άγχος για ταξίδι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1

    άγχος για ταξίδι

    Έχω υποσχεθεί σε ένα φίλο ταξίδι σε νησί την άλλη βδομάδα, έχουμε ΄δωσει και την προκαταβολή. όμως μου δημιουργείται συνεχώς άγχος και σε έντονο βαθμό κάποιες φορές. Αυτό προέρχεται από σκέψεις όπως δεν είναι τα ενδιαφέροντα μας τα ίδια. Αυτός θα θέλει όλο να ξενοιχτά ενώ εγώ να ξυπνώ πρωί για να κάνω βόλτες στο νησί, δεν είναι και τόσο καθαρός ενώ αντίθετα εγώ είμαι αρκετά καθαρός, είναι αρκετά ομιλητικός και θα είναι ενοχλητικός ειδικά όταν θα θέλω ηρεμία και ησυχία αφού θα μένουμε και στο ίδιο δωμάτιο, θα θέλει όλο να πηγαίνουμε τόπους που του αρέσει, πιθανόν να έχω καυγάδες μαζί του αφου θα είναι έτσι τα πράγματα και τελικά θα κουραστώ παραπάνω, θα επιστρέψω κουρασμένος αντί να χαλαρώσω.

    Από την άλλη σκέφτομαι ότι θα έχω πρόβλημα με τη δουλειά, ακόμα δεν τους το είπα γιατί δεν είμαι και τόσο σίγουρος, ενώ σκέφτομαι ότι θα μου μείνει πιο λίγη άδεια αν μετά θέλω να κανονίσω κάτι άλλο και ότι οι προϊστάμενι δεν θα δουν την άδεια με καλό μάτι (δεν είναι και σίγουρο τελείως αυτό).

    Έτσι προβληματίζομαι ακόμα και να του πω όχι δεν μπορώ και ας χάσω την προκαταβολή. Και πρέπει σύντομα να ξεκαθαρίσω τι να κάνω.
    γιάννης

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Eίσαι σίγουρος πως όλοι αυτοί οι λόγοι που ανέφερες ισχύουν στην πραγματικότητα και δεν είναι-έστω σε κάποιο βαθμό-μεγενθυμένοι,ώστε να σε \"βοηθήσουν\"να αποφύγεις μία στρεσογόνο κατάσταση;
    Mήπως δηλαδή\"κατασκευάζεις\"τρόπ ον τινά εμπόδια για να μην προχωρήσεις σε κάτι που σε φοβίζει;

    Αν είστε διαφορετικοί με τον φίλο σου,δε λέει κανένας πως χρειάζεται να είστε όλες τις ώρες της μέρας και της νύχτας μαζί.Μπορείτε να το συνδυάσετε έτσι που και ο καθένας σας να ακολουθεί ένα προσωπικό του πρόγραμμα αλλά και να έχετε κάποιες κοινές δραστηριότητες.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  3. #3
    Έυχαριστώ Ηρώ,

    Ναι, κι εγώ πιστεύω ότι είμαστε διαφορετικοί σαν χαρακτήρες, παρά το ότι κάνουμε αρκετή παρέα (δεν είχα ποτέ την πολυτέλεια να έχω αρκετές φιλίες και έτσι έμαθα να συμβιβάζομαι κάνοντας φιλία και με άτομα που εσωτερικά δεν με γέμιζαν και τόσο).
    Είναι φανερό ότι θα έχομε διαφορετικό πρόγραμμα και οι δυο. Από την άλλη θα μένουμε και στο ίδιο δωμάτιο και εγώ είμαι λίγο ιδιόμορφος σ΄ αυτό αφού θα θέλω αρκετή ησυχία και καθαριότητα (από τη συμπεριφορά του που τον ξέρω πιστεύω ότι κάπου θα έχουμε πρόβλημα, υπάρχει η διαφορετικότητα μεταξύ μας). Ίσως σε κάποιο βαθμό να μεγεθύνω όπως λες και από την άλλη να παραγνωρίζω τα θετικά του ταξιδιού.

    Ίσως και το ότι θα έχω πιο ΄λιγη διαθέσιμη άδεια από τη δουλειά για αργότερα αν προκύψει κάτι και το άγχος μήπως μου πουν κάτι στη δουλειά για την άδεια.
    Ίσως και το ότι τον τελευταίο καιρό νοιώθω ανάγκη κάποιας γαλήνης και ηρεμίας που δεν ξέρω αν το ταξίδι αυτό και με το άτομο αυτό θα μου τα προσφέρει. ανάγκη που νοιώθω να βρεθώ σε νέους τόπους θα έλεγα ότι είναι μέτρια.
    γιάννης

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    οι διακοπές είναι για να μας ξε-αγχώνουν, όχι για να μας αγχώνουν περισσότερο. αν πιστεύεις ότι δεν θα περάσεις καλά, τότε μάλλον καλύτερα να ακυρώσεις.
    από την άλλη μήπως απλά φοβάσαι να φύγεις και βρίσκεις λόγους για να μην το κάνεις?

  5. #5
    Νοιώθω ότι δεν φοβάμαι να φύγω. Θα έβλεπα πολύ θετικά το ταξίδι αν πήγαινα με μια παρέα που πραγματικά να με γεμίζει και αν δε υπήρχαν μετά αυτά που με απασχολούν με τη δουλειά
    γιάννης

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    μια απορια εχω:

    αν αυτος ο φιλος σου ειναι καποιος που νιωθεις οτι δεν ταιριαζετε καθολου ταξιδιωτικα, πως κ αποφασισες να πατε μαζι διακοπες? εχετε ξαναπαει μαζι διακοπες?

    τεσπα, σε καθε περιπτωση κρατηστε τα ορια σας. το ξενυχτι δεν ειναι προβλημα, ας παει μονος του. επισης εσυ μπορεις να ξυπνας νωρις, κανε το προγραμμα σου μονος σου κ δωστε ραντεβου στην παραλια η στο χωριο η οπου τελος παντων θελετε να πατε, κ οταν ξυπνησει ας ερθει να σε βρει.

    για την καθαριοτητα κανετε καποιο αμοιβαιο συμβιβασμο. ζητα του να σκουπιζει κ λιγο το μπανιο απο μεριας του, αλλα κ εσυ θυμισου να κανεις κ λιγο τα στραβα ματια. λιγο ο ενας λιγο ο αλλος να το γεφυρωσετε το χασμα.

    για τσαπατσουλια, χωριστε το δωματιο νοητα στα 2, ας εχει τσαπατσουλικα τα ρουχα στη μερια του κ εσυ κρατας τη μερια σου ταχτοποιημενη.

    απο ησυχια, παλι η ιδια λογικη. ζητα λιγο ησυχια, αλλα παρε κ καμια ωτοασπιδα μαζι!

    γενικα για τπτ δεν ειναι αναγκη να τσακωθειτε κ αποφυγε τις ακραιες λυσεις κ τα τσακωματα. ο,τι προβλημα προκυψει, επι τοπου προσπαθειστε να βρειτε μια λυση, εστω κ μιση, (μια μεση οδο) με διαλογο κ συζητηση.

    καλα να περασετε!
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    28

    Σκέψου θετικά και ολλα θα πάνε καλά και στη δουλεια σου και με το φίλο σου μην αρχόνεσε

    Originally posted by RainAndWind
    Eίσαι σίγουρος πως όλοι αυτοί οι λόγοι που ανέφερες ισχύουν στην πραγματικότητα και δεν είναι-έστω σε κάποιο βαθμό-μεγενθυμένοι,ώστε να σε \"βοηθήσουν\"να αποφύγεις μία στρεσογόνο κατάσταση;
    Mήπως δηλαδή\"κατασκευάζεις\"τρόπ ον τινά εμπόδια για να μην προχωρήσεις σε κάτι που σε φοβίζει;

    Αν είστε διαφορετικοί με τον φίλο σου,δε λέει κανένας πως χρειάζεται να είστε όλες τις ώρες της μέρας και της νύχτας μαζί.Μπορείτε να το συνδυάσετε έτσι που και ο καθένας σας να ακολουθεί ένα προσωπικό του πρόγραμμα αλλά και να έχετε κάποιες κοινές δραστηριότητες.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    117
    γιαννη,αφου πιστευεις οτι θα καβγαδιζεις με τον φιλο σου,θα επιστρεψεις κουρασμενος αντι να χαλαρωσεις και γενικως δεν θα περασεις καλα,τοτε γιατι κανονισες να πας ταξιδι μαζι του?

  9. #9
    Καμιά φορά η αντικοινωνικότητα και η απομώνωση που βιώνεις είτε ηθελημένα είτε άθελα από παιδικής ηλικίας (κυρίως λόγω περιβάλλοντος) οδηγούν όταν συνηδητοποιήσεις τη σημασία της κοινωνικότητας στη ζωή σου σε συμπεριφορές μη αποδοχής ή απόρριψης από άτομα θα ήθελες να συμπεριλάβεις στο φιλικό σου κύκλο (αφού η μακροχρόνια αντικοινωνικότητα δεν σε έχει μάθει τη δεξιότητα να κερδίζεις τους ανθρώπους). Έτσι κάποιες φορές σχετίζεσαι με ανθρώπους και δημιουργείς φιλίες μαζί τους με τους οποίους τα ενδιαφέροντα και ο τρόπος ζωής λίγο ταιριάζουν με τα δικά σου αλλά σου φέρθηκαν φιλικά, αποδέχθηκαν την παρέα σου, έδειξαν κατανόηση, δέχτηκαν να μοιραστούν στιγμές μαζί σου, να σε θεωρούν φίλο και γενικά να σε αποδεχτούν.
    Σε αυτά τα πλαίσια κινείται η φιλία με τον φίλο αυτό.
    Τώρα και εγώ θα βγω έξω μαζί του άμα λάχει τη νύχτα, όχι όμως μέχρι το πρωί ή μέχρι που να μην κρατούν τα πόδια μου.
    Από την άλλη ίσως και να μεγεθύνω και να μην σκέφτομαι θετικά.
    Ο ίδιος είμαι σίγουρος ότι δεν κάνει παρόμοιες σκέψεις8δεν το συζήτησα μαζί του).
    Ίσως και να θελα να βιώσω διακοπές σε κατάσταση ηρεμίας, ησυχίας , περισυλλογής και χαλάρωσης, πράγματα που δεν ταιριάζουν στο χαρακτήρα του.
    Η εμπειρία μου στη ζωή με έμαθε να κάνω παρέα και με άτομα με τα οποία δεν ταιριάζω και πολύ με τα οποία όμως νοιώθω κάποια ευχαρίστηση παρά να μένω μόνος.
    γιάννης

  10. #10
    Όλες αυτές οι σκέψεις, οι αμφιβολίες που έντονα με βασάνισαν όπως γράφω στα πιο πάνω μέιλ, ο κακός προγραμματισμός , ο φόβος να μιλήσω έγκαιρα στη δουλειά και να συνεννοηθώ κατάλληλα με το ταξιδιωτικό γραφείο έχουν περιπλέξει τα πράγματα. Θεωρούν αναγκαίο στη δουλειά να μην πάω άδεια αρχές της βδομάδας λόγω κάποιων εργασιών που πρέπει να διεκπαιρεώσω την άλλη βδομάδα ενώ το ταξιδιωτικό γραφείο δε δέχεται αλλαγές στο πρόγραμμα και αν ακόμα αυτό γίνει δεκτό θα είναι μεγάλο το κόστος για μένα. Άσε που ακόμα και τώρα δε συνεννοούμε όπως πρέπει στη δουλειά για το θέμα. Και δεν ξέρω τι να κάνω ...
    γιάννης

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •