Να σταματήσω ή να αλλάξω θεραπευτή?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1

    Να σταματήσω ή να αλλάξω θεραπευτή?

    Γεια

    Από τις αρχές Φεβρουαρίου που είχα μια πολύ σοβαρή αλλαγή στη ζωή μου χρειάστηκε να (ξανα)απευθυνθώ σε κάποιον ειδικό γιατί αισθανόμουνα απελπισία και αδιέξοδο.
    Κάνοντας μια έρευνα μέσω instagram βρήκα αρχικά μια ψυχοθεραπεύτρια και κάναμε μια συζήτηση μέσω zoom αλλά δεν μπορώ να πως πως έμεινα ευχαριστημένος και έτσι την πλήρωσα κανονικά και αποχώρησα ευγενικά.
    Κατόπιν πάλι μέσω instagram βρήκα έναν ψυχοθεραπευτή ο οποίος έδειχνε σοβαρός (παρά το νεαρό της ηλικίας) και κάναμε μια δια ζώσης. Έμεινα πολύ ικανοποιημένος και μάλιστα του περιέγραψα όλες τις εμπειρίες που είχα με θεραπευτές παλιότερα (καμία δεν είχε ξεπεράσει το 6μηνο). Τις πρώτες φορές δεν έβλεπα την ώρα να πάω για τη συνεδρία. Όμως αυτό κράτησε το πολύ 6 συνεδρίες. Τώρα 3,5 μήνες μετά την πρώτη είμαι σε φάση, οκ, δεν θα χάσω και τίποτα αν δεν πήγαινα. Αισθάνθηκα σε κάποιες φάσεις μια έλλειψη σοβαρότητας να το πω, μια ειρωνία, ένα ΜΗ νιάξιμο, ένα σα να παραγνωριστήκαμε?? Μια πίεση??

    Δε ξέρω

    Έχω μια τάση να μιλήσω παράλληλα και σε άλλον ψυχοθεραπευτή αν και αυτό λένε είναι αδόκιμο και μη λειτουργικό. Από την άλλη έχω πάλι τον φόβο πως θα το πω: δεν παίρνω βοήθεια μεγάλε, κάτι δε μου κάθεται.

    Θα έπρεπε να με έχει ρωτήσει ? πως αισθάνομαι? θα έπρεπε να είχε δει την πρόοδό μου ή όχι?

    Σας έχει συμβεί?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,252
    Γενικά είναι δύσκολο να βρεις έναν ψυχολόγο της προκοπής....και εγώ άλλαξα πολλούς και πολλές μέχρι να κατασταλλάξω.....είναι και κατά πόσο είσαι έτοιμος/η να δουλέψεις με έναν ειδικό,αν βλέπεις ότι δεν υπάρχει σοβαρότητα και σεβασμός,απλά άλλαξε θεραπευτή αλλά γνώμη μου μην αφήσεις την θεραπεία,είναι σωτήρια....εγώ παίρνω και φάρμακα είμαι πιο λειτουργική με τα φάρμακα! Καλή συνέχεια!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,252
    Επίσης δε χρειάζεται να ψάχνεις μέσω ινσταγκραμ,απλά κοίταξε τον κατάλογο της πόλης σου και πήγαινε σε κάποιον /α.....εγώ προτιμώ τις γυναίκες,έχουν περισσότερη ενσυναίσθηση.

  4. #4
    Ιστορια φιλης. Εκανε ψυχοθεραπεια επι χρονια. Τη βοηθησε παρα πολυ. Η φιλη της ειδε την διαφορα και πηγε και η ιδια στον ιδιο. Αυτος ομως αλλαξε. Προτεινε κατι θεραπειες με κατι περιεργα σκευασματα. Η πρωτη φιλη αρνηθηκε και απομακρυνθηκε. Η δευτερη ομως την πατησε και εμπλεξε ασχημα. Την αποτρελανε με τις περιεργες ουσιες. Αυτος κατεληξε φυλακη. Να προσεχεις παρα πολυ γιατι εκει εξω κυκλοφορουν κομπογιανιτες. Ειδικα οσοι φερουν τον τιτλο του ψυχολογου.

  5. #5
    Πάντως εγώ δεν έχω εμπλοκή με φάρμακα ή παράξενες τεχνικές. Ίσα ίσα που στην αρχική μου συνεδρία μου ενέπνευσε πολλή εμπιστοσύνη ως προς τις γνώσεις του. Το πρόβλημα είναι πια πως πχ έχουμε ραντεβού για συνεδρία και δεν έχω όρεξη να πάω. Αισθάνομαι την ανάγκη να τα πω από την αρχή σα να έχω μείνει στάσιμος ή ακόμα χειρότερα. Ίσως φταίει και το γεγονός πως ειρωνεύτηκε κάποιες πεποιθήσεις μου και εμένα για μια συναισθηματική εμμονή με κάποιο πρόσωπο που έχω.

  6. #6
    Quote Originally Posted by savant View Post
    Πάντως εγώ δεν έχω εμπλοκή με φάρμακα ή παράξενες τεχνικές. Ίσα ίσα που στην αρχική μου συνεδρία μου ενέπνευσε πολλή εμπιστοσύνη ως προς τις γνώσεις του. Το πρόβλημα είναι πια πως πχ έχουμε ραντεβού για συνεδρία και δεν έχω όρεξη να πάω. Αισθάνομαι την ανάγκη να τα πω από την αρχή σα να έχω μείνει στάσιμος ή ακόμα χειρότερα. Ίσως φταίει και το γεγονός πως ειρωνεύτηκε κάποιες πεποιθήσεις μου και εμένα για μια συναισθηματική εμμονή με κάποιο πρόσωπο που έχω.
    δεν ειπα οτι εσυ εχεις σχεση με περιεργα σκευασματα. Απλα ανεφερα την ιστορια που γνωριζω για να προσεχεις. Αλλα εισαι εμπειρος αφου κανεις χρονια ψυχοθεραπεια. Η δουλεια του ψυχοθεραπευτη δεν ειναι να συμφωνει μαζι μας. Αλλα να μας κανει να βλεπουμε τα πραγματα απο μια διαφορετικη σκοπια. Πιο αναλαφρη ισως. Ειμαι χρονια στο κουρμπετι με τα ψυχολογικα. Παιρνω πολλα χρονια αγωγη. Τα τελευταια χρονια παω σε ενα ψυχιατρο ισα-ισα για να μου γραφει την αγωγη. Καποια στιγμη που ημουν στα κατω μου, του ανεφερα αν θα με βοηθουσε η ψυχοθεραπεια. Ηταν ειλικρινης απεναντι μου. Εισαι χρονια υπο αγωγη μου ειπε αρα δεν θα προσεφερε σε κατι η ψυχοθεραπεια. Αν ημουν παρθενος οργανισμος στα ψυχολογικα τοτε θα αξιζε η προσπαθεια. Δικιο ειχε. Αγωγη παιρνεις; Παντως απο την εμπειρια μου τα φαρμακα και η ψυχοθεραπεια δεν αποτελουν πανακεια. Απλα με βοηθανε να ειμαι αρκετα λειτουργικος επαγγελματικα, κοινωνικα, κλπ. Αφου ειναι ο ψυχοθεραπευτης σου γιατι δεν του λες την αληθεια; Το τι σε ενοχλησε.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,024
    Quote Originally Posted by savant View Post
    Γεια

    Από τις αρχές Φεβρουαρίου που είχα μια πολύ σοβαρή αλλαγή στη ζωή μου χρειάστηκε να (ξανα)απευθυνθώ σε κάποιον ειδικό γιατί αισθανόμουνα απελπισία και αδιέξοδο.
    Κάνοντας μια έρευνα μέσω instagram βρήκα αρχικά μια ψυχοθεραπεύτρια και κάναμε μια συζήτηση μέσω zoom αλλά δεν μπορώ να πως πως έμεινα ευχαριστημένος και έτσι την πλήρωσα κανονικά και αποχώρησα ευγενικά.
    Κατόπιν πάλι μέσω instagram βρήκα έναν ψυχοθεραπευτή ο οποίος έδειχνε σοβαρός (παρά το νεαρό της ηλικίας) και κάναμε μια δια ζώσης. Έμεινα πολύ ικανοποιημένος και μάλιστα του περιέγραψα όλες τις εμπειρίες που είχα με θεραπευτές παλιότερα (καμία δεν είχε ξεπεράσει το 6μηνο). Τις πρώτες φορές δεν έβλεπα την ώρα να πάω για τη συνεδρία. Όμως αυτό κράτησε το πολύ 6 συνεδρίες. Τώρα 3,5 μήνες μετά την πρώτη είμαι σε φάση, οκ, δεν θα χάσω και τίποτα αν δεν πήγαινα. Αισθάνθηκα σε κάποιες φάσεις μια έλλειψη σοβαρότητας να το πω, μια ειρωνία, ένα ΜΗ νιάξιμο, ένα σα να παραγνωριστήκαμε?? Μια πίεση??

    Δε ξέρω

    Έχω μια τάση να μιλήσω παράλληλα και σε άλλον ψυχοθεραπευτή αν και αυτό λένε είναι αδόκιμο και μη λειτουργικό. Από την άλλη έχω πάλι τον φόβο πως θα το πω: δεν παίρνω βοήθεια μεγάλε, κάτι δε μου κάθεται.

    Θα έπρεπε να με έχει ρωτήσει ? πως αισθάνομαι? θα έπρεπε να είχε δει την πρόοδό μου ή όχι?

    Σας έχει συμβεί?
    Αν δώσεις κάποια παραδείγματα ίσως βοηθήσει να καταλάβουμε. Τι σχόλια έκανε που δεν σου αρεσαν? Πάντως για να αναπτύξεις μια σωστή σχέση με τον ψυχοθεραπευτης σου θα πρέπει να είσαι ειλικρινής μαζί του. Συζήτησε το. Πες του αυτό κι αυτό δεν μου άρεσε. Μην είναι κάποια δική σου "δικαιολογία" για να φύγεις πάλι και ψάξεις για τον επόμενο.

  8. #8
    πχ ειρωνία γιατί εξακολουθώ να έχω αισθήματα για κάποιον και ηθελε να του δειξω φωτό του να δει αν είναι ωραίος

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    2,024
    Quote Originally Posted by savant View Post
    πχ ειρωνία γιατί εξακολουθώ να έχω αισθήματα για κάποιον και ηθελε να του δειξω φωτό του να δει αν είναι ωραίος
    Να δείξεις φωτογραφία για να δει αν είναι ωραίος; Περίεργο όλο αυτό..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,752
    Quote Originally Posted by savant View Post
    πχ ειρωνία γιατί εξακολουθώ να έχω αισθήματα για κάποιον και ηθελε να του δειξω φωτό του να δει αν είναι ωραίος
    απο περιεργεια:
    κάνεις συνεδριες με καποιους μεσω ζουμ.
    σου λενε οτι ειναι "ψυχοθεραπευτες".
    ελεγχεις τους τιτλους τους;
    αγνωστοι μεταξυ αγνωστων στο ιντερνετ, ο καθενας μπορει να λεει ο,τι του κατεβει στο κεφαλι για τις γνωσεις του και να ειναι ΑΣΧΕΤΟΣ....
    ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι δεν μπορει να σε ειρωνευεται ο ψυχοθεραπευτης.
    πανω καποιος ειπε οτι δεν ειναι εκει για να συμφωνει μαζι σου.
    ΑΛΛΟ η συμφωνια και ΑΛΛΟ η ειρωνια.
    αυτα που περιγραφεις με τις φωτο και τις ειρωνιες, δεν ειναι σοβαρα πραγματα. δεν τα κανει ενας ψυχοθεραπευτης.
    την επομενη φορα ζητα να δεις τα πτυχια του, τις σχολες που σπουδασε και ειδικευτηκε.
    ο ψυχολογος ψυχοθεραπευτης, πρεπει να εχει τελειωσει και ψυχολογια και εκπαιδευση στην ψυχοθεραπεια.
    πτυχιο, εχει; το ξερεις;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2024
    Posts
    116
    Quote Originally Posted by savant View Post
    Γεια

    Από τις αρχές Φεβρουαρίου που είχα μια πολύ σοβαρή αλλαγή στη ζωή μου χρειάστηκε να (ξανα)απευθυνθώ σε κάποιον ειδικό γιατί αισθανόμουνα απελπισία και αδιέξοδο.
    Κάνοντας μια έρευνα μέσω instagram βρήκα αρχικά μια ψυχοθεραπεύτρια και κάναμε μια συζήτηση μέσω zoom αλλά δεν μπορώ να πως πως έμεινα ευχαριστημένος και έτσι την πλήρωσα κανονικά και αποχώρησα ευγενικά.
    Κατόπιν πάλι μέσω instagram βρήκα έναν ψυχοθεραπευτή ο οποίος έδειχνε σοβαρός (παρά το νεαρό της ηλικίας) και κάναμε μια δια ζώσης. Έμεινα πολύ ικανοποιημένος και μάλιστα του περιέγραψα όλες τις εμπειρίες που είχα με θεραπευτές παλιότερα (καμία δεν είχε ξεπεράσει το 6μηνο). Τις πρώτες φορές δεν έβλεπα την ώρα να πάω για τη συνεδρία. Όμως αυτό κράτησε το πολύ 6 συνεδρίες. Τώρα 3,5 μήνες μετά την πρώτη είμαι σε φάση, οκ, δεν θα χάσω και τίποτα αν δεν πήγαινα. Αισθάνθηκα σε κάποιες φάσεις μια έλλειψη σοβαρότητας να το πω, μια ειρωνία, ένα ΜΗ νιάξιμο, ένα σα να παραγνωριστήκαμε?? Μια πίεση??

    Δε ξέρω

    Έχω μια τάση να μιλήσω παράλληλα και σε άλλον ψυχοθεραπευτή αν και αυτό λένε είναι αδόκιμο και μη λειτουργικό. Από την άλλη έχω πάλι τον φόβο πως θα το πω: δεν παίρνω βοήθεια μεγάλε, κάτι δε μου κάθεται.

    Θα έπρεπε να με έχει ρωτήσει ? πως αισθάνομαι? θα έπρεπε να είχε δει την πρόοδό μου ή όχι?

    Σας έχει συμβεί?
    Δεν μου αρέσουν αυτά που διαβάζω .
    Μπορει να είναι επαγγελματίες εφόσον ειναι στα σ'οσιαλ αλλά να έχουν ενα άλλο τροπο που εργάζονται.
    Προσεχε μην είναι coach μόνο που έχει γεμίσει ο τόπος και κάνουν πραγματικά κακό σε πολλές περιπτώσεις .
    Το οτι είσαι ψυχολόγος δεν πάει να πει οτι δημιουργείς και καλή θεραπευτική σχέση .
    Να σου πω περιστατικά με δυο ψυχολόγους μέχρι να βρω τον δικό μου να νευριάζεις όχι να γελάς και αυτοί οι άνθρωποι έχουν άδεια τα πάντα όλα .
    Προσοχη και εκει ,τωρα διάβασα και για την ψυχολόγο της ΕΛΛΑΣ που χρηματιζόταν και ειπα καιρός είναι να αρχίζουν και αυτοί να βγαίνουν στην φόρα που τόσο καιρό επειδή είναι ψυχολόγοι και έχουν μια άδεια είναι στο απυρόβλητο.

    Η θεραπευτική σχέση ειναι το κυριότερο ,να νιώσεις ασφάλεια και τα αποτελέσματα της ψυχοθεραπείας ειναι ευδιάκριτο μετά τις 3 πρώτες συνεδρίες να το ξέρεις .
    Αν δεν τα βλέπεις φεύγεις .
    Σου είπε τι θεραπεία ακολουθείς ,εμένα με βοήθησε η συστημική .

  12. #12
    Ναι έχει πτυχία και πιστοποίηση θεραπευτή

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2024
    Posts
    116
    Οπότε δεν ταιριάζει η χημεία σας .
    Συμβαινει πολύ συχνά, προσπάθησε να βρεις κάτι που σε κάνει να νιώθεις καλά ,μην τα παρατάς .
    Δοκίμασε και ενα Σύμβουλο ψυχικής υγείας .
    Πολλοι ψυχολόγοι δεν κάνουν συμβουλευτική που είναι εξίσου καλή και βοηθητική .

  14. #14
    Quote Originally Posted by nemo View Post
    Οπότε δεν ταιριάζει η χημεία σας .
    Συμβαινει πολύ συχνά, προσπάθησε να βρεις κάτι που σε κάνει να νιώθεις καλά ,μην τα παρατάς .
    Δοκίμασε και ενα Σύμβουλο ψυχικής υγείας .
    Πολλοι ψυχολόγοι δεν κάνουν συμβουλευτική που είναι εξίσου καλή και βοηθητική .
    Κι όμως. Αρχικά νόμιζα πως βρήκα τιν κατάλληλο. Νομίζω όμως από κάποιο σημείο και μετά αισθάνθηκα σα να με υποτιμούσε.

    Η συμβουλευτική τι διαφορά έχει;;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    328
    Quote Originally Posted by savant View Post
    Γεια

    Από τις αρχές Φεβρουαρίου που είχα μια πολύ σοβαρή αλλαγή στη ζωή μου χρειάστηκε να (ξανα)απευθυνθώ σε κάποιον ειδικό γιατί αισθανόμουνα απελπισία και αδιέξοδο.
    Κάνοντας μια έρευνα μέσω instagram βρήκα αρχικά μια ψυχοθεραπεύτρια και κάναμε μια συζήτηση μέσω zoom αλλά δεν μπορώ να πως πως έμεινα ευχαριστημένος και έτσι την πλήρωσα κανονικά και αποχώρησα ευγενικά.
    Κατόπιν πάλι μέσω instagram βρήκα έναν ψυχοθεραπευτή ο οποίος έδειχνε σοβαρός (παρά το νεαρό της ηλικίας) και κάναμε μια δια ζώσης. Έμεινα πολύ ικανοποιημένος και μάλιστα του περιέγραψα όλες τις εμπειρίες που είχα με θεραπευτές παλιότερα (καμία δεν είχε ξεπεράσει το 6μηνο). Τις πρώτες φορές δεν έβλεπα την ώρα να πάω για τη συνεδρία. Όμως αυτό κράτησε το πολύ 6 συνεδρίες. Τώρα 3,5 μήνες μετά την πρώτη είμαι σε φάση, οκ, δεν θα χάσω και τίποτα αν δεν πήγαινα. Αισθάνθηκα σε κάποιες φάσεις μια έλλειψη σοβαρότητας να το πω, μια ειρωνία, ένα ΜΗ νιάξιμο, ένα σα να παραγνωριστήκαμε?? Μια πίεση??

    Δε ξέρω

    Έχω μια τάση να μιλήσω παράλληλα και σε άλλον ψυχοθεραπευτή αν και αυτό λένε είναι αδόκιμο και μη λειτουργικό. Από την άλλη έχω πάλι τον φόβο πως θα το πω: δεν παίρνω βοήθεια μεγάλε, κάτι δε μου κάθεται.

    Θα έπρεπε να με έχει ρωτήσει ? πως αισθάνομαι? θα έπρεπε να είχε δει την πρόοδό μου ή όχι?

    Σας έχει συμβεί?
    μήπως να κοίταγες λίγο και το tiktok?

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Αλλαγη Θεραπευτη
    By ανεμος in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 153
    Last Post: 04-05-2016, 21:16
  2. Το ερωτικό στοιχείο στη σχέση θεραπευόμενου-θεραπευτή
    By dreamer in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 9
    Last Post: 16-09-2010, 01:41
  3. Σχέση εξάρτησης από τον θεραπευτή
    By RainAndWind in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 6
    Last Post: 27-01-2010, 12:01
  4. Αλλαγή θεραπευτή
    By savant in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 19-07-2009, 11:31
  5. Νέα Υπηρεσία: βρείτε θεραπευτή.
    By NikosD. in forum Νέα, ανακοινώσεις
    Replies: 24
    Last Post: 23-08-2007, 17:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •