to hit rock bottom to rise again

Page 8 of 8 FirstFirst ... 678

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •