Δεν ξερω τι να κανω,εχω κουραστει και βαρεθει.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    437

    Unhappy Δεν ξερω τι να κανω,εχω κουραστει και βαρεθει.



    Εχω κουραστει τα τελευταια 3 χρονια κυριως,να ψαχνω να βρω το νοημα της ζωης και της υπαρξης μου σε αυτο τον κοσμο,υποφερω απο χρονια μοναξια,χωρις φιλους,χωρις παρεες,χωρις επιλογες για τιποτε.Ειμαι το καλο παιδι που θα εκμεταλλευτουν ολοι,δεν μπορω να πω οχι η να βαλω ορια σε ανθρωπους που μου δημιουργουν προβλημα,αποφευγω τις συγκρουσεις και τις αντιπαραθεσεις.

    Δεν εχω φιλους,δεν ειχα ποτε και δεν μπορεσα ποτε μου να κρατησω εστω 2-3 για τα βασικα.Ειμαι εσωστρεφης,ντροπαλος,χαμηλ ων τονων,υποφερω απο αγχωδης διαταραχη,δεν με γεμιζει σχεδον τιποτε απο οτι δοκιμαζω να κανω,η δουλεια που κανω δεν μου αρεσει και δεν με γεμιζει αλλα δεν βρισκω και κατι καλυτερο,δεν μου επιτρεπει να φυγω απο το σπιτι των γονιων γιατι δεν φτανει ο μισθος κατι που ειναι ενοχλητικο και καταπιεστικο ταυτοχρονα,στρεσαρομαι οταν πρεπει να αλλαξω εργασιακο περιβαλλον και γενικοτερα δεν μου αρεσει το αγνωστο.Δυσκολευομαι να εκφραστω,καταπιεζω συναισθηματα,δεν διεκδικω τη ζωη,μονιμως σε ενα μοτιβο καταθλιψης,στενοχωριας,ανη μποριας,χωρις υποστηριξη η στηριγματα απο το οικογειακο περιβαλλον,τους γονεις.

    Δεν βγαινω εξω,δεν παω σε μαγαζια,δεν διασκεδαζω,δεν ταξιδευω,δεν εχω καποιο χομπι η ασχολια που να μου δινει χαρα η ικανοποιηση,δεν εχω καποια σχεση με κοπελα η γενικοτερα σεξουαλικη ζωη εδω και πολλα χρονια,εχω δοκιμασει σεμιναρια κοινωνικοποιησης, 2 ψυχοθεραπευτες,1 κλινικο ψυχολογο,ειμαι σε ομαδικη ψυχαναλυτικη θεραπεια τους τελευταιους 8 μηνες χωρις να βλεπω ωστοσο βελτιωση ακομη,ειναι δυσκολο και το καταλαιβαινω,παροτι οι αλλοι μου δινουν αξια,δεν την βλεπω,δεν την αισθανομαι,εχω αισθηματα κατωτεροτητας,παραιτησης,β λεπω τους γυρω μου να εξελισσονται,να χαιρονται τη ζωη,να αντιμετωπιζουν
    προβληματα και εγω δεν μπορω να αλλαξω τιποτε,εχω μεινει στασιμος σε ολη μου τη ζωη,απελπησια πραγματικη.Δεν εχω σοσιαλ μιντια,φοβαμαι να εκτεθω,να ανεβαζω φωτογραφιες η οτιδηποτε τετοιο.
    Last edited by JohnyK33; 08-05-2024 at 21:37.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,136
    Οι ψυχολόγοι και οι ψυχίατροι, φίλε, δεν καλύπτουν την ανάγκη για φιλίες, όσο καλοί και να είναι. Πρέπει να κυνηγήσεις να βρεις κάποιους για να αλλάξει η κατάστασή σου, είτε μέσω ίντερνετ, είτε μέσω άλλων χόμπι, έστω μέσω Κέντρων Ημέρας, έστω κάποιους με ψυχολογικά, δεν μπορεί να μην υπάρχει κανένας που να γίνει φίλος σου!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    437

    Unhappy

    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Οι ψυχολόγοι και οι ψυχίατροι, φίλε, δεν καλύπτουν την ανάγκη για φιλίες, όσο καλοί και να είναι. Πρέπει να κυνηγήσεις να βρεις κάποιους για να αλλάξει η κατάστασή σου, είτε μέσω ίντερνετ, είτε μέσω άλλων χόμπι, έστω μέσω Κέντρων Ημέρας, έστω κάποιους με ψυχολογικά, δεν μπορεί να μην υπάρχει κανένας που να γίνει φίλος σου!
    Το θεμα ειναι οτι κανενας τα τελευταια 15 χρονια,δεν εχει κυνηγησει η κανει προταση να γινουμε φιλοι,μια ζωη θα πρεπει να κυνηγαω η να προτεινω εγω και αν γινω αποδεκτος δλδ.Επισης τα χομπυ δεν μου δινουν αυτη τη δυνατοτητα,πηγαινω γυμναστηριο και δεν μιλαω σε κανεναν,δεν μου μιλαει και κανεις.Μεσω ιντερνετ δεν εχω καμια επαφη με social media,δεν εχω προφιλ,φιλους απο εκει.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    599
    Μπορείς να μάθεις ν'αγαπάς τη μοναχικότητα, γιατί δεν είναι όλος ο πλανήτης φτιαγμένος να είναι πάρτι άνιμαλς. Αν μάχεσαι μέσα σου διαρκώς αυτό που φαίνεται πως είσαι, το υλικό σου, δεν θα το αποδεχτείς ποτέ, και θα είσαι πάντα δυσαρεστημένος, γιατί θα θες να γίνεις κάτι άλλο απ' αυτό που έχεις. ΟΚ, καταλαβαίνω την ανάγκη για σχέση και κάποια κοινωνική διάδραση, και νομίζω αυτό δεν είναι ακατόρθωτο. Αλλά μην έχεις απαιτήσεις για ΟΛΑ αυτά τα πεδία που ανέφερες, θεωρώ ότι θα σε καταπιέσει η προσπάθεια πολύ.
    Πάρτο χαλαρά και σιγά σιγά, έναν έναν τομέα, μη βλέπεις όλη την εικόνα, αλλά επικεντρώσου σε ΕΝΑ που θα διορθώνεις με μικρά βήματα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2024
    Posts
    188
    Η μοναξιά αν έχεις την σωματική σ υγεία και διαμορφώσεις το χώρο σ κατάλληλα για να περνάς την ώρα σ όταν βαριεσαι δεν είναι τόσο κακη

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    437

    Unhappy

    Ρε παιδια,δεν μπορω να πηγαινω μονος μου διακοπες,ταξιδια η σε μαγαζια ξερω γω,ουτε το να πηγαινω στη φυση η να κανω περιπατους μου προσφερει κατι στο ολο θεμα,η μοναξια οκευ μπορει καποιους να τους καλυπτει και να μην ενοχλουνται απο αυτο,να την επιδιωκουν κατα διαστηματα η μονιμα, να αισθανονται καλυτερα μονοι τους να κανουν πραγματα.Η ελλειψη ομως παρεας και συντροφιας ταυτοχρονα,δημιουργει αντικοινωνικοτητα,μοναξια που οδηγει το ατομο σε καταθλιψεις και στεναχωριες,ενοχες πως φταιει αυτος για ολα η οτι δεν τον θελουν οι αλλοι κλπ.

    Δυστυχως ειμαι μονος μου πολλα χρονια και αυτο μου δημιουργει καθημερινο στρες,αγχος,μην καταληξω να ειμαι μονος και ερημος σε ολη μου τη ζωη.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2024
    Posts
    188
    Αν θέλεις στείλε Μ να μιλησουμε ένα mail στο [email protected]

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    437
    Quote Originally Posted by Tsoufis1989 View Post
    Αν θέλεις στείλε Μ να μιλησουμε ένα mail στο [email protected]
    Στειλε μου pm εδω αν δεν σε πειραζει.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2024
    Posts
    188
    Δεν μπορώ να στείλω pm πρέπει νομίζω να συμπηρωσο κάποιον αριθμό μνμ στο φόρουμ

  10. #10
    Quote Originally Posted by JohnyK33 View Post
    Το θεμα ειναι οτι κανενας τα τελευταια 15 χρονια,δεν εχει κυνηγησει η κανει προταση να γινουμε φιλοι,μια ζωη θα πρεπει να κυνηγαω η να προτεινω εγω και αν γινω αποδεκτος δλδ.Επισης τα χομπυ δεν μου δινουν αυτη τη δυνατοτητα,πηγαινω γυμναστηριο και δεν μιλαω σε κανεναν,δεν μου μιλαει και κανεις.Μεσω ιντερνετ δεν εχω καμια επαφη με social media,δεν εχω προφιλ,φιλους απο εκει.
    Να σου κάνει κάποιος πρόταση " θες να γίνουμε φίλοι? " είναι δύσκολο.

    Βρίσκεις εναν που θεωρείς θα σου ταίριαζε, ξεκινας να τον χαιρετας ή κανεις ψιλοκουβεντούλα, ζητας στοιχεία επικοινωνίας, του στέλνεις, βγαίνετε ή ανταλλάσσετε μηνύματα

    Και μετά απο κάποιους μήνες συχνής επικοινωνίας γίνεται φίλος σου

    Λες ότι υπάρχει το πρόβλημα των φίλων , το οποίο είναι απόλυτα κατανοητό και έχεις δίκιο, αλλά όλοι
    " προσπαθούμε " για να κανουμε επαφές.

    Δεν είσαι ο μόνος που θα πρέπει να προσπαθήσει. Ακόμη και οι πολύ κοινωνικοι , προσπαθούν. Έρχονται και σου πιάνουν κουβεντα απο το πουθενά

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2024
    Posts
    188
    Ακόμα και εδώ μέσα μπορείς να βρεις φίλους από την στιγμή που όλοι έχουν κάποια θέματα ώστε να μπορείς συζητήσεις άνετα τα παντα

  12. #12
    Quote Originally Posted by Tsoufis1989 View Post
    Δεν μπορώ να στείλω pm πρέπει νομίζω να συμπηρωσο κάποιον αριθμό μνμ στο φόρουμ
    Πρεπει να φτάσεις τα 50 αν δεν κανω λαθος, στείλε καμια βλακεία εδω, μεχρι να σου ανοίξουν τα προσωπικα μηνυματα

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2024
    Posts
    188
    Το θέμα είναι όσοι είμαστε ενεργοί εδώ μέσα και θέλουν φυσικα να βρίσκαμε έναν ποιον αμέσω τρόπο επικοινωνίας π.χ μια ομαδική στο viber η κάτι αλλο

  14. #14
    Quote Originally Posted by Tsoufis1989 View Post
    Το θέμα είναι όσοι είμαστε ενεργοί εδώ μέσα και θέλουν φυσικα να βρίσκαμε έναν ποιον αμέσω τρόπο επικοινωνίας π.χ μια ομαδική στο viber η κάτι αλλο
    Το βάιμπερ ρε συ θέλει να δώσεις κινητό. Όταν ο αλλος σου λεει για ψυχικά προβλήματα προφανώς θελει να μιλήσει ανώνυμα τουλάχιστον στην αρχή. Φτιάξτε όλοι φέικ προφιλ και βρεθείτε σε καμια άλλη εφαρμογή για να μην υπάρχουν θέματα.
    Αν γνωριστείτε πρώτα ανταλλάζετε και τα πιο προσωπικα στοιχεία

    Λεω εγω τωρα, μια ιδέα

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2024
    Posts
    188
    Εγώ μια ιδέα έδω πρέπει να είσαι μέσα αρκετό χρόνο και να περιμένεις αν θα απαντήσει κάποιος σε κάτι που εσύ ρώτησες η αν συνεχίζεται μια συζήτηση γενικά
    ...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Δεν ξερω γιατι μου το κανω..αλλα το κανω και ειναι κουραστικο!
    By Μητσάκος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 10-12-2020, 18:20
  2. δεν ξέρω τι να κάνω
    By psychedelia in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 2
    Last Post: 09-09-2019, 11:54
  3. Ξέρω τί έχω, δεν ξέρω τι να κάνω!
    By lamda in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 14-06-2016, 23:21
  4. Δεν ξερω τι να κανω!!!!
    By xritaf in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 24
    Last Post: 14-05-2015, 23:03
  5. Δεν ξέρω τι να κάνω :/
    By Clementine in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 7
    Last Post: 08-03-2015, 14:23

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •