Καταθλιψη και προβληματισμός
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    6

    Καταθλιψη και προβληματισμός

    Καταρχάς να σας χαιρετισω.
    Μετά απο 40 κύματα αποφάσισα να τα βάλω όλα κάτω και κατέληξα σε γιατρό απλά για να πιστοποιήση την κατάθλιψη. Ξεκίνάω τώρα την αντιμετώπιση της αλλά υπάρχει ένα θέμα το οποίο με τρώει.
    Τα τελευταία 2,5 χρόνια περίπου ήμουν σε μία σχεση στην οποία συνεχώς χωρίζαμε και ξαναείμασταν μαζί. Πάντα ήταν δική μου απόφαση ο χωρίσμός και πάντα "είχα τους λόγους μου".
    Κατανοόντας αυτή τη στιγμή οτι έχω καταρχάς ο ίδιος πρόβλημα, κάνω την αυτοκριτική μου για τις συμπεριφορές μου και τις αντιδράσεις μου από άλλη σκοπιά. Νοιώθω για ακόμα μία φορά αυτό που ένοιωθα κάθε φορά που χώριζα μαζί της ... οτι δεν μπορώ χωρίς αυτήν ... μετά ήμουν μαζί της και ένοιωθα οτι με κάνει δυστιχισμένο και αυτός ο κύκλος συνεχιζότανε μέχρι πριν λίγο καιρό που χωρίσαμε.
    Μου έλεγε οτι κάτι δεν πάει καλα με μένα άλλα δεν μπορούσα να το χωνέψω. Η αλήθεια είναι οτι κατανοόντας το δικό μου πρόβλημα τώρα μπορώ να δω το πόσο δύσκολες καταστάσεις έχει περάσει δίπλα μου και εκτιμώ απεριόριστα το οτι ποτέ δεν έφυγε.
    Ο προβληματισμός μου είναι ο εξής.... η θεραπεια από ότι μυο είπε ο γιατρός θα αρχίσει να έχει κάποια αποτελέσματα μετά από 20 μερες περίπου... Είναι ένα διάστημα στο οποίο όμως η κοπελα πολύ πιθανόν να έχει προχωρήσει μπροστά ... (με αυτά που τράβηξε και την επόμενη μέρα να προχωρούσε δεν θα την κατηγορούσα). Εγώ όμως τι κάνω ... ; κάθομαι και περιμένω ρισκάροντας να την χάσω (αν δεν την έχω χάσει ήδη) η κάνω μία προσπάθεια να της εξηγήσω την κατάσταση; Κάνω την προσπάθεια τώρα, ή μετά από ένα διάστημα και βλέπουμε; και αν τελικά το οτι δεν ήμουνα καλά σε αυτή τη σχέση δεν οφειλότανε μόνο στην καταθλιψη αλλά και στην ίδια την σχέση; ...

  2. #2
    καλη σου μερα,

    εγω θα σου προτεινα να της πεις πολυ απλα οσα εγραψες παραπανω.
    Ειναι θετικο πως ξεκινας θεραπεια και καταλαβαινεις (και παραδεχεσαι) πως ισως εφταιγες κι εσυ για τους χωρισμους σας. Αλλωστε, αν οπως γραφεις η κοπελα εμεινε μαζι σου 2,5 χρονια, σιγουρα κατι νιωθει για σενα και σιγουρα θα μπορει να κανει υπομονη για 20 ακομα μερες ...
    καλη τυχη...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    6
    Στην παρούσα φάση ζορίζομαι και για αλλους λόγους... από την μία πλευρα απο την πιθανότητα του να την βάλω στην διαδικασία να ρισκάρει ακόμα περισσότερο χρόνο μαζί μου.. και από την άλλη το περιβάλλον .. και το δικό μου και το δικό της .. Όπως είνια φυσικό μετά από τόσα πάνε έλα υπάρχουν τρομακτικές αντιδράσεις. Το δικό μου περιβάλλον παρόλο που 99% δεν οφείλεται η κατάσταση μου στην σχέση ... εξακολουθεί να θεωρεί οτι αυτή η σχέση ήταν υπεύθυνη κυρίως για την κατάσταση μου και το δικό της περιβάλλον το οποίο πολύ λογικά υποστηρίζει οτι εφόσον δεν μπορείτε να είστε καλά μαζι... φτάνει..
    Το χειρότερο είναι οτι αυτός ο προβληματισμός επιβαρύνει πολύ περισότερο την κατάσταση μου ..

  4. #4
    το να ρισκαρει κι αλλο χρονο μαζι σου ή οχι θα ειναι δικη της αποφαση. Αν εισαι σημαντικος για αυτη, θα το κανει γιατι αυτη θα θελει να ειναι μαζι σου... (Το θεμα ειναι εσυ θελεις να εισαι μαζι της?)...

    Τωρα ασε τα περιβαλλοντα που αναφερεις να κοιτανε τη δουλεια τους... Οι ζωες σας ειναι δικες σας, τα \"περιβαλλοντα\" να κοιταξουν τις δικες τους ζωες...

    για να μην επιβαρύνεις λοιπον την κατασταση σου, σταματα να προβληματιζεσαι μονος σου, συζητησέ το μαζι της και προσπαθειστε να δωσετε ο ενας στον αλλο ομορφες στιγμες. Η αγάπη και η ζεστασια σε μια σχεση ποτε δεν μας κανει κακο...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    my room
    Posts
    573
    Για μένα να της το πεις, έτσι θα καταλάβει τί σου συνέβαινε και γιατί δεν φερόσουν καλά. Όταν μου εμφανίστηκε η κατάθλιψη έκανα και έλεγα διάφορα παράξενα στη σχέση μου με αποτέλεσμα να έχουμε πολλούς καβγάδες. Όταν όμως πήγα σε ειδικό και μου εξήγησε την κατάσταση, τα μετέφερα όλα στον φίλο μου και μου στάθηκε όσο κανένας άλλος σε όλο αυτό το μαρτύριο, χωρίς να καταλαβαίνει πάντοτε...Γιατί αν δεν το έχεις περάσει δε μπορείς να καταλάβεις... Έχω αναφέρει και σε άλλο θέμα ότι αν δεν ήμαστε μαζί, μπορεί ακι να μη ζούσα τώρα.. Πες της το, αν σε αγαπάει αληθινά θα προσπαθήσει να καταλάβει...
    Απλά αγωνίζομαι με τα χαρτιά που μου έχουν μοιραστεί....

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    6
    Originally posted by καλλιοπιτσα
    συζητησέ το μαζι της και προσπαθειστε να δωσετε ο ενας στον αλλο ομορφες στιγμες. Η αγάπη και η ζεστασια σε μια σχεση ποτε δεν μας κανει κακο...
    Είναι πολύ αργά για αυτό... προχώρησε και δεν μπορώ να κατηγορήσω κανεναν εκτός από τον ίδιο μου τον εαυτό. Ποτέ δεν θα μπορέσουμε να έχουμε αυτές τις όμορφες στιγμές μαζί.. Δεν την αδικώ και δεν την κατηγορώ..πέρασε πάρα πολύ άσχημες στιγμές δίπλα μου... και δεν μπορώ να της ζητήσω να αφήσει κάτι που την κάνει χαρούμενη για κάτι που την έκανε δυστιχισμένη.
    Καιρός λοιπόν να καταλάβω οτι πρέπει να το αντιμετωπίσω χωρίς αυτήν στην ζωή μου.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    προσωπικά από αυτά που διάβασα, δε νομίζω να έχασες και πολλά. Μια σχέση που έχετε χωρίσει 200 φορές, δεν βλέπω το λόγο γιατί αν τα ξαναφτιάχνατε να είστε διαφορετικά από ότι παλιά. Πάλι τα ίδια θα περνάγατε.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    my room
    Posts
    573
    Εκτός αυτού το ότι προχώρησε για μένα σημαίνει ότι δε σ\' αγάπησε αρκετά...Η αγάπη νικά τις δυσκολίες, εκείνη επέλεξε άλλο δρόμο...Στη φάση που βρίσκεσαι θέλεις δυνατούς ανθρώπους δίπλα σου και ανθρώπους που Σ\'ΑΓΑΠΟΥΝ.
    Απλά αγωνίζομαι με τα χαρτιά που μου έχουν μοιραστεί....

  9. #9
    Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    91
    Ενημερωσε τη για τη κατασταση σου ,συμφωνα με τη γνωματευση τοτ γιατρου.
    Ξεκαθαρησε μεσα σου αν πραγματικα τη θελεις και αν πραγματικα αυτη η σχεση εχει ποδια να σταθει.
    Αν δεν \"γυρισει\" θα πει οτι ποτε δεν την ειχες οποτε προχωρας κρατωντας το χερι τον ανθρωπων που πραγματικα σε αγαπου και νοιαζοντα για σενα.
    Ευχομαι το καλλυτερο

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    6
    Originally posted by chr1986
    Εκτός αυτού το ότι προχώρησε για μένα σημαίνει ότι δε σ\' αγάπησε αρκετά...Η αγάπη νικά τις δυσκολίες, εκείνη επέλεξε άλλο δρόμο...Στη φάση που βρίσκεσαι θέλεις δυνατούς ανθρώπους δίπλα σου και ανθρώπους που Σ\'ΑΓΑΠΟΥΝ.
    Μία εξίσωση όσες φορές και να την λύσεις θα βρείς το ίδιο αποτέλεσμα όταν τα δεδομένα σου και ο τρόπος επίλυσης παραμένουν σταθερά.
    Όταν όμως συμβαίνει κάτι που αλλάζει και τα δεδομένα και τον τρόπο επίλυσης τότε το να θεωρείς σίγουρο οτι θα καταλήξεις στο ίδιο αποτέλεσμα είναι άτοπο.
    Στην συγκεκριμένη περίπτωση αλλάζουν και τα δεδομένα και ο τρόπος επίλυσης.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by chr1986
    Εκτός αυτού το ότι προχώρησε για μένα σημαίνει ότι δε σ\' αγάπησε αρκετά...Η αγάπη νικά τις δυσκολίες, εκείνη επέλεξε άλλο δρόμο...Στη φάση που βρίσκεσαι θέλεις δυνατούς ανθρώπους δίπλα σου και ανθρώπους που Σ\'ΑΓΑΠΟΥΝ.
    Η καταθλιψη ή μια ασχημη ψυχολογικη κατασταση, ας μην ειναι το άλλοθι για μια συνεχομενη κακη συμπεριφορα.

    Πιστευω στη δυναμη της αγαπης, στην στηριξη, στην ασφαλεια που παρεχει αλλα για να αντεξει, δεν χρειαζεται να διαλυουμε τους αλλους ή να δοκιμαζουμε τα ορια τους.Αντεχει σε πολλα, αλλα θελει κ την φροντιδα μας
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    421
    Μάλλον κυκλοθυμικός είσαι φίλε παρά καταθλιπτικός.Τελικά την θέλεις ή δεν την θέλεις την κοπέλα;Εμένα κάτι μου λέει ότι δεν μπορείς να ζήσεις χωρίς αυτήν και δεν αντέχεις στην ιδέα να βρει κάποιον άλλο.Η ζωή προχωράει όμως και δεν είναι δυνατόν να μένουμε κολλημένοι σ\'έναν άνθρωπο.Όπως αυτή θα προχωρήσει στη ζωή της,όπως λες κι εσύ,δεν μπορείς να κάνεις κι εσύ το ίδιο;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Originally posted by chr1986
    Εκτός αυτού το ότι προχώρησε για μένα σημαίνει ότι δε σ\' αγάπησε αρκετά...Η αγάπη νικά τις δυσκολίες, εκείνη επέλεξε άλλο δρόμο...Στη φάση που βρίσκεσαι θέλεις δυνατούς ανθρώπους δίπλα σου και ανθρώπους που Σ\'ΑΓΑΠΟΥΝ.
    Αυτό το συμπέρασμα πώς ακριβώς βγήκε;Το ότι η κοπέλα δεν τον αγάπησε αρκετά;Όταν τα προβλήματα σε μία σχέση υπερτερούν της χαράς,είναι δικαίωμα του άλλου μέρους μίας σχέσης να επιλέξει κάτι άλλο,με περισσότερες πιθανότητες να διεκδικήσει την κάλυψη των αναγκών του.Αλλιώς πάμε σε αυτοθυσίες,που κι εκεί κρύβονται άλλα αγκαθάκια,που έτσι κι αλλιώς θα φθείρουν και θα \"τελειώσουν\"μία σχέση.Μία υγιής σχέση εξυπηρετεί ισότιμα τις ανάγκες δύο ατόμων,ποιοτικά και ποσοτικά.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    Αν δεν \"γυρισει\" θα πει οτι ποτε δεν την ειχες οποτε προχωρας κρατωντας το χερι τον ανθρωπων που πραγματικα σε αγαπου και νοιαζοντα για σενα.
    θα ήθελα να διαφωνήσω με αυτή την άποψη. Αν δεν γυρίσει θα πει ότι τώρα πια δεν ενδιαφέρεται για εσένα αρκετά ώστε να γυρίσει, αλλα αυτό δεν αναιρεί το παρελθόν που περάσατε μαζί. Στο παρελθόν πιθανότατα σε ήθελε, γι αυτό και καθότανε μαζί σου. Στην πορεία αλλάξανε τα πράγματα. Μπορεί να άλλαξε η κοπέλα, να κουράστηκε από αυτή τη σχέση, να άλλαξαν οι ανάγκες της, 1002 μπορεί. Μπορεί κάποια χρονική περίοδο να αγαπάμε έναν άνθρωπο και μετά να πάψουμε να τον αγαπάμε, ή το ανάποδο. Αυτά τα πράγματα δεν είναι σταθερά, έχουν κάποια δυναμική πορεία στο χρόνο.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    6
    Οπως και να ειναι τα πραγματα το θέμα είναι να αντιμετωπιστεί η πραγματικότητα.. Το πρόβλημα στην παρούσα φάση είναι οτι η ίδια είναι εκτός πραγματικότητας (όπως μου έχει πει αρκετές φορές) οπώτε κρατάμε στάση αναμονής. Η αλήθεια είναι οτι δεν μπορώ να πω οτι είμαι ιδιαίτερα αισιόδοξος για την κατάληξη, αλλά όποια και αν είναι, είτε θετική είτε αρνητική το βασικότερο αυτή τη στιγμή είναι να αντιμετωπίσω την δική μου πραγματικότητα και να την ξεπεράσω. Έτσι κι αλλιώς ακόμα και σε θετική κατάληξη με την κοπέλα εάν δεν έχω αντιμετωπίσει επιτυχώς την δική μου κατάσταση το μέλλον δεν μπορεί να είναι καλό
    Τουλάχιστον με την γνώση του προβλήματος μπορώ να φιλτράρω διαφορετικά το τι γίνεται γύρω μου και πιστεύω οτι βρίσκομαι σε πολύ θετική πορεία.

    Το σίγουρο είναι οτι δεν μπορώ να κατηγορήσω κανέναν για τις αποφάσεις του ιδίως όταν αυτές είναι αποτέλεσμα δικών μου πράξεων. Ίσως τελίκά αυτό που έλεγα όταν δεν ήμουν στις καλές μου, οτι η αγάπη από μόνη της δεν είναι αρκετή .. να είναι πραγματικότητα. Γιατί η αγάπη μας, μας ενώνει .. η πραγματικότητα μας, μας χωρίζει.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •