ΠΩΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 27 of 27
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Δεν μπορείς να πληρώσεις χωρίς τη συγκατάθεση του πατέρα σου;
    Δεν ξέρω αλλά υποθέτω ότι στην κατάσταση που βρίσκονται τα ασφαλιστικά ταμεία αν κάποιος πήγαινε να εξωφλήσει ωφειλές μόνο τεμενάδες που δεν θα του κάνανε...

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    407
    Γινεται κι αυτο, αλλα πρέπει πρωτα να κανει διακοπή εταιρείας (αρνείται).

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Για να εξοφληθούν προηγούμενες ωφειλές πρέπει να κάνει διακοπή ελεύθερου επαγγέλματος;
    Είσαι σίγουρη;
    ΤΕΒΕ δεν είναι;

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Ή μάλλον εννοείς ότι επειδή ακριβώς δεν έχει εισοδήματα, και να τα ξοφλήσετε τώρα, οι εισφορές θα συνεχίσουν να τρέχουν, οπότε δώρον άδωρον. Ενώ αν βγει στη σύνταξη (διακόψει το επάγγελμα) θα έχει εφ\' όρου ζωής την ασφαλιστική κάλυψη (και λεφτά από σύνταξη).
    Όντως είναι απολύτως λογικό να γίνει αυτό.
    Δεν μπορείτε να του πείτε \"εδώ δίνουμε 70.000 ευρώ για να παίρνεις κι άλλα λεφτά κάθε μήνα και θα έχεις και υγειονομική και η γυναίκα σου\";

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    407
    Για να βγει σε συνταξη.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Ναι το κατάλαβα...

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Δεν μπορείτε να τον βγάλετε τρελό;
    :) Humour...

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    407
    Κοιτα, το μόνο που θέλω είναι ενασ τρόπος ούτος ώστε να βρεθεί κάποια λύση, με το δεδομένο οτι δεν υπάρχει περίπτωση να αλλάξει μυαλά ένας 80χρονός. Αυτό που θα μπορούσε να με βοηθήσει είναι αν κάποιος έχει βρεθεί σε αντίστοιχη θέση με εμένα για να μου πεί πως το αντιμετώπισε.
    (Κάποια δημόσια υπηρεσία π.χ. που θα μπορούσαμε να εξηγήσουμε τη κατάσταση και να μας αφήσουν να διαχειριστούμε τη διακοπη & εξόφληση εμείς) ή να μασ προτείνει κάποιον ειδικό.Δεν ξέρω τι άλλο να σκεφτώ.
    Συγνώμη που σας κουράζω.

  9. #24
    Originally posted by ERIKA
    Κοιτα, το μόνο που θέλω είναι ενασ τρόπος ούτος ώστε να βρεθεί κάποια λύση, με το δεδομένο οτι δεν υπάρχει περίπτωση να αλλάξει μυαλά ένας 80χρονός. Αυτό που θα μπορούσε να με βοηθήσει είναι αν κάποιος έχει βρεθεί σε αντίστοιχη θέση με εμένα για να μου πεί πως το αντιμετώπισε.
    (Κάποια δημόσια υπηρεσία π.χ. που θα μπορούσαμε να εξηγήσουμε τη κατάσταση και να μας αφήσουν να διαχειριστούμε τη διακοπη & εξόφληση εμείς) ή να μασ προτείνει κάποιον ειδικό.Δεν ξέρω τι άλλο να σκεφτώ.
    Συγνώμη που σας κουράζω.
    Έρρικα, δεν μας κουράζεις. Μήπως να πήγαινες στις αρμόδιες υπηρεσίες και να μιλούσες με κάποιους υπεύθυνους για το πως θα χειριστείς την κατάσταση;
    Πχ, αν χρειάζεσαι βοήθεια απο τεβε, πήγαινε στον διευθυντή της πειοχής που ανήκει ο πατέρας σου και εξήγησε την κατάσταση.
    Μήπως αν υπογράφατε και τα τρία μέλη της οικογένειας, παίρνατε το πράσινο φως?
    Υπάρχουν τόσοι ηλικιωμένοι με άνοια. Αυτοί πως χειρίζονται τα θέματα τους η οικογένεια;

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    407
    Δεν ξέρω.Θα ρωτήσω πάντως.Ευχαριστω και πάλι.
    Καλο σας βραδυ.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,721
    δεν μπορω να καταλαβω.
    αφου δεν εχει εισοδηματα, ενω δεν βγαινει και στην συνταξη,με τι εισοδηματα ζει ο πατερας σου?
    νομιζω οτι περισσοτερο απ ολους μπορει να σε βοηθησει ενας δικηγορος.
    να σε συμβουλεψει αν υπαρχει αναιμακτος τροπος να παρετε τον ελεγχο της καταστασης και να κανετε τις απαραιτητες ενεργειες μονοι σας.
    αποτι ξερω, με μερικα πληρεξουσια μποριε ενας δικηγορος να πρχωρησει οτι χρειαζεται μια συνταξη.
    εαν δεν υπογραφει τα πληρεξουσια αυτα, συμβουλευτειτε τον αν μπορειτε να τον θεσετε...εκτος αποφασεων περι πληρωμης των εισφορων και περι εκδοσης της συνταξης, χωρις να τον τρεχετε στα νοσηλευτηρια....
    το σιγουρο ειναι οτι και χωρις την εγκριση του, το τεβε θα κανει κρα για να πληρωσει καποιος τις εισφορες, οποτε μπορειτε ετσι να εξασφαλισετε τα νοσήλια της μητερας σου.
    το θεμα της συνταξης βεβαια θα ειναι πιο δυσκολο.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Erika,
    πρέπει να επισκεφτείς ένα δικηγόρο.
    Λύσεις υπάρχουν. Δυο ιδέες μόνο.
    Ο πατέρας σου υποχρεούται να συνεισφέρει οικονομικά (1389-1390 ΑΚ κοινή συμβολή στις οικογενειακές ανάγκες και υποχρέωση συνεισφοράς - διατροφής μεταξύ των συζύγων) για την περίθαλψη της μητέρας σου και εφόσον μπορεί να λάβει σύνταξη ( καθώς είναι ασύμφορο στην περίπτωσή του να συνεχίζει να πληρώνει εισφορες αφού δεν εργάζεται) και να εξασφαλίσει έτσι την μητέρα σου η άρνησή του μπορεί ενδεχομένως να θεωρηθεί καταχρηστική.
    Ένας άλλος δρόμος είναι λόγω του προχωρημένου της ηλικίας του και της αδικαιολόγητης άρνησής του να βγει στην σύνταξη, να κινήσετε την διαδικασία θέσης του σε δικαστική συμπαράσταση ( 1667 ΑΚ) , οπότε και ο δικαστικός συμπαραστάτης θα πράξει πλέον αντ\' αυτού τα νόμιμα.
    Όλες οι διαδικασίες είναι χρονοβόρες.
    Επισκέψου το συντομότερο δυνατό κάποιον δικηγόρο.
    Καλή τύχη :))
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •