Παρενεργειες φαρμακων;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1

    Παρενεργειες φαρμακων;

    Παιρνω seroxat 20mg Zanax 0,5mg εδω και πολλα χρονια. Προσαρμοζω την αγωγη πλεον μονος μου με μια τυπικη επισκεψη στον ψυχιατρο ανα διμηνο για να μου γραψει τα φαρμακα. Αιθανομαι οτι μου εχουν αλλαξει την προσωπικοτητα. Ημουν ησυχος ανθρωπος, χωρις ξεσπασματα, χωρις νευρα. Πλεον εχω εντονα ξεσπασματα, ειμαι ανυπομονος, αθυροστομος καποιες φορες, κακεντρεχης στις σκεψεις για αλλους ανθρωπους. Ολα αυτα στιγμιαια. Ενω ειμαι δοτικος, υποστηρικτικος, δεν εκανα κακο σε κανενα ανθρωπο ποτε, ολα αυτα τα στιγμιαια ξεσπασματα μου χαλανε την εικονα μου. Εννοειται οτι δεν ειμαι ετσι καθε μερα. Αλλα μπορει να εχω ξεσπασματα μια-δυο φορες το μηνα. Σαν να μην εχω αναστολες οταν ειναι να εκστομισω κατι. Με το που συμβαινει αυτο το μετανοιωνω την επομενη στιγμη. Να παιζουν ρολο τα φαρμακα ή μηπως ειμαι ετσι γενικα;
    Last edited by Νικος Νικος; 14-05-2024 at 17:29.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2024
    Posts
    246
    Καλημέρα Νικόλα και καλή δύναμη αυτό πρέπει να το πεις στην στον ψυχίατρο σ και φυσικά μην περιμένεις να περάσει το δίμηνο πάνε όσο πιο σύντομα μπορείς γνώμη Μ φυσικα

  3. #3
    Καλημερα φιλε μου. Τα εχω συζητησει. Τα αποδιδει στο αγχος μου. Δεν βλεπει κατι ιδιαιτερο στη συμπεριφορα μου. Του ειχα προτεινει ψυχοθεραπεια αλλα μου ειπε οτι δεν εχει νοημα μετα απο τοσα χρονια αγωγης. Δεν θα με βοηθησει σε κατι. Θεωρει οτι ειμαι σε ενα καλο επιπεδο. Δεν εχω λογο να τον αμφισβητησω. Θα μπορουσε να εκμεταλευτει την ολη κατασταση προτεινοντας μου πιο συχνες επισκεψεις που σημαινει μεγαλυτερο οικονομικο κερδος για αυτον.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2024
    Posts
    246
    Μήπως σε χαλάει κάτι στην καθημερινή σ ρουτίνα?όπως δουλεια-φιλιες-οικογενειακο περιβάλλον?

  5. #5
    Quote Originally Posted by Tsoufis1989 View Post
    Μήπως σε χαλάει κάτι στην καθημερινή σ ρουτίνα?όπως δουλεια-φιλιες-οικογενειακο περιβάλλον?
    Θα ελεγα μαλλον η μοναξια και η βαρεμαρα. Την οποια επιδιωκω πολλες φορες.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2024
    Posts
    246
    Καλύτερα μοναξιά πάρα με ανθρώπους που δεν σε καταλαβαίνουν η είναι με ένα κινητό στο χέρι και δν ακούν αυτά π έχεις άμα θες να μιλήσεις κάπου μην συστάσεις στείλε μ

  7. #7
    Quote Originally Posted by Tsoufis1989 View Post
    Καλύτερα μοναξιά πάρα με ανθρώπους που δεν σε καταλαβαίνουν η είναι με ένα κινητό στο χέρι και δν ακούν αυτά π έχεις άμα θες να μιλήσεις κάπου μην συστάσεις στείλε μ
    Ευχαριστω για την προθυμια σου. Και οι ανθρωπινες επαφες χρειαζονται. Ο ανθρωπος ειναι κοινωνικο ον. Εχω καποιες φιλιες. Αλλα κατι με τρωει απο μεσα. Σαν κατι ανικανοποιητο.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2024
    Posts
    246
    Χρειάζονται αρκεί να σ δίνουν αυτό που θες και δν το εννοώ συμφεροντολογικα μην με ευχαριστείς δν έκανα κάτι εδώ μέσα ευτυχώς οι δυστυχώς καταλαβαινομαστε κάποιοι για αυτό και είμαστε εδώ για να βοηθάει ο ένας τον αλλον

  9. #9
    Quote Originally Posted by Tsoufis1989 View Post
    Χρειάζονται αρκεί να σ δίνουν αυτό που θες και δν το εννοώ συμφεροντολογικα μην με ευχαριστείς δν έκανα κάτι εδώ μέσα ευτυχώς οι δυστυχώς καταλαβαινομαστε κάποιοι για αυτό και είμαστε εδώ για να βοηθάει ο ένας τον αλλον
    Ισχυει. Καλα θα ηταν να μη χρειαζοταν ολο αυτο. Για κανεναν.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2024
    Posts
    246
    Δυστυχώς η ζωή δν είναι μόνο καλοπέραση ακόμα και άνθρωποι που δν είναι εδώ και τους βλέπεις έξω και γελάνε μπορεί να είναι το ίδιο και χειρότερα από κάποιους από εμάς εδώ μέσα...

  11. #11
    Quote Originally Posted by Tsoufis1989 View Post
    Δυστυχώς η ζωή δν είναι μόνο καλοπέραση ακόμα και άνθρωποι που δν είναι εδώ και τους βλέπεις έξω και γελάνε μπορεί να είναι το ίδιο και χειρότερα από κάποιους από εμάς εδώ μέσα...
    Πολλες φορες ειναι το σφαλμα των μικρων αριθμων. Δηλαδη εστιαζουμε σε αυτο που απασχολει εμας. Ετσι πιθανον να εχουμε λανθασμενη εικονα. Το θεμα ειναι πως διαχειζομαστε τις καλες και κακες στιγμες μας.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2024
    Posts
    246
    Ο περισσότερος κόσμος έξω είναι μέσα στα νεύρα στην στεναχώρια από την δουλειά τους,τα έξοδα που δν τους αφήνουν τα ζήσουν τα οικογένεια και πρωσοπικο πρόβλημα οι περισσότεροι είναι με κατεβασμένο το κεφαλι

  13. #13
    Quote Originally Posted by Tsoufis1989 View Post
    Ο περισσότερος κόσμος έξω είναι μέσα στα νεύρα στην στεναχώρια από την δουλειά τους,τα έξοδα που δν τους αφήνουν τα ζήσουν τα οικογένεια και πρωσοπικο πρόβλημα οι περισσότεροι είναι με κατεβασμένο το κεφαλι
    Αλλο αυτο. Τα καθημερινα προβληματα διαβιωσης. Εγω αναφερομαι σε ψυχικα θεματα που δυσκολευουν τη ζωη. Προσωπικα δε μου δινει κουραγιο να βλεπω οτι και αλλοι ανθρωποι εχουν προβληματα. Περισσοτερο με θλιβει το γεγονος αυτο.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2024
    Posts
    246
    Όλοι οι άνθρωποι έχουν ψυχολογικά είτε μεγάλα η μικρά αυτό θέλω να σου πω όπως και άλλοι τα λένε όπως εμείς και άλλοι τα κρατάνε μέσα τους και όπου βγει

  15. #15
    Quote Originally Posted by Tsoufis1989 View Post
    Όλοι οι άνθρωποι έχουν ψυχολογικά είτε μεγάλα η μικρά αυτό θέλω να σου πω όπως και άλλοι τα λένε όπως εμείς και άλλοι τα κρατάνε μέσα τους και όπου βγει
    Δε διαφωνω. Ουσιαστικα το ιδιο λεμε. Απλα ειναι διαφορετικης φυσεως τα θεματα του καθενος.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Διακοπή φαρμάκων και παρενέργειες
    By Nefeli28 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 28
    Last Post: 10-05-2022, 12:24
  2. παρενεργειες φαρμακων
    By hlias1988 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 25
    Last Post: 02-08-2020, 17:30
  3. Παρενέργειες φαρμακων στην αρχη?
    By Annam3484 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 10
    Last Post: 09-03-2017, 16:53
  4. Replies: 3
    Last Post: 14-06-2012, 00:13
  5. παρενέργειες φαρμάκων
    By Martina in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 152
    Last Post: 18-05-2007, 02:42

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •