ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΣΤΑ ΟΡΑΜΑΤΑ???? - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 46
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    dorje και Anfitrith...........η μόνη μου επιθυμία στην παρούσα φάση της ζωής μου μιας και έχω ισορροπήσει αρκετά , είναι να καταφέρω να επιτύχω σταδιακά μια πιο δημιουργική ψυχική εναρμόνιση και μια γενικότερη προσωπική εσωτερική <<αποτοξίνωση>> από τα σημάδια που μου άφησαν τα άσχημα παιδικά μου χρόνια , διαμέσου πολλών μεθόδων και προσεγγίσεων , έως ώτου νιώσω ότι οι ενεργειακές μου πύλες (chakras) λειτουργούν αρμονικά για την περετέρω εξέλιξή μου.

    Ποτέ άλλωστε μέχρι τώρα δεν με απασχόλησε το <<να γίνω όπως πριν.......>> , πριν δηλαδή με χτυπήσουν οι πανικοί, οι φοβίες,η κατάθλιψη...........όπου ένιωθα <<φυσιολογική............>& gt;

    Φυσιολογικό μπορεί τελικά να είναι το ΤΩΡΑ μου έστω και με τις όποιες περιμετρικές αδυναμίες - και το ΠΡΙΝ να ήταν απλώς ένα χρονικό διάστημα που με στιγμάτισε για λόγους που ίσως δεν θα μπορέσω να καταλάβω ποτέ..............και έγινε αιτία πέρα από τα αρνητικά και τις φθορές που μου άφησε, να δημιουργήσω σε πολλαπλά επίπεδα όπως και έκανα.

    Όλες αυτές οι σκέψεις με κυριεύουν τα τελευταία 7 χρόνια ............ και τα κίνητρα που μου δίνουν για μια γενικότερη αναδόμιση και παράλληλη κοινωνική προσφορά , μέρα με τη μέρα πολλαπλασιάζονται.......

    Ώρες - ώρες προβληματίζομαι σε πιο βαθμό ακριβώς είναι ικανή η ψυχή να επιδράσει στο πνεύμα και σε πιο βαθμό η εξέλιξη του πνεύματος μπορεί να αλληλεπιδρά με τη δράση της ψυχής.........

  2. #32
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    10
    καλημέρα όλγα,
    τι μεθόδους έχεις δοκιμάσει-δοκιμάζεις? πως βλέπεις να δουλεύουν?

    Αμφιτρτίτη

  3. #33
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    10
    Γεια σου Όλγα μου,

    Καταρχήν θέλω να σου πω, πως δεν υπάρχει «φυσιολογικό»…
    Μην αγχώνεσαι και μην ψάχνεις να βρεις ένα φυσιολογικό “εαυτό”, γιατί ποτέ δεν πρόκειται να τον βρεις!!!!!!!!!
    Το σημαντικό είναι να μπορείς να ελέγχεις οποιοδήποτε “εαυτό” εμφανίζεται μέσα σου…
    Και αυτό μπορείς να το πετύχεις…

    Τώρα όσον αφορά τις έννοιες ψυχή και πνεύμα δεν θα ήθελα να αναφερθώ ιδιαίτερα αυτή τη στιγμή, για να μην σε μπερδέψω…

    Το σημαντικό όμως είναι πως με την κατάλληλη πρόθεση και εξάσκηση μπορείς να αποκτήσεις τον έλεγχο του πνεύματός σου και άρα και των εμπειριών σου…γιατί κάθε εμπειρία είναι μια κατάσταση του πνεύματός σου!!!
    Και από ότι βλέπω την κατάλληλη πρόθεση την έχεις……που δεν είναι άλλη από το πολύ σημαντικό κίνητρο της προσφοράς……&#8230 ;
    Πραγματικά σε συγχαίρω για αυτή τη στάση ζωή που έχεις…
    και πίστεψε με, θα δεις πως όλη αυτή η αρνητικότητα που πέρασες, δεν ήταν τίποτα άλλο από μια ευκαιρία για να σε οδηγήσει σε μια ζωή πιο αξιοπρεπή και γεμάτη νόημα!!!!!!!!!

    Οπότε αυτό που μένει…… είναι η κατάλληλη εξάσκηση….
    Τώρα, όσον αφορά αυτό, η σημαντικότερη εξάσκηση του πνεύματος γίνεται με τον διαλογισμό.

    Πάνω σε αυτό σου έχω στείλει και ένα u2u….

    Με αγάπη,
    Dorje

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by gog_magog
    Εγω αν και περασα ψυχωση δεν ειδα τιποτα οραματα. Ονειρα βεβαια βλεπω πολλα, αλλα δεν εχουν γινει πραγματικοτητα. Ευτυχως δηλαδη, γιατι ειναι πολυ περιεργα... Συνηθως ειναι εξωπραγματικα. Παντως, γενικοτερα, δεν πιστευω σε οραματα, μετενσαρκωση ή επαφη με νεκρους. Εχω ακουσει πολλες ιστοριες σχετικες, αλλα αν δεν δω κατι με τα ματια μου δεν το πιστευω... :P
    Ούτε κι εγώ φιλαράκι.Χτες να φανταστείς είχα πάει με φιλική παρέα σε ένα απομωνομένο μέρος και να μου έχουν αρχίσει οι δικοί σου για τη σπηλιά του Νταβέλη και ότι βλέπεις φαντάσματα ακούς φωνές και τέτοια.Φαντάσου ερημιά,5 η ώρα τα ξημερώματα και να τα ακούς αυτά.Και σα να μην έφτανε αυτό μας πετάει ο πρόσφατος δεσμός ενός φίλου μου ότι εγώ τα πιστεύω όλα αυτά και με αγγίζουν πολύ οι μεταφυσικές ιστορίες και μου αρέσει ο κίνδυνος και δεν ξέρω πως έφτασε η κουβέντα στο να γυρίσω και να της πω \"ακούς φωνές;\"και μου απαντά με μια φυσικότητα ναι.Μου λένε πράγματα που δεν κάνει να πω.Της λέω βλέπεις και ανθρώπους που δεν βλέπουμε;Πάλι ναι.Εδώ είμαστε.Στην αρχή της έλεγα μεταφυσικό χάρισμα,διαισθάνεσαι περισσότερα και τέτοια.Μέχρι που μου τα πέταξε όλα τα παραπάνω και άρχισα να αμφιβάλλω.Λέει ότι επικοινωνεί με νεκρούς και της λένε πράγματα να μεταφέρει στους ζωντανούς αλλά αυτή για κάποιο λόγο δεν τα λέει.Δεν κατάλαβα το γιατί.Είχε δε πεθάνει ένας φίλος της και πήγε στην κηδεία του και εκεί που ήταν η κάσα αυτή τον είδε με ανοιχτά τα μάτια παρ\'ότι όπως λέει ήταν κλειστά και είχαν συνομιλία κανονική.Ξέρεις μου λέει όχι πραγματικά αλλά στη σκέψη μου.Τι άλλο;Α!Ότι έχει πάρει αυτό το χάρισμα από τη γιαγιά της η οποία βλέπει προφητικά όνειρα και ότι όταν ένας φίλος της έπαθε ατύχημα αυτή την ίδια στιγμή πόνεσε πάρα πολύ.Ότι όταν βλέπει άτομα με κομμένα χέρια πόδια αισθάνεται τον πόνο τους.Τι να πω;Δεν είμαι ψυχίατρος αλλά της είπα να πάει να το τσεκάρει για να αποκλείσουμε την ψυχική ασθένεια.Έμοιαζαν λίγο με αφηγήσεις σχιζοφρενούς αυτά αλλά φαινόταν ρε πούστη μου πολύ συνειδητοποιημένη σε αυτά που έλεγε και στο τι περιέγραφε που λέω ίσως ,ίσως να παίζει και κανά χάρισμα.Τι λέτε και εσείς;Η κοπέλα μόνο 16 χρονών και δείχνει καθ\'όλα φυσιολογική αλλά χτες ειλικρινά με τρόμαξε!Λοιπόν όσο για εμένα τέτοια μεταφυσικά δεν είχα και άρα δεν τα πιστεύω.Απλά όταν πήγα στην κηδεία της γιαγιάς μου η οποία είχε το ίδιο όνομα και επίθετο με εμένα και πήγα από πάνω της να την φιλήσω,μέσα στην κάσα,ένιωσα πολύ απόκοσμα.Σαν για λίγα δευτερόλεπτα να μεταφέρθηκα αλλού.Τρόμαξα ομολογώ και γρήγορα απομακρύνθηκα.Όσο για όνειρα έχω να πω πως κατά καιρούς την βλέπω στα όνειρά μου και μου λένε ότι ίσως έχεις καιρό να πας να την επισκεφτείς στον τάφο της και σε ζητάει και τέτοια.¨Οταν δε είχα ξεκινήσει να παθαίνω ταράκουλο και την βραδιά που έφτασα στο 20 με 11 που παρά λίγο να πεθάνω αισθάνθηκα τη γιαγιά μου.Είχα μια φωτογραφία στο σαλόνι,την κοίταζα και ασιθανόμουν κάπως.Αλλά μπορεί να ήταν πάνω στην τρέλα μου.Το ίδιο είχα πάθει όταν μείωσα την δόση των χαπιών.Μετά από μέρες νόμιζα ότι επικοινωνούσα κατά κάποιο τρόπο με τη γιαγιά μου.Κάπως σαν να αισθανόμουν την παρουσία της.Ε,ηρέμησα μόλις αύξησα τη δόση.Γι\'αυτό λοιπόν δεν τα πολυπιστεύω όλα αυτά τα μεταφυσικά.Και μόνο που το γράφω ή το σκέφτομαι έχω αρχίσει να χλωμιάζω οπότε λέω να το αφήσω εδώ το μεταφυσικό.Δεν είναι ανάγκη να πάθουμε μια κρίση πανικού πάλι.Γι\'αυτό γνωρίζοντας ότι άτομα που πάσχουν από βαριά κατάθλιψη έχουν παραισθήσεις και τα συναφή ,είμαι πολύ επιφυλακτική στο να πω ότι υπάρχει επικοινωνία με νεκρούς.Τα χαπάκια μπλόκαραν την πύλη της επικοινωνίας.Ίσως να υπάρχουν βέβαια και άτομα με πραγματική έκτη αίσθηση αλλά πρωτίστως καλό θα ήταν να πάρουν και ένα χαρτί ψυχιάτρου....

  5. #35
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    15
    εχει τυχει πολλες φορες να δω ενα ονειρο και να συμβει μετα απο παρα πολυ καιρο να συμβει. εχει τυχει χιλιαδεσ φορες να δω ονειρο με τον φιλο μου που εχει σκοτωθει και ορκιζομαι πως δεν ηταν ονειρο ηταν τοσο ζωντανο. αφου ξυπνησα το πρωι και τον επαιρνα τηλεφωνο να βρεθουμε να φανταστεις τοσο ζωντανα ονειρα. εσυ κατι παρομοιο?

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    ....κοιτα να δεις,οι νεκροι της τα λενε αλλα αυτη ταφος!Ας πει τιποτα ,η ας δωσει κανα αποκλειστικο θεμα σε κανενα καναλι ,της στελνουν μηπως και κανενα βιντεακι απο το υπερπεραν;

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Όχι μου είπε γιατί δεν κάνει να λέει αυτά που της λένε.....Μιλάμε δεν το περίμενα από την συγκεκριμένη κοπέλα....Φαινόταν φυσιολογική.....και άσε δε που είχα αρχίσει να πιστεύω ότι έχει χάρισμα και είχα τζάσει μην και καμιά στιγμή μου έρθει και εμένα αυτό το χάρισμα και δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω....Να είναι βράδυ,ερημιά και να σου αρχίσει στο άσχετο \"Μου μιλάνε οι νεκροί\"....

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    ....ε τοτε εσυ τραγουδα το παλιο λαικο ασμα ’’δεν ζωντανευουν οι νεκροι’’-α θυμηθηκα και ενα πιο συγχρονο που τραγουδουσε καποιος αλλος υψηλης αισθητικης καλλιτεχνης ’’...σκοτωσες εναν πεθαμενο’’ τωρα πως τον λεγανε τον αοιδο δεν θυμαμαι!

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Originally posted by kassi_21
    και άσε δε που είχα αρχίσει να πιστεύω ότι έχει χάρισμα και είχα τζάσει μην και καμιά στιγμή μου έρθει και εμένα αυτό το χάρισμα και δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω....
    Χιχι..κολλητικό είναι? :p

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by Alkmeon
    ....ε τοτε εσυ τραγουδα το παλιο λαικο ασμα ’’δεν ζωντανευουν οι νεκροι’’-α θυμηθηκα και ενα πιο συγχρονο που τραγουδουσε καποιος αλλος υψηλης αισθητικης καλλιτεχνης ’’...σκοτωσες εναν πεθαμενο’’ τωρα πως τον λεγανε τον αοιδο δεν θυμαμαι!
    Αχαχαχαχα.....Μωρέ να είχα το χιούμορ σου αλλά σε δύσκολες καταστάσεις ούσα είχα μείνει κάγκελο μαζί και η τρίχα.....Υπάρχει και το εξίσου πιοτικό \"Πεθαμένε δέβρω έξω!!!\"

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by Dalia
    Originally posted by kassi_21
    και άσε δε που είχα αρχίσει να πιστεύω ότι έχει χάρισμα και είχα τζάσει μην και καμιά στιγμή μου έρθει και εμένα αυτό το χάρισμα και δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω....
    Χιχι..κολλητικό είναι? :p
    Όχι αλλά μπορεί να ήταν καμιά βαθμίδα ανώτερη από εμένα τύπου X-men και έλεγα μην μου πλακώσει κι εμένα αυτό το χάρισμα.....το μεταφυσικό.....Στην αρχή μου έλεγε διάφορα και μετά μου ήρθε στο μυαλό να την ρωτήσω αν ακούει φωνές και το συνδύασα και ηρέμησα καθ\'ότι ήταν άλλο μεταφυσικό το δικό της...

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    ....σκεψου ομως οτι αλλος μπορει να ακουει μια φωνη σαν της Μαρια Καλλας στην Τραβιατα και αλλος σαν του Ταμπακη!Τουλαχιστον να ειναι μελωδικη ε;

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Αχαχαχαχχαχαχχαχαχα..Δεν ρώτησα...Πάει κατά παραγγελία το χάρισμα;;;Λοιπόν απλά την ρωτούσα πώς ξεχωρίζει τις πραγαματικές φωνές από τις άλλες και δεν τις μπερδεύει;Και μου απάντησε..Είναι απλό.Όταν κάποιος σου λέει κάτι τον βλέπεις που μιλά....Τώρα δεν ξέρω τι περίπτωση ήταν η δική της......Φαινόταν να τα εννοεί πάντως αν και πίστευα ότι με δούλευε...Μόλις 16 χρονών με τέτοιο κληρονομικό χάρισμα.....Αλλά δεν πατάει πλέον στην εκκλησία από τότε που κάτι της είπε ο διάβολος...

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Αν ήταν σχιζοφρενής ή ό,τι άλλο δεν θα παραμιλούσε;Δεν θα έβλεπε πράγματα που δεν βλέπουμε;Δεν θα ήταν πιο \"κουκουρούκου\";Ε απλά της μιλούσε ο διάβολος,η γιαγιά της την σκέπασε με σεντόνι ενώ ήταν νεκρή- η γιαγιά....και λέει είχε συμβεί ατύχημα σε κοντινό της πρόσωπο και αυτή ένιωσε τον πόνο του..Αυτά τα ολίγα..Της σύστησα καλού κακού έναν ψυχίατρο με τρόπο έτσι;;

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Μήπως τα λέει όλα αυτά για να τραβήξει την προσοχή των άλλων?

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •