Ανοσία στις βενζοδιαζεπίνες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    9

    Ανοσία στις βενζοδιαζεπίνες

    Γνωρίζει κανένας τι γίνεται όταν κάποιος έχει χτίσει ανοσία στις βενζοδιαζεπίνες; Παίρνω βένζο περίπου 12 χρόνια (κυρίως xanax και stedon). Τώρα παίρνω Aklonil 2mg τη μέρα (2χ1mg) και με πιάνει ελάχιστα πλεον με αποτέλεσμα το άγχος, οι κρίσεις πανικού να είναι εκτός ελέγχου. Τι γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις; Υπάρχουν εναλλακτικες;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    232
    Δεν γνωρίζω απολύτως το θεμα αλλα υποπτευομαι δυο μονο εναλλακτικές: 1) Καποια αλλη βενζοδιαζεπίνη πιο δυνατη που να σε πιανει και απλα μεταθετεις το μεγαλο προβλημα για λιγο αργοτερα 2) κεντρο απεξαρτησης που μετα απο καιρο θα βγεις καθαρός

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,116
    Προφανώς θα πρέπει να συμβουλευτείς γιατρό. Το μόνο που ξέρω στα σίγουρα είναι ότι οι γιατροί συστήνουν αντικαταθλιπτικό με ένδειξη για γενικευμένη αγχωδη διαταραχή για χρόνιο στρες, το ζαναξ είναι για κάτι έκτακτο ή παροδική χρήση.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Jan 2024
    Posts
    39
    Δύσκολες καταστάσεις.
    Το stedon στα 5-πράσινο- σίγουρα σε ηρεμεί(το 10, είναι άσχετο--μηδέν--).
    Εχει άμεση και προσωρινή δράση' μετά θες 'αλλα 5 και άλλα 5, έως 30 την ημέρα' λύσαμε το υπαρξιακό μας πρόβλημα; Λύσαμε γενικά το πρόβλημα; Oxι, δεν λύσαμε κανένα πρόβλημα.
    Εχεις κάποιας μορφής κατάθλιψη;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,253
    Η εναλλακτική είναι να κάνεις ψυχοθεραπεία....και δεν είναι καν εναλλακτική είναι η μόνη θεραπεία....τα φάρμακα μετά από λίγο καιρό τα συνηθίζει ο οργανισμός,αλλά η αιτία είναι πάντα μέσα σου όσα χάπια και να πάρεις!

  6. #6
    Έχεις αναπτύξει ανοχή και εξάρτηση, το οποίο είναι πρόβλημα. Κανονικά οι βενζοδιαζεπίνες χορηγούνται για έκτακτες ανάγκες και για μικρά χρονικά διαστήματα. Στη θέση σου θα σε συμβουλευόμουν γιατρό για λήψη αντικαταθλιπτικού και πολύ σταδιακή διακοπή των βενζοδιαζεπίνων.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by Be_brave View Post
    Έχεις αναπτύξει ανοχή και εξάρτηση, το οποίο είναι πρόβλημα. Κανονικά οι βενζοδιαζεπίνες χορηγούνται για έκτακτες ανάγκες και για μικρά χρονικά διαστήματα. Στη θέση σου θα σε συμβουλευόμουν γιατρό για λήψη αντικαταθλιπτικού και πολύ σταδιακή διακοπή των βενζοδιαζεπίνων.
    Παίρνω Effexor των 150mg. Πρόσφατα ο γιατρός μου, μου έβαλε το seroquel xr για να με βοηθήσει στην αγχολυση. Το θέμα είναι ότι μέχρι τώρα που είμαι στα 100mg δεν βλέπω να έχει αγχολυτικές δυνατότητες. Έχει κανένας εμπειρία πάνω σε αυτό;

  8. #8
    Πολύ καλη επιλογή το σεροκουελ βοηθάει πραγματικά.εγω φαντάσου επερνα εφεξορ 225 τη μέρα και ήμουν άλλος άνθρωπος μέχρι να πάθω μανία και να ισοπεδώσει ολα

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by shadoka View Post
    Πολύ καλη επιλογή το σεροκουελ βοηθάει πραγματικά.εγω φαντάσου επερνα εφεξορ 225 τη μέρα και ήμουν άλλος άνθρωπος μέχρι να πάθω μανία και να ισοπεδώσει ολα
    Σε τι σε βοηθάει το seroquel; Επίσης το εφεξορ το έκοψες τελείως; Αν ναι, είχε ισχυρό σύνδρομο απόσυρσης;

  10. #10
    Είναι αγχολυτικο εκτός από αντιψυχωτικο και κανεις και ωραίο ύπνο συνεχόμενο.το εφεξορ δυσκολευτηκα πάρα μα πάρα πολύ να το κόψω.με κανένα άλλο αντικαταθλιπτικό δε δυσκολευτηκα τοσο

Similar Threads

  1. βενζοδιαζεπινες και ζανξ
    By hlias1988 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 11-04-2020, 03:13
  2. Βενζοδιαζεπινες-Αδυναμο ανοσοποιητικο
    By thanosP in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 12-09-2019, 17:55
  3. Replies: 10
    Last Post: 06-04-2019, 11:53
  4. Βενζοδιαζεπινες κ Μαστουρα...
    By Lacrymosa in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 46
    Last Post: 12-10-2011, 19:17
  5. TAVOR K ΕΞΑΡΤΗΣΗ ΑΠΟ ΒΕΝΖΟΔΙΑΖΕΠΙΝΕΣ
    By Lacrymosa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 16-07-2011, 14:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •