πωσ μπορουμε να βοηθησουμε εναν ναρκομανη? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 59
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Originally posted by Alobar
    Τί να κάνεις βρε Αλέξανδρε;... στο Ελλάδα είμαστε. Όλοι κάποιους εξυπηρετούν και τα ναρκωτικά παίζουν πολύ και στις Αρχές εξάλλου. Είπαμε. Έχουμε ικανούς ηγέτες που φροντίζουν τα δέοντα για τους πολίτες τους...
    γιατί η χώρα φταίει ?
    http://www.mazi.org.gr/

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Ειναι αρκετοι παραγοντες με τα ναρκωτικα. Οι drug-lords που τα φερνουνε προκειται για πολυ κακους και επικινδυνους ανθρωπους που εχουν σχεση με βρωμικο χρημα, επιροη, οπλα(πολλα οπλα) και υποκοσμο-μαφια.

    Δε νομιζω οτι υπαρχει κανενας γενναιος αστυνομικος να τους κυνηγησει...

    μαλλον το αντιθετο θα γινει..

    Ειναι απο τα ατομα που δεν πιανονται.


    Δε νομιζω και εγω να φταιει η ωρα, αλλα η ανοχη μας που τους ανεχομαστε ολους αυτους τους εμπορους... ή που τους φοβομαστε...


    να πχ εκεινοι οι 2 τυπαδες που πουλαγανε πρεζα ετσι ξεκαρφωτα , για να τους περικυκλωναν καμια 10αρια τυποι ασχετοι γυρω και να τους εκαναν αγνωριστους , μετα οι γενικα \"εμποροι\" θα μπορουσαν να βγαινουν παλι εξω να πουλανε με την ιδια ευκολια την πραμματεια τους?

    Δε νομιζω.


    Αλλα....τους φοβομαστε. Ασχετα αμα ειναι 2 και εμεις 1002...

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Originally posted by Boltseed
    Ειναι αρκετοι παραγοντες με τα ναρκωτικα. Οι drug-lords που τα φερνουνε προκειται για πολυ κακους και επικινδυνους ανθρωπους που εχουν σχεση με βρωμικο χρημα, επιροη, οπλα(πολλα οπλα) και υποκοσμο-μαφια.

    Δε νομιζω οτι υπαρχει κανενας γενναιος αστυνομικος να τους κυνηγησει...

    μαλλον το αντιθετο θα γινει..

    Ειναι απο τα ατομα που δεν πιανονται.


    Δε νομιζω και εγω να φταιει η ωρα, αλλα η ανοχη μας που τους ανεχομαστε ολους αυτους τους εμπορους... ή που τους φοβομαστε...


    να πχ εκεινοι οι 2 τυπαδες που πουλαγανε πρεζα ετσι ξεκαρφωτα , για να τους περικυκλωναν καμια 10αρια τυποι ασχετοι γυρω και να τους εκαναν αγνωριστους , μετα οι γενικα \"εμποροι\" θα μπορουσαν να βγαινουν παλι εξω να πουλανε με την ιδια ευκολια την πραμματεια τους?

    Δε νομιζω.


    Αλλα....τους φοβομαστε. Ασχετα αμα ειναι 2 και εμεις 1002...

    μην ξεχνάς όμως πως αυτοί οι 2 το πιθανότερο οπλοφορούν.
    http://www.mazi.org.gr/

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Ναι, αυτο ειναι το θεμα. Γνωριζουν ετσι οτι ειναι οι \"δυνατοι\" και οτι κανενας δε θα τους κανει τιποτα.




    Παντως παντα το ειχα απορια...

    δεδομενου οτι ειναι το πιο απλο πραγμα να βρεις ναρκωτικα (ειδικα μπαφο) , ποοοοοοσο δυσκολο μπορει να ειναι δηλαδη να παει καποιο cop undercover μεσα στο κυκλωμα , να δει τι παιζει, να μαζεψει μερικα ονοματα αρχηγικων προσωπων κτλ κτλ

    Ειναι γνωστοι αυτοι οι \"μεγαλοι\" ποιοι ειναι πιστευω, αλλα ειναι και απο τα ατομα που δεν μπορει να λεγεσαι και \"νοιαζομαι για την ζωη μου\" αν αποφασισεις να τα κυνηγησεις.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    αυτοί οι αντερκαβαρ υπαρχουν και ξέρουν τί παίζει.
    αλλά το είπες μόνος σου πιο πάνω : μαφία είναι αυτή.
    η αστυνομία θα πιάσει για εμπόριο κάποιον με μικροποσότητα για να επιδείξει έργο.
    ή την άκρη αυτού που ψώνισε, αλλά κατά περίεργο τρόπο, σε λίγες εβδομάδες είναι και πάλι έμπορος.
    ή κάποιον ( που έγινε με κάρφωμα ) και έχει φυτείες σε κάποιο χωριό.
    θα αγγίξει την άκρη της μαφίας?
    αυτοί μεταξύ τους ότι διαμάχες έχουν.

    α, κάτι που έμαθα πρόσφατα.
    η μαφία ( ποιας χώρας μου διαφεύγει ) ελέγχει ακόμη και το εμπόριο με τις δήθεν-επώνυμες τσάντες που πουλάνε οι μαύροι στο κέντρο.
    και είχα μία απορία γιατί η δ.α. δεν τους πιάνει ποτε.
    http://www.mazi.org.gr/

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    123
    Παιδια το θεμα με τα ναρκωτικα ειναι τεραστιο, εγω ηξερα ενα παλικαρι τα ειχε με την ξαδερφη μου κ τα ειχανε φτιαξει ενω ειχε κοψει ηδη 2 χρονια, τα ειχανε για 2-3 χρονια περιπου και μετα ξανακυλησε, μπουκαρε στο σπιτι του γειτονα της ξαδερφης μου γενικα το ειχε χασει, επερνε καρτελα λεξοτανιλ και δεν ηρεμουσε που μισο να παρω εγω θα με παρει ο υπνος...
    επισης ειναι δυσκολο να ξεμπλεξουνε λογω παρεων και εμπορων ειχα ακουσει καπου μια ιστορια για εναν που ειχε κοψει και του αφηνε ο ντιλερ του κατω απτο σπιτι του ετοιμη δοση σε συριγγα για να τον κολλησει και να τον εχει παλι πελατη.. αν ειναι δυνατον δλδ! και γενικα φανταζομαι το ξερετε οτι το κρατος εμπλεκεται μεσα στο εμποριο, μπατσοι, ασφαλιτες ακομα και πολιτικοι.. ο πολεμος στο αφγανισταν γιατι εγινε νομιζετε? με το που πατησαν εκει οι αμερικανοι αυξηθηκε η παραγωγη οπιου κατα πανω απο 200% ψαξτε το αμα θελετε δν ειναι μλκιες...και οι ταλιμπαν οι \'τρομοκρατες\' κατα τα ΜΜΕ ειναι εναντιον της παραγωγης..
    Σας επρηξα λιγο αλλα επειδη το εχω μελετησει το θεμα ξερω οτι τα πρεζακια ειναι οι πιο αδυναμοι και κατα κανονα οι πιο καλοι ανθρωποι, ασχετο που με το που μπλεκουν γινοντε εγκληματιες, και ο αγιος αντωνιος αμα ηταν εθισμενος θα εκανε τα παντα ειναι φοβερα τα στερητικα, φανταστειτε να βασανιζετε το μυαλο σας με σκεψεις και να κρυωνετε να πονανε κοκαλα και ολο αυτο το βασανο γενικα.. ο καθενας θα γινοταν κλεφτης. και για να το πω και καπως αλλιως αυτοι οι ανθρωποι ειναι ζωντανο παραδειγμα για το ποσο σκληρη κοινωνια ειμαστε και το πως τρωμε τα παιδια μας. δν λεω οτι δν υπαρχουν κ μλκες που αρχισανε για πλακα κλπ αλλα ειναι πολυ λιγοι οι περισοτεροι πεσανε εκει γιατι πνιγοντουσαν απο προβληματα .. αντι για αυτο θα μπορουσε να ηταν αυτοκτονια...
    τεσπα σασ τα επρηξα αλα ηθελα καπου να εκφρασω αποψη κατι με επιασε. (:

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Originally posted by Boltseed
    πρεπει να δουνε κινητρο για να το κοψουν.

    Το ναρκωτικο τους προσφερει

    -απολαυση
    -ανακουφιση
    -φυγη απο τα προβληματα της ζωης τους


    ,για ποιον λογο να το σταματησουν λοιπον?


    Επειδη τους κανει κακο στην υγεια τους?

    Μιλαμε για ατομα που δεν εχουν τιποτα για να χασουν ωστε να ανησυχουν για τετοια θεματα. Εδω ο αλλος θα σκεφτει οτι δεν εχει σπιτι, δεν εχει φιλους, πειναει ,ο κοσμος του φερεται σαν να ειναι σκουπιδι ,

    και αυτος προσπαθει μονο να (επι)ζησει το σημερα με ολα αυτα τα θεματα στο κεφαλι του μιας και δεν εχει την πολυτελεια του χρονου να σκεφτει το αυριο.
    και δεν τον τρελαινει που δεν εχει σπιτι?που ζει σε αθλιεσ συνθηκεσ?...που μπορουν να το βρουν ενα πρωι νεκρο στο παιζοδρομιο?..που ειναι βρωμικοσ... που δεν νιωθει ευτυχια...

    που τον αποφευγουν στον δρομο...που δεν μπορει καλα καλα να σταθει ορθιοσ οταν παιρνει...που νιωθει τοσο αρρωστοσ(ετσι νομιζω τουλαχιστων..)..

    για εναν εστω απο τουσ λογουσ αυτουσ.. εγω θα το παλευα..

    για μια βελτιωση.. δεν ξερω.. σκευτομαι πωσ ειναι εθυσμοσ..και ειναι πολυ δισκολο... αλλα οταν βλεπεισ πωσ χανεισ τα παντα και τον εαυτο σου... αρα το αντιτιμο ειναι τοοσο τεραστιο.. δεν θελεισ να το αλλαξεισ?

    δεν τουσ ενοχλει που ζουν μονο για να τρεχουν να βρουν μια ουσια?.... μα δεν τουσ φαινεται πολυ πολυ λιγο αυτο?δεν ειναι χαζοι..εθισμενοι ειναι..
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Originally posted by Boltseed
    Η αληθεια ειναι πως εχεις δικιο μιας και εκανα μιξη κατηγοριων. whoopsy.

    Αναφερομουν αρχικα σε μπαφιαρηδες (ΝΑΙ, το θεωρω ΝΑΡΚΩΤΙΚΟ μιας και σου κανει το μυαλο τυρι...το λιγοτερο) , παρολα αυτα μετα το συνεχισα με τις περιπτωσεις πρεζακιων που τους εχουν διωξει απο το σπιτι οι δικοι τους ή ειναι απο διαλυμενες οικογενειες και απλα και που φυγανε κανεις δεν αντιληφθηκε την απουσια τους κτλ κτλ

    μα και οι πλουσιοι ναρκομανεισ..οκ δεν χρειαζεται να κλεψουν για να αγορασουν ναρκοτικα... τουσ τα εχει αφησει πχ κληρονομια η οικογενεια τουσ... τι κανουν?απλωσ σπαταλουν την περιουσια τουσ?... οι πλουσιοι πιτσιρικαδεσ.. δεν κλεβουν απο τουσ γονεισ τουσ?... δεν το καταλαβαινω αυτο... οι πλουσιοι που περνουν ναρκοτικα δηλαδη το ελεγχουν?..αφου δεν γινεται αυτο...
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    με δυο λογια που καταληγουμε?...στο οτι δεν μπορουμε κατι να κανουμε για να τουσ βοηθησουμε?

    αυτο που με τρομοκρατει περισσοτερο απο ολα..νομιζω το γεγονοσ οτι οι βαθια χωμενοι ναρκομανεις..εχουν ξεγραμμενουσ τουσ εαυτουσ τουσ...και ειναι τραγικο αυτο..το εχω νιωσει..και θυμαμαι πωσ κανεισ δεν μπορουσε να με βοηθησει γιατι ..οτι και να μου ελεγε δεν ειχα πλεον ελπιδα...και η ελπιδα ειναι κατι πολυ πολυ προσωπικο... μα.. αν του προσφερεισ ελπιδα... θα σε προδωσει ο ναρκομανησ.... πραγματικα δεν ξερω...

    τουλαχιστων τι θα πρεπει να του πω οταν τον δω?..οτι ολα θα πανε καλα?... να προσπαθησει να ειναι πιο δυνατοσ?...πωσ ημαστε διπλα του?..πωσ πρεπει να το παλεψει μονοσ? τιιι???
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Originally posted by Adzik

    και δεν τον τρελαινει που δεν εχει σπιτι?που ζει σε αθλιεσ συνθηκεσ?...που μπορουν να το βρουν ενα πρωι νεκρο στο παιζοδρομιο?..που ειναι βρωμικοσ... που δεν νιωθει ευτυχια...

    που τον αποφευγουν στον δρομο...που δεν μπορει καλα καλα να σταθει ορθιοσ οταν παιρνει...που νιωθει τοσο αρρωστοσ(ετσι νομιζω τουλαχιστων..)..

    για εναν εστω απο τουσ λογουσ αυτουσ.. εγω θα το παλευα..
    Εσυ ισως το παλευες με το παρον σκεπτικο σου επειδη στην τωρινη σου ζωη εχεις πραγματα να χασεις.

    Αυτοι ομως δεν εχουν.

    Αυτη ειναι η διαφορα.

    Αυτο βέβαια θα μπορούσε να λειτουργήσει και αντίστροφα , μιας και τα άτομα που δεν έχουν τίποτα για να χάσουν, ρισκάρουν και δίνουν τον καλύτερο τους εαυτό και..οτι γινει.

    Αλλα σου διημιουργει τοσο μεγαλο ψυχολογικο πολεμικο κλιμα μια τετοια κατασταση (περα απο την θολουρα του μυαλου) που ξεχνας λεξεις οπως προοδος και ελπιδα.

    Ειναι σαν να λες σε εναν καταθλιπτικο \"ζησε! η ζωη ειναι ωραια!\" και να περιμενεις να σε καταλαβει.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Originally posted by arktos
    α, κάτι που έμαθα πρόσφατα.
    η μαφία ( ποιας χώρας μου διαφεύγει ) ελέγχει ακόμη και το εμπόριο με τις δήθεν-επώνυμες τσάντες που πουλάνε οι μαύροι στο κέντρο.
    και είχα μία απορία γιατί η δ.α. δεν τους πιάνει ποτε.
    Εννοειται!!!

    Και οχι μονο τσαντες, αλλα και τα πειρατικα cd μουσικης και ταινειες.

    Τα 5 ευρω που δινεις σε εναν μαυρο για να σου δωσει την κοπια του, ΔΕΝ πανε στην τσεπη του αλλα σε τσεπη μαφιοζου. Ειναι ολοκληρο κυκλωμα αυτο που τους φερνουν απο τις χωρες τους σαν ....σκλαβους. Ειναι εκμεταλευση αυτο και τα ατομα που πουλανε cd και τσαντες ειναι σιγουρα τα πιο αθωα στην υποθεση της πειρατειας. Πολυ πιο ενοχος ειναι αυτος που αγοραζει απο αυτους και τροφοδοτει το μαφιοζικο συστημα τους παρα αυτοι που πουλανε.

    Δεν γνωριζω βεβαια αν αυτο γινεται με ολα τα ατομα , αλλα απο αρκετα εχω στοιχεια.


    Για αυτο και η αστυνομια δεν τους πειραζει επειδη ξερουν το παιζει.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Ελληνική Ζυθοποϊία
    Posts
    1,023
    \'... για ποιους \" σοβαρους λόγους \" μπορεί κάποιος να παρει ηρωίνη ?

    γιατί ξεχωρίζεις την εξάρτηση- αλκοόλ από την εξάρτηση-ναρκωτικά , αλλά ως προς τον άνθρωπο?
    εξαρτημένος κι ο ένας και ο άλλος.


    <<Όσο για τον εθισμό στο αλκοόλ, δεν είναι ισχυρότερος αν γίνει όντως αντιληπτό ότι υπάρχει εξάρτηση. >>

    απλά αποδέχτηκε την πραγματικότητα.
    και ο πρεζάκιας ξερει πως είναι τζάνκι, δεν το ψάχνει.

    τέλος μην λες πως οι αλκοολικοί είναι λειτουργικοί στη ζωή τους.
    για να μην πούμε για τα αθώα θύματα των τροχαίων.
    κλπ.
    ένα τζάνκι αν μη τι άλλο, δεν είναι σε θέση να πιάσει και τιμόνι στο χέρι του.
    κάνει κακό μόνο στον ευατό του... \'

    Καλημέρα. Καταρχάς δε καταλαβαίνω γιατί με ρωτάς κάτι τέτοιο. Γιατί τα ξεχωρίζω το λοιπόν... μήπως να θυμίσω ότι ήμουν αλκοολική αλλά μόνο αλκοολική; Ή μήπως να μη καταθέσω την άποψή μου και να δώσω πρώτα βαρύτητα σε πράματα που άκουσα, είδα, σκέφτηκα;... ε όχι δα. Ο απλούστατος λόγος λοιπόν μιας και ενδιαφέρεσαι να μάθεις, είναι επειδή για μένα πέρα απ\' την οικογένεια, την κοινωνία, τις συνθήκες και ο,τιδήποτε άλλο, πολύ βασικό ρόλο παίζει ο χαρακτήρας. Κάτι που κακώς το ξεχνάμε και το βάζουμε στη μπάντα. Με συγχωρείς κιόλας, αλλά αυτά που λέώ, τα έχω διαπιστώσει και λόγω συναναστροφών με φίλους αλκοολικούς και μόνο, αλλά και με ναρκομανείς. Είναι η μέρα με τη νύχτα ένα πράμα. Επίσης να σου θυμίσω, που μπορεί και να μην έχεις διαβάσει, ότι η εμπειρία μου στο ΑΑ για 4 μήνες, με βοήθησε πάρα πολύ στο να κάνω την προσωπική μου μελέτη και τις διαπιστώσεις μου.

    Οι παρεξηγήσεις, οι επιθέσεις, τα μαλλιοτραβήγματα, ξεκινούσαν πάντα από πρώην τοξικομανείς και δημιουργούσαν τεράστιο πρόβλημα στους αμιγώς αλκοολικούς. Να σου θυμίσω επίσης ότι δέχτηκα προσωπικές επιθέσεις και παρολίγο να φάω και ξύλο από έναν.
    Κι αλήθεια, δεν έπαιζε κανένα ρόλο ο χαρακτήρας όταν αναφέρομαι σε άτομα 7 και 10 χρόνων \'καθαρά\';... σόρυ, αλλά έχω άλλη άποψη. Να σου θυμίσω επίσης, ότι όλοι αυτοί που γνώρισα και ήταν από ναρκωτικά, οι περισσότεροι παρουσίαζαν κάποια είδη ψυχώσεων. Κι από δικές τους προσωπικές εξομολογήσεις, δεν ήταν έτσι πριν τη χρήση αλλά μετά από αυτήν.
    Έτσι για την κουβέντα, μιας κι έχω γράψει πολλά για το αλκοόλ, να σου πω κιόλας ότι πρόσφατα με ενημέρωσε ένα πολύ καλό μου φιλαράκι από εκεί, ότι ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ τέθηκε θέμα απομάκρυνσης των πολυεξαρτημένων από έναν χώρο που ονομάζεται \'Αλκοολικοί Ανώνυμοι\' και πολύ καλώς τέθηκε...

    \'... απλά αποδέχτηκε την πραγματικότητα.
    και ο πρεζάκιας ξερει πως είναι τζάνκι, δεν το ψάχνει...\'

    Μάλλον με σχολιάζεις μεν, αλλά δε πρόσεξες και ιδιαίτερα το πρώτο μου ποστ. Συμβαίνει πολύ συχνά εδώ μέσα αυτό. Το \'ξέρω\' και το \'παραδέχομαι\' είναι δυο τελείως διαφορετικά πράματα.Εγώ έκοψα μια και μοναδική φορά σε μια και μόνο προσπάθεια με τη θέλησή μου και μόνο επειδή το παραδέχτηκα λοιπόν κι όχι επειδή απλά το ήξερα. Λες να μη βοήθησε ο χαρακτήρας μου σε κάτι τόσο δύσκολο;... το \'απλά\' δε παίζει καθόλου. Έγραψα και πριν όμως, ότι στους πρεζάκηδες αυτό θα συμβεί σπάνια. Έχουν βγάλει άλλα προβλήματα, που δε παραδέχονται φυσικά, και δεν είναι επειδή \'δε το ψάχνουν\' - σαφώς υπάρχει και αυτή η κατηγορία - αλλά επειδή δε μπορούν με την παραδοχή και μόνο. Να ξαναμιλήσω για τη φίλη μου με τη σχιζοφρένεια; Όχι, τα έχω ξαναπεί.

    \'... τέλος μην λες πως οι αλκοολικοί είναι λειτουργικοί στη ζωή τους...\'

    Μου κάνεις υπόδειξη να μη λέω αυτά που λέω εφόσον ήμουν λειτουργική;... δε μιλάω καλή μου για πλήρη εξισορρόπηση πνεύματος και ψυχής, συν του ότι με έχεις ξαναρωτήσει για ποιό λόγο έγινα αλκοολική και σου απάντησα. Και λόγοι από λόγους διαφέρουν. Πρόσφατα έκανα στη μπάντα πρώην τοξικομανή που ήθελε να κάνουμε παρέα. Θέλεις το λόγο; Ξεκίνησε λέει από μαγκιά, έχει καταπιεί ό,τι μπορείς να φανταστείς, κατέστρεψε οικονομικά τους γονείς του και πλήρωσαν του κώλου τα λεφτά για να μπαινοβγαίνει σε ιδιωτικά προγράμματα. Αλκοολικός έγινε στο τέλος και έκοψε από φόβο γιατί έπαθε κίρρωση. Μάλιστα, έχει το θράσσος να λέει ότι έχει κάνει μεγάλη εσωτερική δουλειά με τον εαυτό του, ενώ έκοψε λόγω φόβου για την υγεία του. Φυσικά και ήμουν λειτουργική λοιπόν. Γιατί αυτός δε δούλεψε ποτέ στη ζωή του και είναι στην ηλικία μου. Εγώ και δούλευα, και δεν έτρωγα ξένα λεφτά, και σχέσεις είχα και ενδιαφέροντα. Καθώς και πολλοί αλκοολικοί μου φίλοι, είτε πίνουν ακόμη είτε όχι... βλέπεις να υπάρχει τίποτα κοινό ανάμεσα σε δυο εξαρτημένους - αυτόν και μένα - το λοιπόν;... συν του ότι έχει αρκετές \'περίεργες\' εμμονές. Συν του ότι έκλεβε και χτύπαγε ΠΡΟΤΟΥ πέσει στα ντραγκς... αυτές είναι οι δικές μου εμπεριστατωμένες ερμηνείες Άρκτε, αλλά αν δε σου κάνουν είναι δικό σου θέμα όχι δικό μου. Και για να πω και κάτι με βάση τον τίτλο του θρεντ, όχι είναι δύσκολο να τους βοηθήσει κάποιος για τους λόγους που ανέφερα. Και υπόψιν αγαπητή θεματοθέτρια, ότι αρκετοί λένε πολλά μα πολλά ψέμματα. Μου έχει τύχει ουκ ολίγες φορές να μου την πέσουν για λεφτά λέγοντας \'πεινάω\'. Πάω και αγοράζω σάντουιτς αλλά μόλις τους το προσφέρω ξυνίζουν. Τό \'χω πάρει επιτόπου και το έχω δώσει σε σκύλο λοιπόν που πεινάει πραγματικά. Σε όσους πραγματικά θέλουν να βοηθηθούν κι έχω κάνει κινήσεις για τέτοια κατεύθυνση, πίστεψέ με δε τα κατάφερα. Γιατί χρειάζεται παραπάνω από έναν άνθρωπο, δυστυχώς...

    \'... για να μην πούμε για τα αθώα θύματα των τροχαίων.
    κλπ.
    ένα τζάνκι αν μη τι άλλο, δεν είναι σε θέση να πιάσει και τιμόνι στο χέρι του.
    κάνει κακό μόνο στον ευατό του...\'

    Τα αθώα θύματα των τροχαίων, δε προέρχονται μόνο από αλκοολικούς. Έχω κατέβει από αμάξι γιατί η φίλη μου - κάποτε - κάπνιζε μπάφο εν κινήσει, με τη μικρή της κόρη στο πίσω κάθισμα παρακαλώ, κάνοντας επικίνδυνους ελιγμούς κι ενώ είχε ήδη μπαφιάσει προτού οδηγήσει... επίσης, παραβλέπεις όλους αυτούς που πίνουν πολύ στις εξόδους τους και επιστρέφουν μετά από διασκέδαση, και που δεν είναι αλκοολικοί... το πρεζόνι δε κάνει κακό μόνο στον εαυτό του. Γιατί πολλοί απ\' αυτούς, και θα χτυπήσουν τους γονείς τους, και θα ρίξουν τη γριά στο δρόμο για να πάρουν την τσάντα, και ληστεία θα κάνουν με μαχαίρια, και θα πετάξουν τη σύριγγα στην παιδική χαρά και θα την πατήσει κάποιο παιδάκι...

    ... χμμ... αυτά...

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Ελληνική Ζυθοποϊία
    Posts
    1,023
    Originally posted by arktos
    Originally posted by Alobar
    Τί να κάνεις βρε Αλέξανδρε;... στο Ελλάδα είμαστε. Όλοι κάποιους εξυπηρετούν και τα ναρκωτικά παίζουν πολύ και στις Αρχές εξάλλου. Είπαμε. Έχουμε ικανούς ηγέτες που φροντίζουν τα δέοντα για τους πολίτες τους...
    γιατί η χώρα φταίει ?
    Κι άλλη απορία. Δε βλέπω πουθενά γραμμένη τη λέξη \'χώρα\'... σαρκαστικά και ειρωνικά το είπα και αναφέρομαι ακριβώς στην ελληνική κοινωνία. Η κοινωνία - εμείς - επιλέγουμε τους ηγέτες μας και νομίζω τα ξανάπαμε κι αυτά. Και πάλι εμείς συντηρούμε και διαιωνίζουμε καταστάσεις.
    Και μη ξεχνάμε το πιο σημαντικό. Έλεγα στο Βινς ότι τα πράματα θα χειροτερέψουν και το ξέρουμε όλοι. Ας μη ξεχνάμε ότι την ευθύνη για τα σημερινά παιδιά την έχουμε εμείς. Και Μπολτσιντ, σωστά τα έλεγε ο παππούς σου. Η δική μας η γενιά βγήκε πιο αλλοτριωμένη. Αξίες και ιδανικά τα βρήκαμε ούτως ή άλλως μισογκρεμισμένα αλλά το ότι δε προσπαθήσαμε να τα περισώσουμε όσο θα έπρεπε είναι ευθύνη δική μας... παραδώσαμε λοιπόν στα παιδιά, έναν κόσμο ισοπεδωμένο. Να μάθουν τί και να διδαχτούν από ποιούς;... διδάσκονται, βιώνουν και ζουν στην αδιαφορία, το φόβο, τον παρτακισμό.
    Φυσικά δεν είναι όλα τα παιδιά έτσι ούτε και όλοι οι γονείς και είναι το μόνο ελπιδοφόρο. Εμείς τους παραδώσαμε όμως ένα βάρος που ήταν δικό μας και δε φροντίσαμε να αλλάξουμε τον κόσμο πριν τα φέρουμε σε αυτόν... δυστυχώς.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Originally posted by Alobar
    Originally posted by arktos
    Originally posted by Alobar
    Τί να κάνεις βρε Αλέξανδρε;... στο Ελλάδα είμαστε. Όλοι κάποιους εξυπηρετούν και τα ναρκωτικά παίζουν πολύ και στις Αρχές εξάλλου. Είπαμε. Έχουμε ικανούς ηγέτες που φροντίζουν τα δέοντα για τους πολίτες τους...
    γιατί η χώρα φταίει ?
    Κι άλλη απορία. Δε βλέπω πουθενά γραμμένη τη λέξη \'χώρα\'... σαρκαστικά και ειρωνικά το είπα και αναφέρομαι ακριβώς στην ελληνική κοινωνία. Η κοινωνία - εμείς - επιλέγουμε τους ηγέτες μας και νομίζω τα ξανάπαμε κι αυτά. Και πάλι εμείς συντηρούμε και διαιωνίζουμε καταστάσεις.
    Και μη ξεχνάμε το πιο σημαντικό. Έλεγα στο Βινς ότι τα πράματα θα χειροτερέψουν και το ξέρουμε όλοι. Ας μη ξεχνάμε ότι την ευθύνη για τα σημερινά παιδιά την έχουμε εμείς. Και Μπολτσιντ, σωστά τα έλεγε ο παππούς σου. Η δική μας η γενιά βγήκε πιο αλλοτριωμένη. Αξίες και ιδανικά τα βρήκαμε ούτως ή άλλως μισογκρεμισμένα αλλά το ότι δε προσπαθήσαμε να τα περισώσουμε όσο θα έπρεπε είναι ευθύνη δική μας... παραδώσαμε λοιπόν στα παιδιά, έναν κόσμο ισοπεδωμένο. Να μάθουν τί και να διδαχτούν από ποιούς;... διδάσκονται, βιώνουν και ζουν στην αδιαφορία, το φόβο, τον παρτακισμό.
    Φυσικά δεν είναι όλα τα παιδιά έτσι ούτε και όλοι οι γονείς και είναι το μόνο ελπιδοφόρο. Εμείς τους παραδώσαμε όμως ένα βάρος που ήταν δικό μας και δε φροντίσαμε να αλλάξουμε τον κόσμο πριν τα φέρουμε σε αυτόν... δυστυχώς.

    Ειναι ο αλκοολισμος και τα ναρκωτικα περισσοτερα στην Ελλαδα απο τις αλλες δυτικες χωρες?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by Alobar
    Η δική μας η γενιά βγήκε πιο αλλοτριωμένη. Αξίες και ιδανικά τα βρήκαμε ούτως ή άλλως μισογκρεμισμένα αλλά το ότι δε προσπαθήσαμε να τα περισώσουμε όσο θα έπρεπε είναι ευθύνη δική μας... παραδώσαμε λοιπόν στα παιδιά, έναν κόσμο ισοπεδωμένο. Να μάθουν τί και να διδαχτούν από ποιούς;... διδάσκονται, βιώνουν και ζουν στην αδιαφορία, το φόβο, τον παρτακισμό.
    Μεσα απ\'την ισοπεδωση ομως ερχεται η αναγεννηση,το καινουριο.Δεν ξερω ετσι το βλεπω εγω.Ακομα κι αν αξιες και ιδανικα τα βρηκαμε μισογκρεμισμενα ισως συνεβη επειδη δε μας εκαναν....

    Βιωνουν την αδιαφορια,τον φοβο,τον παρτακισμο ισως αλλα μεσα απ\'αυτη την βιωση και τις συνεπειες της θα ερθει και η αναγκη για αλλαγη.
    Αυτη την εξελιξη προσωπικα τη θεωρω φυσικο και επομενο των αντιληψεων που χρειαστηκε-εται να γκρεμιστουν.

    Πιστευω πολυ στη νεα γενια και τη δυναμη της.
    Βλεπω,ακουω παιδια και πραγματικα πιστευω πως ειναι η μονη ελπιδα για το καλυτερο για το λογο ότι δεν κουβαλανε το \'ριζωμενο\'.

    Οσο για τα ναρκωτικα και τα υπολοιπα προβληματα που εντεινονται ειναι αποροια των οσων χτισαν οι προηγουμενοι που φυσικα οδηγησαν σ\'αυτο το σημειο και επιβαλλονται αλλαγες.Γι\'αυτο πιστευω πως παμε προς το καλυτερο,γιατι η αναγκαιοτητα αλλαγης οδηγει σ\'αυτην.
    Υποθετω πως και πριν 100 χρονια η εξελιξη θα φανταζε καταστροφικη αλλα κι απο παντα.

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •