Διακοπή καπνίσματος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2024
    Posts
    3

    Διακοπή καπνίσματος

    Καλημέρα σας. Εχω κόψει με βοήθεια πνευμονολογου το κάπνισμα πριν από 3,5 χρόνια. Τη νικοτίνη όμως τη διέκοψα πριν μερικους μήνες και αρχισα να μασάω τσίχλες από συνήθεια και νευρικότητα. Ακόμα δεν έχω ξεπεράσει την ανάγκη μου να έχω κάτι στο στόμα μου να μασάω και υποτίθεται να με ηρεμει. Επίσης θεωρώ πως με τη διακοπή έπαθα κάποιου είδους θλίψη η μου βγήκαν στην επιφάνεια συναισθήματα που συγκαλύπτα. Παρακολουθουμαι από ψυχολόγο.
    Οποιαδήποτε βοήθεια σας και εμπειρία σας ευπρόσδεκτη. Χρόνια πολλά.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Location
    Usa
    Posts
    3

    Free connections: no strings attached dating

    Embrace the freedom of casual encounters on the best dating app in town!
    Allow yourself the forbidden, one night only
    Authentic Damsels
    Optimal casual Dating

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    906
    Καλησπέρα, δύσκολο το κόψιμο του τσιγάρου.
    Δυστυχώς μαζί με το τσιγάρο πρέπει να αποχωριστείς κ καφέδες κ αλκοόλ προσωρινά έστω.
    Πάρε κομπολόι κ τσίχλες για αρχή.
    Σιγά σιγά θα τα αφήσεις και αυτά.
    Θέλει καιρό κ πολύ υπομονή.

  4. #4
    θα σου πω μια σκεψη που με βοηθησε, μην περιμενεις να βρεις δυναμη για να κοψεις το καπνισμα και μην προσπαθεις να βρισκεις συνεχος δυναμη για αυτο. απλα στηγμιαια και σηνηδειτα την καθε εκαστοτε στηγμη προσαπθα να κανεις λιγοτερα με καθε αντοιστηχο σηνηθειο που το εχεις συνδυασει. και και οσο περιωριζεται η ουσια και το σηνηθειο και αντικαθησταται με αλλα. τοσο να αναβλυζει απο μονη της η δυναμη μεσα σου. το θεμα μετα ειναι να εμπλουτιζεις την καθημερινωτητα και την ποιωτητα ζωης σου παραληλα ωστε να διατιρουνται τα επιπεδα που κρατανε αυτην την δυναμη. και επεισης αν θες. ασχολησου λιγο και με τον εσωτερικο σου πνευματικο σου κοσμο. το αν αλαξζεις σαν ανθρωπος και οσο νανανι να ορημαζεις βοηθαει να μηνει πισω ο παλιος εαυτος με τις παλιες συνηθειες

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2024
    Posts
    3
    Σε ευχαριστώ πολυ.
    Ειναι αληθεια αυτο που λες. Εχω ήδη αλλάξει πολλα στη ζωή μου. Απλώς νιώθω μια θλίψη πολλες φορες. Και παλια την ένιωθα κ αναβα ένα τσιγάρο. Σαν φίλος δηλαδή... Απλώς τώρα λείπει αυτό κ πιανω τον εαυτό μου να κάθομαι ακίνητη και να περιμένω να φυγει η θλίψη αυτή ή η νευρικότητα. Απλώς ποτε θα φυγουν εντελώς.... ;;μετά από πόσα χρόνια θα συνηθίσω ;

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    May 2024
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by Player View Post
    Καλησπέρα, δύσκολο το κόψιμο του τσιγάρου.
    Δυστυχώς μαζί με το τσιγάρο πρέπει να αποχωριστείς κ καφέδες κ αλκοόλ προσωρινά έστω.
    Πάρε κομπολόι κ τσίχλες για αρχή.
    Σιγά σιγά θα τα αφήσεις και αυτά.
    Θέλει καιρό κ πολύ υπομονή.
    Το έχω ήδη κόψει... 3,5 χρόνια. Μετά έκανα σπρέυ, τσίχλες διαφορα νικορέτ υποκατάστατα.
    Εδώ και 6 μήνες τίποτα κι ακόμα δε λεω να συνηθίσω. Εχω θλίψη ή νευρα... Περνάνε βέβαια αλλά με δυσκολία. Ευτυχώς που παω σε ψυχολογώ μου χει μάθει αναπνοές κ συζητάμε και με βοηθάει.
    Απλως αναρωτιέμαι ποτε θα συνηθίσω ποσα χρονια ακόμα...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    170
    Οταν σκεφτομαι να κοψω το ηλεκτρ. τσιγαρο, μου βγαινει μια θλιψη. Αποφασιζω να μην το κοψω και να το συνεχισω και περναει σε λιγο και ειμαι παλι χαρουμενος.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Location
    Λόφος με τα Φοινικόδεντρα
    Posts
    100
    καλησπέρα AvaLav, σου μιλά πρώην βαρύς καπνιστής επί δεκαετίες, στην κυριολεξία και δίχως την παραμικρή υπερβολή. Πακέτα ανά ημέρα. Μαχαίρι, δίχως υποκατάστατα στα μέσα του περασμένου Νοέμβρη. Με αρκετές οργανωμένες μέχρι και την τελευταία λεπτομέρεια προσπάθειες να το κόψω στο παρελθόν, αλλά αποτυχημένες. Αυτή τη φορά με βοήθησαν 2 πράγματα: η θέλησή μου να το κόψω -προφανώς τις προηγούμενες φορές δεν ήταν τόσο ισχυρή- και το παρακάτω βιβλίο για το οποίο θα σου παραθέσω έναν σύνδεσμο που σου δίνει τη δυνατότητα να μελετήσεις δωρεάν το μεγαλύτερο κομμάτι του. Στη διάθεσή σου για το οτιδήποτε. https://alexanton.wordpress.com/wp-c...80ceb1cebd.pdf
    ΠολύτιμοιΣύνδεσμοιτουΕκείμετοΕδώ

Similar Threads

  1. Διακοπή καπνίσματος
    By Aerozol in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 4
    Last Post: 04-05-2023, 22:07
  2. Διακοπή Καπνίσματος
    By ioannis.87 in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 1
    Last Post: 01-04-2020, 20:41
  3. Διακοπή καπνίσματος
    By foufoutos32 in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 49
    Last Post: 01-10-2019, 14:56
  4. Διακοπη Καπνισματος!!!!!
    By Xfactor in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 217
    Last Post: 01-04-2018, 19:15
  5. Διακοπη καπνισματος
    By Deleted-member-18-05-2015 in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 15
    Last Post: 17-12-2014, 12:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •