Υπαρχεις κανεις?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    11

    Υπαρχεις κανεις?

    Υπαρχει κανεις που να εχει αντιμετωπισει στο παρελθον,προβλημα ψυχολογικο σχετικα με την εργασια?
    Δηλαδη να μην μπορει να στεριωσει σε μια δουλεια,λογω ψυχολογικων? Και αν ναι,πως το αντιμετωπισε?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    380
    Γειά σου dolphin,

    Στο παρελθόν?????????
    Στο παρόν να δείς........ Στο τώρα τώρα να δείς πόσοι.

    Στάδια αντιμετώπισης
    1) Αναγνώριση του προβλήματος
    2) Προσπάθεια για επίλυσή του
    3) Περισσότερη προσπάθεια
    4) Στο μεταξύ υπομονή
    5) Σε κάθε σημείο επιμονή

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Τα ψυχολογικα δεν σκυλια να τα αφήσουμε στο σπίτι για να ξαναβρουμε παλι εκει. Τα κουβαλαμε παντου κ παντα μαζί μας. Είμαστε εμεις. Ειναι μέρος του εγώ μας. Αρα ειναι πολύ λογικο να δημιουργουνται προβληματα κ στη δουλεια.

    Ισως η δουλεια για σενα να ναι ενας χώρος που να φαινεται - μέχρι στιγμης- για διαφορους λόγους πιο καθαρα ότι αντιμετωπίζεις κάποια ψυχολογικα προβλήματα.

    Εγώ ειχα προβλήματα στη δουλεια μου κατα καιρους (αλλα οχι μονο εκει). Εσυ πιστεύεις πως μονο στη δουλεια σου έρχεσαι αντιμετωπος/η με τα ψυχολογικα σου?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    11
    Originally posted by ex_hus
    Γειά σου dolphin,

    Στο παρελθόν?????????
    Στο παρόν να δείς........ Στο τώρα τώρα να δείς πόσοι.

    Στάδια αντιμετώπισης
    1) Αναγνώριση του προβλήματος
    2) Προσπάθεια για επίλυσή του
    3) Περισσότερη προσπάθεια
    4) Στο μεταξύ υπομονή
    5) Σε κάθε σημείο επιμονή

    Εγω νομιζω οτι ειμαι στο 2ο σταδιο,προσπαθω να το λυσω.Ομως πως μπορω να αντιμετωπισω κατι που δε ξερω απο που προερχεται?
    Η λυση της υπομονης,δε με βοηθαει..Δεν το βλεπω σαν ιωση που θα περασει μονο του..:(

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    11
    Originally posted by Sofia
    Τα ψυχολογικα δεν σκυλια να τα αφήσουμε στο σπίτι για να ξαναβρουμε παλι εκει. Τα κουβαλαμε παντου κ παντα μαζί μας. Είμαστε εμεις. Ειναι μέρος του εγώ μας. Αρα ειναι πολύ λογικο να δημιουργουνται προβληματα κ στη δουλεια.

    Ισως η δουλεια για σενα να ναι ενας χώρος που να φαινεται - μέχρι στιγμης- για διαφορους λόγους πιο καθαρα ότι αντιμετωπίζεις κάποια ψυχολογικα προβλήματα.

    Εγώ ειχα προβλήματα στη δουλεια μου κατα καιρους (αλλα οχι μονο εκει). Εσυ πιστεύεις πως μονο στη δουλεια σου έρχεσαι αντιμετωπος/η με τα ψυχολογικα σου?
    Δε ξερω αν ισχυει αυτο που λες,ισως να εχει σχεση με το γεγονος οτι δε μπορω ουτε και σε σχεση να στεριωσω και δυσκολευομαι να δημιουργησω κιολας.
    Ισως παλι απλα να μην εχω βρει τον καταλληλο ανθρωπο.
    Δε ξερω,δεν ειμαι ειδικος να μπορω να ανακαλυψω την αιτια ή το προβλημα αυτο και σε αλλους τομεις της ζωης μου.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    οχι dolphin, δεν ειπα οτι δεν στεριωνεις σε δουλεια επειδη δεν στεριώνεις κ σε σχέσεις. Ειπα, σαν απαντηση στο αρχικο σου μήνυμα (επειδή αναφέρθηκες μονο στα εργασιακα) ότι μήπως κ τα προβλήματα δεν υπάρχουν ΜΟΝΟ στον χώρο αυτο αλλά κ άλλου. Μετά μονος σου απαντησες οτι δυσκολεύεσαι να δημιουργήσεις κ σχέση κ να στεριωσεις....

    Αν τα προβληματα, κατά τη γνωμη μου, τα εντοπιζες συνεχεια σε κατι εκτος απο σενα (π.χ. σκατα δουλεια, ολοι οι αντρες/γυναικες ειναι το ίδιο) τότε μαλλον θα σουν σε χειροτερο δρομο...Ηδη βλέπεις ότι κάτι θα κανεις και (οχι μονο εσυ) εσύ. Ωραια λοιπον, τώρα μένει να μαθεις τί! Δύσκολο κομματι,ε? Το ξέρω, απο χέρι!

    Υπάρχει κάποιος ανθρωπος που μπορεις να του μιλήσεις για οσα σε προβληματίζουν? ώστε να σε βοηθήσει? ή να σε καταλαβει?

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    11
    Kαταλαβα τι εννουσες καλη μου Σοφια,γι\'αυτο σου ειπα οτι ναι ισως να συμβαινει και σε αλλους τομεις απλα να μη το εχω ανακαλυψει εγω.
    Το ξερω πως ειναι δυσκολο κομματι..:(
    Ναι υπαρχουν πολυ λιγοι ανθρωποι που μπορω να μιλησω,ομως δε μπορουν να βοηθησουν..\\
    Και λιγοι βεβαια μπορουν να καταλαβουν,αν δε το εχει περασει κανεις νομιζω ειναι δυσκολο να το κατανοησει.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Dolphin, το ξέρω ότι ειναι δύσκολο να σε αισθανθουν οι άλλοι... Εστω κ ενας αν υπαρξει ειναι μεγάλη υπόθεση, πιστεύω. Από τη στιγμή που αισθανεσαι οτι δεν μπορεί να σε βοηθήσει ο εαυτος σου αλλά κ οι ανθρωποι στους οποίους μπορεις να μιλήσεις, έχεις σκεφτεί να μιλήσεις σε κάποιον ειδικο?

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    11
    Nαι,και αυτο θα κανω αμεσα απο μεθαυριο.Δε ξερω ομως τι να περιμενω,γιατι ξαναπηγα για αλλο θεμα και δεν βοηθηθηκα αρκετα..
    Ελπιζω παντως..δεν μπορω να κανω κατι καλυτερο.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Dolphin αν δεν βοηθήθηκες μπορει να μην ηταν κατάλληλη η στιγμη, εννοω να μην ησουν ετοιμη, μπορει να μην ησουν δεκτικη, ή να μην πηγες στον κατάλληλο θεραπευτή για σένα!

    Δεν κατάλαβα τί να περιμενεις? Το καλύτερο: απο σένα για σένα:)

    Μπορεις να κανεις πάρα πολλά αρκει να το πιστέψεις! Πίστεψε με:)

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Καλή δύναμη θα σου πω γιατί θα την χρειαστείς, δεν ειναι εύκολο ταξίδι η ψυχοθεραπεια....ούτε αναλαφρο!Μια φίλη λεει φέρνει καταιγίδα στην ψυχή κ έτσι νομίζω ειναι κ για μενα....

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    11
    Ναι το ξερω Sofia,αρκει να βρεθει ο καταλληλος θεραπευτης και να υπαρχει και η οικονομικη δυνατοτητα..Τοτε ναι οντως ειναι ολα μια καταιγιδα.Απλα επειδη νιωθω οτι επειγει αυτη η κατασταση,δε μπορω τωρα να παω σε αλλο θεραπευτη και να ξεκινησω παλι απο την αρχη.
    Σε αυτη τη ψυχολογο που θα παω,εχω ξαναπαει παλια και με ξερει.Εχει το ιστορικο μου..
    Ευχαριστω για τα καλα σου λογια..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    380
    Originally posted by Dolphin_24
    Originally posted by ex_hus
    Γειά σου dolphin,

    Στο παρελθόν?????????
    Στο παρόν να δείς........ Στο τώρα τώρα να δείς πόσοι.

    Στάδια αντιμετώπισης
    1) Αναγνώριση του προβλήματος
    2) Προσπάθεια για επίλυσή του
    3) Περισσότερη προσπάθεια
    4) Στο μεταξύ υπομονή
    5) Σε κάθε σημείο επιμονή

    Εγω νομιζω οτι ειμαι στο 2ο σταδιο,προσπαθω να το λυσω.Ομως πως μπορω να αντιμετωπισω κατι που δε ξερω απο που προερχεται?
    Η λυση της υπομονης,δε με βοηθαει..Δεν το βλεπω σαν ιωση που θα περασει μονο του..:(
    Δεν έχεις άδικο. Σκέτη υπομονή χωρίς όλα τα άλλα είναι ταλαιπώρια τουλάχιστον. Και όντως τίποτα δεν περνάει μόνο του. Μόνο χειροτερεύει.
    Γιαυτό όμως έγραψα ότι η υπομονή είναι στο μεταξύ του 2 και του 3. Δηλαδή όπως σκέτη υπομονή δεν έχει απολύτως κανένα αποτέλεσμα έτσι και σκέτες προσπάθειες (χωρίς υπομονή) πάλι δεν έχουν κανένα αποτέλεσμα.
    Το να προσπαθείς για κάτι, και το αμέσως επόμενο δευτερόλεπτο να ψάχνεις γιατί δεν έχει αποτέλεσμα, και άρα αφού δεν έχει αποτέλεσμα να τα παρατάς, είναι ακύρωση της ίδιας της προσπάθειας και της κάθε επόμενης προσπάθειας.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by Dolphin_24
    Originally posted by Sofia
    Τα ψυχολογικα δεν σκυλια να τα αφήσουμε στο σπίτι για να ξαναβρουμε παλι εκει. Τα κουβαλαμε παντου κ παντα μαζί μας. Είμαστε εμεις. Ειναι μέρος του εγώ μας. Αρα ειναι πολύ λογικο να δημιουργουνται προβληματα κ στη δουλεια.

    Ισως η δουλεια για σενα να ναι ενας χώρος που να φαινεται - μέχρι στιγμης- για διαφορους λόγους πιο καθαρα ότι αντιμετωπίζεις κάποια ψυχολογικα προβλήματα.

    Εγώ ειχα προβλήματα στη δουλεια μου κατα καιρους (αλλα οχι μονο εκει). Εσυ πιστεύεις πως μονο στη δουλεια σου έρχεσαι αντιμετωπος/η με τα ψυχολογικα σου?
    Δε ξερω αν ισχυει αυτο που λες,ισως να εχει σχεση με το γεγονος οτι δε μπορω ουτε και σε σχεση να στεριωσω και δυσκολευομαι να δημιουργησω κιολας.
    Ισως παλι απλα να μην εχω βρει τον καταλληλο ανθρωπο.
    Δε ξερω,δεν ειμαι ειδικος να μπορω να ανακαλυψω την αιτια ή το προβλημα αυτο και σε αλλους τομεις της ζωης μου.

    Καλό θα ήταν να επισκεφτείς ειδικό τότε....αν δεν πας ήδη.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    11
    Πηγα σε μια ειδικο,και μου ειπε οτι δεν υπαρχει ψυχολογικο προβλημα,απλα δεν εχω βρει ακομη αυτο που ψαχνω απο θεμα δουλειας,γι΄αυτο δεν ειμαι σταθερη.
    Και μου ειπε οτι πολυς κοσμος δυσκολευεται να βρει κατι που τον ευχαριστει ωστε να μεινει πολυ καιρο σε δουλεια.
    Ειπε,επισης,οτι το προβλημα μου μαλλον ειναι οτι ψαχνω προβληματικα σημεια εκει που δεν υπαρχουν..:(

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •