δεν αντεχω αλλο...βοηθηστε με!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    10

    δεν αντεχω αλλο...βοηθηστε με!

    ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ Ο ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΜΟΥ ΜΕ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΟΥΝ...ΠΡΙΝ ΕΝΑΜΙΣΗ ΧΡΟΝΟ ΕΧΑΣΑ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ...ΒΕΒΑΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟ ΠΣΙΤΙ ΜΑΣ ΥΠΗΡΧΕ ΕΝΑ ΜΙΣΟΣ ΤΗΣ ΓΙΑΓΙΑΣ ΜΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΘΕΙΑΣ ΜΟΥ...ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΠΕΘΑΝΕ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΚΟΡΥΦΩΘΕΙ ΜΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ ΔΙΑΜΑΧΕΣ...ΛΟΓΙΑ,ΚΑΤΑΡΕΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΓΙΑΓΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΘΕΙΑΣ ΠΡΟΣ ΟΛΟΙ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΠΟΥ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ ΝΑ ΚΡΑΤΑΩ ΙΣΟΡΡΟΠΙΕΣ...ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ ΝΑ ΦΕΡΟΝΤΑΙ ΑΛΛΟ ΕΤΣΙ ΣΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΕΧΩ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΜΙΛΗΣΩ ΑΛΛΑ ΜΑΤΑΙΑ...ΓΙΑ ΟΛΑ ΦΤΑΙΜΕ ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΚΤΛ.30 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΧΩΝΕΨΑΝ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΕΧΕΙ ΧΟΝΤΡΗΝΕΙ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ Η ΓΙΑΓΙΑ ΜΕ ΓΕΡΟΝΤΙΚΗ ΑΝΟΙΑ ΚΑΙ ΨΥΧΩΤΙΚΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΚΑΙ Η ΘΕΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΣΙΓΟΝΤΑΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΤΑΡΙΕΤΑΙ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΤΟΝ ΚΑΡΚΙΝΟ ΚΤΛ...
    ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ...ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΠΑΩ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΩ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΘΕΛΗΣΗ ΓΙΑ ΖΩΗ...ΠΑΡΟΤΙ ΚΑΝΩ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΠΟΥ ΣΧΕΤΙΖΕΤΑι ΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΞΕΡΩ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΟΛΟ ΑΥΤΟ....ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΑΣ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΤΗΝ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΤΟΥ.....ΘΕΛΩ ΜΙΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΖΩΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ!
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    850
    Μενετε στο ιδιο σπιτι και οι 4? (Εσυ-μανα-θεια-γιαγια)?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    10
    εγω μενω μονη μου στην αθηνα αυτοι επαρχια. Η γιαγια μου μεχρι που πεθανε ο μπαμπας εμενε μαζι μας 30 χρονια μετα την πηρε η θεια μου λογω καποιων κληρονομικων και επειδη τελικα δεν υπηρχαν ξεκινησε ολο αυτο. Απλα ζουν σε επαρχια κλειστη κοινωνια και τα κουτσομπολια δινουν και περνουν και εγω ειμαι στην μεση να ακουω την μητερα μου και την θεια μου που πενρει εμενα για οτι γινεται. Η γιαγια χρηζει ψυχιατρικης νοσηλειας τοεχει πει ο νευρολογος που την παρακουλουθει αλλα η θεια μου δεν υπογραφει και εχουμε ολο το σκηνικο. Εμενα με ενδιαφερει η μητερα μου και πως να το τελειωσω ολο αυτο

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    850
    Ισως αν εκανες μια ειλικρινη προσπαθεια να μιλησεις στη θεια σου? Η δεν παιρνει απο λογια? Υπάρχει η δυνατοτητα να ερθει Αθηνα η μητερα σου να μεινετε μαζι?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    10
    εχω κανει πολλες φορες σε εμενα μου το παιζει καλη και μολις φευγω αρχιζουν τα ιδια...Η μητερα μου θελει δυο χρονια να παρει συνταξη και δεν μπορει να παρει μεταθεση για Αθηνα λογω της εργασιας τησ. Εγω δεν μπορω να παω γιατι το επαγγελμα μου δεν υπαρχει πανω... Εχω σκεφτει την νομικη οδο να στειλω εξωδικο και να κανω ασφαλιστικα μετρα αλλα μηπως τα κανω χειροτερα?Η θεια μου θελει να ξεφορτωθει την γιαγια αλλα η γιαγια δεν θελει την μανα μου. καταλαβες?βρισκομαι σε αδιεξοδο!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    850
    Αφού η θεια σου οπως λες θελει να ξεφορτωθει τη γιαγια τοτε γιατι δεν υπογραφει να τη κλεισουν μεσα να ησυχασουν ολοι?

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    10
    Μακαρι να ηξερα!Η θεια μου απλα δεν την θελει σπιτι της αλλα δεν θελει να παει και η μανα της για νοσηλεια...Το θεμα ειναι οτι εγω με αυτα και με εκεινα χανω τον ευατο μου και δεν μπορω να προχωρησω....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Ως πότε θα αφήνεις συμπεριφορές άλλων να ορίζουν την ευτυχία σου;Γιατί θεωρείς πως είσαι υποχρεωμένη να παίρνεις προσωπικά λόγια ανθρώπων που ξεκάθαρα δεν είναι καλά;Η μαμά δεν έχει στόμα να υπερασπιστεί η ίδια τον εαυτό της;Eσύ για πόσο θα κάνεις το διαμεσολαβητή του ΟΗΕ αντί να κοιτάξεις τη ζωή σου;
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    10
    εχεις δικιο αλλα εσυ θα αφηνες την μητερα σου σε μια δυστιχια?πλεον εχω σταματησει να μπλεκομαι και να απανταω στα τηλεφωνηματα της θειας μου απλα φοβαμαι για την μητερα μου...εχασα τον πατερα μου εξαιτιας του δεν θα αντεξω να χασω και την μανα μου....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    850
    εχεις απολυτο δικιο ειναι πολυ δυσκολο να απεμπλακεις αν ειναι συγγενικο εξ αιματος προσωπο.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Επειδή έχω ζήσει χρόνια σε παρόμοια σκηνικά απείρου κάλλους,θα σε βοηθήσει να καταλάβεις πως η μητέρα σου είναι ενήλικη,άρα ικανή να ανταπεξέλθει.Δεν είσαι αυτή και κακώς ταυτίζεσαι.Αν ας πούμε εσύ τραβήξεις μία κατάθλιψη,πώς αυτό πιστεύεις θα επηρεάσει τη μητέρα σου;Έχεις και ζωή να ζήσεις,σκλήρυνε,άφησε και τη μητέρα σου να σκληρύνει.Μπορεί να κάνει μία μήνυση,να αδιαφορήσει,να μετακομίσει αλλού,δεν είναι η μόνη επιλογή να σκάτε και οι δύο για αμαρτίες άλλων.Η χειρότερη είναι μάλιστα.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Θα συμφωνήσω με τη Rain. Έχω ζήσει κι εγώ πάρα πολλές τέτοιες σκηνές και το ευτράπελο είναι ότι οι μεγαλύτεροι περιμένουν από έναν μικρότερο να κρατήσει τις ισορροπίες! Είναι μερικοί λες και φέρνουν παιδιά στον κόσμο για να τους νταντεύουν...Είναι σκληρό αυτό που λέω αλλά μερικές φορές έτσι λειτουργούν κάποιοι γονείς, θείοι, παπούδες κτλ, δυστυχώς, ίσως όχι τόσο εν γνώσει τους πάντα.
    Κωνσταντίνα, θέσε τα όριά σου και στη μητέρα σου, αλλά περισσότερο στη θεία σου. Είναι ενήλικη και είναι η μητέρα της της οποίας την ψυχική υγεία θα πρέπει να φροντίσει, αφού η γιαγιά σου δεν είναι σε θέση να φροντίσει τον εαυτό της. Είναι διαφορετικό να ζητούσε η θεία σου τη βοήθειά σας σε κάτι πραγματικά πολύ δύσκολο που αντιμετωπίζει και διαφορετικό αυτό που σου προκαλεί.
    Εσυ πότε θα φροντίσεις τον εαυτό σου;
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Επίσης θα συμφωνήσω και επίσης έχω ζήσει παρόμοια σκηνικά. Κάποια στιγμή τους έκανα πέρα όλους - αφού παρά τις προσπάθειες συνεννόηση δεν υπήρχε - και βρήκα την ηρεμία μου. Όσο για τη μητέρα μου, αν της συμβεί οτιδήποτε θα τη φροντίσω όσο καλύτερα μπορώ, αλλά όταν διαχειρίζεται τις καταστάσεις με τα σόγια με τρόπο που την φθείρει, είναι δική της ευθύνη να βρει άλλους καλύτερους τρόπους. Από την πλευρά μου δεν νιώθω καθόλου υποχρεωμένη να συμμερίζομαι, να συμπαραστέκομαι ή ακόμα χειρότερα να συμμετέχω σε ενδοοικογενειακές ίντριγκες.

    Προσωπικά δεν θεωρώ καμμία σχέση δεδομένη ούτε σημαίνει κάτι το \'εξ\' αίματος\', όλες οι σχέσεις κερδίζονται ή χτίζονται αν θες και βασίζονται στην αμοιβαιότητα, όχι σε ρόλους θύτη-θύματος-σωτήρα.

    Εσύ αυτή τη στιγμή υποδύεσαι το ρόλο του σωτήρα αλλά τελικά νιώθεις θύμα και υποφέρεις. Πέρνα λίγο στην άλλη πλευρά να δεις πως αλλάζουν οι ισορροπίες και ακόμα καλύτερα βγες εντελώς από αυτό το ψυχοφθόρο ψυχολογικό παιχνίδι.

  14. #14
    Originally posted by konstantinaki22
    ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ Ο ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΜΟΥ ΜΕ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΟΥΝ...ΠΡΙΝ ΕΝΑΜΙΣΗ ΧΡΟΝΟ ΕΧΑΣΑ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ...ΒΕΒΑΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟ ΠΣΙΤΙ ΜΑΣ ΥΠΗΡΧΕ ΕΝΑ ΜΙΣΟΣ ΤΗΣ ΓΙΑΓΙΑΣ ΜΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΘΕΙΑΣ ΜΟΥ...ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΠΕΘΑΝΕ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΚΟΡΥΦΩΘΕΙ ΜΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ ΔΙΑΜΑΧΕΣ...ΛΟΓΙΑ,ΚΑΤΑΡΕΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΓΙΑΓΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΘΕΙΑΣ ΠΡΟΣ ΟΛΟΙ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΠΟΥ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ ΝΑ ΚΡΑΤΑΩ ΙΣΟΡΡΟΠΙΕΣ...ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ ΝΑ ΦΕΡΟΝΤΑΙ ΑΛΛΟ ΕΤΣΙ ΣΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΕΧΩ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΜΙΛΗΣΩ ΑΛΛΑ ΜΑΤΑΙΑ...ΓΙΑ ΟΛΑ ΦΤΑΙΜΕ ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΚΤΛ.30 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΧΩΝΕΨΑΝ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΕΧΕΙ ΧΟΝΤΡΗΝΕΙ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ Η ΓΙΑΓΙΑ ΜΕ ΓΕΡΟΝΤΙΚΗ ΑΝΟΙΑ ΚΑΙ ΨΥΧΩΤΙΚΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΚΑΙ Η ΘΕΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΣΙΓΟΝΤΑΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΤΑΡΙΕΤΑΙ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΤΟΝ ΚΑΡΚΙΝΟ ΚΤΛ...
    ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ...ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΠΑΩ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΩ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΘΕΛΗΣΗ ΓΙΑ ΖΩΗ...ΠΑΡΟΤΙ ΚΑΝΩ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΠΟΥ ΣΧΕΤΙΖΕΤΑι ΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΞΕΡΩ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΟΛΟ ΑΥΤΟ....ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΑΣ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΤΗΝ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΤΟΥ.....ΘΕΛΩ ΜΙΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΖΩΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ!
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.....
    Μια ζωή θυμάμαι τη μαμά μου να βρίζει τις αδελφες του πατέρα μου και τούμπαλιν. Προσπάθησα να την απεγκλωβίσω χιλιάδες φορες αλλα δεν τα κατάφερα. Τα τελευταία χρόνια της ζωής της και αφού αντιμετώπισε πιο σοβαρά θέματα, (την αρρωστια του πατέρα της και αργότερα το θανατο του), σταμάτησε να ασχολείται και κάπως έτσι ξεχάστηκαν και οι διχόνιες.
    Θα συμφωνήσω με τη Μαρίνα. Η μητέρα σου πρέπει να χειριστεί μονη της την κατάσταση, να απομακρυνθεί, να βρει τη λύση.
    Όσο και να στεναχωριέσαι, αν εκείνη δεν πάρει τις αποφάσεις της, εσύ δεν πρόκειται να τη βοηθήσεις.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Κι εγώ το ίδιο επέλεξα Μαρίνα38.Συνειδητοποίησα πως ακόμη και αυτοί που παρουσιάζονταν ως \"θύματα\",στην πραγματικότητα τρέφονταν από τις διενέξεις,τις τροφοδοτούσαν με κάποιο παράδοξο τρόπο.Η προσωπική μας ηρεμία είναι ένα κλικ μακριά,αλλά είναι το απαραίτητο κλικ για να ζούμε τη ζωή μας όχι μέσω άλλων,όχι σαν καλοί Σαμαρείτες,αλλά ως δυνατά,σίγουρα άτομα,που επιλέγουν τη χαρά.:)
    Κωνσταντινάκι,επέλεξε να αποστασιοποιηθείς,να διαλέξεις λοιπόν να προχωρήσεις,όχι να χαντακώνεις και τη δική σου ζωή σε μάταιους αγώνες.Γιατί μάταιο είναι να μπαίνεις σε ναρκοπέδια.Πάντα κάποιο χέρι ή πόδι θα χαθεί από κάποια νάρκη,γιατί να σε πάρουν τα σκάγια ενώ δεν άρχισες εσύ τον πόλεμο;Mην ξεχνάς επίσης πως ο πόλεμος πάντα χρειάζεται δύο πλευρές.;)
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •