Καταθλιψη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2024
    Posts
    317

    Καταθλιψη

    Καλησπέρα είμαι 34 έχω κάποια προβλήματα υγείας όπως δυσκοκυλη (χειρουργισιμη)και κάτι άλλο που δεν μπορούνε να το βρούνε έχασα την δουλειά μ και γενικά δεν είμαι πολύ καλά ούτε εγώ αλλά ούτε και στην σχέση Μ που συγκατοίκω

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2024
    Posts
    2
    Quote Originally Posted by Tsoufis1989 View Post
    Καλησπέρα είμαι 34 έχω κάποια προβλήματα υγείας όπως δυσκοκυλη (χειρουργισιμη)και κάτι άλλο που δεν μπορούνε να το βρούνε έχασα την δουλειά μ και γενικά δεν είμαι πολύ καλά ούτε εγώ αλλά ούτε και στην space bar clicker σχέση Μ που συγκατοίκω
    Καταλαβαίνω ότι ανησυχείς. Ασθένειες όπως η αγχώδης κατάθλιψη είναι προκλητικές και οι υποτροπές είναι συχνές.

    Λάβετε υπόψη ότι η αποτελεσματικότητα των αντικαταθλιπτικών διαφέρει από ασθενή σε ασθενή και ότι κάθε κατάσταση είναι μοναδική.

    Αν και το Seroxat (παροξετίνη) παρουσιάζει κάποια βελτίωση μετά από 6 εβδομάδες, το πλήρες αποτέλεσμα μπορεί να μην είναι αισθητό για άλλες 8 εβδομάδες —ή και περισσότερο— σε ορισμένα άτομα.

    Λόγοι που θα μπορούσαν να εξηγήσουν γιατί δεν υπήρξε αξιοσημείωτη βελτίωση:

    Η συνιστώμενη δόση: Ίσως η θεραπεία που χρειάζεστε δεν χορηγείται από την τρέχουσα δόση σας.
    Χρόνος: Τα πλήρη αποτελέσματα του φαρμάκου μπορεί να μην είναι άμεσα εμφανή.
    Πρόσθετοι παράγοντες: Ένας αριθμός μεταβλητών, συμπεριλαμβανομένης της έντασης της κατάθλιψής σας, της μοναδικής βιολογίας σας και τυχόν συννοσηρών ασθενειών, μπορεί να εξηγήσουν γιατί δεν έχετε δει καμία βελτίωση.
    Τι λες για αυτό:

    Ήρθατε σε επαφή με τον θεραπευτή σας: Ανησυχείτε για την έλλειψη προόδου; Συζητήστε το με τον ψυχίατρό σας. Ίσως χρειαστεί να προτείνει ένα νέο φάρμακο ή να αλλάξει τη δόση.
    Αφήστε τους φόβους σας στην άκρη: Η αντιμετώπιση της κατάθλιψης απαιτεί επιμονή και αντοχή. Μην ξεχνάτε ποτέ το γεγονός ότι έχετε αντιμετωπίσει με επιτυχία παρόμοιες προκλήσεις στο παρελθόν.
    Συνεχίστε με τη χημειοθεραπεία σας: Πρέπει να παίρνετε τα φάρμακά σας ακριβώς σύμφωνα με τις οδηγίες του γιατρού σας.
    Αγκαλιάστε έναν ισορροπημένο τρόπο ζωής: Η βελτίωση της αποτελεσματικότητας της θεραπείας μπορεί να είναι τόσο απλή όσο η σωστή διατροφή, η αρκετή άσκηση και ο αρκετός ύπνος.
    Μιλήστε με έναν θεραπευτή: Τα συμπτώματα της κατάθλιψης και οι δεξιότητες διαχείρισης του στρες μπορούν να αντιμετωπιστούν καλύτερα με τη βοήθεια ψυχοθεραπείας και φαρμάκων.
    Λάβετε υπόψη: το

    Έχετε παρέα: Το άγχος και η κατάθλιψη είναι κοινά ζητήματα ψυχικής υγείας. Ζητήστε βοήθεια από τους άλλους γύρω σας χωρίς δισταγμό.
    Τα καλά νέα είναι ότι το άγχος και η κατάθλιψη είναι ιάσιμες καταστάσεις. Η ανάρρωση είναι δυνατή με τη σωστή φροντίδα και βοήθεια.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    235
    καλησπερα φιλε μου να διωχνεις καταρχας τις κακες σκεψεις ολα καλα θα πανε.παιρνεις καποια φαρμακευτικη αγωγη;επισης θα βοηθησει πολυ η γυμναστικη και να εχεις και καποια δουλεια αργοτερα στο μελλον αν μπορεις.η μουσικη και η ενασχοληση με την φυση και το να επισης ειναι πολυ καλες δραστηριοτητες που διωχνουν την θλιψη.η μιση Ελλαδα ειναι ανεργη μην στεναχωριεσαι γ αυτο.κανε πραγματα που σε ευχαριστουν και μιλησε και με εναν γιατρο ο οποιος να ειναι ανθρωπος και να ενδιαφερεται μην πας σε οποιον να ναι.και επισης τα χαπια δεν διορθωνουν την κατασταση δεν ειναι πανακεια.τα επειδοδια καταθλιψης κανουν τον κυκλο τους και φευγουν το μεγιστο διαρκουν μεχρι 3-4 μηνες.να ακους χαρουμενη μουσικη και να αποφευγεις καθε τι αγχωδες και καθε τι που εχει πιεση και σε νευριαζει.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2024
    Posts
    140
    Quote Originally Posted by Walkrdner View Post
    Καταλαβαίνω ότι ανησυχείς. Ασθένειες όπως η αγχώδης κατάθλιψη είναι προκλητικές και οι υποτροπές είναι συχνές.

    Λάβετε υπόψη ότι η αποτελεσματικότητα των αντικαταθλιπτικών διαφέρει από ασθενή σε ασθενή και ότι κάθε κατάσταση είναι μοναδική.

    Αν και το Seroxat (παροξετίνη) παρουσιάζει κάποια βελτίωση μετά από 6 εβδομάδες, το πλήρες αποτέλεσμα μπορεί να μην είναι αισθητό για άλλες 8 εβδομάδες —ή και περισσότερο— σε ορισμένα άτομα.

    Λόγοι που θα μπορούσαν να εξηγήσουν γιατί δεν υπήρξε αξιοσημείωτη βελτίωση:

    Η συνιστώμενη δόση: Ίσως η θεραπεία που χρειάζεστε δεν χορηγείται από την τρέχουσα δόση σας.
    Χρόνος: Τα πλήρη αποτελέσματα του φαρμάκου μπορεί να μην είναι άμεσα εμφανή.
    Πρόσθετοι παράγοντες: Ένας αριθμός μεταβλητών, συμπεριλαμβανομένης της έντασης της κατάθλιψής σας, της μοναδικής βιολογίας σας και τυχόν συννοσηρών ασθενειών, μπορεί να εξηγήσουν γιατί δεν έχετε δει καμία βελτίωση.
    Τι λες για αυτό:

    Ήρθατε σε επαφή με τον θεραπευτή σας: Ανησυχείτε για την έλλειψη προόδου; Συζητήστε το με τον ψυχίατρό σας. Ίσως χρειαστεί να προτείνει ένα νέο φάρμακο ή να αλλάξει τη δόση.
    Αφήστε τους φόβους σας στην άκρη: Η αντιμετώπιση της κατάθλιψης απαιτεί επιμονή και αντοχή. Μην ξεχνάτε ποτέ το γεγονός ότι έχετε αντιμετωπίσει με επιτυχία παρόμοιες προκλήσεις στο παρελθόν.
    Συνεχίστε με τη χημειοθεραπεία σας: Πρέπει να παίρνετε τα φάρμακά σας ακριβώς σύμφωνα με τις οδηγίες του γιατρού σας.
    Αγκαλιάστε έναν ισορροπημένο τρόπο ζωής: Η βελτίωση της αποτελεσματικότητας της θεραπείας μπορεί να είναι τόσο απλή όσο η σωστή διατροφή, η αρκετή άσκηση και ο αρκετός ύπνος.
    Μιλήστε με έναν θεραπευτή: Τα συμπτώματα της κατάθλιψης και οι δεξιότητες διαχείρισης του στρες μπορούν να αντιμετωπιστούν καλύτερα με τη βοήθεια ψυχοθεραπείας και φαρμάκων.
    Λάβετε υπόψη: το

    Έχετε παρέα: Το άγχος και η κατάθλιψη είναι κοινά ζητήματα ψυχικής υγείας. Ζητήστε βοήθεια από τους άλλους γύρω σας χωρίς δισταγμό.
    Τα καλά νέα είναι ότι το άγχος και η κατάθλιψη είναι ιάσιμες καταστάσεις. Η ανάρρωση είναι δυνατή με τη σωστή φροντίδα και βοήθεια.
    Η τεχνίτη νοημοσύνη εκανε την εμφάνιση της
    θαρρεις και απαντα μηχάνημα που κάνει στατιστική αυτο το μήνυμα, να ρωτησω τι δουλεια κανετε ;

Similar Threads

  1. Η καταθλιψη φερνει καταθλιψη
    By howtodream8 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 21-12-2012, 08:21
  2. Replies: 16
    Last Post: 22-12-2009, 23:38
  3. Replies: 5
    Last Post: 20-12-2009, 03:57
  4. Replies: 7
    Last Post: 19-03-2006, 14:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •